Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inlocuire masina?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
florinpopa2007
Cer parerea cunoscatorilor: sa schimb o DSN 2002- 15000 km, cu un logan? Merita? ohmy.gif
pastrama
Da!
florinpopa2007
DE ce esti asa de categoric? Chiar crezi ca merita? Da-mi un motiv intemeiat
driverx
Daca tu asa de "mult" mergi cu o masina, mai bine vinde SN-ul, si faci altceva cu banii.....
MoneyTalks
Nu merita.

Chiar, de ce ti-a luat DSN-ul? Sa rugineasca in garaj? In mod sigur NU e mai bun decit un DSN din acelasi an dar cu vreo 80,000 km la bord.
tarzy
QUOTE(florinpopa2007 @ 11 Nov 2006, 14:32)
Cer parerea  cunoscatorilor: sa schimb o DSN 2002- 15000 km, cu un logan? Merita? ohmy.gif
*




pai ca sa-ti dam o parere pertinenta trebuie sa ne detaliezi "nevoile" tale, a .... si .... dimensiunile de gabarit ale tale si ale pasagerilor

avantaje Logan:
1. mai incapatoare
2. mai "inchegata"
3. mai putin troncanitoare
4. concept mai nou
5. mai puternica (daca ai detras remorca, rulota, etc)

avantaje DSN
1. mai sprintena
2.mai economica (atat revizii&consumabile cat si consum)
3. valoare de revanzare buna

ce e avantaj la una edezavantaj la alta

eu peronal as opta ptr lgn
miki
ora de manopera ( la acelasi service) DSN= 29RON Logan=42.5RON
CASCO DSN= 112EUR Logan> 400Eur
Placute frina DSN 45RON Logan= 120RON
Plantera DSN 360 RON Logan=490RON
Cilindri frina spate DSN 35RON Logan=????
etc...
Acuma , daca poti trai cu troncanelile de la DSN... Nu merita schimbul!
Ca aspect....hm... "ochiul stapinului ingrasa vita" Nu imi spun parerea despre Logan ca o iau pe cocoasa! Dar pot spune ca greu vezi masina mai urita!
ce-i drept , varianta ai ade-i zic unii break este ceva mai proportionat!
testike
> Placute frina DSN 45RON Logan= 120RON

In Cluj la service Dacia placutele de frana costa 200 RON.
sefu_alx
tarzy..cum adica loganul e mai puternic dar dsn mai sprintena? cum vine asta?

ca sa fiu on-topic : eu nu as face "schimbul"
Funny
Daca ai doar 15.000km si masina este ingrijita nu cred ca merita efortul.In primul rand nu cred ca esti genul care are nevoie de o masina de transport radmasa.gif si apoi cel mai ieftin logan e dublu valorii masinii tale.Mai tine-o si cand o sa ai alte nevoi(familie numeroase ,afaceri)o sa te gandesti la altceva!
Parerea mea! biggrin.gif
virtualu
daca banii nu sunt o problema... merita!
axabrt
la cum mergi tu, probabil e mai bun taxiul.
Nu ma laud, dar cred ca sunt unii pe aici care fac 15.000 in 6 luni.
Deci tine masina aia, ca e noua.
bj
un nebun arunca o piatra si (peste) 10 intelepti nu pot sa o scoata...

... cam asa arata topicul asta laugh.gif
tribunul
QUOTE(sefu_alx @ 12 Nov 2006, 21:45)
tarzy..cum adica loganul e mai puternic dar dsn mai sprintena? cum vine asta?
*



Daca mi se permite...
Este ca si cum ai compara un tractor cu un trabant.
bj
Sa ne iertati domnul tribun. Cum oare de nu am observat asta... wacko.gif
PanDa
QUOTE(miki @ 12 Nov 2006, 11:48)
....Dar pot spune ca greu vezi masina mai urita!
ce-i drept , varianta ai ade-i zic unii break este ceva mai proportionat!
*



IA TE ROG FII MAI RESPECTUOS... mad.gif

pentru ontopic: DSN-ul e un pic mai sport pe cand loganul e un pic mai limuzina. Amandoua doar un pic. biggrin.gif
tarzy
QUOTE(sefu_alx @ 12 Nov 2006, 21:45)
tarzy..cum adica loganul e mai puternic dar dsn mai sprintena? cum vine asta?


*



adica .... Loganul poate tracta o remorca mai grea decat poate DSN-ul, iar DSN-ul ajunge la 100 Km/h mai repede cu cateva secunde decat Loganul




Puiu Tabara
Nu merita! De ce? Pentru ca nu vrei tu. Sau vrei? Ce vrei e fapt? Sa se compare, iara, Loganul cu alta masina? Hai sa te intreb altfel. Cine ar schimba un Logan pe un DSN?
yoncv
OFF-topic
QUOTE
tarzy Postat Astăzi, 07:45
  ...DSN-ul ajunge la 100 Km/h mai repede cu cateva secunde decat Loganul


Cam cu cite secunde, daca imi este permis sa intreb? Citeste mai bine datele tehnice

Acum On-topic: Nu merita, daca mergi asa putin. De fapt, cum spunea cineva mai sus, nu merita nici o masina la 15000 km in 4 ani. Mergi cu taxiul, trenul, etc.
Kunt
Eu zic s-o schimbi daca ai bani ca si in garaj sau in fata blocului parca sta mai bine un logan decat o supernova. wink.gif
testike
Daca ai bani merita, daca nu ai bani nu merita , pierzi mult la Logan ca e masina noua, revizii la dealer, casco, etc..
Dic
Florinpopa2007, daca chiar nu ai ce face cu banii, o instalatie de A/C pe DSN costa in jur de 1300 Euro cu tot cu montat. Asta iti recomanda un utilizator de DSN care parcurge tot cam 5000-6000km/an cu (,) conserva...
florinpopa2007
Multumim baieti! Am citit sfaturile voastre in lipsa lui Florin( eu sunt sotia) si pot spune ca in anumite cazuri aveti dreptate , dar in altele.......Eu am studiat mai bine ce are si ce nu are Logan, si as fi de parere sa schimbam DSN nu cu Logan , ci cu o alta marca, care la acelasi pret( de Logan) sau poate cu 1000 in plus ofera mai multe avantaje si mai mult confort , evident. Asa cum ati remarcat cu masina nu s-a mers prea mult, in ultimul an am facut jumatate din km,insa cred ca intr-adevar nu se merita sa dai o groaza de bani si sa circuli atat de putin. Insa asa e omul, de ce sa nu-si ia ceva mai bun si mai frumos, de care evident se va plictisi in cel mult un an? rolleyes.gif
vasile82
S-a facut dreptate! Oare cine canta-n casa?!?
gti98
Ce faci scandal, bre? Nu vezi papucul? Sau esti celibatar???
Fiecare cu parerea lui. Voi faceti cum credeti, ca asa-i cel mai bine.
Toate cele bune!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.