Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce cauciucuri recomandati ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
crinicola
Vreau sa imi iau cauciucuri si nu stiu ce sa aleg.Am vazut Montana, Sava Perfecta, Rotex si Barum Brilliantis.Ce sa cumpar avand in vedere ca diferenta de pret nu prea e sesizabila?
Am o Dacia 1310.
maryus_83
Eu unu am mers pe Barum pt. berlina. Am pana acum 20.000 km cu ele si sunt multumit de aderenta atat pe asfalt uscat cat si pe ud.
sobolan
eu as alege sava.....barum-ul nu mai este ce a fost.....sau cauta trayal ca si alea sunt bune...montana nu lua ca sunt nasoale rau !
Muttley
AJUTOR? Ar fi mers scapat p-acolo un "ce cauciucuri recomandati?", nu crezi?!?

Ia Debica
argon
@crinicola: ti-am modificat eu titlul, ai fi putut sa faci si singur chestia asta de la butonul Edit din primul post, nu sa faci inca un topic.
dr_mKe
Debica sau Marangoni. In prezent rulez pe Debica (al 3-lea set) dar urmatorul va fi Marangoni. Diferenta de pret nu e mare dar de calitate da. Sau m-am plictisit eu de Debica laugh.gif
Trayal sunt in aceiasi categorie cu Montana si alte marci dubioase vandute prin supermagazine. Get a grip tongue.gif
iceteam
fereste-te de Montata pentru ca se ovalizeaza destul de repede, eu am ales Debica "Frigo"
dr_mKe
Debica Frigo sau Navigator 2 pt iarna, Passion pt vara, sau ceva de la Sava. Daca vrei ieftin si bunicel.
ilikecheese
Eu am debica passio 155/80. Sunt multumit de ele. Numai ca acu vine iarna...
byte
Si eu votez pentru debica navigator 2. Le am de 6 luni si se comporta ok si vara si iarna.
dr_mKe
Vara ? Sunt doar de iarna ! M + S = Mud + Snow
diaconuliviu
Pe ale mele scrie All Seasons, Debica Navigator 155/80-13. (Fara acel "2" scris in postul de mai sus). Cele Navigator 2 se pare ca-s trecute la All seasons aici:
http://www.debica.com.pl/opony/osobowe.xml...25-324386-77127
dr_mKe
Teoretic cele all-season vor sa impace si varza si capra laugh.gif Iarna e nevoie de un compus moale pentru aderenta buna si de un profil bun pe zapada.
GL-05-AUY
Si eu am barum, sunt multumit de ele... mi-a zis si un nene de la o vulcanizare ca sunt cele mai bune ...
skywalker
pe berlina am avut de vara Firestone si au fost f bune..de iarna am de 2 ani Montana Avalanche si eu sunt multumit de ele, nu se compara (parerea mea) cu Montana M800...am avut si de-alea dar masina se ducea sanie la o frana mai sanatoasa....pe spate mi-am luat un set nou de Sava Eskimo,de 165/13. Dupa ce da zapada si vad cum se comporta masina, le mut si pe fata unde am Avalanche (175/13) si care-s mai bune castiga locul din fata biggrin.gif.
Zaheiu
Am 2 barum briliantis, acum puse pe spate pt. ca am descoperit ca erau ovale. Asa ca nu recomand. E drept ca aveau aderenta f. buna comparativ cu montana, dar fiind ovale nu prea se echilibrau.
amc
QUOTE(crinicola @ 26 Nov 2006, 15:12)
.Ce sa cumpar avand in vedere ca diferenta de pret nu prea e sesizabila?
Am o Dacia 1310.
*


