Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noi agenti de circulatie ? Soferii RATB
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
cristiV
soferii ratb sunt dotati cu camere foto digitale(cel pe care l-am vazut eu avea un sony) cat am mers eu cu autobuzul a facut 2 poze,pe unul care a depasit coloana oprita la semoafor si unul parcat in statia de autobuz. mai mult ca sigur ca nu le duce acasa ci la nenea garcea sad.gif(
R19/16v
foarte bine 243.gif

Cand o parca toata lumea civilizat, cand o sta toata lumea la coada, cand n-om mai omori pietonii pe trecere, cand n-o sa mai existe idioti care sa fluiere si sa clanxoneze femeile pe strada si cand nu vor mai exista motive sa ne injuram la volan, atunci poate vom deveni cat de cat civilizati.

Parerea mea sincera, insa, este ca in viata mea nu voi prinde asa ceva; poate copiii mei... Dar probabil ca si atunci va fi un taran de oras care sa considere ca el nu poate sa stea la coada, si va trebui sa depaseasca coloana...poate ca nu sunt eu cel mai optimist om, dar asta prevad eu. frustrat.gif
OVIDIUS
As face si eu poze destule, dar le ia cineva in seama?
VladSoare
Eu abia aștept să mă amendeze un polițist pe baza unei poze făcute de un șofer de autobuz. N-are nici o șansă la tribunal. smile.gif
S-ar putea să încerce marea cu degetul și să dea ceva amenzi de genul ăsta, sperînd ca majoritatea să plătească amenda fără să crîcnească. Însă dacă-ți cunoști drepturile nu-ți poate face nimeni nimic.

Dați-mi o poză cu o mașină trecînd pe roșu și să vedeți cum pun pe ea orice număr de înmatriculare vreți voi. Sau să vedeți ce ușor fac un semafor din verde în roșu... biggrin.gif

cristiV
prin posta vine procesul verbal semnat de un agent de circulatie, deci nu prea ai de unde sa sti ca poza e facuta un ratb-ist. Cred ca si ratb-isti au ceva la afacerea asta altfel nu s-ar deranja de ex azi a oprit autobuzu in mijlocu intersectiei sa-i faca poza lu ala care a depasit coloana
ccezar2004
ar fi o treba... dar indiferent ce metoda se va gasi ramane aceeasi problema MAJORA: discriminarea pe baza de avere....
VladSoare
QUOTE
prin posta vine procesul verbal semnat de un agent de circulatie, deci nu prea ai de unde sa sti ca poza e facuta un ratb-ist

Păi da, dar un PV primit prin poștă îl contest din start, fără să stau pe gînduri. Iar la tribunal solicit să mi se prezinte certificarea metrologică a aparatului. Pot cere să mi se spună cine a făcut poza și să-l citez ca martor pentru a lămuri condițiile în care a fost făcută. Iar dacă se prezintă și se dovedește că nu este agent de poliție, adios.
Poliția este agent constatator, nu deductor. Rolul ei este să constate fapta, nu s-o deducă din pozele făcute de cîte un Gică de pe stradă.

S-ar putea însă ca poliția să se bazeze tocmai pe ce spui tu, și anume că lumea va plăti amenda fără să pună întrebări. Iar dacă se mai nimerește cîte unul ca mine, care pune întrebări, asta este, ei n-au nimic de pierdut.
cristiV
si ai timp de pierdut prin tribunal pentru o amenda de parcare?
VladSoare
Nu e mult timp de pierdut. Merge foarte repede.
Prefer să pierd două ore doar ca să știu că nu m-am lăsat călcat în picioare de poliție. Le pot recupera oricînd. Dar de fapt nici măcar nu e nevoie să mă prezint personal la tribunal; pot cere să se judece în lipsă.

