Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rovinieta pe o singura zi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
maxiK
Senatorii au fractionat rovigneta lui Basescu

Cetatenii romani ar putea plati, incepand cu 1 ianuarie 2007, ca si cei straini care tranziteaza Romania, rovignete doar pentru o singura zi, o saptamana, o luna sau sase luni, in cazul in care deputatii vor vota favorabil, ca si senatorii, proiectul legislativ al senatorului UDMR Gyorgy Frunda.
Plenul Senatului a adoptat, marti, un proiect legislativ vizand modificarea ordonantei privind regimul juridic al drumurilor si care urmareste fractionarea taxei pentru utilizarea acestora in functie de nevoile soferilor.

Totodata, proiectul legislativ apartinand senatorului Uniunii Democrate Maghiare din Romania (UDMR) prevede eliminarea obligatiei privind plata rovignetei pentru persoanele cu handicap, pentru autovehiculele apartinand serviciilor de ambulanta si serviciilor publice comunitare, precum si pentru autovehiculele Ministerului Apararii Nationale si ale Ministerului Administratiei si Internelor.
Initiatorul a afirmat ca, prin acest proiect legislativ, a urmarit "eliminarea unei discriminari fata de cetatenii romani" si introducerea unor masuri de protectie sociala pentru persoanele cu handicap.
Proiectul legislativ a fost votat in unanimitate, intrunind 55 de voturi pentru si doar 2 abtineri, in pofida faptului ca guvernul a avut o pozitie negativa.
Senatul este prima camera sesizata, proiectul legislativ al lui Gyorgy Frunda urmand sa fie dezbatut in Camera Deputatilor.


Sursa: Rompres
Funny
Da , si ca sa nu uitam ca traim in RO , de la 01.01.2008 se va dubla pretul acestei stupizenii de ro-vigneta! radmasa.gif
Nu inteleg de ce atatia ani s-a platit o taxa atata vreme cat drumurile noastre sunt "off-road"?Dar asa suntem noi , platim si ne resemnam ca niste idioti in loc sa fim uniti si sa nu mai acceptam toate ineptiile asa-zisilor conducatori! mad.gif
CGB
platiti oameni buni. umpleti-le buzunarele porcilor de la putere. io unu de anu' asta, adio rovigneta. si sa-l puna necuratu' pa garcea sa mi-o ceara, ca-l iau de ceafa si-l dau cu capu' de prima groapa.
Jack Daniel's
Vine UE peste noi si intram in normalitate .
Laurentziu83
Intreb si io ca boul: de ce nu s-a facut asa ceva de la inceput? Nu era logic ca cei care tranziteaza tara pe o perioada limitata sa plateasca mai putin?

Asta lasand la o parte ca e o stupizenie rovinieta, inca o tesla-n k***e ce-o baga guvernantii in voturile lor, avand in vedere ponderea veniturilor provenite de la robineta fara de accizele la carburanti.
Duyu
Pentru ce sa se dubleze pretul rogvinetei??? Pentru a ne alinia la preturile UE? Dar cu drumurile din UE nu ne mai aliniem? Sau ne aliniem doar cu taxele...si de restu' ce ne doare...tot prostu' de roman care isi plateste taxele si impozitele la zi are de suferit ca de obicei... mad.gif
hash
Bun. Practic asta inseamna ca daca fac 2-3 drumuri pe an afara din oras, imi platesc rovigneta numai pe cateva zile. Se accepta ? Si daca da, costul este mai mic decat daca as fi platit pe un an intreg ? (cu alte cuvinte, se merita ?)
Ionut-P
La TV au zis ca de exemplu pentru o masina care respecta normele Euro II rovigneta va costa circa 0,16 RON (1600) ROL pentru o zi. Daca facem un calcul la suma asta: 1600 ROL x 365 zile = 584.000 ROL pentru intregul an, deci cam pe acolo...
Jack Daniel's
QUOTE(hash @ 17 Nov 2006, 11:53)
Bun. Practic asta inseamna ca daca fac 2-3 drumuri pe an afara din oras, imi platesc rovigneta numai pe cateva zile. Se accepta ? Si daca da, costul este mai mic decat daca as fi platit pe un an intreg ? (cu alte cuvinte, se merita ?)
*