Cele mai ieftine!
dr_mKe
Adica Debica Passio sau de iarna Debica Frigo/Navigator2. Ceva mai scumpe si mai bune, Marangoni Trio.
Fara anvelope turcesti, de prin supermarketuri.
EUROPE_
Eu am Bridgestone 155/70 R13 pe față, sunt de iarnă. Ce spuneți sunt mai bune decât Debica sau Montana ?
Pe spate am Uniroyal 155/80 R13 blush.gif .
argon
Mi-am luat Ecotrac de iarna, resapate in Italia cica, 75 roni bucata, foarte multumit, pentru cateva luni pe an nu merita mai scumpe, pentru vara am Barum Brillantis, care sunt super OK, le-as fi lasat si pe iarna, dar pe zapada batucita abia pot pleca de pe loc, sa nu mai zic de gheata...asta e, sunt strict de vara.
andreip
De unde ai luat Ecotrac?
argon
Metro
cristigeo69
MATADOR MP 12 165/13/70 am avut si pe dacie si pe un golf 1 diesel
am fost foarte multumit !!
dadoshel
recomand cu caldura sawa eskimo s3 pentru iarna.eu intru in a 2-a iarna cu ele si s-au comportat de minune.
ydaniel
continental;)
Zaheiu
Mi-am luat azi 2 Sava Eskimo3. Maine le pun. Daca ninge iarna asta va spun si cum se comporta.
nambanidealtceva
o solutie ieftina si buna: ecotrac, cauciucuri resapate de firma in italia, le-am luat cu 75 roni din metro... merg cu ele si vara si iana, se comporta foarte bine si pe uscat doar ca uzura este mai pronuntata vara (normal).. asa ca in fiecare an, cumpar doua noi, le pun pe fata, iar pe spate le pastrez doi ani (sau eventual mut perechea schimbata anual pe spate).. in felul asta, cu 150 RON pe an am cauciucuri bune tot timpul (merg cam 20-25 de mii pe an); cat despre calitate, sa nu va faceti probleme.. sunt bine echilibrate, iar alte incidente nu am avut; daca nu ma insel, sunt resapate chiar de Marangoni..
johnox
eu am luat 2 cauciucuri DEBICA NAVIGATOR 2, cu profil fff agresiv, ele is all season, mud & snow, dar mi se par cam alunecoase in sensul ca pe USCAT daca plec mai u demaraj 3-4 sec scartaie pe loc, sau la o frana mai accentuata pe la 30Km/h pe USCAT...nu se opresc, mai derapez 2-3 m...nu prea m-au multumit, chiar daca le am de 2 luni si nu am prins inca zapada sau namolul dupa ce scrie pe ele.
10z ya all
Sudsemnatu
ce parere aveti de dayton? cele de iarna? a mai avut cineva?
tocmai mi-am pus ieri 2 fata si cele fata le-am facut transfer pe spate
cosmin_rc
Eu folosesc iarna Dayton DW500 si sunt multumit de ele. Altceva mai bun nu am incercat.
ydaniel
smile.gif anvelopele trebuie sa fie de calitate ca sa fi multumit de ele;)
dyogenes
Eu iarna merg pe Matador, sunt foarte multumit de ele, le am de 2 ani si am facut cu ele vreo 15 000 Km, nu am avut nici o problema.

De vara, am Montana, mostenite odata cu masina, dar aderenta e foarte proasta, frecvent la semafoare fac polizari fara sa vreau! Nu mai iau Montana cat oi trai!
onyx-20
Subscriu si eu referitor la Montana! Ar trebui interzise!!! Sunt un pericol!! Era s-o patesc zilele trecute din cauza cauciucurilor. Aderanta=0
andutzu
Matador MP55+ pentru iarna. Pe mine m-au tinut 45k km. Unul si-a dat duhul din cauza unghiului, iar celalalt l-am facut rezerva. Inca arata bine. Foarte bune la aderenta, n-am avut niciodata cauciucuri mai bune.
Eu le-am folosit si vara si iarna si am fost multumit. Putin cam zgomotoase (cand sunt noi) pe asfalt ud. Dar nu e f sesizabil.
AutoVic
M-am dus in vitan sa-mi schimb toate cauciucurile (ca ce aveam inainte erau ireale). SI la acelasi pret am gasit Debica si Tigar (licenta michlene). Dar am aflat ca astea Tigar ar merita mai mult (drept urmare le-am luat) 8O RON bucata si 3 ani garantie (a negociat baiatu, la 4 gume, ar fi fost culmea), sunt All Seazons.
STORMTROOPER
AutoVic baga si tu niste informatii despre cum se comporta amvelopele tale si de unde le-ai luat exact.Ti le-au montat ei sau montatul te-a privit pe tine?
AutoVic
Nu prea am avut ocazia sa le testez calumea, deoarece de vre-o 2 luni nu mai circul cu masina (probleme tehnice), o data a trebuit sa le testez fortat: frana pe mazga de la 50 la ora, ca-mi iesise unul in fata si nu l-am putut evita altfel, asta cam in 20 m (drum ingust) mie unu', in masina nu mi s-a parut cine stie ce dar totusi a redus considerabil in cca 20 m viteza pe mazga cam la 15 km/h (aproximativ), din pacate impact a existat, dar pagubele nu au fost insemnate, capota usor strambata si bara (care de fapt nu "exista" la daciile cu flaps), spoilerul e din generatiile anterioare (foarte rezistent) nu a avut de suferit . Capota am rezolvat-o in cateva min. Daca stau sa ma gandesc poate daca nu aveam problema cu franele, nu se blocau rotile (doar am ciupit frana), dar si asa...
In rest mi se par OK, plus ca prima senzatie e ca te urci in alta masina, directia merge mai usor si e mai precisa (parca), ... incheaga mai bine masina.

