Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: refacere jante
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Marius-Costelus
Salut!

Vreau sa inlocuiesc 2 jante (ale mele sunt descentrate, una fisurata, alta cred ca se fisureaza curand) si am procurat altele folosite, pe care le-am curatat, frecat cu peria de sarma pe unde incepeau sa prinda rugina, le voi da si cu glass-papir (scuze daca nu asa se scrie).

Intrebarea mea este: pentru ca sa iasa treaba buna, le dau intai si cu grund (cum am citit pe forum ca se face la partile caroseriei) sau doar direct cu vopsea?

Multumesc anticipat.
mirceas
direct cu vopsea, cumpara un spray (eu prefer silver), iti ajunge pentru cele 4 jenti. nu e scump deloc si tine, eu le am de peste un an si arata inca super.
Marius-Costelus
Spray-ul il am deja (silver 34 parca) voiam sa stiu cum se procedeaza.. direct vopsea.. sau intai grund si apoi vopsea?

Multumesc ptr raspuns.
sobolan
Nu mai dai cu grund ! Vara ele se incalzesc tare si daca dai cu 30 de straturi de vopsea pe ea cade toata sau se crapa ...plus de asta se racesc mai greu....da direct cu spray de jante dupa ce le-ai pregatit pt vopsire....
bunoara
Apropo, unde se pot rolui jenti de dacie? Peste tot mi s-a zis ca au 3 suruburi d eprindere si nu se poate, desi unii zic ca da dar nu stiu unde...
cristu
Apropo, unde se pot rolui jenti de dacie? Peste tot mi s-a zis ca au 3 suruburi d eprindere si nu se poate, desi unii zic ca da dar nu stiu unde...

RE: Pe soseaua Fundeni cum vii dispre intersectia cu Colentina, prima Vulcanizare pe stanga, cam la 300m de intersectie, vis-a-vis de benzinaria SHELL
tunderbird
Benzinariile Shell S-au transformat in Mol.

Presupun ca te referi la firma care se cheama AUTOSOFT si care se afla pe soseaua Fundeni imediat pe dreapta dupa ce cobori podul, venind dinspre Colentina catre Pantelimon.

Eu acolo am roluit, anul trecut, cinci jante de D1300 si am fost foarte multumit... lucrare profesionala la un tarif decent.

Firma are si site pe net daca vrei sa afli mai multe.
cannavaro
care este adresa site-ului?
Executron
www.vanzarianvelope.ro

Am roluit jante aliaj, sudat janta aliaj (a iesit f. bine) si mi-am cumparat un set intreg de jante de 17" + cauciucuri.

Totul s-a desfasurat f. bine, preturi decente, personal f. amabil.

P.S. Nu lucrez acolo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.