NU SE MERITA , clar . radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Laurentziu83
Pretul de 0.16 lei a fost obtinut ca urmare a impartirii sumei de 60 de lei (un an robineta euro2) la 360 de zile.
Sincer ma indoiesc ca se va vinde robineta cu 1600 de lei vechi, dupa cum nu cred ca va costa 5 sau 10 mii de lei. Mai mult cred ca va costa plasticul.
Si aia pe o luna va fi 60/12=5 lei?? Doar atat de ieftina? Ma indoiesc.
luci974
In momentul de fata o raviniete pe o zi costa 2.5 ron
Amedeus
Daca intr-un an ai de facut prin tara doar 2-3 drumuri (poate chiar si 5-6 smile.gif ) merita in mod sigur sa iei pe o zi sau pe o saptamana cum au vecinii din vest. Pe drumuri ce necesitau rovigneta am umblat anul acesta doar de 3 ori si totusi am platit un an intreg. Bani aruncati, macar daca vedeam ceva drumuri noi in constructie.
Duyu
Amedeus, si nici nu ai sa vezi vreun drum in constructie(in adevaratul sens al cuvantului)....pentru ca in RO numai la taxe "se lucreaza"... wink.gif Drumurile cica se "repara" (aceleasi plombe care sar dupa 2-3 luni).
ydaniel
bani aruncati sad.gif degeaba! imi pare rau ar trebui sa boicotam.da de ce nu se scoate taxa basescu din pretul carburantilor?
clr
Pana la urma, a intrat in vigoare chestia asta cu rovigneta de o zi?

In plus: presupunand ca da, e valabila strict de la 1 Ianuarie? Ca mie pe 29 Dec. imi expira... Asta inseamna ca daca vreau sa trec la 'sistemul de o zi' pe 30 si 31 nu circul decat in localitati?
FlorinG
O mare mgaarie! Made in R S Romania! Noi platim, noi suferim! Am luat la rand o treime din gropile din Bucuresti, oras care se vrea capitala intr-o tara a Europei cool.gif
Prieteni de volan dupa intrare in UE luati-va CI si hai sa emigram, colonizam Europa.
smile.gif
Nu cred ca mai e ceva de spus! laugh.gif
Lucian M
Cei de mai sus au dreptate ! Adica sa platim si la litrul de benzina si in plus cotizam si la buzunarul alesilor? Maaaaaare magarie! Drept pt care eu NU AM LUAT ROVINIETA PT ANUL CARE TOCMAI A TRECUT !!! Nu ma dau mare, dar la ce drumuri am prin judet, eu nu le umplu lor buzunarele. Omul care a cumparat Matizul de la mine a intrebat de ce nu am platit roporcineta: de ce? i-am raspuns. Ai vazut tu drumuri calumea, fara gropi, fara damburi facute de porcii care le carpesc (in loc sa umple groapa 1 cm peste nivel, ei pun 4-5, iar cand trece nivelatorul, ramane damb de 2 cm, iar rotile icnesc de fiecare data). Fapt pt care nici anul viitor NU voi plati porcvinieta, masina e in leasing si-i spun lu' nenea cu batu (daca m-o opri) ca nu-s eu proprietar, ci BCR Leasing. Stiu ca nu e corect, dar nici eu nu am drumuri bune (deja au aparut gropi la greu, unele nici macar n-au fost acoperite). Da-o-n kilu' meu, platim ca fraierii (spun in nume propriu, nu vreau sa jignesc pe nimeni) ceva de care nu prea beneficiem, dar platim de doua ori, la litrul de benzina alimentat si o data in plakitu' ala care murdareste parbrizul. Am fost oprit de vreo 2 ori anul acesta ("pt din cauza deoarece" la radar, rezolvat amabil si scapat fara bani, dar nici eu nu mergeam ca inecatu, doar cu 70) si nu m-a intrebat omul de plaskit, ci de.... trusa, triunghi, etc.... mai sunt si politist amabili, daca stii cum sa vorbesti cu ei, dar ii gasesti rar). Mi se par japca pe fata noile preturi pt faptul ca avem si conducem masinile pe drumurile tarii "ioropene", dar daca noi nu ne ridicam sa ne spunem parerea si sa ne exprimam indignarea, cei "de sus" considera ca suntem de acor si nici nu ne mai baga in seama la urmatoarele decizii "in plen". Daca as avea o mitraliera electrica (din aia cu gloantele in "rucsac", cu 6 tevi, care trage nush cate mii pe minut, ca in filme) as intra in parlament si i-as mitralia pe toti, as face macel, dupa aia m-as autoproclama presedinte si pana m-ar asasina vreunul as ridica taxele absurde aplicate de mintile luminato-adormite care cica ne conduc. Dar acum doar fabulez (are cineva o "catea" dintr-aia biggrin.gif ), insa ne vom "alinia" doar cu taxele la UE, nu si cu calitatea vietii. Daca vreun moderator considera ca trebuie modificat sau sters post-ul, nu ma supar, macar m-am descarcat.
rue
aici la mine nu exista asa impozite, nu exista plata pe locuri de parcare si benzina costa echivalentul a 4500 ROL (0.45 RON) litrul...
pablo
luci974 18 Nov 2006, 11:40
QUOTE
In momentul de fata o raviniete pe o zi costa 2.5 ron

