Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Ichebau
daca masina este cumparata in leasing firma iti ofera si rovigneta la inmatricularea masini sau numai rca-ul?
adrian.paul
Numai RCA-ul, rovignieta sau rovinieta sau cum se cheama o cumperi tu.
Patefon
Firma de leasing plateste RCA + Casco (full) + Impozite. Cel putin la mine.
marksman
Depinde si de tipul de leasing: financiar sau operational. La cel operational RCA + Casco + impozite sunt platite de catre firma. La cel financiar doar impozitele. (rovigneta nu e socotita impozit, platesti ca sa poti circula, similar cu combustibilul)
Ma rog, asa stiu eu, nu dati cu parul.
Supapa_jR
Eu am un Iveco luat pe leasing si imi vin pe factura rovignete,asigurari RCA+casco...NU RECOMAND LEASING!!!
adrian.paul
Din cate stiu eu impozitul nu il mai plateste firma de leasing ci utilizatorul. Si eu am un leasing si imi vine doar RCA-ul si Casco. De rovignieta m-am ocupat eu.

QUOTE(Supapa_jR @ 24 Oct 2006, 11:28)
Eu am un Iveco luat pe leasing si imi vin pe factura rovignete,asigurari RCA+casco...NU RECOMAND LEASING!!!
*



De ce nu recomanzi leasing? Eu unul recomand leasing decat credit pentru nevoi personale la brd unde dai peste 100% dobanda.
Paul-Iasi
QUOTE(adrian.paul @ 24 Oct 2006, 13:28)
Din cate stiu eu impozitul nu il mai plateste firma de leasing ci utilizatorul. Si eu am un leasing si imi vine doar RCA-ul si Casco. De rovignieta m-am ocupat eu...............


Salut!
La mine la fel... in ratele de leasing intra si CASCO (platit totusi aparte) iar RCA-ul pe primul an l-am dat la plata avansului.
O intrebare:
Fiind prima masina in viata mea, nu stiu cum sa procedez cu rovigneta.. De unde trebuie s-o cumpar, (am auzit ca este in jur de 100 RON) si, mai ales ma intereseaza daca trebuie sa iau rovigneta inainte de a ridica masina de la dealer sau pot duce masina acasa si fara sa am cumparata vigneta.
Multumesc!
RamsesII
Roviniete gasesti cam la orice benzinarie. Daca in Bucuresti e aprox 80 RON, in afara (Urziceni de ex), e 60 RON smile.gif
Paul-Iasi
QUOTE(RamsesII @ 24 Oct 2006, 16:55)
Roviniete gasesti cam la orice benzinarie. Daca in Bucuresti e aprox 80 RON, in afara (Urziceni de ex), e 60 RON smile.gif
*


Multumesc!
Aha.. deci nu au un pret fix.
Rovigneta, indiferent de unde ai lua-o, banuiesc ca este valabila un an (365 zile din momentul cumpararii ei)
Si referitor la cealalta nedumerire a mea? Daca pot ridica masina de la dealer fara sa am cumparata rovigneta? Adica sa duc masina de la dealer-acasa...
ady77
Da, poti ridica masina fara rovinieta. De altfel cand cumperi rovinieta iti trebuie certificatul de inmatriculare al masinii, deci nu prea poti cumpara rovinieta inainte de ridicarea masinii.
Paul-Iasi
Am inteles!
Multumesc!
adrian.paul
Depinde de masina, de Euro 3,4 etc. La mine a fost cam 598.000 lei, cumparata de la Lukoil din Bucuresti. O cumperi de la benzinarie cu talonul masinii sa poata sa scrie nr. masinii pe chitanta. Tre' sa pastrezi si chitanta altfel rovinieta nu are nici o valoare. Din cate am mai auzit in primele 30 de zile (cat timp ai nr. rosii) nu ai nevoie de rovinieta sa circuli in afara localitatii. Eu personal nu am avut rovinieta pentru perioada aia.
Ghidioneanu
Am inteles ca se fac modificari ale leasingului de la 1 ianuarie , in ce priveste modul de calcul al TVA de exemplu . Va afecta asta si contractele in derulare ? Voi ce stiti ?
AlexC
Nu se vor modifica contractele incheiate inainte. COnditiile pe care le ai in prezentul contract raman valabile pana la terminarea lui.
Paul-Iasi
Pentru cei ce si-au achizitionat un renault in leasing: cand ati platit prima rata, dupa ce ati intrat in posesia masinii, sau ati continuat cu ratele lunare si pana la venirea masinii?
Sau acest lucru difera la societatile de leasing.
Multumesc!
ccezar2004
cand iti iei masina ar fi normal....

cat despre rovigneta, sper sa nu ma insel, eu stiu ca iti trebuie doar daca circuli inter/extre - urban.... asa ca nu e o graba daca nu pleci afara din oras....
thunder
Leasing financiar la BCR:
- prima rata dupa ce mi-a venit masina, pe data de 11 a lunii mi-a venit masina si in luna urmatoare mi-a sosit prima factura
- CASCO, RCA, rovignieta le platesc eu (tariful pt. RCA evident pt. persoane juridice, deci ceva mai mare)
- impozitul il plateste firma de leasing

Un avantaj la vremea respectiva: te incadrezi mult mai usor. Daca la banca rata + dobanda + TVA nu trebuie sa depaseasca 30% din salariu, la leasing doar rata + dobanda trebuie sa nu depaseasca 40% din salariu. In plus, nu-i intereseaza cate credite ai si cat de mari sunt si nici bancile nu te intreaba daca ai ceva luat in leasing. Nu stiu cum este legea acum, cel putin era un zvon cum ca BNR vrea sa se ia in calcul si leasing-ul cand faci cun credit.

LE: rovignieta oricum nu-ti trebuie cat timp ai numere rosii, asa ca aveti suficient timp sa o platiti.
Paul-Iasi
Multumesc!
Eu am platit avansul + RCA-ul pe primul an + inca nu stiu ce taxa. Avansul a fost de minim 30% pentru a scapa de analiza dosarului (in ceea ce priveste leasingul pentru persoane fizice)
Desfasuratorul cu taxele lunare, contractul (pe care l-am semnat acolo) + alte hartiute mi-au venit prin posta, acasa.
Desi ratele sunt calculate in EURO, mi s-a spun ca plata la ghiseu o voi face in RON (in rata lunara este inclusa si CASCO si valoarea reziduala de 20%); asta inseamna ca inainte de data scadenta a fiecarei luni (probabil incepand dupa data intrarii in posesia masinii) voi primi acasa o factura cu calcului in RON a ratei?
aaa.. ceea ce mi s-a parut mai interesant (si nu stiu de ce au facut asa) e ca CASCO il paltesc separat (47 EURO/luna) si restul ratei separat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.