Am cam lungit-o:))

Anvelopele au fost cumparate din Vitan (targ), de la baietii care stau insiruiti pe partea cu cheiul (in incinta targului), la 4 cauciucuri iei unul gratis (cam asta e calculul) + ca au garantie 3 ani cu acte aparent OK smile.gif , montajul in pret (fara echilibrare) asta se intampla in decembrie. Acolo oferta asta cred ca o au toti, la toate modelele.

Sper ca v-am fost de ajutor biggrin.gif
Succes!!!

valo
Salut! Nu vreau sa deschid alt topic pe aceasta tema, so here I go...

Am nevoie de un set de anvelope (de vara) cu calitate/pret de nivel mediu pentru Dacia 1310 Berlina si dupa ce am mai citit pe aici am ramas cam la fel de confuz ca inainte, numai ca acum cunosc mai ceva multe marci de anvelope tongue.gif Am hotarat ca voi alege intre Debica sau Marangoni [...]

As prefera o comanda pe internet pentru ca in Targoviste nu cunosc firme care pun calitatea pe primul plan (ceea ce nu inseamna neaparat ca nu exista).

As dori ceva recomandari de site-uri cu o reputatie apreciata.

Multumesc anticipat.
ford_dacia
subscriu ,, Firestone 165 / 60 r 13 all seazon ,, prin carrefour ,, ;la 1,4 mil buc cu montaj ,,, in fine pret nul recomand cauciucu e ok
sik
eu miam luat Toyo 350 165/70/13 pret 100ron fara tva
super multumit pana acum ; de bine, ceam mers cu ele 300km?
pe ploaie se comporta excelent ; sunt insesizabil de zgomotoase
revin cu pareri
byte
Eu am Debica Navigator 2 care sunt all seazon si sunt foarte multumit de ele. Au cam 15.000 km si se prezinta inca destul de bine. Iarna trecuta le-am testat si pe zapada si s-au comportat excelent.
Eu zic ca sunt un compromis foarte bun pret/calitate. Le-am vazut acum in Metro la reducere (100 Ron bucata).
ilikecheese
Debica Passio. Eu sunt foarte multumit de ele.
ydaniel
degeaba ai anvelope bune daca nu sti sa conduci.am avut montana si nu am avut pb
KTC
Am avut intr-un an de zile urmatorele gume pe masina:
155 montana si matador
175 Sava si Michelin

Montana(M800) sunt niste porcarii si ar trebui interzise. Se tocesc vazand cu ochii, se olvalieaza, galme la greu, tot timpul oricat de umflat ai fi iti da senzatia ca ar fi dezumflat + aderenta 0. la o frana mai brusca te duci ca pe schiuri.

Matadoarele(mp12) undeva putin peste Montana. Se tocesc un pic mai greu decat montana ... dar la aderenta cam tot la fel de slabe.

Michelin super gume.( Am Michelin energy luate sh) Aderenta foarte buna si ce m-a impresionat cel mai mult, oricat de violenta ar fi frana, demaraj brusc ... nu scot nici un zgomot. (scarturi)
Singurul dezavantaj ar fi pretul, nu oricine isi permite sa dea 3 milioane pe un cauciuc, nou vorbind

Calitate/pret ... Sava mi s-au parut excelente. (Sava perfecta parca se numesc)
1.250.000 un cauciuc de 175/70/R13 nou (accesibil pentru oricine din punctul meu de vedere) Aderenta foarte buna. Le am de ceva vreme si zici ca-s noi. Sava chiar mi-a lasat o impresie buna.
aho
QUOTE(ilikecheese @ 22 May 2007, 10:41)
Debica Passio. Eu sunt foarte multumit de ele.
*



La fel si eu, am Passio 165/70 si sunt incantat. Cele de iarna sunt Pneus 155/80 (resapate prin Italia).
Mie nu imi place sa tin cauciucurile de iarna mai mult decat trebuie din cauza zgomotuliu pe care le fac la rulare.
mad toz
Eu am Kormoran(parca asa se scrie biggrin.gif ) 165/70 si pentru vara si iarna.Si nam probleme cu ele,se comporta super bine la franari.
Sa va zica ydaniel ca el ma intreba daca tine frana cand sa urcat la volan radmasa.gif
ydaniel
smile.gif eu mi-as lua 185/60/13 by michelin:)
omegabear
Debica Frigo unidirectional. Sint de iarna si sint foarte multumit de ele. Atat de multumit ca le-am transformat in allseason.
Alex 23
DAYTON 165/70/13![attachmentid=55208]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.