Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SOFT-uri navigatie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Fratzica
In acest thread se vor expune parerile pro/contra in legatura cu softurile de navigatie disponibile pe piata.

SUNT INTERZISE LINK-URILE DE DOWNLOAD / CERERILE PENTRU SOFTWARE DE ORICE FEL.
ghetau dan
Ce varianta de soft recomandati/folositi pentru Ro si pentru restul Europei?
Am auzit ca ar fi iGo si Tom Tom...
Maximus Decimus
Eu n-am folosit decit I-go pina acum deci n-as putea face comparatie. In schimb, softul isi face bine treaba si nu-ti trebuie altul.
ghetau dan
Este varianta pentru Ro si varianta Europe...
Acesta din urma include si Ro?E mai detaliat softul dedicat pentru Ro decit varianta europeana (daca aceasta include si Ro)?
Pot opta eventual pentru anumite tari din pachetul european? Nu ma intereseaza Tarile de Jos,UK,Spania,etc...
sorin
Mio si apoi TomTom,le folosesc in paralel dar Mio imi place mai mult si foarte important are si estul europei bine detaliat.
adister
Varianta Europe contine harta Romaniei la acelasi nivel de detaliu ca si cea cumparata separat. Din cate stiu eu nu exista posibilitatea achizitiei anumitor harti, ci numai a intregului pachet (fie Europa, fie Europa de Vest).
ghetau dan
Cred ca o sa iau iGo Europe full,27 tari inclusiv Ro...din pacate sau fericire nu are Bulgaria,Grecia,Turcia,tari facute in trecut cu masina,in ultimii ani am servit doar avion.
Multumesc.
laurian
Are si Grecia, Turcia, dar foarte putin detaliate.
Poate mai astepti un pic, ar trebui sa apara noua versiune. La 6 luni, la i-go se lanseaza actualizari.
pablo
Chiar azi am reactualizat IGOul (Europe 2006) desi l-am mai actualizat si acum cca 1,5 luni.Era de actualizat harta Romaniei,Ungariei si inca o tara vecina (nu mai retin care).
Eu am folosit IGO in vara asta (un mic turneu prin Italia,Spania,Franta,Germania) si nu am de reprosat nimic.M-a dus unde trebuia fara probleme.Eu il recomand.
IRONICK
Cat are harta Romaniei acum ? Ma refer ca marime a fisierului. Ca ultima oara avea 7.634kbytes.
pablo
harta Romaniei are acum 8,88M (actualizat in 20.12.2006)
sorin
Pablo,au uitat sa coloreze Oradea pe harta noua!
pablo
sorin ai sa rizi:cu toate ca nu e asa de mare Oradea tot am avut nevoie de GPS odata.Cautam un magazin care intre timp s-a mutat,mi s-a dat o adresa cu o strada de care nu am auzit niciodata.Asa ca GPS rulz.
PS:era color si Oradea tongue.gif
sorin
Te cred dar eu ziceam de harta asta noua de la iGo a romaniei din 20.12.2006,daca te uiti in modul harta si faci zoom in vei vedea ca celelalte orase sunt colorate cu un fel de maroniu si Oradea,nu.

Poti sa confirmi?
pablo
Ce spirit de observatie ai !!!Asa e.La cit se extinde orasul se pare ca nu mai stie nici primaria pe unde-i sint granitele.Culmea e ca la Episcopia Bihor are desenate (colorate) granitele.
ccezar2004
proaspat utilizator de iGO... intrebare... in modul navigare, pe langa sageata ce imi indica masina se mai "plimba" un punct (.) aleator... ce reprezinta?... eu banuiesc ca e refresh-ul pozitiei in care esti dar as vrea si o parere avizata...
inca o chestie... este undeva in setari timpul de refresh la sateliti sau ceva de genul asta... acum e setat pe 1s dar am vazut ca merge si pe 0s... tinand cont ca cu cat mai mic cu atat mai des facut refresh-ul, se poate pune si pe 0s?
...
se pot importa PDI-uri?.. in sensul de update la cele existente...


daca imi mai aduc aminte de altele mai revin wink.gif
DFA
Punctul este locația reală pe hartă a receptorului.
iGO, ca să nu te deruteze "fixează" poziția pe drumul cel mai apropiat de poziția reală - asta dacă e setat pe Automobil, dacă îl setezi pe Pieton atunci săgeata va fi mai aproape de poziția reală, firesc dealtfel, un pieton are o altă libertate de mișcare decât o mașină...

