Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: VW vs Opel
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
danS22
...ma tot bate gandul sa mi schimb masina .....sper sa reusesc la anul ...asa ca ma m gandit sa ma rezum la 2 masini ,un VW Coraddo G60 (160cp) sau un Opel Calibra 2000cmc 16 v (150cp)..ce pareri aveti despre cele doua masini,costuri de intretinere,performante,fiabilitate si altele ???? preturile ambelor masini sunt cam egale..la fel si ani de fabricatie ph34r.gif
sefu_alx
calibra turbo 4x4..masina asta a facut istorie pe 400m
danS22
alea cred ca erau motoarele v6 ..170cp
CristiRzR
Compari ceva ce se gaseste greu (Corrado) si va fi o masina cu nume in viitor cu o masina care se gaseste la toate colturile (de obicei rupta de proprietari...Calibra). Iar alta ciudatenie...compari Opel cu VW...sa-ti reamintesc ce cred germanii despre Opel??? ...cam ce zicem noi de Dacia...merge, e ieftina, si cam atat...calitate ioc!!!
pystha
mai bine alegi a treia varianta...
atat Corrado cat si Calibra sunt niste masini de alergat.
avand in vedere ca s-au fabricat cam demult, nu prea merita sa cumperi asa ceva.
eu am avut un VW Scirocco inainte si voiam un Corrado, insa cand am vazut oferta mi-a cam pierit cheful. Cu Calibra e aceasi chestie, insa fiind ceva mai raspandit, ai mai mult sanse sa gasesti una mai putin fugarita. sad.gif

in ceea ce priveste intretinerea, Calibra e muuult mai usor de intretinut.
piesele sunt mai ieftine si gasesti la o adica si la dezmembrari

bafta, orice ai alege
ag02cws
Calibra pt design wink.gif
cosmin_2300
Mie imi place foarte mult cum arata Calibra wub.gif .
Si chiar daca e fugarita , se poate repara biggrin.gif ( setul motor sau ce mai e nevoie )
Daciistul
Calibra ii mai usor de intretinut si are design mult mai fain.vw cu corado au facut o copie la reno 19.
danS22
momentan am un scirocco si piesele nu sunt scumpe de loc(noi in magazine) ,la coraddo piesele ma gandesc ca au pretul celor de g3,jetta, deci nu foarte mari,am auzit de la fosti proprietari de calibra ca la partea fiabilitate stau foarte prost ..acum nu prea stiu ce sa cred...
Maff_77
sfatul medicului io am o calibra 4x4 turbo motor 2.0 16v 204 cp si am modificat softul si am schimbat intercoolerul si ambreiajul.ai o masina apropiata subarului numai ca tre sa gasesti una in stare buna si ai ai grija de ea nu numai forja si atat.inca o chestie se schimba uleiul la cutie si la cutia de transfer f des.in rest sunt f multumit de ea.corrado o masina depasita desing frmusel si cam atat.si inca o chestie calibra a detinut tim de 11 ani cel mai bun cx 0.29 coefcient aerodinamic la clasa ei.deci nu e o maina de aruncat.costuri de intretiner mici.poti sa iti aduci una din germania pt piese.daca vrei mai multe detalii maff_77- id de mess.
danS22
la scirocco si la dacie nu voi renunta ! chestia cu subaru ,am mai auzit o,chiar si turbinutza potriveste pe scirocco (una din putinele modele cu care se scot performante)
Chiscanu
QUOTE(Daciistul @ 9 Dec 2006, 13:16)
Calibra  ii mai usor de intretinut si are design mult mai fain.vw cu corado au facut o copie la reno 19.
*



Pai unu la mana cand vreodata a copiat neamtu ce a facut francezu' ? Eu zic ca niciodata si asemanarea intre corrado si reno 19 eu nu o vad .