Dacă poliția vrea ca eu să plătesc amenda, atunci să facă bine să construiască un caz beton. Așa cum ei mă taxează pentru fiecare greșeală, la fel îi taxez și eu. Poza făcută de un oarecare de pe stradă este din punct de vedere procedural o greșeală, pentru care eu îi taxez. Simplu. E dreptul meu, astea sînt regulile jocului. smile.gif
argon
@VladSoare

Politia poate da amenzi pe pozele facute de oricine, perfect legal, poza e dovada .
VladSoare
QUOTE
Politia poate da amenzi pe pozele facute de oricine, perfect legal, poza e dovada

Nu e chiar așa. Poza trebuie făcută cu un aparat certificat metrologic, în condiții legale bine determinate, de o persoană autorizată în acest sens.
Unde am ajunge dacă orice aranjament în Photoshop ar fi considerat probă legală?

Poza aia poate fi eventual folosită de poliție pentru a începe să cerceteze cazul și a căuta alte dovezi. Poate fi un indiciu pentru poliție, dar nu o dovadă în sine.
argon
Pentru parcari aiurea, sigur se dau amenzi, unele judete au forum-uri, unde se trimite poza si reclamatia, si chiar functioneaza, in trafic, nu stiu sigur daca functioneaza pe acelasi principiu.
zodrac
Si ce te face sa crezi ca RATB-istul nu e autorizat si nu foloseste un aparat metrologizat biggrin.gif

Asta sa fiu si eu carcotas tongue.gif
VladSoare
Păi nu știu, tocmai de-aia îl chem la tribunal să mă lămurească. Dacă are certificat și autorizare, bravo lui, atunci plătesc amenda (sau caut altceva de care să mă agăț). biggrin.gif
Dar mai trebuie să fie și angajat al MAI, ca să poată fi considerat agent constatator. Ca angajat al RATB nu poate fi. tongue.gif
Meghitzanul
eu de ex am trecut pe langa cel putin o suta de radare circuland cu viteza mai mare decat cea legala (nu cu mult biggrin.gif wink.gif ), iar de cele mai multe ori radarele erau deschise (se vedea display-ul in functiune) si doar in aprox 5% din cazuri am primit amenzi acasa

ma gandesc ca daca nu am primit amenzi pe tema asta cand politaii aveau "dovada" la degetul mic, sansele sa primesc amenda pe baza unei poze facuta de un ratb-ist sunt infim de mici....sa fim realisti totusi biggrin.gif laugh.gif

probabil ca ratb-istilor le-ar trebui aparate foto care sa aiba carduri de 2Gb/zi radmasa.gif
VladSoare
QUOTE
Pentru parcari aiurea, sigur se dau amenzi, unele judete au forum-uri, unde se trimite poza si reclamatia, si chiar functioneaza, in trafic, nu stiu sigur daca functioneaza pe acelasi principiu.

Funcționează în sensul că ți se răspunde "vă mulțumim pentru poză, am luat deja măsuri și l-am amendat pe contravenient", sau în sensul că chiar cunoști personal pe cineva amendat pe bază de turnătorie?

În primul caz, răspunsul poliției nu dovedește nimic.
În al doilea caz, poliția se bazează pe faptul că lumea nu-și cunoaște drepturile și plătește amenzile fără să pună întrebări. smile.gif

Sau mai există o variantă: cînd văd poza, polițiștii se duc la fața locului și îl găsesc pe contravenient parcat, îl filmează ei înșiși cu camera din dotare, apoi fac PV-ul. Așa da, e legal și corect și n-ai ce să mai faci.
klaus
Eu ma intreb cum demonstreaza ora si data realizarii pozei?
Nu de alta, dar trebuie un aparat la care acest lucru sa nu poata fi schimbat "utilizator". Trebuie sa fie setat metrologic, sigilat in acest sens...
Deci chiar daca scrie pe poza ora si data (cred ca d-aia sunt si sony aparatele, ca au porcaria asta de a scrie data si ora pe poze), cum demonstreaza ca sunt cele corecte?
Ca vin in instanta si le demonstrez ca orice utilizator poate schimba acea setare in 20 de secunde.
Sa ne aducem aminte de cazul unor cetateni din zona clujului parca, care au castigat in tribunal pentru ca la ora scrisa pe poza radarului erau in alta parte... Uitasera politistii sa modifice ora de vara...

