Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbat sistem audio + subwoofer si mp3 player
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
andypro
Mi-am montat pe Logan un sistem audio cu subwoofer si amplificator + schimbat difuzoare spate + mp3 player. Asta a implicat instalarea unui cablu de alimentare gros cu siguranta pe el pentru alimentarea amplificatorului, care pleaca de la acumulator pana in spate in port bagaj la amplificator, decupat tabla in spate pe care au fost montate difuzoarele vechi deoarece cele noi sunt ovale si cele originale au fost rotunde, schimbat cd player-ul original cu un mp3 player si prins subwoofer cu chingi in port bagaj. Sistemul audio nu a fost cumparat de la Dacia si nici instalarea nu s-a facut la Dacia. Din cate am inteles, pentru modificari de genul asta facute in afara retelei Dacia se cam pierde garantia pe sistemul electric. Saptamana asta sunt programat la revizia tehnica de 15.000 km. Intrebarea este daca se vor uita la modificarile acestea si in caz ca se uita cum ar trebui sa procedez ca sa nu fie probleme (sa nu pierd garantia)?
juristul2000
Stai linistit atata timp cat montajul este facut calumea si nu sunt probleme electrice nu se ia nimeni de tine si nu pierzi nici o garantie.Asa ceva am facut si eu si nu a spus nimeni nimic.Pt mai multa siguranta premiaza mecanicu cu o sutica si totul merge ca uns
l@u
Atat timp cat nu reclami nici o defectiune la instalatia electrica nu prea zic nimic de aceste modificari dar mai bine este sa-ti iei masuri de protectie in prealabil...sutica de mai sus. wink.gif
juristul2000
Totul pana la urma se reduce la premierea persoanei in cauza da la mine nu a zis nimeni nimic cu toate ca romanii care mi-au montat RCA-urile pt spate mi-au scos firele de la lumina din torpedou care au fost puse la loc de electricienii dacia,fara intrebari sau comentarii.Premiu 10 ron . Sunt adeptul NU, DA SPAGA!!!! (multa)
dogy_10
am si eu nevoie de un sfat, stie cineva cum pot sa demontez casetofonu din logan?
juristul2000
Simplu.Scoti casetofonul cu clemele din dotare si apoi scoti mufa( iso parca se numeste )din spate si mufa de la antena.Atat

Pe fiecare parte are cate 2 gauri.Cand ai primit masina trebuia sa primesti si clemele daca nu le ai vezi dimensiunile si fa 2 cleme din sarma. Bagi clemele in gaurile respective si tragi si iese si gata
andypro
Merci mult pentru informatii. Ma cunosc cu electricianul de la reprezentanta Dacia unde voi merge sa fac revizia dar imi era frica nu cumva maistrul care se ocupa de revizie sa faca probleme. Ca am mai fost pe acolo si nu prea mi s-a parut un om cu care sa te poti intelege. L-a lovit la un moment dat damblaua ca erau clientii inauntru in service si s-a apucat de urlat si la angajati si la clienti, ca sa iasa clientii afara ca nu au ce cauta in service. Oricum daca ziceti ca nu se leaga de treaba asta stau mai linistit. Ceva probleme mici am cu sistemul electric dar nu cred ca sunt din cauza sistemului audio, ca au aparut cu mult dupa ce a fost instalat si par sa fie de natura mecanica mai degraba... Mai exact cand aprind farurile nu mi se ilumineaza partea de jos a panoului central, mai exact reglajele de la instalatia de aer, decat dupa ce le "ating" un pic. Problema asta probabil ca o sa o ridic candva dupa revizie si o sa o adresez electricianului pe care il cunosc, sa nu am probleme...
Dsign
este vorba despre singurul bec care lumineaza tot blocul de comanda al ventilatorului.... un contact imperfect... nimic sa te ingrijoreze, in 10 min e gata reparat
andypro
Merci. O sa apelez la electrician totusi ca eu nu ma apuc de desfacut biggrin.gif Dar e bine de stiut. Ma gandeam ca nu poate fi ceva tare grav din moment ce totusi se aprinde, dar ajutat un pic.
dogy_10
mai am o intrebare daca pui subwoofer in portbagaj ma gandesc ca vibreaza toate plasticurile (eu mi-am pus alte boxe in spate si deja vibreaza ceva acolo) deci trebuie antifonat doar porbagajul sau si restul masinii?
andypro
Am fost la revizie si nu a fost nici o problema. Nu s-au uitat deloc la sistemul electric sau audio. Nu s-au uitat nici macar la uleiul pe care l-am dus pentru schimbul de ulei si a trebuit sa mai cumpar de la ei inca o data exact acelasi ulei. Dar asta e cu totul si cu totul alta poveste
. wink.gif

Sarbatori fericite tuturor!

QUOTE(dogy_10 @ 24 Dec 2006, 12:04)
mai am o intrebare daca pui subwoofer in portbagaj ma gandesc ca vibreaza toate plasticurile (eu mi-am pus alte boxe in spate si deja vibreaza ceva acolo) deci trebuie antifonat doar porbagajul sau si restul masinii?
*



Eu am subwoofer de 450W de vreo 2 luni si a mers pana acuma la volum apreciabil as zice eu. Deocamdata nu tremura si nu zdrangane nimic. Mai mult, in masina merge muzica cu subwoofer-ul dat la un volum la care aproape ca nu se poate sta in masina si daca ies din masina si inchid toate usile, geamurile si capota de la portbagaj, nu se aude aproape deloc afara. Deci pot sa zic ca la capitolul antifonare, masinuta mea m-a impresionat pana la lacrimi.
dogy_10
azi am descoperit ca sunetul care se auzea erade la o aschie metalica cazuta in boxa, pt ca cei care le-au montat au marit gaurile........o sa ma duc la ei sa imi curete boxa
juristul2000
Eu am ce se vede mai jos + toate boxele de interior schimbate si nu tremura nimic sau ma rog nu mai aud eu
shokaliptiku
frumos ce ai tu acolo ... dar mai fa putina ordine prin conectica ... is dezordonate cablurile ! sal asculti sanatos .. si poate faci si u un clip ... sal auzim si noi !

numa bine !
juristul2000
Dupa sarbatori o sa fac.De sunat ce sa spun suna de tremura scaunele din fata,dar o sa mai survina modificari,amplifuri mai mari si etc.......
razvant
[quote=dogy_10,24 Dec 2006, 12:04]
trebuie antifonat doar porbagajul sau si restul masinii?

Ca sa faci treaba buna ,astepti pina la primavara scoti tot din masina si antifonezi tot, de la podea si tavan pina la usi si portbagaj...
mario_vladys
Asta e al meu!
DVD auto retractabil AudioMedia by CLARION + Amplificator JENSEN
[attachmentid=50869]
mario_vladys
[attachmentid=50870]
Amplificatorul JENSEN 4X40 w
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.