Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boss-ul Volkswagen vrea să renunțe la Seat!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
mauru007
Boss-ul Volkswagen vrea să renunțe la Seat!

Noul șef al grupului Volkswagen, Martin Winterkorn, se gîndește să renunțe la marca Seat! Informația a început să circule miercuri dimineață în toată Europa după ce membri importanți ai consiliului de administrație Volkswagen au dat un interviu revistei germane Automobilwoche.

Planurile de viitor ale mărcii spaniole Seat au primit vinerea trecută o lovitură serioasă, cînd s-a făcut publică decizia ca noua platformă A1 a celor de la Audi să fie construită în uzina VW din Bruxelles, în locul celei spaniole de la Martorell. Platforma A1 reprezintă baza pentru un nou model Audi de intrare în gamă care urmează să apară în 2009. Producția acestui mic Audi în Spania ar fi avut o importanță uriașă pentru Seat, în încercarea mărcii de a redeveni profitabilă.

După ce a urmărit îndeaproape operațiunile Seat ca șef al Audi, Winterkorn (foto) a devenit tot mai nemulțumit de faptul că marca iberică continuă să fie neprofitabilă. Predecesorul lui Winterkorn la șefia grupului Volkswagen, Bernd Pischetsrieder, s-a opus vînzării Seat, întrucît ar fi însemnat transferul unei mari părți din tehnologia VW către eventualul cumpărător. Cum Winterkorn ar prefera să renunțe la Seat, soarta acestei mărci este în pericol, mai ales dacă și noul șef al Audi, care va fi numit miercuri, va fi de acord cu acest lucru.
Sursa Auto F1
avathan
Pacat,daca e real pentru ca pe departe cele mai reusite masini din grupul Vag erau Seat-urile,e doar parerea mea.
DFA
Se pare că VAG s-a întins mai mult decât îi este plapuma..., din câte mărci are sub acoperiș doar Audi a luat avânt, cu Skoda în urma lor, VW e în cădere liberă de vânzări și imagine iar acum Seat...
Așa e când vrei să faci prea multe odată...
cosmin800331
Si SEAT-ul e si scump al naibii!
workarea
Deh. O chestie ca asta are explicatii mult mai multe si mai complexe decit ce vom putea scrie noi pe-aici, pentru ca afacerile de amploarea asta functioneaza in moduri foarte complexe si pentru ca, in general, lumea devine tot mai complicata.
A l e x
Daca Seat-urile ar fi putin mai ieftine, poate firma ar fi mult mai profitabila.
SerbanS
Tare ar fi sa cumpere chinezii Seat ( la fel cum sa intamplat cu Rover) - sa vedem atunci cine isi mai cumpara smile.gif ( oricum la noi chiar daca sunt scumpe strazile sunt pline de ele sunt satul de cate leon -uri vad pe strada)
A l e x
Brand-ul Seat e destul de bine vazut. Sunt convins ca daca-l cumpara chinezii sau oricine altcineva, se vor vinde in continuare bine, cel putin pana (si daca) apar defectiuni majore, atunci se va lumina lumea.

Mie imi place Seat-ul Toledo modelul anterior. Nu ma omor dupa modelele noi totusi, toate arata la fel. Nu m-ar deranja sa am un Seat dar e super scump si nu vad de ce as da pe Seat si nu pe VW sau Skoda.
AIX
Noul Leon, Golf V si Octavia 2 sunt cam pe la acelasi pret; alegerea intre cele 3 o faci in functie de nevoi/imagine/design/etc. De ex. Leon-ul sta ceva mai prost la interior (calitate plastice) decat celelalte doua, insa sta mai bine la partea de design (exterior). Sau cel putin are un design mai agresiv("latin"). Totodata, cine are nevoie de un portbagaj mai mare probabil alege O2. Sau daca nu-ti place hatchback - iarasi O2. Golf - design mai "cuminte"/conservator, insa ca imagine - model de referinta in clasa sa. Altfel, sunt construite pe o platforma comuna.
ncristi
Pe mine m-a uimit imaginea proasta pe care W si mercedes o au in germania.

Ideea generala era "de ce sa iau W cand pot lua opel"...idee destul de reala daca ne gandim putin smile.gif
jagoman
De cand sunt in Gemania (studii) chiar am remarcat si eu ca numai la noi in tara este aspiratia ca VW sa devina, daca nu este deja, chiar masina poporului. Nu vreau sa exagerez, dar asa se pare parca la noi ar fi mai multe VW, comparand cate vad aici in trafic si cate la noi. Eu niciodata nu am inteles ce vroiau cei de VW AG cand au cumparat atatia marci, apoi le-au facut sa fie aprox pe acelasi platforma, teoretic doar finisajul e diferit.
Bacu
Hmmm... nu prea seamana deloc leon cu golf, nu difera doar finisajele...