Nu știu unde se poate seta pentru o actualizare a poziției mai rapidă de 1 sec.

Deocamdată iGO nu permite exportul/importul de PDI/POI, dar înafara lui iGO se poate, vezi aici, în această secțiune, s-a discutat, chiar recent. Caută!
Serpico
Punctul afisat de iGO reprezinta pozitia calculata pe baza semnalelor receptionate de la satelitii GPS.

Sageata care reprezinta pozitia ta este amplasata pe cel mai apropiat drum de punctul respectiv (in cel mai apropiat punct de pe drum).

Poti dezactiva aceasta functie (Settings - Advanced - Route Options - Keep position on road).
sorin
Eu cred ca 1 secunda este ideal pentru a face refresh pentru ca receptorul GPS si PDA sau PNA-ul comunica intre ele si nu vad cum ar face asta in 0 secunde.
cri123
Eu folosesc de jumatate de an iGo 2006 Europe. Se comporta exemplar in Romania, dar mai ales afara (Barcelona, Viena, Venetia - ca pieton pe stradutele alea inguste, Budapesta). Am pus si update din vara 2006, si aduce nou harta Bulgariei si Greciei (si parca Albania), insa de calitate mai slaba.

Se misca repede, are o interfata usor de utilizat. Are si cateva minusuri: cand nu are semnal bun mai da indicatii aiurea; e foarte complicat sa importi alte PDI (se poate, insa nu e simplu deloc); nu stie sa decodeze informatii de trafic primite pe FM (bine, la noi nu e cazul, insa in Germania e folositor sa scapi de aglomeratii pe autostrada); nu are avertizare sonora la trecerea pe langa PDI (adica radare fixe biggrin.gif). Cel mai mare defect mi se pare cat de des te anunta inaintea unui viraj ... devine enervant uneori.

Am mai testat si TomTom 5, insa e slabut fata de iGo ca si interfata si usurinta in utilizare. Stie insa avertizare la PDI, e ceva mai bun la instructiuni. Se vede insa ca nu a fost facut pentru VGA, ci numai QVGA (si eu vad diferenta pe PDA-ul din dotare).

A aparut TomTom 6 intre timp, dar nu am avut timp de jucat cu el.

Mio cred ca e tot iGo.
rmg
Daca exista cineva care ma poate ajuta cu instalarea ultimei versiuni de IGO Europa, rog un PM. am o versiune mai veche si nu stiu cum sa fac "update".
Si mai am o intrebare: am un FS T830 care are chipset Sirf III. Insa in IGo la protocoale imi apare NMEA. Daca-l pun pe Sirf nu-mi gaseste satelitii.
Daca stie careva mai multe detalii il rog sa posteze.
cri123
De obicei receiverele SIRF stiu si protocolul NMEA. Pune linistit pe NMEA in iGO, si la mine merge la fel.

Despre update, ar trebui sa fie simplu daca ai instalat deja cel vechi. Faci download pe PC la update, conectezi PDA-ul prin serial si se instaleaza singur. Daca nu, copiezi acele fisiere cab pe PDA si dai click pe ele pe PDA. Se vor instala peste cele originale.
ccezar2004
o curiozitate... pentru cei ce utilizeaza igo... cum este mai "rentabil" sa-l folosesti pe modul portrait sau landscape?... vorbind doar de motive de interfata si utilizare a soft-ului, nu de ergonomia spatiului in masina
DragosP
Pentru "ergonomia" afișării e de preferat (zic eu) modul portrait. În felul ăsta se văd mai bine detaliile drumului de parcurs, ținând cont că desfășurarea "acțiunii" se face pe verticală.
corvinarh
fujitsu-siemens LOOX T830... ce parere aveti? a auzit cineva de PDA - ul acesta? GSM, NAVI, tot...? merge IGO pe el?
ccezar2004
QUOTE(DragosP @ 23 Dec 2006, 22:49)
Pentru "ergonomia" afișării e de preferat (zic eu) modul portrait. În felul ăsta se văd mai bine detaliile drumului de parcurs, ținând cont că desfășurarea "acțiunii" se face pe verticală.
*



eu unul o sa il tin pe verticala ca am incarcatorul de masina care e cam mare si nu prea il vad atarnand pe orizontala (dell axim x51)... numai ca am observat ca sistemele stand alone de la garmin de exemplu sunt (cred!) toate pe landscape... cum asa?...care ar fi motivul?
ccezar2004
aaa.... a folosit cineva trakpal? mie nu imi merge... imi da tot felul de erori...
cri123
Mie imi place mai mult iGo pe landscape, insa ca si ccezar2004 am aceeasi problema cu lungimea mufei si pozitia cablului de alimentare, care s-ar duce peste zona airbagului pasager. Ar fi necesar un cablu cu mufa jack in L.

