Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot bord, intre aerator parbriz si parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
cipriung
Stiu ca au mai fost postari cu diverse zgomote, inclusiv bord, le-am citit pe toate, dar nu am identificat probleme de genul celei pe care o am eu.
Din bord, mai precis in zona dintre aerator parbriz si parbriz, e un zgomot enervant care se amplifica la denivelari. Daca apas cu mana bordul, acesta nu mai suna. Am fost la Service, la Dej, si au spus ca trebuie sa dea jos bordul. Mi-e frica sa nu strice ceva, mai ales ca am mai avut o experienta tragi-comica cu baietii de la Service.


Ar fi solutia sa pun o bucata de cauciuc intre bord si parbriz dar se vede urat.


Exista alta solutie?
florinel_lva
problema asta am avut-o si eu acum in an.am fost la ei au dat bordul jos au rezolvat.bordul nu se indeparteaza de tot de pe masina ci se trage putin.
se rezolva usor.
da beleaua e ca dupa un an a inceput iar sa se mai auda din cand in cand(mai ales la frig)
eu zic sa te duci la service sa o rezolvi ca nu au ce sa strice daca umbla la bord.
e foarte simplu cu bordul de logan
bafta
JohnDoe
Da.. trebuie mers in service.

Dar, nu te du la Ipso.....
Am stat la ei de la 8:30 pana pe la 14 si nu au facut nimic.
Cand am plecat de acolo, zgomotele tot existau. Noroc ca nu am platit decat cafeaua pe care am baut-o intre timp. (am inca garantie).

Apropos: poate recomanda cineva un service autorizat pentru asa ceva? (zgomote bord, montanti, stalpi...)
kodrix
Daca spui ca aunci cand apesi cu mana pe bord zgomotul dispare e clar ca si-a dat drumul surubul de sustinere a bordului si ca bordul 'sare' la denivelari. Aceeasi problema am avut-o si eu.

Faza nasapa e ca l-am strans pana acum de vreo 3 ori si de fiecare data dupa cateva sute de km incepe sa isi dea din nou drumul.

Stie cineva o solutie ceva de blocat suruburi a.i. sa nu se mai desfaca?

p.s parca era un topic special pt tot tipul de zgomote unde trebuia sa postezi
cipriung
De fiecare data ai fost la service si au desfacut bordul?



E scumpa manopera?
klaus
QUOTE(kodrix @ 7 Nov 2006, 14:01)
Stie cineva o solutie ceva de blocat suruburi a.i. sa nu se mai desfaca?
*

In toate marile magazine (inclusiv in multe magazine de piese auto)
http://www.temad.ro/produse.php?action=lis...ct&produs_id=33
avathan
hmm unde e(sunt) localizat(e) acest surub(uri) ?
in afara de cele 2 laterale de sub mastile gri(la mine) mai sunt si altele?

florinel_lva
chiar asa, cum ajungem la aceste suruburi?
kodrix
@klaus: mersi pt. raspuns, am sa incerc sa vad ce rezultate voi avea

Pai din cate stiu eu bordul e prins in : 2 suruburi laterale jos ascunse sub nisrte protectii de plastic, 2 suruburi laterale sus ascunse sub protectiile acelea gri care sunt montate pe montntii parbrziului si 2 suruburi care se afla la extremitatea de jos a consolei centrale.

Eu am probleme cu cele de la montanti. Pt. a ajunge la acestea se trage de plasticul acela gri si astfel se obtine acces la ele.
florinel_lva
@kodrix
eu am un zgomot in zona grilei de dezaburire a parbrizului care dispare cand tin apasat pe acea zona.
crezi ca daca strang suruburile alea dispare?
eu am mai avut zgomotul asta acum un an si mi s-a demontat bordul partial.nu mi-u spus ca ar fi fost slabite suruburile ci ca ar fi fosta o tija ceva care se contracta la frig si sare de la locul ei(asa ceva)
oricum am sa incerc sa strang si suruburile alea dar nu cred ca asta e cauza
kodrix
Nu stiu ce sa zic. Nu prea cred ca zgomotul tau e de la suruburile alea.

Am avut si eu un un zgomot in zona grilei de dezaburire, dar care se datora cablului antenei. Totusi ai putea incerca sa strangi respectivele suruburi sa vezi ce efect obtii.