Plus ca vin si le cer dovada faptului ca poza nu e modificata, si ma prezint in instanta cu doua poze, una modificata si una nu, cu 2 culori la semafor (vb lui VladSoare). Si le deomnstreze pe laptop ca pot face aceasta modificare in 5 minute, (asta ca sa iasa bine, ca altfel si mai repede).
DMP
daca va trimite politia un proces verbal si va amendeaza pe baza unei poze si va aduceti aminte de situatia din poza respectiva si stiti ca atunci ati incalcat legea printr-o manevra gresita (depasire de coloana, trecere pe rosu, etc), platiti amenda sau contestati in instanta???
Puiu Tabara
Hm interesant. Ne tot plangem de lipsa de civilizatie pe drumuri, si nu numai, si cand se propune sau se ia niste masuri ne gandim cum sa le atacam in instanta, tinand cont ca aici pe forum nu s-a pus problema ca am facut infractiunea. Voi credeti ca in tarile vestice datorita oamenilor s-a ajuns la acel grad de civilizatie mult ravnit?? Nu, datorita legiilor, pe care toata lumea, sau aproape toata lumea, le respecta. Si nu le respecta pentru ca e un politist langa fiecare cetatean, ci pentru ca langa fiecare cetatean e un alt cetatean care ar putea sa sune la politie si sa te toarne. Ia sa incerce unul din occident sa-si deie foc la frunze, sa vezi cum iute se infinteaza politia acolo, si nu pentru ca are detectoare de fum, ci pentru ca a sunat un vecin.
VladSoare
Dacă vine ceva prin poștă, contest. Scurt.
Ăsta-i jocul: cine greșește pierde. Deci dacă eu fac o greșeală iar ei construiesc un caz beton, pierd eu. Dacă ei fac o greșeală în instrumentarea cazului, atunci pierd ei. E un drept al meu la care n-am de gînd să renunț. Cînd poliția va dovedi discernămînt în aplicarea sancțiunilor, o să gîndesc poate altfel. Dar cît timp poliția împarte PV-uri pentru mers cu 63 km/h pe bulevarde cu trei benzi pe sens, în timp ce dacă mă atacă un tîlhar sub ochii poliției nu mișcă nimeni un deget, mi se pare normal să nu cedez nici un pic. smile.gif

La un moment dat am primit un astfel de PV. În mod normal ar fi trebuit să plătesc amenda, pentru că fapta era plauzibilă (nu-mi mai aminteam unde am fost în ziua respectivă, dar era plauzibil să fi mers cu 65 pe acolo). Am contestat totuși. Surpriză! În poză nu eram eu. smile.gif

Pe soția mea a oprit-o un Garcea acum un an, în plină zi, în plin București, inventîndu-i că n-ar fi oprit la o stație de tramvai fără refugiu. Avea chef să-și facă planul la amenzi, iar o femeie începătoare părea o victimă facilă.
Păi cu asemenea poliție, cum dracu' să nu contest? Ba am să contest orice PV, pînă cînd o să învețe poliția că regulile și legile sînt și pentru ei, nu numai pentru noi. Vor ca eu să plătesc amenda? Bine, atunci să-și facă bine meseria, fără greșeli. Au greșit, nu mai plătesc. Simplu. Orice greșeală de-a lor va fi exploatată în favoarea mea.
Marty
Klaus, aia de zici tu nu erau prinsi de radar, erau...beti morti. Etilotestu' indica cu totul si cu totul alta ora pe banul ala de-l printeaza.
DMP
corect, asta e jocul: cine greseste pierde. dar trebuie sa te gandesti si ca, daca esti vinovat, contesti si pierzi, la sfarsit trebuie sa suporti si consecintele ce rezulta din intregul proces prin care ti-a fost dovedita vinovatia.

