Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot infundat la motor !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
1,5dci
azi am fost in service la revizia de 20.000 km . dupa ce am plecat de acolo , am sesizat un zgomot infundat undeva in spatele motorului , ca de toba sparta , un fel de ,, raguseala'' care nu o avea inainte . nu ma pricep la motoare diesel , dar cunosc sunetul pe care il avea motorasul meu si acum parca e ,, gripat'' . parca s-ar auzi undeva prin zona turbinei .... si parca nu ii mai aud turbo-suieratul discret cand depasesc 2000 rotatii pe minut ... Mentionez ca baietii de la service nu au umblat decat la ulei/filtre de aer/motorina/ulei si la rulmentul de stanga-spate . ce poate fi ?!
DFA
Nu știu de la ce poate fi..., poate nu e așezat bine filtrul de aer, poate carcasa lui nu e bine închisă, poate au uitat ceva pe acolo...
Mergi înapoi și spune-le care e problema, să se uite la ea...
calin.c
pate egr-ul
l@u
QUOTE(calin.c @ 17 Dec 2006, 22:04)
pate egr-ul
*



Mai pe intelesu' tuturor??????
1,5dci
am fost inapoi la service si au spus ca e de la filtrul de aer !! cand au schimbat filtrul de aer au largit clemele care il sustineau in interior si acum nu au ce sa-i mai faca ....au zis ca nu afecteaza motorul . nu am putut merge personal cu masina ci am trimis pe cineva cu ea ; acum eu ce sa fac ? sa dau telefon la ei si sa le cer sa inlocuiasca tot suportul care contine filtrul ? am vreo sansa sa se intample asta ? sau sa ma obisnuiesc cu ideea ca o sa am permanent acest zgomot infundat ? macar sunt multumit ca nu e o problema grava ...
klaus
Problema cu prinderea filtrului de aer la dCi este cunoscuta la Dacia inca dinainte de lansare.
Ai putea face niste presiuni.
IRONICK
Nici la mpi nu imi este rusine cu ei ...
semit
same problem here... sad.gif urmeaza revizia de 30k unde le voi expune problema...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.