O intrebare: daca apesi frontal pe bord in zona pasagerului pe capacul ala de la airbag dispare zgomotul?
florinel_lva
nu dispare
zgomotul e in zona grilei de dezaburire.doar daca apas acolo dispare.
o sa merg la service cand o sa am timp
oricum mersi de informatii
milgn
da, ma bucur ca ati deschis acest topic pentru ca este fix acest zgomot(cred) pe care il descriu aici
am primit o recomandare de la dfa sa verific cablul de antena(vad ca cineva a vb aici de asta) insa nu m-am descurcat.in service nu m-as grabi sa ma duc pt ca sunt in garantie extinsa si cf contractului plansa de bord nu intra.postez din nou cu rugamintea catre cei care au rez problema sa ne dea mai pe intelesul muritorilor de rand niste explicatii cum si ce tre sa facem exact.sunt disperat de zgomotul asta.
multumesc.
florinel_lva
eu am fost cu problema asta cand eram in garantie si nu a costat nimic
kodrix
Cum am rezolvat eu problema

@milgn: ai pm
cipriung
Inca ceva despre zgomotul dintre aerator si parbriz: am spus ca daca apas cu mana in zona aceea nu se mai aude zgomotul(daca apas scurt se aude, dar daca il tin apasat nu).
Azi, am dat drumul la caldura, la maxim, si dupa cateva minute, zgomotul nu s-a mai auzit nici la apasari scurte.
kodrix
Pozitia suruburilor care sustin bordul(pe care le-am strans eu---posibil sa mai existe si altele cum zicea IRONICK).
IRONICK
De cel din spatele radio-ului ai uitat ?
sorin_tcm
Si eu am zgomotul acela, in plansa de bord. Dar pot sa tin mana pot sa imping pot sa ii fac orice , se aude dimineata timp de 3-5 min si dupa aceea dispare. Dupa ce dispare zgomotul ala se aude altul undeva in dreapta jos in zona de depozitare acte, dar ala suna troata ziua, in special la denivelari mici
snapisrl
aceasi problema si la mine sorine dar mai ales dimineata face nu stiu de ce parca e o monda in scrumiera asa face in zona descrisa de tine exact.

mai nou face si cand accelerez si la franare un jgomot in usile de pe dreapta dar nu stiu exact unde...

si cand merg pe drum cu pietris se aude pe spate in dreapta un zbarnait ciudat ca de arc intins sau asa ceva nul pot descrie exact

cine poate sa dea un ajutor pls...

mmita25
se desface bordul si se izoleaza cu banda cauciucata cei 4 suporti de ghidaj ai bordului ori iei o bucata de furtul si o tai la dimensiunea acelor suporti dupa care bucatile le bagi pe ei. Atentie...nu trebuie desfacut tot bordul....cele 7 suruburi (torx) principale de prindere , palaria bordului situata deasupra ceasurilor si ceasurile de bord( nu scoateti mufele) si e suficient ca bordul sa iasa cat sa-ti permita sa bagi bucatile de varnis...Bafta
la mine s a rezolvat
tga
e simplu, dureaza 30 minute, desfaci suruburile bordului si suruburile protectiilor ceasurilor tragi putin bordul spre tine,pui izolant [ cauciuc, burete] pe bolturi ghidare bord[nu-i prea greu],faci operatiunile inverse si gata...liniste!
la service cer aproximativ 150 lei ptr operatiunea relatata mai sus.
male
in anotimpul rece , la unele loganuri ,chiar daca ai strans bine suruburile bordului, cand treci peste denivelari apare un zgomot intre parbriz si grila de ventilatie de pe bord.

confirm cele spuse de colegul in postul 16: daca dai drumu la caldura sa bata spre parbriz in maxim 10 minute zgomotul dispare, de zici ca masina e noua smile.gif
partea proasta e ca de la servici pana acasa fac maxim 15 min .deci nu ma bucur prea mult de liniste smile.gif
Kojak
QUOTE(tga @ 27 Nov 2012, 22:01)
e simplu, dureaza 30 minute, desfaci suruburile bordului si  suruburile protectiilor ceasurilor tragi putin bordul spre tine,pui izolant [ cauciuc, burete] pe bolturi ghidare bord[nu-i prea greu],faci operatiunile inverse si gata...liniste!
               la service cer aproximativ 150 lei ptr operatiunea relatata mai sus.
*



Nici nu stiu daca se baga la fineturi d-astea, cel putin in reprezentante.

Confirm ca solutia descrisa mai sus e buna, am facut si io operatiunea asta vara trecuta si d-atunci am lliniste in zona bordului, inclusiv in sezonu' rece.
kert
Operatiunea asta trebuie facuta vara sau intr-un garaj incalzit.
Eu am facut-o iarna/frig si n-a fost bine, cind a venit vara si s-a dilatat bordul "s-a taiat" banda textila cu care am bandajat cuiele alea si in iarna urmatoare a revenit zgomotul in toata splendoarea.
Vara uit sa ma ocup de problema (fiind cald - bordul e dilatat si nu trosneste), imi amintesc cind fine frigul, bordul se contracta si incepe "muzica".
allynstoika
Am si eu un zgomot in partea dreapta intre parbriz si bord. Acesta apare cand turometrul e intre 1700 si 2000 ture. Nu stiu ce sa-i mai fac am bagat cauciuc am bagat de toate...
Si ca sa fie treaba buna dupa ce depasesc 65 km/h face constant indiferent de turatie...
Ati mai intalnit problema?
Stiti cum se poate rezolva?
SorinXp
Vezi sa nu fie plasticul ala de la lichidul de parbriz.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.