Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vama Veche
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
einstein1984
Ma bate gandul sa ma duc 1 zi sau doua pana acolo. Stiu ca e cam ciudat iarna, dar marea are un farmec anume ....
As vrea sa stiu daca e ceva deschis pe acolo, vreun camping/hotel, vreun restaurant, shaormarie, ceva!
AlexC
Stai si tu macar sa vina zapada, sa fie contrastul mai puternic.

Iarna la mare mi se pare cel mai deprimant peisaj: gol, frig, vant...
paul_p
Si eu mai merga iarna in vama sa ma plimb pe plaja. E super. Liniste, pace ...
Dar e pustiu. Nu e nimic deschis, sau cel putin eu nu am vazut. Sincer insa, nici nu m-am uita prea atent.
Probabil ca vei gasi cazare la localnici. Multi dintre ei obisnuiesc sa inchirieze vara.
ageana
Si mie imi place foarte mult marea, merg si vara, dar parca ma omoara aglomeratia aia. In extrasezon e supeeerb, te poti plimba pe plaja cat vrei singur (cu o muzica-n ureche si-o tigara-n gura), te poti relaxa in voie. wub.gif
Si eu mai fac escapade d-astea iarna la mare si e foarte relaxant, dar din pacate nu prea sunt locuri de mancare/cazare.

Chiar, ma gandesc cat de mult mi-ar placea sa stau cateva zile fara sa intalnesc nici macar un om, sa stau cateva zile intr-un oras din care brusc sa dispara toata lumea.
george_slz
Stiu sentimentul. Asta primavara pe plaja in Costinesti era asa de frumos, sa vezi plaja doar pt. 2 persoane, pescarusi galagiosi cat cuprinde, mai ales in zona pescarilor, spre epava. Auzeai clar zgomotul valurilor. Marea avea o culoare usor diferita, mai mult spre verde deschis. Soarele incalzea timid. Statiunea se afla atunci in forfota pregatirilor pt sezon. Super peisajul.
Apoi vara cand m-am intors acolo, sa cad pe spate cat de mult se schimbase in bine, statiunea. Ei bine de de data asta nu aveam loc unde sa pun prosopul, dar ce faine mi se pareau atunci amintirile cu plaja pustie. happy.gif
gibonu
QUOTE(einstein1984 @ 7 Dec 2006, 23:13)
Ma bate gandul sa ma duc 1 zi sau doua pana acolo. Stiu ca e cam ciudat iarna, dar marea are un farmec anume ....
*



Este super misto iarna la mare. Vara nici nu ma gandesc sa ma duc, deoarece: cald, aglomeratie adica nasol.
Am fost sambata pe 02.12 la Neptun. Bestial. Nu era nimeni pe plaja, era cald, chiar am fost tentat sa intru cu picioarele in apa si acum imi pare rau ca nu am facut-o. Cazare in Vama Veche nu stiu. Incerca sa cauti niste pensiuni pe Interent sau sa te duci la hotel in Mangalia sau Neptun. Sigur sunt hoteluri deschise tot anul.
In concluzie MERITA iarna la mare.

P.S. Off-topic. M-a impresionat trosnonul de autostrada Fetesti-Cernavoda. Este foaie de hartie, eu doar in Italia am mai vazut asa autostrada
sorin_f39
Am fost la Vama Veche acum 2 săptămâni, într-o duminică mai exact. Tot din "nevoia" de a revedea Vama. E pustiu acolo, chiar n-am remarcat vreo pensiune deschisă. Oricum nu m-am dus cu gândul să rămân peste noapte, poate de aceea e posibil să nu fi văzut vreun loc de cazare deschis și acum. Chiar și așa, poți apela la vamaioți și te cazează ei.
Pe plajă erau doar pescarii, atât pe mal cât și cu bărci pe apă, și niște câini. Și eu cu a mea femeie. Mi s-a părut mult mai frumoasă Vama Veche în perioada asta decât pe timpul verii. Marea era agitată, vântul era prezent ..... atmosfera mi-a plăcut la nebunie. Am asimilat-o cu o imagine din 1968, cu cei de la The Doors stând pe plaja Venice și admirând oceanul.
Așa că subscriu la ceea ce au scris cei dinaintea mea: e superb toamna (nu neapărat și iarna) la mare. Și mai ales la Vamă........
einstein1984
Multumesc de raspunsuri. Pana acum am reusit sa prind Mamaia in aprilie (7 AM, plaja pustie si superba). Cat priveste cazarea, in Neptun sunt sigur cateva hoteluri de iarna (cu incalzire). Vedem. rolleyes.gif
OVIDIUS
QUOTE(einstein1984 @ 8 Dec 2006, 10:30)
...Cat priveste cazarea, in Neptun sunt sigur cateva hoteluri de iarna (cu incalzire). Vedem. rolleyes.gif
*


Unde sunt hotelurile alea cu incalzire? Am cautat prin oct. unul si erau toate inchise in Neptun. Ultimul s-a inchis Doina, ca avea si policlinica balneara...
einstein1984
Caraimanul avea calorifere in camera, si parca exista si oferte de revelion prin Neptun.
Cati km sunt din Mangalia pana in Vama Veche?
ursul-alb
Din Mangalia ai 9 km pana in Limanu, inca 5 pana in 2 Mai si apoi inca 4 pana in Vama Veche; in caz ca te tenteaza, inca 2 km si ajungi la bulgari smile.gif

Deci total Mangalia- Vama Veche: 18 km.
einstein1984
Multumesc!
anpop
@ursul-alb

tu cand mergi in vama treci prin limanu din curtoazie?! blink.gif si kilometrii aia nu prea bat..... wink.gif
einstein1984
Hmm, ma gandeam ca ar fi cam multi. Din 2 Mai in vama parca erau numai 2 km. Alte variante?
sorin_f39
@ursul-alb

Ce treaba ai cu Limanu?