Sistemele Garmin au un ecran patrat, poate o idee landscape.

Nu cred ca e valid ca iGo arata mai multa informatie din drum pe portrait, fiindca in modul asta pune indicatiile de navigatie sus si jos. Dupa cum am vazut, in ambele moduri zona de afisare a hartii/traseului e cam identica.
ccezar2004
inca o intrebare... a folosit cineva i-go-ul in modul de gestionare a energiei "economic"... ca zice ceva ca atunci cand nu sunt indicatii inchide ecranul si revine cand ai puncte intermediare... daca a folosit cineva cam ce autonomie avea pe baterie?... e o simpla curiozitate...
R19/16v
QUOTE(ccezar2004 @ 23 Dec 2006, 23:02)
aaa.... a folosit cineva trakpal? mie nu imi merge... imi da tot felul de erori...
*




L-am pus eu acum, pare sa mearga. N-am apucat sa il testez in mers, dar stationar merge.
cri123
QUOTE(ccezar2004 @ 24 Dec 2006, 10:37)
inca o intrebare... a folosit cineva i-go-ul in modul de gestionare a energiei "economic"... ca zice ceva ca atunci cand nu sunt indicatii inchide ecranul si revine cand ai puncte intermediare... daca a folosit cineva cam ce autonomie avea pe baterie?... e o simpla curiozitate...
*



Eu il folosesc numai in masina, pus la alimentare, si m-ar chiar enerva sa imi tot inchida ecranul.

L-am folosit rar ca pieton (prin Venetia de pilda), insa stingeam eu ecranul la PDA manual.

Probabil acelasi lucru il face si iGo, si nu are de ce sa nu mearga, fiindca desi ecranul e stins, PDA-ul functioneaza (asa afiseaza si remindere-le de fapt).
ccezar2004
a folosit cineva miomap?... am inteles ca ar fi muult mai bun decat i-go... mai precis o versiune imbunatatita a i-go-ului... si daca asa e de unde o putem lua? (a se citi "cumpara")
DragosP
MioMap folosește același motor ca și iGo, în plus are implementată avertizarea sonoră și vizuală la apropierea de camerele/radarele pe care le știe deja memorate. Nu cred că există de cumpărat de undeva, e făcut "special" pentru pna-urile Mio. Mai multe detalii vezi aici.
Stefan_T
O alta caracteristica a Mio Map este TMC.
Sorinator
Ce e TMC-ul?
rmg
Am reusit pana la urma sa instalez o versiune de IGO 2006, aia din aprilie, insa cand dau cu programul de update sa caute spune ca nu gaseste nimic de updatat la versiunea care o am. si sigur sunt update-uri! Are cineva vreo idee?
cri123
TMC (Traffic Message Channel) este - din cate stiu - un sistem prin care softul primeste prin radio FM informatii de trafic, si te avertizeaza sau recalculeaza ruta in functie de ele. In Germania este foarte utilizat.

Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_Message_Channel pentru detalii.
DragosP
QUOTE(Stefan_T @ 24 Dec 2006, 22:51)
O alta caracteristica a Mio Map este TMC.

