Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statiunea Rausor pe linga Hateg
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
vead
Sint interesat de orice informatie despre aceasta statiune> cazari, teleschi, preturi ,posibilitati de urcare pe timp de iarna cu masina, etc.
Daca este cineva care cunoaste zona , sa ne spuna si noua!
As mai vrea sa stiu cam cum a stat cu zapada aceasta statiune in anii trecuti in preajma sarbatorilor de iarna?
fbatran
Pai, hai sa iti zic cam ce stiu eu, de vara ... ca iarna nu am fost acolo:

E o statiune mica, in dezvoltare. Pensiuni (in adevaratu sens al cuvantului) sunt cam putine (3-4) care sa aiba "receptie", deschise non-stop, si sa dea si de mancare. Sunt multe cabane ale persoanelor fizice care, daca nu merg ei acolo, le poti inchiria cu totu. Si multe case particulare.

Drumu: destul de rau vara ... vre-o 20 km pietruit .... iarna conteaza mai putin ...poate chiar ajuta. Am inteles ca iarna, mai ales de sarbatori, drumu este accesibil si il curata de zapada. Dar lanturile trebuie sa fie in dotare! Se poate urca pana sus. Numai chiar in "statiune" (greu sa ii zici statiune) este o panta mare ... care in general nu prea se urca cu masina iarna.... e si f. inghesuita zona ... asa ca masina se lasa intr-o parcare mare ... si mai mergi 500m pe jos ...depinde unde e cabana.

Este o partie cu instalatie de urcare ... destul de maricica, am inteles ca mai OK decat ce era pe Semenic. Mai multe despre sky nu iti pot zice ... sa nu te induc in eroare. Zapada am inteles ca in ultimii ani a fost ... destula.

Se poate ca in aceasta vara zona sa se fi dezvoltat mai mult: era vorba de inca o partie ... sa asfalteze drumu ... da putine s-au realizat (drumu e tot asa). Poate cabanele si pensiunile s-au inmultit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.