Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jiglere de origine (sau macar functionale) ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Twister
Nu e chip sa gasesc jiglere care sa fie confectionate conform specificatiilor, numai pocnitori de SRL 251.gif
Ieri am schimbat 2 seturi (chipurile Carfil) si rezultatul e ca masina merge mult mai prost decat inainte. mad.gif Ciocul de papagal stropeste aiurea, pe peretele difuzorului la ambele seturi, iar jiglerul de spritz (cel cu supapa cu bila si gaura mica practicata in lateral) refuza sa isi faca treaba ca lumea. Cand accelerez , masina se pune in nas in asemenea hal incat se opreste daca apas brusc. mad.gif
Am pus jiglerul vechi (care nu are gaura in lateral) si merge ceva mai bine, insa tot da in nas mai rau ca inainte (am ramas pe unul dintre ciocurile de papagal din seturile noi, cel vechi s-a rupt).
De unde as putea sa gasesc un set de jiglere daca nu originale, macar functionale ?! Am dat 400mii seturile (+ 400mii benzina arsa aiurea) in van, masina merge mai prost ca niciodata. Se mai fabrica jiglere originale?
workarea
Atita timp cit Carfil Brasov functioneaza bine-mersi, sigur ca se fac jiclerele originale. Dar...

Cu problema asta m-am confruntat si eu, niste rebuturi puse in punguta Carfil si mai departe exact cum zici. Nu stiu daca erau chiar Carfil, au fost luate de la un butic ca ala din reclama "Dacia piese de origine"... Solutia ar fi ori sa iei mai multe seturi din care sa alcatuiesti unul bun, ori sa iei unul de la un magazin Dacia-piese, cu bon, factura, garantie si, mai departe, le montezi la service autorizat, ca nu e foarte scump. Apoi, daca e cazul, garantia + scandalul.
ydaniel
mai bine cumperi un carburator nou: w 150 ron:)stiu faza cu jiglerele:) du-te in bv si cumpara de acolo genuine.smile.gif
Twister
Chiar asa o sa ajungem, pt a schimba jiglerele cumparam carburator nou, pt segmenti noi schimbam motorul...
Razvann
si eu am avut aceiasi problema..solutia cea mai simpla este sa cumperi mai multe jiglere (nu seturi), ma refer la cele care iti trebuiesc tie, si sa nimeresti unele care sunt bune..oricum mai trebuiesc mici imbunatatiri..spune-mi daca vrei sa iti explic mai multe, eu am trecut prin asta..dureri de cap.. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.