Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Delta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
Chupacabra
Daca stiti mai multe despre ea postati aici.
Am vazut doar vreo 4 la viata mea, arata ca o combinatie de Liberta/Break.
amc
adica 1325 ?
2dor
[attachmentid=40949][attachmentid=40950]

Dacia 1325 Liberta

[attachmentid=40951][attachmentid=40952]

Dacia 1320
yoncv
Nu a existat un model distinct Dacia Delta. Dacia se vindea sub numele Delta (1310 etc.) pe unele piete (Israel, cred). Imi amintesc vag ca motivul ar fi ca in limba ebraica Dacia era un cuvint obscen, dar nu bag mina in foc pentru asta.
ydaniel
dacia delta asa e se vindea in israel.dar si-au dat seama repede de calitate,si nu au mai cumparat desi la inceput era f bucurosi de pret
YRX
Din cate stiu eu Delta era o berlina (model cu 4 faruri rotunde) cu un motor de cilindree mai mica, 1.100 cmc parca. A avut un vecin al meu pe vremuri...
yoncv
QUOTE(YRX @ 18 Dec 2006, 23:13)
(...) motor de cilindree mai mica, 1.100 cmc parca. A avut un vecin al meu pe vremuri...
*


Si tata a avut o berlina cu motor mai mic (1200 cmc). Era refuzata la export dintr-un lot pt. Canada. Asa ca si Delta vecinului tau s-ar putea sa fie tot refuzata la export. (Apropo, a fost o masina foarte buna wub.gif )
Adrian_pt
Delta 1310 era pt piata din Israel prin anii 80, cele refuzate au intrat pe piata romaneasca. A existat si Dacia 1210 berlina si break cu motor mai mic, si la TIB 89 s-a expus o Dacie 1310 cu motor de 1100, dar nu a intrat in productie.
Muttley
QUOTE(Chupacabra @ 17 Dec 2006, 00:24)
    Am vazut doar vreo 4 la viata mea, arata ca o combinatie de Liberta/Break.
*


Daca ai vazut doar 4 atunci nu cred sa fie vb nici de 1320 nici de 1325.

Cred ca te referi la modelul de berlina cu geamuri laterale curbate.

Eu unul am vazut doar una pe viu si fiind in mers n-am avut ocazia s-o studiez atent.

Singura poza care o stiu cu ea este una veche de prin '91 cand a fost masina prezentata la TIB. Sa vad daca dau de ea...

LE: na c-am gasit-o
danS22
Mai poate era Dacia 1210 am vazut si eu vreo 2,doar atat stiu despre ele ca erau facute pentru export excl.gif
george_d
Am eu Dacia 1210. Cica erau facute pt export. Alea cu defecte s-au intors in Romania. Pe a mea scrie Dacia si n-am gasit nicaieri scris Delta.
driverx
http://www.fordeurope.net/forum/viewtopic....bb1986b76f1c93e

radmasa.gif

Cica Dacia Delta 1300. Ma tem ca e doar o denumire data in anumite tari...nothing more. Da' cititi ce scriu aia pe acolo smile.gif
ydaniel
da ce gandesc baietii: da sierra nu zic ca e si urata si proasta si cu multe defecte si consuma si mult;)
2dor
Dacia aia cu geamuri curbate cum se numeste?
Adrian_pt
Dacia Star. Este o poza pe fiat forum sub topicul "ghiciti autorul", cand am timp (nu sunt pe computerul meu) o sa postez si aici. Oricum era numai un prototip.
driverx
user posted image
sefu_alx
asta ce model mai e?
My Berlina
QUOTE(sefu_alx @ 21 Dec 2006, 13:31)
asta ce model mai e?
*


Dacia 1307 Doublu Cabina
http://dacia.masini.ro//masini-noi-detalii...-Ri-Pick-up.htm
sefu_alx
chiar nu realizezi ca nu e aceeasi masina?
uita-te la luneta,la stalpii spate..
maryus_83
Dacia aceea verde e un amestec intre 1307 Double Cab si o berlina

sefu_alx
acolo de unde luai poza scria ca sunt mai multe..deci nu e home made.. desi dupa portbagaj asa pare..
ionutm82
QUOTE(sefu_alx @ 21 Dec 2006, 20:31)
asta ce model mai e?
*



Aia e Dacia 1309 - un break taiat dupa cum se poate vedea si in poza.

user posted image
Kunt
Nu e acelasi model, se poate vedea diferenta la montantii laterali spate, aia verde ii are inclinati, ca berlina. Eu cred ca e home-made...
sefu_alx
altul...chiar nu vedeti ca e diferenta intre cele doua masini?
user posted image
ionutm82
Da, m-a furat spatele care e de 1309 si nu m-am mai uitat si la restul icon_mrgreen.gif. Sigur e home-made. Pare o berlina careia si s-a pus un spate de 1309 si un capac pe post de capota de portbagaj smile.gif .
DiMaggio
Ba eu vad diferenta, chiar uitasem de varianta asta. Am vazut cateva cu stopuri de berlina. Chiar ma miram ce poate fi, ma gandeam sa sunt modificate de proprietari. In orice caz, arata hidos cu portbagajul inaltat.
Adrian_pt
Din cate stiu e Dacia 1306, o serie fff limitata facuta la uzinele Dacia in 1994. In Mangalia e una visinie parcata aproape de Hotel President, cu fata CN2, pe spate spune Dacia 1306. (Exista si 1308, un prototip camper van facut in 1990.) Mai multe poze cu masina verde? Foarte interesante seriile astea mici.
sefu_alx
aici

