Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DE COLECTIE
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
1310CL
Da intradevar,chestia e ca pozele le-am luat de pe un site din Ungaria,si nu am mai stat sa citesc cu atentie ce scrie si mai ales in ce limba blink.gif acum dupa ce am citit mi-am dat seama ca pe nemteste scris.
sport1299
QUOTE(Adrian_pt @ 21 Apr 2011, 13:16)
Dacia 1320 in doua portiere, 1990
*

stii mai multe detalii despre acest model?

19 Aug 2011, 12:44:
caut obiecte promotionale, brelocuri, pliante publicitare, carti, reviste etc despre DACIA orice model
edv_ro
@ sport1299:

vezi ca zilele astea editura DeAgostini a pus pe piata o colectie de reviste insotite de machete, numita "Masini de colectie". In primul numar este Dacia 1300. Urmeaza Aro, si alte marci est-europene.
1310CL
Dacia 1320 Liberta @1988:
BlaueCorsa
Masina din poza este doar "Dacia 1320". Numele Liberta este folosit pentru Dacia 1325, fabricata din 1991.
ydaniel
Desi nu e marca Dacia,pun aici pozele dintr-un pliant de vanzare al autoutilitarelor Tudor Vladimirescu in Anglia undeva la sfarsitul anilo 70 si inceputul anilor 80.Ce industrie avea Romania,distrusa de nemernici care sper sa arda in focuri vesnice!
1310CL
Da,ai dreptate,am gresit era doar 1320,liberta au pus dupa 90,ca deh...eram un popor liber atunci....

O poza cu 2 dacii 1304.
Filip
N-am avut obiectiv sa focalizez pe un singur timbru. smile.gif
marianmn
mai pun si eu cateva biggrin.gif
AlexanderFH
Ceva si de la mine. Am avut si eu odata Dacie 1310, am multe amintiri legate de ea. Nu stiu daca asta e locul perfect, dar le pun si eu aici. Daca mai doriti poze si cu evenimentul Papucii prin desert, sa-mi spuneti unde sa le pun ca am multe. smile.gif Vizionare placuta.
World Cars
Un tablou primit cadou
bogdan2001
Uitandu-ma atent la o poza am realizat ca epava de dacia extase e una si aceasi cu extase-ul din poza aceasta.

user posted image

IntensBurnE
Azi dupa ce am facut ordine prin garaj,am gasit intr`un dulap puse documentele de cumparare a daciei .....dupa ce le dadusem disparute blush.gif
sport1299
embleme "sport" pt portbagaj, nu au mai fost montate pe masina

daca este cineva interesat pot oferi la schimb cu alte embleme similare de la alte modele dacia insa doar daca sunt in stare foarte buna
sport1299
program Raliul Banatului 1987
pe coperta apare Dacia 500 Lastun insa nu stiu ce legatura avea cu raliurile... radmasa.gif

sunt interesat sa cumpar sau sa fac schimburi cu brosuri, prospecte sau alte lucruri despre masini romanesti
iulian'71
QUOTE(sport1299 @ 4 Aug 2012, 12:03)
program Raliul Banatului 1987
pe coperta apare Dacia 500 Lastun insa nu stiu ce legatura avea cu raliurile... radmasa.gif
sunt interesat sa cumpar sau sa fac schimburi cu brosuri, prospecte sau alte lucruri despre masini romanesti
*