poate nenea de la ratb era suparat pe smecherii care depasesc coloane, trec pe rosu si facea si el niste poze sa le puna pe site-uri dedicate acestor probleme. (era si pe www.evz.ro la un moment dat)
iar daca chiar sunt pusi de politie sa faca acest lucru tot e o chestie buna: multi soferi se vor gandi de doua ori inainte sa comita ceva. si e bine daca din 3 soferi care depaseau coloana acum o mai depaseste decat 1. politia nu doar sanctioneaza ci si previne. smile.gif
o solutie mult mai buna ar fi prezenta politiei in intersectiile cu probleme (le recomand: intersectia de la razoare, pana in giratoriul semaforizat, unde in fiecare dimineata cei ce vin de pe drumul sarii trec pe rosu plin si ii blocheaza pe cei ce vin din dr taberei pe verde mad.gif si intersectia de la academia militara unde semaforul de pe panduri tine foarte putin pe verde iar unii se plictisesc si depasesc coloana).
o alta solutie o reprezinta camerele montate in intersectiile cu probleme, omologate si para verificate care sa trimita poza acasa.
Lucman
...Hmmmm. Si pe RATB-istii care incalca toate regulile de circulatie cine ii pozeaza? smile.gifsmile.gif

Slider
Ia uite ce zic astia aici: http://80.97.84.246/forum/viewtopic.php?t=18

Oare nu se aplica si la politia rutiera chestia asta?
colombina29
QUOTE(VladSoare @ 25 Oct 2006, 10:40)
Iar dacă se prezintă și se dovedește că nu este agent de poliție, adios.


DACA...!

Si crezi ca judecatorul te va crede pe tine sau pe "organ" smile.gif
VladSoare
QUOTE
corect, asta e jocul: cine greseste pierde. dar trebuie sa te gandesti si ca, daca esti vinovat, contesti si pierzi, la sfarsit trebuie sa suporti si consecintele ce rezulta din intregul proces prin care ti-a fost dovedita vinovatia.

Nu e nici o consecință suplimentară. Dacă pierd procesul plătesc amenda.
Singura chestie este că după proces nu mai am facilitatea cu juma' din sumă în 48 de ore. Nu-i nimic, îmi asum acest risc. smile.gif

QUOTE
Ia uite ce zic astia aici: http://80.97.84.246/forum/viewtopic.php?t=18
Oare nu se aplica si la politia rutiera chestia asta?

Ba presupun că se aplică și la rutieră, dar chestia asta nu înseamnă că un civil care se oferă să ajute poliția are vreo calitate juridică. Pot să mă ofer să trimit poze la poliție dacă poliția consideră că așa ceva i-ar fi de vreun ajutor, dar asta nu înseamnă că pozele mele devin implicit probe legale în proces. Un contract de voluntariat nu-mi dă automat și calitatea de agent constatator și nici nu ține loc de certificat metrologic pentru camera mea. smile.gif

QUOTE
DACA...!
Si crezi ca judecatorul te va crede pe tine sau pe "organ"

Poliția nu va falsifica probe. E foarte greu, e caz penal pentru polițistul în cauză, este un risc enorm pe care nici un polițist nu și-l va asuma numai de dragul unei amărîte de amenzi de circulație. Este extrem de improbabil ca poliția să atașeze la dosar o certificare metrologică falsă și să declare că poza a fost făcută de agentul X și nu de RATB-istul Y. Dacă am vreo bănuială că s-a întîmplat așa, eu pot cere să-mi spună pe ce mașină era montată camera și să-mi arate fișa mașinii respective, să văd dacă s-a aflat la locul cu pricina în ziua respectivă. Dar deja vorbm degeaba, pentru că nu se va ajunge pînă acolo. Poliția nu-și dă prea mult silința la proces. Face o întîmpinare standard, chiar stupidă uneori, iar la proces nu se prezintă nimeni.
Nici un polițist nu va veni la proces să declare "eu am făcut poza" în cazul unei poze făcute de un RATB-ist. Riscă cinci ani de pușcărie. Pentru ce? Pentru o amendă de circulație?
Marty
Au zis la radio de dimineata ca Politia are un acord cu RATB pentru "turnarea" soferilor care depasesc coloanele aflate la semafor.
uncle
si pe astia de pe 300 care merg cu autobuzele pe linia de tramvai (aia de pe contrasens wink.gif - pe B-dul 1 mai ) cine ii mai fotgrafiaza?! sau se dau jos si isi fac poza singuri radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cristica
Ce imi plac cei de pe forumul de la Buzau cu reclama de "reclamatii multimedia"
cristirenault
aia de pe autobuze chiar nu au destule responsabilitati , tinand cont ca nu cara cartofi , decat sa faca poze in trafic ?... mai bine va gandeati la asta decat sa faceti istoria pixului albastru ca , cum si ce se intampla daca , exista , sa iei amenda pe baza de poza facuta de Pishcotzel Tilica sofer RATB... pai cum nu ai voie sa vorbesti la telefon cand esti la volan , consider ca nu ai voie nici sa faci poze , nu vad care e diferenta d.p.d.v. al sigurantei rutiere...
JADRRO
Greu de crezut de treaba cu soferii de RATB , mai ramane sa intocmeasca si PV-uri.
Sunt curios insa cati soferi RATB tin cont de regulile de circulatie.
VladSoare are dreptate, aparatul trebuie sa aiba certificat metrologic, deci iese din discutie amenda "data" de un alt participant la trafic poate chiar mai inconstient.
AMW
Inteligenta ideea din punct de vedere al eficientei. Probabil un sef mai mare de pe la circulatie a fost in vreo vizita de servici prin vest si a dat peste asa ceva...si ce s-a gandit omul(foarte bine chiar) hai sa o bagam si la noi...

