Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait volan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
alex
Stie cineva de ce naiba scartie volanul la rotirea pe loc si in general la manevrele ce presupun rotiri repetate, manevre efectuate la viteze mici. Niste vaselina pe undeva credeti ca rezolva treaba?
meck
scartie jos intre pedale pe unde iese questia aia invartita de catre volan, e un manson de cauciuc ,probabil ca se baga niste ulei. nu am incercat inca.

ai inteles ceva?
alex
Ma gandeam eu ca de la aia e. Las' ca maine ma duc la service cu inchiderea centralizata si intreb si de volan.
costins
si la mine scartaie; este din cauza frecarii bucsei de plastic de pe axul volanului (langa pedale) de mansonul de cauciuc care face trecerea catre compartimentul motor. nu cred ca se rezolva cu vaselina. ar trebui o unsoare care sa nu dauneze cauciucului si nici plasticului (ceva vegetal!)
letitia
SCARTAAAAAIE 022.gif !!! Fratilor, am facut 30 km cu ea si imi scartaie volanul, asta-i una, si imi scartaie si pe dreapta ceva (nu-mi dau inca seama pe unde).

Despre ce unsoare vegetala e vorba? Are cineva o marca de produs?

Multumesc muuuuuult!
sorini
mie imi scartaia pentru ca atingea axul volanului de presul de cauciuc jos la pedale am taiat presul si nu mai scartaie
letitia
Salut!

Nu are nici o legatura cu presul. Acolo unde intra volanul e o garnitura (da, bucsa de plastic, alba)-aia e. Voi spuneati ca vaselina ataca plasticul, de-asta va intrebam de o marca de unsoare vegetala!
dragOn
Cred ca niste dopuri in urechi ar rezolva problema! 168.gif
Anonymous
QUOTE
SCARTAAAAAIE  :vmad: !!! Fratilor, am facut 30 km cu ea si imi scartaie volanul, asta-i una, si imi scartaie si pe dreapta ceva (nu-mi dau inca seama pe unde).

Despre ce unsoare vegetala e vorba? Are cineva o marca de produs?

Multumesc muuuuuult!


Ai incercat pana la urma cu GLICERINA ?

A mers ? Eu am dat cu vaselina dar tot scartaie !
Anonymous
QUOTE
si la mine scartaie; este din cauza frecarii bucsei de plastic de pe axul volanului (langa pedale) de mansonul de cauciuc care face trecerea catre compartimentul motor. nu cred ca se rezolva cu vaselina. ar trebui o unsoare care sa nu dauneze cauciucului si nici plasticului (ceva vegetal!)


E adevarat ca vaselina dauneaza plasticului/cauciucului !?

Eu i-am dat cu vaselina, tot scartaie, iar acum cand am citit ma gandesc sa nu fi facut o prostie cu vaselina !
Anonymous
QUOTE
si la mine scartaie; este din cauza frecarii bucsei de plastic de pe axul volanului (langa pedale) de mansonul de cauciuc care face trecerea catre compartimentul motor. nu cred ca se rezolva cu vaselina. ar trebui o unsoare care sa nu dauneze cauciucului si nici plasticului (ceva vegetal!)


E adevarat ca vaselina dauneaza plasticului/cauciucului !?

Eu i-am dat cu vaselina, tot scartaie, iar acum cand am citit ma gandesc sa nu fi facut o prostie cu vaselina !
serbanescu
Salut,



Am inteles ca ar merge cu ulei de la masini de cusut sau un soi de silicon.



Lucian
Anonymous
QUOTE
QUOTE
si la mine scartaie; este din cauza frecarii bucsei de plastic de pe axul volanului (langa pedale) de mansonul de cauciuc care face trecerea catre compartimentul motor. nu cred ca se rezolva cu vaselina. ar trebui o unsoare care sa nu dauneze cauciucului si nici plasticului (ceva vegetal!)


E adevarat ca vaselina dauneaza plasticului/cauciucului !?

Eu i-am dat cu vaselina, tot scartaie, iar acum cand am citit ma gandesc sa nu fi facut o prostie cu vaselina !


Am rezolvat problema scartzaitului cu ulei siliconic turnat pe coloana volanului
Anonymous
Unde gasesti si cum se numeste (un pic de reclama), pentru cei ce nu au vazut inca asa ceva.
Anonymous
desi pare ca este de la garnitura aia de plastic alb de langa pedale nu este de acolo, mi-e mi-au facut-o in service sa nu mai scartie si e de la intrarea in caseta de directie cred.. oricum trebuie ridicata masina si unsa undeva dedesupt
ilieutu
QUOTE(Anonymous @ 27 Oct 2002, 19:30)
desi pare ca este de la garnitura aia de plastic alb de langa pedale nu este de acolo, mi-e mi-au facut-o in service sa nu mai scartie si e de la intrarea in caseta de directie cred.. oricum trebuie ridicata masina si unsa undeva dedesupt
*