In urma cu doua saptamani am fost pe platou la Babele si mi-am adus aminte de reclama la Lastun din '89 cu Babele ca fundal.
sport1299
QUOTE(iulian'71 @ 4 Aug 2012, 15:41)
In urma cu doua saptamani am fost pe platou la Babele si mi-am adus aminte de reclama la Lastun din '89 cu Babele ca fundal.
*

o mica corectie... daca observi programul este din noiembrie 1987 asa ca la acea data exista deja poza asta cu Lastun-uri
iulian'71
Lastunul a fost lansat la vanzare in martie '89. Eu avem ceva ani atunci. Ca proiect l-am vazut in Autoturism si Stiinta si Tehnica inca din '85, asa ca reclama la Rallyul Banatului cu peisaje din Bucegi e cam aiurea, conform imaginilor.
Cioby92
Daca are cineva documentarul facut de cei de la CENTRUL DE STUDII PENTRU AUTOTURISME - CESAR prin 1994, va rog sa il postati aici smile.gif are cam 40 de minute si explica cum erau testate piesele si autoturismele romanesti... cred ca poate fi considerat de colectie.
tzepesch
delectati-va
&feature=relmfu

Cioby92
saru'mana up.gif lurk0000.gif worship.gif
iulian'71
La minutul 5:51, in primul clip, apare o nova ceva mai lunga si cu capac la portbagaj, nu cu haion. In al doilea apare la minutul 5:57, 9:06, la 9:53 din spate seamana cu viitoarea Solenza sau Opel kadett sedan.
solenza_scala
Excelente clipuri, mi se pare ca inginerii de la Dacia chiar faceau eforturi sa scoata niste modele acceptabile.
Razvan_Ionut
@tzepesch nota 10 din partea mea wink.gif , foarte frumoase clipurile , m-au facut sa ma simt si mai mandru de Nova mea smile.gif
puiu82
Interesant........
1310CL
Deci asa statea treaba atunci... smile.gif

Superbe videoclipurile,multumim frumos biggrin.gif
slider2
QUOTE(iulian'71 @ 26 Oct 2012, 16:55)
La minutul 5:51, in primul clip, apare o nova ceva mai lunga si cu capac la portbagaj, nu cu haion. In al doilea apare la minutul 5:57, 9:06, la 9:53 din spate seamana cu viitoarea Solenza sau Opel kadett sedan.
*

am remarcat si eu masina, in al doilea film se vede mai clar. mie imi lasa impresia unei nova sedan, iar in ceea ce priveste forma stopurilor nu este imposibil ca "frantujii" de la reno la proiectarea solenzei sa fi folosit ca inspiratie niste schite/prototipuri mai vechi din curtea producatorului autohton. pe de alta parte nu este imposibil ca masina sa fie doar un prototip de testare, o caroserie montata pe diferite sasiuri sau sub caroseria careia sa se testeze diferite subansamble
iulian'71
Ce imi aduc aminte eu, e ca in toamna lui '96 in revista AutoTest am citit un articol in care se spunea de aparitia unei Nova mai lunga cu 10-15cm, avand ca obiectiv majorarea capacitatii portbagajului. Articolul a aparut cu ocazia lansarii face-lift-ului Novei, ce implica modificarea calandrului si a hayonului. Noul model s-a numit Dacia Nova R523, "vechiu" model fiind R524.
andri1940
Super filmuletele!

Este pentru prima data cand vad o Nova sedan
Razvan_Ionut
pai doar a fost facuta cu ideea de a inlocui berlina tongue.gif , deci trebuia sa fie si o varianta Sedan smile.gif
Al3x_AOL
Nova prototip gasita prin Sinaia... blink.gif
bv-08-fgm
Ala e prototip facut de vreunu smile.gif)
Al3x_AOL
Din cate imi amintesc am vazut intr-o revista de la uzina dacia acest model de Dacia Nova prototip.
Razvan_Ionut
pare prea reusita la linii ca sa fie facuta de vreun dorel intr-un garaj...
razvan1985
am obserat ceva interesant...dacia nova a iesit pe piata la sfarsitul lui'95,iar crash test-ul era filmat in'93,nu ma gandeam sa se fi lucrat asa mult la proiectarea ei... biggrin.gif
sport1299
QUOTE(Al3x_AOL @ 22 Nov 2012, 15:09)
*