Ravignieta poate dar rovinieta nu.Si nu se calculeaza in ROL sau RON ci in Euro si se face echivalarea la cursul de schimb.
Ca sa nu mai umpleti citeva pagini aiurea cu supozitii:
[attachmentid=41557]

pt.Funny .... nu e deloc funny sa dezinformezi lumea.
40 nu e dublul lui 24, 35 nu e dublul lui 21 iar 28 nu e dublul lui 16,8.
Deci de la 01.01.2008 aprope se va dubla pretul acestei stupizenii de rovinieta (si nu ro-vigneta).
Iar pentru cei care au ceva de protestat impotriva rovinietei poate va ajuta linkul urmator Soferii fara rovigneta risca amenzi intre 3 si 70 milioane de lei

Cit priveste calitatea drumurilor europene .... mai plimbai-va un pic rotile masinilor voastre prin UE si mai vorbim.Lasati-o mai moale cu superautostrazile din Germania ca nu tine.
Lucian M
In ceea ce ma priveste, Autobahn-ul e cea mai tare sosea din UE. Dca cei de la Chevy au ales sa testeze acolo comportamentul rutier la Corvette C6, cred ca inseamna mult. Oare de ce nu l-o fi testat pe C6 in Ro? Ca si noi avem cativa km de sosea buna (cand aflati pe unde, sa-mi spuneti si mie). Bafta!
marksman
QUOTE(pablo @ 2 Jan 2007, 12:15)
Iar pentru cei care au ceva de protestat impotriva rovinietei poate va ajuta linkul urmator Soferii fara rovigneta risca amenzi intre 3 si 70 milioane de lei

*



vezi ca linkul ala e din 2005!
pablo
linkul e din 31.01.2005 doar ca mi-a placut articolul iar cuantumul amenzilor nu s-a modificat inca.
Amenzile sint conforme cu "Ordin 2230/2004 privind modificarea și completarea Normelor metodologice pt. aplicarea tarifului de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor și locuinței nr. 1433/2002"
Pentru cei interesati gasiti informatii in linkul UNTRR - Rovinieta