Leon este singurul model seat care imi place (si vechiul model si cel actual, care mi se pare chiar superb). De fapt, imi place doar designul exterior, interiorul mi se pare urat si nepractic deopotriva.
avathan
Ibiza ...
dizzy
SEAT se vroia in prima faza un VW mai ieftin, apoi au luat SKODA si a devenit aceasta un model "ieftin". Seat ar trebui sa fie un fel de ALFA ROMEO la design pe mecanica VW. Designul este inspirat, mecanica e buna, dar pretul e cam maricel.
O alternativa pt cei mai subtiri la portofel este Skoda iar pt cei cu bani e AUDI, care e frumos finisat si nu mult mai scumpa.

avathan
zi-mi tu o alternativa la Skoda pentru Ibiza (noua) care e mult mai reusita dpv. meu de vedere decat Polo(nou).
si te rog frumos sa nu pomenesti ceva de Fabia.
dizzy
O chestiune de gust... Mie Fabia imi place, mai ales versiunea Combi. Ibiza nu imi place in mod special, poate doar vopsita in rosu.
Polo il consider urat, imi placea mai mult modelul precedent, dar e masina buna, sudata cu "laser-frate", chestii de-astea.




avathan
nu era vorba neaparat de gust ci de generatia de masini ...

Polo este prea scumpa pentru un model low cost si la performante nu mi se pare cine stie ce ,
de altfel, in general VW are preturi nejustificat de mari pentru ceea ce ofera. stiu ca sunt "impotriva curentului" dar asta este parerea mea.
dizzy
Polo e intr-adevar foarte scump.
Passatul in schimb e o masina destul de ieftina tinand cont de clasa si dotari, mai ieftina si decat Jetta.
Urmatorul GOLF va fi mai ieftin de produs, deci (poate) si mai ieftin la vanzare.
Pe de alta parte, pe langa Ibiza care e destul de reusita dar are un design estul de cuminte, Leon e frumos dar are probleme cu ergonomia, iar Toledo e o reincarnare a Vel-Satisului. Altea e reusita dar am mers cu una, model benzina 1,6l, si e slaba rau la drum.
DFA
Seat-ul trebuia să rămână o divizie mai "sportivă", tinerească, agresivă, modernă. Skoda - mașina bună și ieftină, VW - mașina populară medie iar Audi să dea clasă la celelalte, din toate punctele de vedere, inclusiv al prețului (lucru care se și întâmplă acum).
Dar VAG a făcut o mare varză și a diluat prea mult personalitatea mărcilor, cu o diferențiere minimă (caroserie, emblemă, bla, bla, bla..) și nu a păstrat caracteristici puternice la o anumită marcă sau alta...
Așa că acu' culege ce a semănat...
Deh..., globalizarea asta..., vrei să folosești aceleași piese peste tot da' produsul final în loc să aibe o personalitate puternică care să se identifice cu publicul țintă e doar aceiași Mărie cu altă pălărie... greata.gif
ViperRS
Parerea mea e ca Seatul nu prea si-a gasit locul in grupul VAG. Cu vechile modele se apropiau de vw si skoda. Se dorea un design mai sportiv decat golful dar pretul este peste acesta la un finisaj inferior. Au incercat sa il apropie de audi dar nimeni nu prea era dispus sa plateasca pentru ceva care se apropie de audi dar nu are marca audi. Acum cu noua gama au trecut cumva in segmentul MPV vezi cum arata toledo si altea care dau mai mult spre opel meriva si zafira dar se pare ca nu prea le cumpara lumea. Leonul arata bine da design dar nimeni nu da banii pe un leon fr la 180 de cai cand golf gti are 200 si este mai ieftin.
LemonDemon
Dar nu mai bine imi cumpar un Alfa166 si am terminat povestea?Design , motorizari , la tot este deasupra Seat.
florin_dtb
VW denies plans to sell SEAT - http://www.motorauthority.com/news/industr...s-to-sell-seat/
ssilviu
Cum sa nu aiba pierderi cu modele cu design de carnati umflati cu pompa. Eu in ultimele modele lansate nu vad nimic sportiv.
ga!nusha
nici macar seria fr...
AIX
QUOTE(LemonDemon @ 7 Dec 2006, 22:00)
Dar nu mai bine imi cumpar un Alfa166 si am terminat povestea?Design , motorizari , la tot este deasupra Seat.
*



Haha, asta a fost buna. Dar nu mai bine cumperi un BMW? Singura comparatia pe care puteai sa o faci cu Alfa trebuia sa se reduca la modelul 147, ca sa ramanem in gama de preturi de la SEAT.
ga!nusha
Probabil ca isi cumpara alfa in perioada promotiilor wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.