Așa-i, da' n-am pomenit de ea pentru că-n RO nu este utilizabilă (pe de o parte) și nici nu prea se găsesc device-uri care să aibă hard-ul (pe de alta).
Stefan_T
In Romania inca nu e utilizata. Device-uri se gasesc.
ccezar2004
intre miomap si i-go difera doar programul de baza?... hartile sunt aceleasi?...
cri123
Da. Hartile de fapt sunt cumparate in majoritate de la TeleAtlas. Nici un producator nu prea face singur hartile.
ccezar2004
am fost azi pe ruta.. piatra neamt - bicaz - cheile bicazului - lacul rosu - retur... toate bune si frumoase... in schimb in chei si pana la lacul rosu niste erori mari de tot... in sensul ca punctul ce descrie pozitia reala data de sateliti de muulte ori disparea din raza vizuala a hartii.... banuiesc ca prea bine nu este... si multe drumulete laterale erau decalate fata de punctul unde intersecta efectiv traseul...

si inca o nelamurire... am receptorul GPS si antena externa... pozitia data pe ecranul pda-ului ce reprezinta? pozitia receptorului sau a antenei?... stiu ca distanta nu e mai mare de 1m sau 2m dar as vrea sa stiu... dar as vrea sastiu rotirea cui imi da nordul.... si tot legat de puncte cardinale... acestea se calibreaza la inceput indiferent de pozitia receptorului/antenei? sau receptorul/antena ar trebui pus/-a tot timpul intr-o anumita pozitie?
ccezar2004
mai revin cu intrebare... ce face diferenta intre soft-urile de navigatie?... adica plecam de la acelasi dispozitiv in aceleasi conditii dar cu soft-uri diferite... ce il face pe unul mai bun decat altul?...
banuiesc ca hartile in primul rand... dar are vreo influenta si programul propiu zis?... si sa luam un caz particular... ar exista diferente de performante intre i-go si miomap... ca din cate am inteles au aceleasi harti...

si inca o chestie... cat de importanta este calitatea receptorului GPS in conditiile in care semnalul ar fi excelent?... adica, daca am x receptoare in acelasi loc si toti receptioneaza 9-10 sateliti... exista "sansa" ca unul din ei sa arate mai bine pozitia reala?

erica
Stie cineva cum se dezactiveaza protectia la scriere a cardului?Vreau sa-mi fac up-date la i-Go si nu pot.
DragosP
Vezi că pe marginea lui (similar cumva floppy-disk-urilor de 3,5") e un comutator culisant.
erica
Am gasit.Multumesc.
DragosP
QUOTE(ccezar2004 @ 25 Dec 2006, 20:07)
si sa luam un caz particular... ar exista diferente de performante intre i-go si miomap... ca din cate am inteles au aceleasi harti...

Există diferențe legate de ergonomia folosirii programelor și de facilitățile pe care le pun la dispoziție. În iGo nu ești avertizat de prezența radarelor fixe, în Mio da.
QUOTE
si inca o chestie... cat de importanta este calitatea receptorului GPS in conditiile in care semnalul ar fi excelent?... adica, daca am x receptoare in acelasi loc si toti receptioneaza 9-10 sateliti... exista "sansa" ca unul din ei sa arate mai bine pozitia reala?

Da, în funcție de softul folosit și implicit de hărți. Acum depinde și de cât de bine recepționează acei 9-10 sateliți.
ccezar2004
completare... lasam la o parte hartile... exista "sansa" ca unul din receptorii GPS sa arate mai bine pozitia reala in coordonate?

si in legatura cu programele folosite... aceeasi intrebare... e posibil ca datele citite de programul X de la receptorul GPS sa fie mai exacte decat cele citite de programul Y?
pablo
Sa o luam de la inceput:
ccezar2004 Postat 25 Dec 2006, 21:07
QUOTE
cat de importanta este calitatea receptorului GPS in conditiile in care semnalul ar fi excelent?... adica, daca am x receptoare in acelasi loc si toti receptioneaza 9-10 sateliti... exista "sansa" ca unul din ei sa arate mai bine pozitia reala?

PDAurile de ultima generatie au incorporate cip GPS "SiRFstar III GPS module".
Cum comunicarea pe port e standard,nu ar trebui sa existe diferente de pozitionare semnificative intre diverse PDA dotate cu acelasi cip GPS.
Calitatea receptiei GPS depinde de citi sateliti VERZI receptioneaza.GPS primeste date de la sateliti verzi si gri (conform IGO).Semnalul de la satelitii gri sint doar receptionati,in timp ce satelitii verzi sint folositi de GPS.
Pentru o pozitionare buna e necesara receptia a minim 4 sateliti verzi (pozitionare tridimensionala).Cu cit receptionezi mai multi sateliti verzi,pozitionarea e mai exacta.

pentru eventuale alte nelamuriri downladeaza Manualul de utilizare IGO 2006
St
Dar cat de precisa este altitudinea indicata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.