pt.Lucian M
"In ceea ce ma priveste, Autobahn-ul e cea mai tare sosea din UE."
Ce reprezinta pentru tine termenul autobahn ???
Ce indicativ are acest Autobahn,cea mai tare sosea din UE?
Lucian M
Pai spun unii ca in UE nu sunt sosele bune, ca si pe la ei chipurile gasesti gropi. Pe Autobahn (nu te mai prosti, stii ce e aia) se circula cu cela mai mari viteze din UE, la noi pe "autostrazile" soarelui, b-pitesti etc- iti rupi masina in gropile ce se formeaza la nici trei luni de la inaugurare. De ce sa platesc pt a merge pe o "sosea" de 3-4 ori pe luna, cand e plombata cu dezinteres si iti spargi parbrizul (era sa o patesc din cauza unor marlani care mergeau cu viteza) din cauza criblurei? Ca sa nu mai spun ca imi ciobisem capota si bumperul fata de la Matiz de ajunsese la tabla in unele locuri. Tata la srn isi sparsese ambele sticle la faruri de la criblura (si ce usor se schimba geamurile alea..... o ora ne-am chinuit doar la farul dreapta, bine ca am gasit sticla). Mai mult drumurile ne strica masinile- si mai trebuie sa platesc ca sa merg pe el? Pai imi iau tanc si merge pe aratura si nu mai platesc rovinieta. Da platiti, oameni buni, platiti, daca sunteti multumiti de calitatea soselelor.
Amedeus
pablo, fara suparare (stiu ca nu e vina ta) dar drum mai distrus ca centura din Oradea n-a vazut loganu' meu, nici chiar in Germania pe A8 radmasa.gif radmasa.gif Dar aia nu aveau pretentia la "Dvinieta" radmasa.gif
semit
ma f*t in rovignieta lor si cine o mai da bani pe ea mare fraier este.. cand o sa vad lucrari ca lumea.. o sa ma duc singur si o platesc.. pana atunci... ura si la gara
pablo
A vazut Meganul meu drumuri si mai dezastruoase (chiar si Clio pe la Jurilovca acum 2 ani - linga Constanta).
Cit despre autostrazile/drumurile din UE m-ati inteles gresit.Nu am zis ca sint gropi in care sa-ti indoi janta sau rupi masina.Asa ceva nu.
Dar nici drumuri ca-n palma.Se gasesc din belsug prin UE drumuri cu denivelari nasoale (chiar si pe autostrazi) sau pline de crapaturi.
Amedeus
Asta spuneam de A8, dar tinand cont ca e una din cele mai vechi autostrazi din Germania, (si super folosita) are o scuza, mai ales ca pentru autoturisme (PKW) nu exista taxa de autostrada.
ydaniel
din cate stiu daca masina este in leasing nu trebuie sa platesti:taxa pentru folosirea drumurilor nationale.smile.gif
apropo in ce tara e 0,45 ron litru de benzina:)
in irak:)?
Lucian M
"din cate stiu daca masina este in leasing nu trebuie sa platesti:taxa pentru folosirea drumurilor nationale"
Sa dea Domnu' sa ai dreptate, da mie mi-a zis de la dealer ca tot trebe platita. Asa am zis si eu- ca tine- ca nu-s eu proprietar, dar s-a vedea. Oricum, cand oi vedea drumuri faine pe ruta Piatra Neamt- Razboieni - tg. Neamt, ma duc sui eu singuri sa-mi iau rovinieta. PAROL !
ydaniel
eu in 2005 m-am plimbat vreo 12.000km cu un hilux si in procuri si ce mai aveam ca acte asa scria.si la intrare in tara am aratat al;ea si nu am fost intrebat de vigneta.si imi place imi vama la giurgiu cum scrie:necessary romanian road tax.smile.gif))
DSN
Un pic off-topic: a plătit cineva rovigneta pe 2007?
Dacă da, cât este?
LUYgescu
am platit eu la o benzinarie petrom...costa 580mii pt euro 3...

