Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nova:schimbare rapida viteze: "trosc" in fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
D2ani
salut: nu de mult, am observat ca atunci cind schimb viteza la o turatie mai mare ,exact in momentul cind dau sa schimb viteza dintr-a intiia intr-a doua ( 3000-3500rpm) si botul masinii se lasa o fractiune de secunda cit eu cuplez a doua, se aude partea din fata a masinii un troncanit, ca si cum o bucsa, ceva n-ar mai amortiza socul. am mai observat un fenomen, daca vreau sa plec cu scirtiit de roti cumva, vreodata, parca roata din dreapta nu sta pe asfalt si " sare ".imi da impresia ca amortizorul din dreapta nu " mai apasa " roata pe asfalt corespunzator. ar putea fi aceasta o cauza si a troncanitului si a lipsei de aderenta a rotii pe dreapta: amortizorul? mentionez ca daca schimb normal vitezele, fara ca botul masinii sa se " ridice prea sus", nu se aude troncanitul...
rooster
Am Nova GTi si aceleasi simptome (zgomotul si senzatia de amortizoare ineficiente in conducerea "sportiva") le-am avut inainte sa-mi cedeze placa de presiune ... ia o lanterna si uita-te in carterul ambreiajului sa vezi daca nu ai razele metalice de pe placa de presiune mancate de rulmentul de presiune.
tgg2k
eu tind sa cred ca e amortizorul. am avut aceeasi problema si amortizorul din dreapta pierdea lichid, nu stiu exact ce lichid e dar se vedea pe el. asta apropo de troncanit. in schimb eu nu am avut probleme la scart, sau mai bine zis nu am asteptat asa de mult incat sa am probleme la scart.
vyper
apropo de topicul asta...stiu ca sunt off topic da am vazut ca la plecari puternice ca la raliuri icon_mrgreen.gif masina mea sare parca de bot in sus...cand o turez tare pe loc si ridic ambreiaju parca sta 2-3 sec in loc si imi tremura toata fata rau...bordu parca sare de bot ca un iepure icon_mrgreen.gif am mers si in altele si la demaraje puternice nu faceau asa!scartaiau rotile si atat!stiu cineva de unde poate fii?din amortizoare?
D2ani
sal vyper, nu prea esti offtopic, aceleasi simptome le am si eu...se zgiltiie toata citeva secunde, parca pina " se prinde roata asfalt"...si de aceea banuiesc ca amortizorul are ceva probleme...
ghiccy
e de la amortizoare, clar!!!
vyper
multumesc...pentru raspunsuri...adevaru e ca sunt ele cam terminate ca daca ma las pe capota se duce in jos mult....si daca fac de 2 ori face ca alea de nigger tongue.gif
D2ani
intrebare in necunostinta de cauza:troncanitul asta poate avea legatura cu bucsile de la bara stabilizatoare sau cu bara stabilizatoare? stiu ca una din problemele novei este legata de bara stabilizatoare...si este parca mai pronuntata troncaneala daca accelerez puternic dar nu in linie dreapta. nu este bataie de planetara 100% . ramin la convingerea ca s-ar putea sa fie o combinatie nefericita de amortizor defect-bucsa terminata ( cu toate ca le-am schimbat acum 2 luni pe toate....).
rooster
cand urci/cobori bordurile ori la viraje cu volanul la maxim stanga/dreapta auzi cate o troncaneala?
D2ani
da, citeodata se aude, sa ma exprim mai " simplu",citeodata mi se pare ca s-ar lovi ceva de caroserie in partea din fata. se mai aude la borduri si citeodata la viraje bruste maxim, daca accelerez.
madcos
pot fi multe, dar verifica si suportii motor.la mine era unul rupt si se zbatea motorul.asta inainte de bara stabilizat biggrin.gif
scania
Salut, si eu sunt disperat cu nova mea.... cu o troncaneala pe fata dreapta de acolo vine sunetul, e foarte enervant (trosneste zici ca se rupe ceva)
Si acum sa va spun cam ce sa intamplat, am avut amortizorul dus, a curs uleiu cand eram in vacanta undeva prin arad eu fiind din arges am venit cu el acasa asa terminat masina nu era deloc stabila la cele mai mici denivelari fugea stanga dreapta. Am ajuns acasa am schimbat amortizorul si capatul de bara care a decedat pe drum, si tot trozneste de atunci in continu, au urmat urmatoarele pe lista schimbari: pivot, bucsi bascula, rulment, bucsi bara ruliu toate 4
strans si restrans totul: cadru motor, tampoane motor schimbate tot asa face
Trosnitul se manifesta la reducerea vitezei in frana de motor, sau cand pui frana,
ansamblul de frana este nou, placute noi arculetele de tin placutele in suport sunt noi, ce are ca ii dau foc??
amortizorul este bun nu troncane la denivelari/gropi
banuiesc planetara e cam praf in partea dinspre cutie, sa faca ea asa de urat eu stiam ca ea bate doar la viraje
o mai iau odata cu schimbatul... alte bucsi, pivot demanotat totul din nou si strans din nou cap coada si daca tot nu rezolv mai cumpar 2 boxe macar sa nu mai aud
l
G I M
Scania decat sa schimbi din nou tot ce ai schimbat ,alti bani alta distractie mai bine iti iei o planetara buna si mai elimini o necunoscuta...parerea mea.
apollo
Tot bucsile de la bara antiruliu banuiesc.Altceva n-ar avea ce sa trosneasca asa.

