Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulota
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Cossty
Ce conditii trebuie sa indeplineasca o rulota adusa din strainatate pentru a putea fi inmatriculata?
Cossty
Chiar nu stie nimeni?

cipman
Singura conditie e sa "treci" de inspectia RAR cu ea. La vama nu ai nicio restrictie deosebita, se ia valoarea in vama (sau factura daca e noua sau pretul e mai mare decat valoarea in vama). Si pt. rulote e valabila chestia cu certificat EUR1.
N-ar fi rau sa iei legatura cu oameni care se ocupa cu asa ceva. Incearca aici.
Cossty
Mersi mult!
bulan
Maine voi intreba la birou ce conditii trebuiesc indeplinite de o rulota pentru a putea fi inmatriculata.Dar dupa parerea mea nu trebuie decat sa ai o factura pentru rulota si sa corespunda seriile de identificare.Sambata s-ar putea sa plec in Olanda sa vad niste camioane si pe drumul de dus cat si la intoarcere am sa trec pe la mai multi dealeri de rulote pentru ca vreau si eu una.
tatabobu
Nea Bulan, daca au si adrese de net dealerii aia poate le scrii si le postezi pe aici wink.gif
Cossty
Si niste preturi daca se poate...
Stefan.A
'nea bulanescu poate faci si poze, ca vreau si io rulota.
Banuiesc ca de logan o atarni, deci uita-te la ceva cu greutate max. in limitele loganului (vezi talon). Precum si la apasarea asupra cuplei - tre' sa fie parca max 50kg - daca e echilibrata corect.
Deasemenea, cand tractezi tre' sa fii atent si la masa max autorizata ansamblu (masina+rulota). Bine, nu tu ca tu ai c+e.

Mai tre' sa fii atent la urmatoarele:
- an - dupa '90 sau aproape
- stabilizator - reduce balansu' si ajuta sa ramai pe sosea
- antibalans la cupla
- incalzire - exista si pe gaz de butelie normala
- aragaz - la 12v, 220v si pe gaz
- rezervor apa - cu cat mai mare cu atat mai bine
- baie - CU DUS - eu cred ca-i un "must"
- sa nu aiba cine stie ce dimensiuni ciudate de anvelope - nu prea gasesti de ex anv. pe 13' care tin 600kgs

Chiar te rog sa revii cu ceva poze + preturi. Am inteles ca la inmatriculare la noi treci si pe la rar pt inscriere + vama + etc (mai creste pretul).

Eu unul chiar as vrea sa plec sa-mi iau una pt mine la un moment dat.
Poate-o punem de vre-un convoi de rulote intr-o vacanta la anu'.
bulan
Vad in talonul de la laureat+:remorcabila cu dispozitiv de franare 1100kg.Deci in acte trebuie sa aibe rulota maxim 1100kg ca sa poata fi tractata de loganul meu.In aceasta perioda a anului cred ca preturile sunt minime la rulote fata de sa zicem la primavara cand incepe sezonul la plimbari.Am sa notez toate adresele si am sa fac si poze.Eu astept sa dea firma de leasing OK si sa merg in Olanda sa vad si sa aleg 6 camioane second hand dintr-un lot de 30.
Stefan.A
QUOTE(bulan @ 26 Oct 2006, 20:58)
Vad in talonul de la laureat+:remorcabila cu dispozitiv de franare 1100kg.Deci in acte trebuie sa aibe rulota maxim 1100kg ca sa poata fi tractata de loganul meu.In aceasta perioda a anului cred ca preturile sunt minime la rulote fata de sa zicem la primavara cand incepe sezonul la plimbari.Am sa notez toate adresele si am sa fac si poze.Eu astept sa dea firma de leasing OK si sa merg in Olanda sa vad si sa aleg 6 camioane second hand dintr-un lot de 30.
*



ok, 1100, insa mai ai si o alta limitare care nu e in talon:
masa maxima ansamblu rulant - e in datele tehnice ale masinii si e 2300kgs parca.
Deci masa maxima a masinii + masa maxima a rulotei sa fie in limitele masei max a ansamblului.

Inca ceva, care nu e specificat in acte: e bine ca masa rulotei in ordine de mers sa fie 75-max 82% din masa masinii in ordine de mers. Altfel e cam groasa daca te prinde vre-un vant pe sosea.

Pana cand mergi sa o iei mai vorb.
bulan
Abia azi am primit raspuns de la un coleg de serviciu care este declarant vamal.
Ce a spus Domnul cipman acelasi lucru mi-a spus si colegul meu.Eu maine dimineata plec in Olanda dar tur retur voi merge cu un autocar asa ca adio plimbari prin orase pe la dealeri dar cand ma voi duce sa aducem camioanele acasa pe drumul de intoarcere fac pe dracu in patru sa dau pe la cativa dealeri.Eu unul sunt decis sa-mi cumpar o rulota dar trebuie sa-mi conving consoarta ca ea dicteaza la noi in casa nu ca nu ar fi bani.
tarzy
poate un pic off-topic da ma manaca curiozitatea

nea bulan .... la ce-ti trebuie bre rulota? ca sincer eu nu inteleg

ai confort ceva mai bun ca-n cort adevarat - dar .... departe de hotel

in plus ..... ai numai dezavantaje

1. viteza mica (credca 80 km/h e cam maxim)
2. greu in trafic (trebuie oglinzi, spatiu de luat curbe, etc)
3. platesti impozit si de la anu' si RCA
4. trebuie loc de parcare
5.ITP
etc
bulan
M-ai nenorocit!Daca vede nevasta mea mesajul tau s-a spulberat visul meu!!!Ai dreptate la toate 5 paragrafele+etc dar vezi mata eu am limbrici si limbricii se trateaza in rulota departe de oras in sanul naturii mama.
Rog grupul de moderatori dupa ce citeste Domnul tarzy raspunsul meu sa stergeti amandoua mesajele ca altfel se va spulbera visul meu!!!Va multumesc!
tarzy
radmasa.gif

marfa de raspuns


auzi .... da limbricii aia nu-i poti trata la cort? iar cu bani economisiti cumperi cosmeticale la nevasta

PS: gata se poate sterge
Ciombe
Bre, lasati limbricii.
Si NU SE POATE STERGE, ca poate mai sunt si altii interesati de subiect!
Deci, concret:
Pt inmatricularea unei rulote nu conteaza anul, conteaza starea tehnica nu?
Trebe certificat EUR1.
Atat?
Cat se plateste la vama pt o rulota s azicem de peste 10 ani vechime? Adica cu aproximatie...
???
Stefan.A
Din cate inteleg, pana la 1 Ian 07 lucrurile stau cam asa:
Pentru o rulota mai veche, vama inseamna de fapt doar TVA-ul si se plateste la valoarea de factura. (cu conditia sa o cumperi cu certif EUR 1)

Daca pe factura este sub evaluata, valoarea care se ia in calcul este de EUR 3500 (deci TVA EUR 665).

Fara certif EUR 1 se mai platesc aprox EUR 1500.
Nu conteaza anul fabricatiei, ci doar sa treaca de RAR (omologare,inmatriculare).
Dupa 1 Ian se pare ca daca se plateste TVA la cumparare nu mai trebuie platit in tara.

Cineva care si-a adus zicea ca n-ar mai face-o sub nici o forma. Prefera sa cumpere de la cei care fac asta (isi pun cam 20-30%) pentru ca au deja relatia cu comisionarul vamal+inmatriculare+etc.

Avantajul daca mergi acolo sa o iei este ca poti sa alegi din zeci de rulote, nu din cateva.
bebe53add
S-a luat sau nu rulota?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.