numai de bine...
tzk
si eu exact la fel
mirceas
si eu am platit-o, non-euro e 85 ron pe tot anul. dar faza ciudata, doar dupa ce am lipit-o mi-am dat seama ca am primit tot din aia pe care scrie "2005/2006". voi tot asa aveti?
mauru007
eu am luat-o de la Petrom, 57 ron, euro 3 pe ea scrie 2006/2007
jhr
noi suntem romani, si daca nu vin altii sa ne disciplineze si sa ne oblige, recte acum ue, si in trecut fanariotii si apoi carol I, vom continua sa ne lamentam si sa incercam sa eludam legile, ca apoi sa ne si laudam pe un forum cu asta.....legea e lege, trebuie sa platim daca vrem ca in cativa ani sa avem drumuri.....
mirceas
poate am luat teapa sad.gif , mentionez ca am luat rovigneta in ultimele zile ale lui decembrie, poate de asta? oricum pe bonul de casa scrie perioada si seria de pe abtibild.
jhr
ce e asa greu de inteles? platesti pentru o perioada mai mica, iata ca in felul asta cine circula rar in afara localitatii va fi in avantaj...dar daca noi vom cauta sa fraierim statul vom fi aceiasi looseri manelisti ca in prezent, avand ca arhetip ciobanul din miorita, blegos , care in loc sa le-o traga el primul la celilalti colegi, desi banuia ca vor sa-l faca, sta si se lamenteaza cum fac aici unii cu vigneta....
ydaniel
vai:) ce comentarii din partea lui jhr;)
da eu ma mir ca la moto nu se plateste.e bine.macar atata:)
jhr
scuzati daca m-am enervat si, poate, am folosit un limbaj neadecvat, scuzati daca par offtopic dar nu sunt, ideea e sa nu ne lamentam atata, si mai ales SA NU NE LAUDAM CA NU AM PLATIT...voi stiti ca unele popoare care au ajuns departe (nu spui care ) au un dicton care spune ca doua lucruri sunt inevitabile in lumea asta , si anume moartea si impozitele....ma deranjeaza lamentarea....eu sper ca banii pe care o sa-i platesc sa ajute, chiar daca nu imediat, la imbunatatirea drumurilor...macar de frica ca ne controleaza altii
ydaniel
asa e:) dar mi se pare exagerat tariful:) si spune ti se pare ca s-a facut ceva mare concludent decand cu aceasta vigneta?si nu ma refer aici la panourile fai moase gen aici sunt banii tai:) unde?la seful firmie in buzunar:)))
jhr
ok, nu s-a facut, dar daca vrem sa se faca ,( lent, ca la noi, dar totusi, usor , usor incepe sa se miste ceva)...trebuie sa platim....nu se face din nimic bici, si daca asteptam sa ne dea nu stiu cine, in timp ce doar ne lamentam chiar ca nu realizam nimic....daca ne mai preocupa si cum sa eludam taxa, suntem chiar kaput...voi ati fost in gara de nord si ati vazut cumva nenumarati semeni de-ai nostri care iti cer biletul la terminarea calatoriei si se duc sa-l deconteze, adica sa fure ???eu am vazut de multe ori
ydaniel
da.dar si bonurile de carburant;)) asta chiar ma "inerveaza":)))
Amedeus
Totusi, nu stiu ca alte tari din EU sa aplice taxe pe drumuri nationale. Unele nu aplica nici pe autostrazi (Germania) pentru autoturisme. Vecinii nostri din Ungaria au construit mai intai autostrazile si dupa aceea au pus taxa , nu invers ca la noi.
Acum la obiect: se poate plati pe mai putin de un an ?
ydaniel
nu se stie sigur;) inca;)
mauru007
QUOTE(Amedeus @ 3 Jan 2007, 22:13)
Acum la obiect: se poate plati pe mai putin de un an ?
*


Am intrebat la benzinarii si se pare ca poti cumpara rovigneta fractionata de la posta sau directia drumurilor (care o fi aia?!?).
pablo
Pentru plata rovinietei (NU MAI SCRIETI ROVIGNIETA ca aia e doar in Austria si Ungaria) gasiti informatii in linkul De unde cumperi rovinieta
Am mai vazut pe undeva ca s-ar gasi si in statiile Rompetrol.

Perioadele/cost pentru care se elibereaza gasiti in pag 1 din topicul asta la Postare #19.
darius
Intamplator lucrez la un peco care comercializeaza roviniete si de ieri am primit directive sa nu vindem roviniete pana la noi dispoziti,deci e foarte probabil sa se decida vanzarea lor si pe perioade mai scurte pt masini inmatriculate in tara.
Amedeus
Ar fii o chestie super ! In 2006 am platit un an si am circulat pe DN 5 zile si pe autostrazile din RO, deloc. sad.gif
ydaniel
am intrebat azi la posta:nici vorba de plata pe o singura zi:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.