Sunt sigur ca prin alte tari exista acest sistem cu soferii de autobuze, tramvaie etc...si probabil ca o sa apara si la noi...dar trebuie sa il finiseze intai, probabil o sa le faca contracte de voluntariat cu politia, o sa le dea aparate cu certificare metrologica si aprobare ca sa faca poze in trafic si eventual pe procesul verbal o sa apara numele soferului cu seria aparatului cu care a fost facuta poza + nr de inmatriculare al autobuzului.

Ma gandesc ca acel aparat o sa fie fixat pe bordul masinilor si o sa fie rotativ si actionat printr-un buton aflat foarte aproape de comenzile masinii.

probabil ca in noul cod rutier v-a aparea si aceasta noua prevedere, dar totusi...mai este mult pana departe, dar nu este imposibil.

Totusi chiar credeti ca daca politia vrea sa faca asa ceva, o sa uite de aceste mici amanunte? Eu nu cred...

Si nu in ultimul rand....asa ne trebuie (noua romanilor) pentru ca noi nu stim decat de par si de camere mai nou...si au vazut ca numai asa ne pot tine in frau.

P.S. Nu cred ca exista sofer care sa nu isi fi pierdut rabdarea la stop sau sa fi vrut sa isi cumpere un suc de la magazinul din statie si sa nu fi oprit acolo sau sa nu o fi luat pe linia de tramvai vreodata...dar daca gresim si suntem prinsi platim...
zmieu2go
Vad ca tot bagati certificatul metrologic la mijloc .Fratilor , se verifica metrologic numai aparatele de masura. cantare, aparate de taxat,sau in cel mai rau caz aparatul radar dar nu aparatul foto si camera video. Si poate ca NeA MiticA sofer pe autobuz si-a cumparat aparat foto si facea si el niste probe.
klaus
As vrea eu sa vad in instanta cum demonstreaza politistul ora si data de pe pozele alea...
Is curios maxim
ovidiusoft
Hm... eu cred ca in 99% din cazuri nici n-o sa fie nevoie de probele alea. Vine soferul martor si uite ce iese:

Soferul: - Sunt Mitica, sofer pe 336 de 25 de ani, om serios, fara vicii, l-am vazut o poza pe numitul Smecherescu cand depasea coloana la semafor, pe linia de tramvai. Si desi muncesc de ma sparg pe 5 milione mai ajut si la cresterea sigurantei in trafic.
Smecherescu: - Poza nu e proba recunoscuta, baaaa!
Judecatorul: - A da? Dupa ce ca esti smecherescu imi mai dai si mie cu legile in cap? Mars acasa fara carnet, domnule ba!

Depinde doar de cat de multa pica are judecatorul pe astia...
VladSoare
QUOTE
Vad ca tot bagati certificatul metrologic la mijloc .Fratilor , se verifica metrologic numai aparatele de masura. cantare, aparate de taxat,sau in cel mai rau caz aparatul radar dar nu aparatul foto si camera video.