Aceeasi chestie si la mine, le-am schimbat si apoi iar.trebuie reasezata bara.Nu stiu exact ce se intampla...dar capatul de la bara, undeva sub bascula in dreptul suportului bucsei, se agata in ceva si ciupeste mereu acea bucsa.
express
si la mine face la fel ,este exact aceeasi simptoma ..si e de la planetara pentru ca mi s-a spart burduful si am terminat`o sad.gif
cristigalos
express:se poate schimba burduful de la planetara?nu vreau sa o pierd:d.....ms
express
da..gasesti burduf cu tot cu vaselina la el si cu colierele care se prinde si e vreo 25 lei sau doar burdufu care costa in jur de 5 , 6 lei cu montatu e mai greu biggrin.gif
cristigalos
ms....ce tre sa fac ca sa il pun eu ?? e greu?sa imi bag labele?
cannis88
QUOTE(cristigalos @ 30 Oct 2008, 12:50)
ms....ce tre sa fac ca sa il pun eu ?? e greu?sa imi bag labele?
*





pentru 20 lei cat iti ia la un schimbat de burduf planetare la un service, nu cred ca merita riscul... insa trebuie sa stai pe langa ei, sa nu aiba vreun moment de neindemanare si sa scape bilele alea cilindrice din capatul planetarei...



si apropo de troscanit in fata.... e posibil sa fie si de la bucsile barei antiruliu...eu am bucsile acelea terminate de tot, ba chiar pe stanga imi lipseste.Cand am auzit prima data troncanitul, am avut emotii, crezand ca este din planetara... apoi m-am linistit, cand am schimbat burdufurile planetarelor... pacat ca nu am gasit atunci pe moment la mine in oras bucsele de bara stabilizatoare, ca le schimbam de atunci...acum desi le-am gasit, nu mai am timp sa ma ocup de ea...
cristigalos
atunci o sa ma duc la service....ar mai fi o problema,cand virez maxim stanga si pun frana(la viteza mica)se aude o bataie groaznica (fata stanga)oare ce sa fie?.......sa fie din cauza de la pivot inferior?ca,cand am fost cu ea la revizie mi sa spus k tre sa imi schimb acel pivot?
mihai0070
verificati suruburile de prindere ale cadrului motor
vlahul_2004
Cand franez face trosc, cand plec de pe loc face trosc, tot planetarele sa fie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.