Este o mașină făcută de uzină în perioada când purta discuții de preluare cu Hyundai, probabil au vrut să arate că se pot integra componente de la coreeni
Farurile și stopurile sunt de Hyundai Accent din acea perioadă
1310CL
Mai adaug si eu inca 2 poze cu modelul foarte rar de dacie,si anume Dacia 1310 GTL,modelul a fost lansat in 1984,si era o tentativa de restilizare a vechiului model 1310,avea multe dotari in plus fata de celelalte modele Dacia,si era fabricata desigur pentru export.
MIHNEA DRAGOS
QUOTE(Al3x_AOL @ 22 Nov 2012, 15:09)
*

Nu, nu e prototip smile.gif
mstaniloiu
QUOTE(MIHNEA DRAGOS @ 16 Jan 2013, 20:34)
Nu, nu e prototip smile.gif
*

Stiu din surse sigure ca a existat o intentie de colaborare cu Hyundai - deci e foarte probabil sa fie o variatiune, nu as zice neaparat prototip ...
Dacia Sport
am si eu niste lucruri de colectie cu dacia + o poza cu o dacia 1100 de raliu
Dacia Sport
si asta luata azi....
CIPTUNING
Apropo de colaborarea cu Dacia- Hyundai, am gasit asta:
http://europalavolan.wordpress.com/2013/02...hyundai-accent/
bogdan2001
Am gasit pe net niste poze cu Dacia D33.Pe ele apare semnatura DaciaClub.Nu stiti cine a pozat cele 2 D33-uri?Eu cred ca ar fi pozat de cineva de pe forum de aici.Si daca exista,unde sunt?
solenza_scala
QUOTE(Dacia Sport @ 9 Mar 2013, 17:00)
am si eu niste lucruri de colectie cu dacia + o poza cu o dacia 1100 de raliu
*

Cam off-topic: emblemele de Dacia din poza a doua pe ce le-ai montat? Polistiren acoperit cu material sau alceva?
Dacia Sport
e un capac de polistiren de la o cutie de inghetata smile.gif
1310CL
Dacia 1310 MLS -Dutch Brochures @ 1984 :
Fap
Prima oara cand am vazut Dacie berlina cu faruri de Oltcit!

Pare ca este 1300, are manere cromate, bentita verticala, capota de tip vechi.

Barele de protectie sunt ceva de genul 1320.

Stie cineva daca au iesit astfel de masini pe poarta fabricii?
STORMTROOPER
Masina a mai fost prezentata pe aici. Bara fata/spate nu este din fabrica. La fel si botulcare pare pus ulterior. Ca sa raspund la intrebarea ta, da au iesit de la Colibasi si Dacii carea aveau faruri de OLtcit si masca de aia groasa. Asa cum au fost facute si la Craiova Oltcit-uri cu jante de Dacie/canade in special si alte corcituri de genul asta. In acea perioada, anii 80 era o problema cu aprovizionarea ritmica si atunci se punea cam ce cadea prin mina.
cezarmad
Are dreptate Dragos, barile fata spate sunt puse dupa 1990 sunt de Liberta ambele, daca te uiti la cea din spate este mai scurta, faruri de Oltcit s-au montat pe editii limitate incepand din 1987 cand au aparut pe Dacia Sport.
Este exclus sa fie asa masina din fabrica deoarece are caroserie de 1300, panoul spate este decupat jalnic pentru triplele de 1310

Atasez si eu ceva de colectie, poze in detaliu cu Dacia sport editie limitata 1987 smile.gif

P.S. poze din showroom icon_mrgreen.gif
Fap
Salut !

Multumesc pt promtitudine. intr-adevar masina are bord de 1300 plus celelalte elemente de generatie, doar ca am vazut multe ciudatenii si ma gandeam sa nu fie vreun " prototip de fabrica" care sa se fi vandut si sa circule pe sosele

De Dacia Sport cu faruri de Oltcit stiam, chiar azi citeam de disparitia a 2 dintre ele sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.