citez proprietarul : "masina asa e din fabrica,in talon scrie dacia 1309 F"
ai fost pe aproape tongue.gif
ydaniel
sunt vreo 10 in toata tara.initial nu aveau capacu al portbagaj.mie imi place un model de dacia care are portbagajul inaltat-o berlina cu volum mai mare ca lgn;)
silviu_79
dacia delta nu exista, delta era denumirea daciei pe piata greciei.
daciile care erau pentru grecia erau numite delta 1310 si erau tlx-uri. motor 1300,4trepte. ( este cam aceeasi chestie cum face si daewoo, la noi se cheama daewoo cielo, in alte tari este daewoo nexia).
ciudata masina verde din pozele de mai sus nu este home made, este o serie limitata. erau in studiu pentru o camioneta double cab.
au existat si berline cu motor de 1200cmc. cea de 1100 a fost doar un prototip care nu s-a fabricat.
dacai 1325 e liberta cum e scris si intr-un post mai sus, iar 1320 e asa numitul CN1.
Cipiotul
pff ... se vede dupa fontul cu care e scris ca nu-i facuta de unu care voia sa transforme dacia in altceva schimbandu-i numele ... in carte ii scrie dacia 1310 L , 1397 cmc ... dar pe portbagaj are placuta cu "Delta 1410" smile.gif
poza e facuta cu telu` de-asta arata asa naspa
Iulikk
QUOTE(Adrian_pt @ 22 Dec 2006, 02:13)
Din cate stiu e Dacia 1306, o serie fff limitata facuta la uzinele Dacia in 1994. In Mangalia e una visinie parcata aproape de Hotel President, cu fata CN2, pe spate spune Dacia 1306. (Exista si 1308, un prototip camper van facut in 1990.) Mai multe poze cu masina verde? Foarte interesante seriile astea mici.
*



Nu era ca modelu ala verde. Masina rosie (visinie) era centralei blocului in care stau eu. Era ceva de genu unui Pick-up duble cab (nu avea luneta inclinata ca cea verde, era cum e la pick-up, dreapta si cu grilajul ala)... dar avea bena mai mica (cam jumatate din cea normala de pick-up). Si mai era una alba tot prin zona aia (langa sanatoriu balnear).
Iulikk
Nu stiu de ce nu pot sa dau "edit" :-??... va rog sa scuzati dublu post. Am adus 2 poze facute azi cu telefonul unei dacii ca cea descrisa in postul meu de mai sus. (Dacia alba) acea "bena" este home made... este una de papuc... normal masina avea bena in forma haionului de break (partea de tabla; pana in luneta)

[attachmentid=1627462317] [attachmentid=1627462318]

Poze si cu Dacia Rosie

[attachmentid=1627462411]
tlxtheking
[attachmentid=1627463253][attachmentid=1627463252][attachmentid=1627463251]

delta 1310 poza a fost facuta in israel.masina este de vanzare
Merced
Facuta pentru, nu in Israel. happy.gif
SGM.MYKE
@ Iulikk dacia alba e o 1309. E posibil sa-i fi schimbat el farurile.
Iulikk
Nu stiu ce sa zic... e de cativa ani in fata blocului acolo. Cea rosie este ca aia din schitele tale. Are farurile la fel ca in schite...
Numai bine.
SSilent
QUOTE
Mai poate era Dacia 1210 am vazut si eu vreo 2

nu zau?
cum deosebesti o 1210 de o 1310/1410: 1210 are busonu la rezervoru' de benzina pe aripa spate stanga, si in spate nu e decat placuta de inmatriculare
george_d
Esti sigur???

Am eu 1210 si busonul de rezervor e langa numar.
SSilent
pei io stiu ca 1210 asa aveau, probabil la tine a fost umblat, stiu ca asta e singura diferenta in afara de motorizare smile.gif
Adrian_pt
1309 a fost produs din 1992, adica nu avea niciodata 4 faruri din fabrica. Iar venea din break: ce mi se pare ciudat la cea verde si cea visinie e ca clar vin din berline. Din cate stiu, 1309 din berlina a fost o serie ff limitata facuta prin 94-95.

Am facut 5-6 poze cu cea din Mangalia, si am mai gasit o 1309 prin Bucuresti -= promit poze cat de repede!
sorin1983
QUOTE(tlxtheking @ 30 Jul 2008, 01:37)
[attachmentid=1627463253][attachmentid=1627463252][attachmentid=1627463251]

delta 1310 poza a fost facuta in israel.masina este de vanzare
*


wow ce intretinuta e! cat costa?
psychoo
http://quantum.leconomicsv.ro/mikey/index....id=13&Itemid=35
o scurta istorie dacia.
george_d
QUOTE(SSilent @ 3 Aug 2008, 14:49)
pei io stiu ca 1210 asa aveau, probabil la tine a fost umblat, stiu ca asta e singura diferenta in afara de motorizare  smile.gif
*



Pozita busonului nu cred ca e specifica 1210. Masina o avem de noua si busonul de benzina a fost mereu acolo. Sper sa scanez niste poze mai vechi saptamana viitoare.
tzepesch
Eu am Delta. nu se numea dacia delta. ci delta 1310 (berlina) sau Delta Galidi, care era break. ca a mea, era destinata pt export grecia cu destianatia de taxiuri.
Stefan
pai atunci de ce ai in semnatura: "Dacia Delta Galidi"?
tzepesch
ca semantura e de pe vremuri cand nu prea le aveam. am avut moment cand am avut abtibilduri cu dacia break. apoi am pus siglele originale cu UAP di Delta Galidi, de se uita lumea ca la felu 14, ca ce-i aia Delta galidi
Adrian_pt
Mangaliana
nelu_1985
ba, da urata-i frate, ce bataie i-as da lu ala ce-o desenat-o......
fiderzen
eu nu cred ca a fost desenata.....smile.gif)...au fost inventivi si au zis sa o faca pe loc smile.gif)...tipic smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.