O autoritate competentă trebuie să certifice faptul că imaginea făcută cu acea cameră nu poate fi falsificată, sau poate fi falsificată extrem de greu și nu de oricine. În asta constă certificarea "metrologică" a camerelor.
Un fișier JPG livrat de către un RATB-ist nu are nici o valoare, pentru că oricine poate face JPG-uri false în Photoshop. Nu e nevoie de multă carte pentru asta și nici de o tehnică extraordinară. Un PC mediu și un pic de antrenament sînt suficiente.
Camerele poliției sînt astfel construite încît polițiștii care le manevrează să nu poată edita manual imaginea. Alea nu livrează fișiere JPG, ci benzi video. Or pe o bandă video nu poate orice Gigel să schimbe numărul de înmatriculare al unei mașini cu Photoshopul. Se poate face, dar este foarte greu și nu e la îndemîna oricui.

Șmecherescu va primi un astfel de răspuns doar dacă nu știe cum să se poarte și cum să-și prezinte cazul. Dacă-și face bine temele, judecătorul îi dă dreptate (cu condiția să și aibă, bineînțeles).
cristirenault
deci chiar da am sa va urc pe toti in capul meu va spun ca dialogul vostru e cel putin ciudat , treziti-va oameni buni , soferii de autobuze au ffff multe indatoriri in ceea ce priveste condusul , supravegherea usilor si a calatorilor , nu sa stea si sa faca poze , cei care ati fost pe afara , ati vazut cate camere urmareste un sofer in autobuz?... sta ala sa faca poze , reveniti-va fratilor... are careva dintre voi categorie pentru autobuz?... ca asa stie ce indatoriri are la volan... astia din UE au interzis ca autobuzele urbane sa aiba cutie manuala tocmai pentru a lasa mai mult "timp" si atentie la dispozitie soferului ca acesta sa aiba grija de pasageri in primul rand... si voi vorbit ca ala sa stea sa faca poze ... ce sa mai te doare capul , dar asta e , ati ajuns sa discutati de metrologie ... nu ma doare pe mine grija despre ce vorbiti dar simt nevoia sa atrag atentia ca discutati pe ceva inexistent si mai bine va indreptati atentia catre ceva folositor...
VladSoare
Discuția cu probele juridice și omologarea camerelor este valabilă nu numai pentru eventualii RATB-iști care se cred Cartier-Bresson, ci și pentru forumurile gen "turnați aici" ale poliției. smile.gif
Nu e inutil să-ți cunoști drepturile.
cristirenault
asta e altceva dar ca sa sustii ca soferii de autobuz stau sa faca poze cu "infractorii" din trafic... trebuie sa fii copil sa crezi asa ceva.
horsewhisperer27
citesc, citesc, si parca tot nu imi vine sa cred!
pai bine fratilor, in curand or sa trimita poza gunoierii si maturatorii la politia rutiera, nu?
ca tot sunt ei pe traseu, la prima si ultima ora, sa faca bine sa le dea si aparate foto, si e perfect, nu??

soferu de aia e sofer, fiindca este sofer!nu fotograf, nu politist,nimic altceva!
zilele trecute trecea pe un rosu cat capul lui de mare un ditamai autobuzul, nu mai conteaza unde!
cum eram cu geamul deschis, aud un trecator injurandu-l, ca el e cu autobuzu si face ce vrea,,,,
nu mai comentez....nu mai am ce!!!!
Schatten
QUOTE(cristirenault @ 27 Oct 2006, 11:37)
asta e altceva dar ca sa sustii ca soferii de autobuz stau sa faca poze cu "infractorii" din trafic... trebuie sa fii copil sa crezi asa ceva.
*



cineva a spus cateva posturi mai sus ca a auzit la radio cum politia a incheiat un acord cu ratb-ul, soferii de ratb vizavi de chestia asta...deci pana la urma, suntem noi copilasi sau cu radiou' ati mintit poporu?
Ciombe
Cred ca m-as face voluntar! Pe bune, in timpul liber, sa-i mai fooot si io pe unii... radmasa.gif , asa de ciuda ...