La mine se aude imediat sub volan un scartait. cine poate spune de unde e??
TibiCraciun
Volanul se roteste cu hopuri
Du-te pe topic-ul de mai sus.
Highlifer
QUOTE(TibiCraciun @ 13 Dec 2004, 18:44)
Volanul se roteste cu hopuri
Du-te pe topic-ul de mai sus.
*


In afara de bucsa de plastic, mai sunt si bieleteled e directie. Verifica-le si vei fi surprins....o sa vezi.
TibiCraciun
QUOTE
In afara de bucsa de plastic, mai sunt si bieleteled e directie. Verifica-le si vei fi surprins....o sa vezi.

topicul ala cu volanul se roteste cu hopuri eu l-am deschis. si am explicat foarte clar de cateva ori ca scartaitul nu se aude nici de afara, nici de la podea ci de sub volan si este sincronizat cu niste strangeri care fac ca volanul sa se invarta neuniform, cateodata chiar sa nu revina singur din bracaj. de-asta l-am trimis pe ilieutu la acel topic, pt ca pare sa aiba aceleasi simptome (desi, probabil, va ramane la fel de nelamurit ca si mine)
WUB
QUOTE(TibiCraciun @ 13 Dec 2004, 18:44)
Volanul se roteste cu hopuri
Du-te pe topic-ul de mai sus.
*




Corect !!! Anul trecut si a mea facea la fel. Dupa ce am uns axul volanului tot nu am scapat de zgomot. Dupa ca ma fost in service si au uns bieletele ... s-a facut liniste.

La mine incepea sa se auda doar dupa 4-5km de mers prin oras.
tuneam
Care sunt bieletele? Capetele de bara?
TibiCraciun
QUOTE
Corect !!! Anul trecut si a mea facea la fel. Dupa ce am uns axul volanului tot nu am scapat de zgomot. Dupa ca ma fost in service si au uns bieletele ... s-a facut liniste.


ai uns bieletele si a incetat scartaitul sub volan?!
pt. tuneam: bieletele (de directie) sunt piesele care fac legatura intre capetele cremalierei si fuzete (suportii rotilor). capetele de bara sunt "nucile" din capetele bieletelor.
tuneam
OK, am inteles. Am fost la un service si dupa sfaturile de pe forum mi-a uns caseta de directie. Asa a zis mecanicu, dar el mi-a aratat cum a facut ( e advarat spre finalul operatiunii)... a dat la o parte niste cauciucuri de pe bara de directie (aia care vone din caseta la roti) si a bagat vaselina acolo. Credeti ca bieletele sunt sub acele "burdufuri" de cauciuc?
Oricum cum se ung ele . Eu am pb cu un zgomot mare cand iau directie drepta. Face si la denivelari, dar numa daca am rotile spre drepta.
TibiCraciun
Bieletele nu sunt acele "burdufuri". Alea sunt burdufuri (fara ghilimele). Bieleta este bara de directie (aia care vine de la caseta la roti).
tuneam
Ok. Cum se ung bieletele? Si cu caseta. tare cerd ca la service au uns numa bieletele nu si caseta.
As vrea sa fac eu asta in curte, sa nu ma mai duc la ei!
nova
Pudra de talc (praf) la imbinarea plasticului cu mansonul de cauciuc si gata cu scartiitul. biggrin.gif
dantes
Desi e vechi topicul, sa povestesc un pic din ce am descoperit pe propria piele (masina)...

La fel, scartia volanul in draci...am zis ca e de la burduful in cauza, dar dupa ungere nimic...la fel.. asta pana am ajuns intr-un service...

Baiatul de acolo, a stiut de problema si a rezolvat astfel... Pe caseta de directie, e un colier pus acolo care nu stiam ce face (e pe la mijlocul ei)... L-a desfacut, si a aparut o gaurica, pe care a bagat 5 seringi de ulei de motor proaspat...

Vreau sa precizez ca de atunci s-a facut o liniste totala din punctul asta de vedere, directia merge "ca unsa"..de zici ca ma servo...

Concluzie, verificati si asta...la mine a functionat perfect...
madkat
ala e chiar orificiul de gresare al casetei de directie - dar atentie! - sub acel colier trebuie sa fie un dop de cauciuc in acel orificiu - daca este doar colierul in scurt timp tot uleiul va fi afara si oleaca de praf inauntru
mai mult- daca nu exista acel dopulet eu as propune demontarea casetei, curatarea de toata vaselina/uleiul dinauntru - montata la loc, gresata si pus un dop de cauciuc si apoi colierul -
snaky_2004
Si eu am aceeasi scartiala, numai ca eu am logan 1.4 ambiance. Am fost la service in timisoara, au gresat bieletele si dupa ce am merg vreo 2 km de la service iar a inceput sa faca asa...ce mai ramane de facut?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.