Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
liviuiulian
o intrebare.ptr logan mpi este indicat sa bagi benzina fara plumb cuprinsa intre valorile de 95-98.am vazut pe la benzinarii ca unii pun top premium 99.e bine?tot ce stiu e ca aceasta benzina e mult mai buna ptr motor.deci pot pune genul asta de benzina?intreb ptr ca eu numai de la petrom pun deoarece am bonuri,iau benzina pe degeaba mai bine spus,ca altfel puneam numai de la rompetrol,pe aia de 98.
bobo77
Top premium 99, este benzina euro cit? intreb si eu, ca motorul este E3...si vezi ce recomada si producatorul masinii...
guliver
Mi-a zis mecanicul ca nu bine sa folosesti doar benzina de 98,99,100 pentru un motor euro2.Cel putin asa mi-a zis in cazul solenzei. Cica se pot arde supapele.Chiar asa o fi?
je_design
poti pune linistit 99+ , si eu tot de aia bag. vorba aia: pun de 99 ca sa fiu sigur ca are cel putin 95 :-)
pastrama
Iar incepeti ma cu benzina? Nu v-ati saturat?
bobo77
Ba da...
bj
QUOTE(skyspot @ 14 Dec 2006, 17:48)
poti pune linistit 99+ , si eu tot de aia bag. vorba aia: pun de 99 ca sa fiu sigur ca are cel putin 95 :-)
*



skyspot are dreptate. Puneti linistiti 99+.
Eu pun la Matiz din asta si ii place la nebunie, trage si bine si are si un consum bun. Din punctul meu de vedere Top 99+ e una din cele mai bune benzine facute de Petrom.
liviuiulian
multumesc de raspunsuri.moderatorii pot inchide acest subiect
bassfreak
am facut si eu alaltaieri un plin cu 99+ de la petrom si se pare ca masina trage bine de la turatii mai joase, nu mai tremura cand o calc si am sub 1500rpm in a3a sau a4a. de obicei nu simt diferenta intre 95 si 98, dar acum se simte..
bogdan_t
salut,

acum, dupa 5 ani de la deschiderea topicului, ce parere aveti?

pentru ca si eu am aceeasi intrebare: dacia recomanda benzina cu CO 95 sau 98, top premium se lauda ca are mai mult.

am mai bine de 5.000km masina din semnatura, cumparata la sfarsitul lui septembrie. sunt la al treilea plin consecutiv cu 99+, nu cred ca trage motorul mai bine, insa toarce mai frumos si merge mai regulat. o fi placebo sau nu, una peste alta imi place comportamentul motorului cu benzina asta si de asta va intreb daca e ok sa alimentam cu 99+.


multumesc si La Multi Ani!
argon
Pentru tine e totuna, raportul de compresie al motorului de 1.6 16v nu necesita asa ceva. Pentru cei ce o vand, e OK sa pui wink.gif
Fanez
QUOTE
Există legende urbane care spun că benzina cu cifră octanică mai mare face motorul să meargă mai bine, scade consumul, crește puterea sau toate la un loc. Care este adevărul?
cateva detalii... https://www.auto-bild.ro/headline/ce-se-int...mare-73826.html
Despre benzina E10:
QUOTE
La Dacia, lista zice ca n-ai probleme cu E10, la modelele Logan, Logan MCV, Sandero, Duster, Pick-up si Express. Daca totusi ai dubii, sunt indicate in lista telefoanele si mailul de la Dacia Deutschland. "Prin continutul mai ridicat de etanol in E10, la unele modele auto se pot coroda garnituri sau piese din motor", a explicat Andrea Gartner de la centrul tehnic al ADAC din Landsberg. "Masina insa nu va face zgomote nefiresti si nici nu se va opri imediat", a mai precizat ea pentru Auto Motor und Sport.de.
https://economie.hotnews.ro/stiri-energie-8...u-scumpirea.htm
Cateva studii: http://sa.uasm.md/index.php/sa/article/view/337/340
piticot7000
salut!
in cazul meu, singura masina la care am simtit diferenta intre 95 si 98 este dacia din semnatura (dacia sandero, motor 999). cand pun de 95 "smuceste" si se comporta ciudat, cand pun de 100 de la mol, merge bine. asa ca am luat decizia ca atunci cand merg la drum lung (extraurban) sa folosesc de 95 iar in rest (oras) sa pun de 100 de la mol.
o zi buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.