Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu trage deloc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cipriottu
va salut!!!am si eu o problema cu dacia mea.este un model din 1975/1300...cand bag picioru in ea sa ii dau "gaz" parca se ineca si smaceste,iam spalat carburatorul rezorvorul totul ce poate avea de aface cu alimentarea da nu stiu de ce tot smaceste si parca nu primeste asa bine comanda cand accelerezi PARCA STA PE LOC ZICI CA SE INECA SI MACESTE ajutatima furios.gif pls
tgg2k
bine ai venit pe forum.

cand deschizi clapeta de acceleratie, are o sec in care ii scade turatia bine si apoi incepe sa accelereze, e o pb rasdiscutata pe forum si asa se intampla la majoritatea. foloseste search-ul
vi_escu
Daca carburatorul este curat si cu niveleul reglat corect, mai dechide surubul de amestec cu 1/2 ture sau chiar o tura. Aprinderea este in regula? Incearca sa maresti putin avansul.
kasanova11141
sa nu cumva sa fie de la avansul vacuumatic.. incearca sa verifici capsula vacuumatica.. asa se comporta cand vrei sa bagi talpa in pedala.. daca nu are avans vacuumatic se mai ineaca.. sau mai poate fi si de la pompa de spritz de la carburator
senatoru_alex
sau poate sa fie de la aprindere dar de la aprindere iti dai seama dc merge rotund sau nu dc merge rotund mai dai un pic aer de la carburator.
cipriottu
motorul merge regulat rotund o sa incerc si chestia cu aerul tot ce ii posibil ii voi incerca ca imi da peri albi deja
Paollo
Exact asta e si problema mea, am marit avansul.. si tot asa, am incercat si cu el marit asa de mult incat imi scotea fum alb, albastru, si degeaba, spriteaza bine, am inlocuit si condensatorul de la delcou, fise, pompa de benzina are debit destul, nu mai stiu unde sa caut.

Am observat ca daca e socul tras nu are problema asta. dar nu-l pot lasa tras decat 3, 4 minute pana incalzesc motorul...dupa ce il imping ma chinuie acceleratia, tre sa ma duc ca mosii.
bygy007
condesatorul este nou ?? am avut probleme din cauza lui la relanti mergea bine iar cind acceleram nu avea putere deloc

sau nu cumva sa ai jocuri la axul de la delco sau distanta mare la platina
oviss2006
tot asa imi face si mie.daca accelerez usor putin cate putin merge frumos si chiar are demaraj dar de la a treia incolo deja nu mai vrea si merge intrerupt ca si cum ar avea probleme cu o bujie. iar cand am mai multi in masina face asa orice treapta de viteza. am carb curatat, si reglat, bujii, fise, capac, platine noi. ce ar putea fi
daca dau avansul mare imi tacane
ilikecheese
Reglati carburatorul de la surubul de amestec. Si daca fisele sunt noi, bujiile corespunzatore si reglate, distanta la platina reglata corespunzator, ar trbui sa nu aveti probleme. De asemeni verificati si nivelul de benzina din camera de nivel constant, iar daca mergeti pe GPL mergeti sa va reglati instalatia pentru ca se mai intampla sa nu fie reglata bine(asa am patit eu si imi facea la fel cum descrieti). Daca nici dupa toate astea nu merge, mai luati la verificat capsula vacuumatica si schimbati setul de jiclere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.