Doi la mana am avut calibra (3 pana acum) si intradevar ca design arata mai bine calibra dar nici corrado nu se lasa mai prejos . Daca vrei o masina puternica mergi pe vw ... un opel la 150 de cai nu face ca un vw la aceeasi putere plus ca la fiabilitate vw depaseste opel .
pastrama
Ca aspect imi place mai mult Corrado...la restu nu ma bag.
pystha
nici eu nu vad asemanarea cu reno19 dry.gif
danS22
...cam nu e....coraddo u e 'continuarea' scirocco ului
CristiRzR
Deci serios, unde e asemanarea aia intre Corrado si Renault 19?? huh.gif Iar daca vreti sa ziceti ca VW s-a luat dupa Renault, atunci de ce au fost lansate in acelasi an?? Faceau schimb de schite? huh.gif
Si vorba lui danS22...
QUOTE
coraddo u e 'continuarea' lui scirocco

Iar ca design...Corrado e mult prea tare...si dupa cum spuneam...comparati un VW cu un Opel...
Comparati si motoarele G60 si VR6 cu cele de pe Calibra...
Chiscanu
Cred ca cel mai bine intrebi un neamtz ... ce parere au ei de opel wink.gif ... ca sa nu mai zic de confort . Te sui in calibra toate manetele, butoanele etc tari de zici ca's de tractor , pedalele nu mai zic nu am intalnit nici macar una sa aibe pedalele mai moi daca nu esti obisnuit cu ele faci febra la picioare biggrin.gif apoi urcate intr-un vw ... acolo deja iti dai seama ca oamenii aia au pus suflet la masina aia si au facut-o in primul rand pt. confortul tau si apoi ca design .

danS22
daca nu ma insel..cred ca interiorul calibrei este identic cu cel de vectra??
pystha
@Chiscanu: masinile sport au cam toate pedalele, supensii, scaune tari. nu sunt renumite pentru confortul, designul interior etc.
bine, astea doua sunt pe undeva doar imitatii de masina sport...dar si atunci..

@danS22: ziceai ca vrei sa tii Scirocco...
Nu te intereseaza un stop spate? moca. (zilele trecute am dat de el in garaj)
dar numai si numai in cazul in care pastrezi masina excl.gif
danS22
scirocco ul tin pt ca e o masina veche sport ce nu a fost alergata (rar mai gasesti asa ceva) ,si imi place modelul foarte mult !! de unde esti Pystha ??
juristul2000
SI eu as lua Corado dar ai grija la turbina pt ca de obicei aia cade si + faptul ca greu o sa mai gasesti vreuna neforjata la noi.
scirocco
QUOTE(Daciistul @ 9 Dec 2006, 14:16)
vw cu corado au facut o copie la reno 19.
*




am intrat din nou pe daciaclub dupa cateva luni, dar cred ca a fost o mare greseala.
va las acum.

einstein1984
Oki, mergi inapoi pe 4 tunning!
Mirciulik
Putin offtopic.
chiar acum m-am uitat pe site-ul german de vanzari auto. Calibra '92 la 2000 epuroi. Arata impecabil...foarte multe dintre ele. 120CP. La noi una de 2500 euro arata ca una de 500 euro la ei. Mai asteptam cu taxa asta de prima inmatriculare poate se mai schimba ceva. Insa sunt si eu curios.

Cat consuma o calibra la mers normal prin oras... sa zicem cu schimbarea treptelor la 3000 ture...rareori la 5000.?

Si cat consuma sa zicem la un drum spre mare cu 120-130KM/h?

N-am avut de-a face cu niciuna dintre aceste masini insa parca arata mai bine calibra.
danS22
dap astept si eu sa vad ce se va intampla cu taxele de prima inmatriculare..daca nu ...am pus ochii pe un scirocco 2 wub.gif
Vinti
bordul la calibra e la fel ca la vectra A
fa un "test drive" calumea cu o calibra 4x4 turbo c20let [ dar sa mearga 4x4 ] si o sa vezi ca e mare diferenta intre calibra si corado
Cristi T
Cat costa frate un Calibra 4x4,se gasesc?? sad.gif Stiu cum merge Subaru dar as vrea si o Calibra 4x4 Turbo.Cred ca la Calibra asta si costurile de intretinere sunt acceptabile,nu wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.