Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pertea inferioara a scimbatorului de viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Tusa
Partea inferioara a manetei scimbatorului de viteze se atinge de sasiu si de aici rezulta un zgomat destul de puternic cand merg pe drumuri neasfaltate.Am constatat acest lucru cand am intat sub masina si am miscat maneta,am mai observat ca tragand de maneta in jos garnitura de cauciuc este deteriorata.Cum pot sa rezolv aceasta problema :shock: .
bu-bu
vre-o 100-150 mii parca costa toata maneta schimbatorului .. schimb-o ! despre garnituri nu stiu ... o sa aflu dupa sesiune cand o schimb si io.
SPAWN
da cam 100 de mii e bieleta aia de la schimbator.parca asa se numeste :?: :roll:
Tusa
Multumesc pentru sfaturi am sa incerc saptamina viitoare sa-l schimb,sper sa reusesc.
prochi
Tusa : cel mai simplu ar fi sa schimbi garnitura aia aia care ai vazut ca e rupta.

Levierul schimbatorului in partea inferioara ar trebui sa aiba un arc care se prinde de masina in partea stanga. Cel mai probabil tu nu mai ai asa ceva. Verifica jocul intre levierul schimbatorului si bieleta. Daca jocul este mare probabil nu mai ai bucse. Mergi la piese auto si ceri bucse pt bieleta schimbatorului de viteza.

Cu aste ar trebui sa rezolvi problema.

Daca intra bine in viteza, nu este stramb levirul sau bieleta nu cred ca e cazul sa le schimbi. (si aici ma refer la levier si bieleta)

Bafta !!
Tusa
Da, nu mai am arcul de care vorbesti, am sa schimb bucsele si pun si un arc si o bieleta noua.Va informez despre rezultat si multumesc sfaturile .
Tusa
Am pus arcul si sa rezolvat problema. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.