In Germania mi-am luat amenda de la un mosulica de 70+ de ani.. ca am parcat exact sub semnul parcarea interzisa.. de fapt la ei semnul de incepere/incetare a spatiului dstinat parcarii nu e cu sageata in sus/sageata in jos, ci "sageata la stanga/sageata la dreapta". Io m-am gandit ca pe trotuaru de vizavi nu e voie.. blush.gif si a venit nenea, mi-a facut o poza, mi-a bagat amenda sub stergator si a plecat. Am fost io bou, trebuia sa iau hartia, sa o umezesc bine ca s ase stearga datele masinii, si sa o pun la altu in geam... ca de obicei nemtii au simtul raspunderii, daca isi iau o amenda o platesc. Asa am platit 20 Euro pt ca am parcat 10 minute aiurea. Asa ca daca se vrea cu adevarat, se va impune si la noi o astfel de treaba. Cre ca voluntari o sa fie, ca romanii sunt razbunatori, radmasa.gif ...
Io unu as sta intr-o intersectie und estiu ca ZILNIC se trece pe rosu si nu se da prioritate la pietoni... mama-mama ce de poze as face!
horsewhisperer27
si mama mama ce de poze am contesta!!
ce, adica tot ce vine de la nemti, sau tot ce se practica e la occidentali e bun si trebuie aplicat,nu?

nu va dati seama inca ce inseamna, cu precadere intr-o tara ca a noastra, sa dai putere si drept de decizie unor indivizi care fie nu stiu cum trebuiesc ele cu adevarat sa fie folosite, fie le folosesc, mai mult sau mai putin intentionat, cu rea-vointa???!!!
e rau!!!e foarte rau!!
(nu ca nu trebuiesc amendati aia care trec pe rosu sau nu opresc la pietoni, eu unu stau la pietoni pana e verde curat, da nu sa faca poze orice neavenit ca sa nu zic altfel, da?)
cristiV
@cristirenault

si ce explicatie gasesti pentru soferul RATB? crezi ca face colectie de poze cu soferi indisciplinati in trafic in loc sa-si faca poze cu familia, omul chiar si-a dat silinta sa-i faca poza celui care a depasit coloana pentru ca aparatul il avea in husa oprit si era si in mijlocul intersectiei. parerea mea.

ps azi am primit o amenda pentru ca am stationat intr-o statie taxi de pe b-dul Mamaia (Constanta) in luna iulie, pv e intocmit pe 01.10 si l-am primit pe 30.10. am citit ceva pe forum ca daca vine dupa o luna de la intocmire nu mai e valabi? sa stiu daca ma oftic
VladSoare
Fă imediat contestație și spune că PV-ul este lovit de nulitate pe motiv că nu a fost întocmit în termen de o lună de la săvîrșirea faptei.

PV-ul trebuie întocmit în maxim o lună de la constatarea contravenției, apoi trebuie adus la cunoștința contravenientului în maxim șase luni de la întocmire. La tine al doilea termen a fost respectat, dar primul nu.
klaus
Imi permit sa corectez 2 erori:
1. aplicarea amenzii (=intocmirea PV-ului) se prescrie in termen de 6 luni
2. executarea sanctiunii se prescrie in termen de 1 luna de la data intocmirii PV-ului.

Pe romana: PV-ul trebuie scris in 6 luni de la savarsirea faptei, si trebuie transmis contravenientului in termen de 1 luna

Textele de lege:
QUOTE(OG 2/2001)
Art. 13. - (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
  (2) În cazul contravențiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenția este continuă în situația în care încălcarea obligației legale durează în timp.
[...]
  (4) Prin legi speciale pot fi prevăzute și alte termene de prescripție pentru aplicarea sancțiunilor contravenționale.
  Art. 14. - (1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.


So, cristiV, poti sa te oftici
VladSoare
Știam exact pe dos. sad.gif
Sorry, my mistake. blush.gif
Amedeus
Pai daca ei prezinta o poza cu masina mea in Bucuresti eu prezint o poza cu ea la Oradea la aceiasi ora si data. smile.gif Si nu este deloc photoshop, trebuie doar sa introduc data si ora. Bun aparatul e Nikon dar nu cred ca e mai prejos ca Sony radmasa.gif
Jack Daniel's
Normal Amedeus ca nu tine faza cu facutul pozelor cu aparatul digital asa auirea .
cristiV
nu a fost decat 35ron in 48h, oricum ma oftic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.