Mangalia - Vama Veche sunt 5 km. Intre ele este 2 Mai.
Buyaka
Pentru nostalgici si pentru curiosi... peisajul e sinistru si linistitor in acelasi timp...
hoteluri goale... incuiate toate... in 2 cuvinte ... o lume moarta...
Contrastul fata de perioada verii e izbitor... totul e fara viata... mai ales in perioada asta... de toamna tarzie... si cateva poze...
[attachmentid=40418] Neptun, la steaguri
[attachmentid=40419] Neptun
[attachmentid=40422] Plaja Neptun
[attachmentid=40424] Olimp
[attachmentid=40426] Stapanii plajelor biggrin.gif
[attachmentid=40429] Costinesti
[attachmentid=40431] Celebra epava...

PS. Pentru amatorii de excursii tarzii la mare, am gasit cazare la intrarea in Mangalia... chiar langa gara, la un motel foarte ingrijit 80 RON/noapte/camera single... restul hotelurilor din Neptun si celelalte statiuni... inchise absolut TOATE.

Numai bine!!!
alx
Cel mai misto sa dormi la mare iarna este la Europa (4*) cu 50e pe noapte single. Breakfast la nive,l european included.

Zupeer.
ageana
You lucky bastard! biggrin.gif
Superbe fotografii, FARA OAMENI!
Buyaka
De unde OAMENI... singurii oameni care puteai sa-i gasesti prin statiuni lucrau pe la diferitele taverne de pe plaja sau din statiune...insa era pustiu... atat ziua cat si noaptea... sinistru... te simti cu adevarat singur...
OVIDIUS
Bestiale poze. Pacat ca nu organizeaza revelioane, cred ca ar avea succes. Dar de, e greu sa puna o centrala proprie... unsure.gif
ydaniel
te iau cu mine ca mai ma duc cam odata pe luna prin zona aia:)
einstein1984
Zi pe mess cand mai mergi, ca pun bani la benzina.
bobo77
Da cred ca ar avea un succes nebun sa faci revelionul in statiunile de la mare iarna...probabil nu ai fost iarna la mare...
ageana
QUOTE(Buyaka @ 11 Dec 2006, 16:41)
De unde OAMENI... singurii oameni care puteai sa-i gasesti prin statiuni lucrau pe la diferitele taverne de pe plaja sau din statiune...insa era pustiu... atat ziua cat si noaptea... sinistru... te simti cu adevarat singur...
*



Pai tocmai asta ziceam, ca e super un oras sau peisaj fara oameni.
Pe mine unul ma DISPERA aglomeratia, simt ca ma sufoc.
Am de ales intre a face un drum la Balea Lac sau unul la mare.
Totusi cred ca o sa aleg Balea, chiar daca e putin aglomerat.
einstein1984
Bobo, asta si vreau!
bobo77
Da-mi pm daca vii, desi nu ai ce face aici, este deprimant, chiar azi am dat o tura prin statiuni+ Vama Veche .Ageana dute la Balea, te dispera aglomeratia, dar pustietatea nu te deprima? una-i linistea si alta pustietatea...
einstein1984
Nu-i pustiu frate! Pescarusi, pescari, nu e desertul Atacama.
Nu de revelion, dar sper sa trec iarna asta pe acolo.
Liniste mai multa ca in Mamaia la sfarsitul lui aprilie nu am intalnit. Eram 3 oameni pe 4 km de plaja (eu eram la Flora).
prody
Interesanta ideea ta. Si prietena mea ma dispera saptamanal, se intreaba cam cum o fi prin Vama in perioada asta. Bine ca nu stau mai aproape ca sigur faceam un drum pe acolo. biggrin.gif
sqryn
E frumos la mare in afara sezonului, am fost anul asta pe 1 mai si era destul de pustiu. Am facut si revelionul la mare (in constanta anul trecut). Partea proasta este ca iarna e foarte frig si din cauza brizei. Nu rezisti sa stai foarte mult pe plaja. Mi-a lasat un sentiment un pic ciudat...pare un cam deprimant asa fara nebunia din timpul verii.
ydaniel
te iau pe gratis si ne vedem si cu bobo la El Greco,daca mai e deschis,daca nu la restaurant la IGAF.smile.gif
Bacu
mamaia, 17.12.2006, 12 grade celsius... am fost cu prietena sa facem rodajul la noul opel corsa.

foooarte frumos. m-am simtit ca si cum ar fi fost 1 mai...
ydaniel
smile.gif ia uite cum fura nisipu din mare;)
..IcemaN..
ainștain, eu am auzit la postul ala rock din bucuresti (nu stiu sigur daca am voie sa spun numele) , de concerte in vama pana aproape in decembrie, nu stiu daca mai sunt acum, dar sigur n-o sa fi singur cuc in vama

si eu ma gandesc la o escapada in viitorul apropiat, tot in vama....era cat pe-aci sa plec intr-o noapte pe la 2 , eram cu pretena in hanu cu tei si bagasera chilian blush.gif ... si nu bausem si masina era parcata la univ cu plinul facut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.