Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mp3 palyer blaupunkt
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
DomnulK
Stie cineva ce model e si daca merita banii ?
ma cam bate gandul sa-mi iau unul.
klaus
Pai e... blaupunkt
400 RON in targ
parpanel
Si e ceva de capul lui?
IRONICK
Aaa, scump rau ... si iar din targ ?

EL. In alta parte la aceeasi bani stie sa faca mai multe. 150RON as da pe el. Mai mult nu.
madhorsefuzzy
Mai bine Pioneer seria 2800 cu mosfet la aceeasi bani sau daca mai prinzi la oferta in Carrefour la doar 330RON (25 luni garantie cu montaj gratuit).

Eu de acolo am luat si cu boxele stock de logan se aude mai mult decat ok.
Amedeus
La Real in oferta este un MP3 auto cu slot SD si mufa USB la doar 270 RON, fata detasabila dar e no name. Si arata chiar bine.
dragos_alx
QUOTE(parpanel @ 4 Oct 2006, 08:51)
Si e ceva de capul lui?
*




crede-ma ca eu l-am avut pe masina mea din "colectia celor 600 de corcituri" si nu am fost deloc multumit de el! sarea si nu se auzea ca cele care au fost inainte! am facut scandal dar degeaba, "daca asa a considerat uzina"...au incercat sa-mi inchida gura ca e mp3. nu m-a ajutat. am ajuns acasa si l-am dat jos, am pus pe cel de solenza scala! mergem impecabil! si interfata e e aceeasi!

deci nu e bun sad.gif
IRONICK
Dupa postul asta se pare ca nici macar 150RON nu mai merita.

Sa nu mai zic ca in oferta de optionale la Dacia costa Radio CD MP3 50Euro 177,69RON, iar Radio casetofon 180Euro 639,68RON. Adica este mai ieftin decat un casetofon. Imi inchipui cat de prost este ...
GoGu
IRONICK, 50 euro e pret de up-grade de la cd-player la mp3 player. 180 euro e upgrade de la nimic la casetofon smile.gif
IRONICK
Nu cred. Este prea mult. Pe hartiutele alea "scapate", diferenta era de 6Euro. RadioCD>RadioCD MP3

RadioCass 47 Euro
RadioCD 51 euro
RadioCD MP3 57 Euro
GoGu
Inseamna ca am inteles eu prost... Sorry smile.gif
DomnulK
ma interesa pretul si parerea despre acel casetofon..nu despre alte casetofoane sua ce mai gasesk in metro la oferte.
eu am un alpine 9812rb<cunascatorii stiu ce-i ala> dar m-am plictisit de el si vreau sal dau si sa-mi iau altceva. iar blaupunkt-ul aala mi se parea dragutz...cred ca o sa ma rog de cineva cu prestige sa vad cum se aude si daca nu sare.
marksman
Tocmai ce-am intrebat pe un nene care avea un Logan proaspat cumparat (adica avea numere rosii) si mi-a zis ca blaupunktul "sare" la denivelari mai pronuntate. De auzit nu stiu cum se aude, ca nu i-a dat drumul.
IRONICK
QUOTE(madhorsefuzzy @ 4 Oct 2006, 09:49)
Mai bine DEH-2820MP Pioneer la oferta in Carrefour la doar 330RON (25 luni garantie cu montaj gratuit). Eu de acolo am luat si cu boxele stock de logan se aude mai mult decat ok.
*
Am ascultat aseara si eu cum suna. Sunt incantat. Nu ma asteptam sa sune asa de bine pe boxele stock de Logan. Inca doua tweetere montate pe fata si se poate asculta muzica decent in masina.
catu
QUOTE(Illusi0n @ 4 Oct 2006, 14:28)
Tocmai ce-am intrebat pe un nene care avea un Logan proaspat cumparat (adica avea numere rosii) si mi-a zis ca blaupunktul "sare" la denivelari mai pronuntate. De auzit nu stiu cum se aude, ca nu i-a dat drumul.
*



Eu ascult mult pe cd/mp3 si n-a sarit deloc .. intr-adevar, poate am ratat eu canale descoperite sau craterele de pe sosele, iar auditia e foarte ok
klaus
Oarecum proaspat posesor de una bucata de asa ceva, pot zice ca este un pic ciudat acest mp3 player.
Are un sunet f. plat. Nu are un sunet "plin". Vocea se aude destul de bine dar ii lipsesc armonici intermediare, reglajul de bass si treble se aplica prea ingust.
Duce destul de bine cu boxele originale la volum mare, nu intra in distorsiuni, insa cred ca din cauza limitarilor trece banda ale amplificatorului.
Repet, are un sunet extrem de plat, nu cred ca am mai auzit pe vreun cd de masina un sunet atat de lipsit de "culoare".
Din acest punct de vedere, fostul cass (ala standard pana mai ieri) era mult mai bun.
Din punct de vedere al ergonomicitatii tinde asimptotic catre zero. Asezarea butoanelor numerice si modul lor de apasare este complet defectuos, butonul de volum este mic, la fel cum mica este si tasta "navi-key" din dreapta.

playerul ala pioneer a lu' calu'nebun mentionat mai sus, si pe care l-am ascultat pe masina lui, mie mi s-a parut ca se aude mult mai bine, mai "plin". Plus ca sta oleaca mai bine la ergonomie pioneerul ala si are niste plastice mai de calitate.
P blaupunkt-ul de la dacia plasticele zici ca-s de pe radiorile alea rusesti, doar ca probabil sunt mai rezistente la uzura.

Ce vreau sa zic? Sa stiti ca nu merita banii daca este peste 250 RON. Chiar si la 250 RON e discutabil. Eu la pretul la care l-am luat a meritat, insa la ce preturi am vazut vehiculate pe aici sigur nu merita.

Si daca vreti sa vedeti cum arata, dar mai pe dinauntru, va atasez niste imagini.
- Mecanismul discului, de deasupra, si de dedesubt
[attachmentid=36445][attachmentid=36446]
- "Motherboardul"
[attachmentid=36447]
- mufa de conectare. Ramane de vazut la ce foloseste mufa de sus (la CD-changer sau la telecomanda)
[attachmentid=36448]
IRONICK
Dupa ce am ascultat si eu aseara cum se aude Blaupunkt-ul cu mp3, pot sa spun ca ala vechi se aude mult mai bine. Si nu vorbesc de radiocd, ci de casetofon. Nu cred ca poate reproduce frecvente mai joase de 200Hz si mai inalte de 10kHz. Sunt dezamagit de el.
klaus
Daca doreste cineva sa vada cum arata blaupunktul de la dacia pe culoarea alba, pun aici 2 imagini:
[attachmentid=36684][attachmentid=36685]

Iluminarea este efectuata de 9 leduri smd mici, aproape de tip telefon dar nu chiar.
Doar butonul rosu este iluminat de pe spatele plcii de un led ca cele din bord
[attachmentid=36686][attachmentid=36688][attachmentid=36687][attachmentid=36689]


Si zilele astea imi facu si una bucata sarire la melodie mp3, la una bucata groapa.
Mi-a intarit parerea ca este cam anemic domnul mp3 player...
skywalker
sa traiesti boierule !
Giurisici Fabian
eu nu am gasit leduri asa de mici albe si vreau sa montez deastea ca in bord dar trebuie sa frezez plasticul transparent de deasupra sa le fac loc mad.gif

eXtenSion
klaus, nu ai vazut sa scrie pe el ce model este?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.