Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglare faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Eggy
aveti idee unde se poate gasi piesa care regleaza farurile, adica cat de sus sau jos sa bata? am cautat si pe la magazine cu piese autorizate si in targ dar nu gasesc...
2dor
Ce piesa de reglat farurile?
MihaiRTC
Iei o teava de diametru potrivit patratului care se invarte ca sa reglezi farurile, si cu o pila subtire creezi patru laturi in interiorul tevii :-)
Eu asa am facut si merge bine.
Eggy
pun o poza, dar eu nu ma refer la buton ci la tot ansamblu
MihaiRTC
Am crezut ca este vorba de reglatul farului (stanga dreapta si sus jos) chiar de la far. Acolo este o chestie patrata care se roteste pentru acest reglaj.
Reed
@ eggy daca nu gasesti la magazine incearca la reprezentanta.. sigur gasesti acolo, pe loc sau ti-o aduce in 3-4 zile.
danygaro
Eggy , nu se poate ca in Bucuresti sa nu gasesti respectivul ansamblu. Cu siguranta la vreun service autorizat il vei gasi, dar ceva mai scump. Mai cauta la magazinele de profil.
Scuze off topic: cum ti-ai vopsit aeratoarele, de fapt banuiesc ca le-ai scos sau le-ai vopsit cu markerul ?
Daca le-ai scos cum ai facut-o, cum le-ai pus inapoi, s-au deteriorat in vreun fel ?
Eggy
@danygaro vezi ca ti-am trimis un pm

voi ati avut probleme cu piesa respectiva? pentru ca am un amic care detine o solenza si a spus ca si lui i s-a defectat...
Reed
eggy daca ai fi cautat un pic ai fi vazut ca mai sunt posturi cu aceasta problema inclusiv faptul ca "sare" nus' ce rotita de plastic din ansamblu ceea ce duce la inutilizare. Dar.... spor la cautare..
sky79ct
Am cautat un topic mai complex privind problema reglarii farurilor si nu am gasit... (nu am nimerit cuvintele cheie cred )
As vrea sa stiu cum ati rezolvat problema cu reglatul farurilor ca in momentul in care incarc portbagajul sunt avertizat ca farurile ii deranjeaza pe cei din trafic...
sebastianu
reglaj faruru cum mai zicea careva din interior ... sau de la far de la tija ai din plastic patrata cu o cheie de spite de bicicleta ii cea mai buna ...
[attachmentid=1627518278]
cam asa arata...
sky79ct
Am inteles
Dar as vrea sa functioneze reglajul din masina...
Trebuie schimbat butonul sau nu are rost ca oricum se strica?
brici_85
ce pot sa va zic... la mine functioneaza acel mecanism.

dar am fost de fata cand a fost reglat in service si nu este mare lucru (bineinteles numai daca toate componentele sistemului sunt functionale). La mine cand rotesc de butonul acela lasa farurile (sau mai bine zis isi face treaba) cam pana in dreptul cifrei 1, dupa care merge in gol. aceasta cursa poate fi reglata de la faruri. in partea din exterior a farului re afla o chestie dintr-un cauciuc subtire, iar daca il scoti pe acela poti sa faci reglajele. vezi ca este treaba cam de doua persoane pentru ca unul trebuie sa fie in masina si sa miste de acel buton iar altul sa fie atent ca ambele faruri sa se miste in acelasi timp. Pentru a le face sa se miste in acelasi timp desfaci sau strangi piulitele ale de acolo.

Zilele urmatoare o sa postez si niste poze daca tu consideri ca este nevoie.


Vada ca esti din ct. daca vrei poate ne intalnim si iti arat.
sky79ct
trebuie sa imi fac butonul functional ca o sa plec in concediu si cu farurile mele ii termin si primesc mii de flash-uri .
Eu stau in Badea Cartan..
In week daca se poate poate ne strangem si ne uitam sa vad macar daca am toate piesele in butonul ala smile.gif)
CAT_GAB
poate reusiti sa puneti si niste poze ca ma intereseaza si pe mine ca nici la mine nu merge sa reglez farurile
053.gif 053.gif
Iulikk
Eu nici macar nu pot sa il rotesc pana la pozitia 0. Si asa le am reglate dupa ochi (reglate cu patratelele alea negre din spatele farului), dar vad ca nu primesc flashuri deloc cand am faza scurta si vad chiar OK noaptea...
brici_85
poate maine seara pot sa va ajut si cu niste poze in sensul ca o sa pozez farul si va arat de unde se regleaza sistemul acesta de ridicare si lasare a farului in functie de greutate.

Iulikk: din patratelele ale reglezi farul respectiv. adica sa il aduci sa bata la fel de lung ca si celalalt. daca te uiti mai atent de fapt sunt 2 astfel de patratele la far: unul penru miscarea lui in sus si in jos, iar altul pentru miscarea punctului in care se concentraza lumina farului.
Iulikk
Eeeee... nu-mi bat capul, oricum si cu masina plina bagaje+3 persoane nu a dat nimeni flash si chiar sunt reglate la "modul nesimtit" adica sa vad eu cat mai bine, tot nu primesc. le las asa smile.gif) .
sky79ct
Eu am H4 VISION PLUS si le-am reglat la servic cand masina era goala..
Cand o incarc bine deja ma innebunesc astia cu flash-urile..
Si butonul meu se invarte in gol..sad.gif
CAT_GAB
ma intereseaza sa fac butonul functional ca de reglat le am reglatesi se regleaza f. 053.gif simplu
bogdanmardare
Exista in manualul de electrice o procedura de reglare pentru butonul de reglaj al farurilor (se face inainte de reglarea efectiva a farurilor):
- se rezolva problema cu rotitele sarite (daca sunt sarite), ca aici;
- se procedeaza ca in pdf-ul atasat; daca dupa reglajul cablurilor butonul nu lucreaza pe toata cursa, faceti cum a zis marius80_eugen aici.
- se regleaza farurile.
brici_85
imi pare bine ca bogdanmardare a stat si a cautat prin posturile anterioare. Atat in fisierul pdf cat si pe linkul care duce la post-ul lui marius80_egen este explicata foarte bine procedura de reglare a farurilor si a rotitei din interiorul masinii.

in caz ca nu se intelege schema din fisierul pdf eu postz si niste poze facute de mine si marcate in locul unde trebuie lucrat la far.[attachmentid=1627519671] [attachmentid=1627519672]
sky79ct
Cine stie unde pot gasi o rotita din cele 3 care se afla in butonul de reglare?
L-am desfacut si nu am decat 2...
Daca are cineva ramasa in urma ruperii uneia dintre ele astept un mesaj.
marius80_eugen
Reglarea farurilor se face cu masina goala , dar cu rezervorul plin ( de preferinta ) , DAR incarcarea masinii se realizeaza incepand cu locul soferului , apoi pasagerul fata , portbagajul si mai departe ocupantii locurilor spate . Daca este doar soferul si bancheta spate plina , normal ca este nivelul prea sus !
Cand esti cu masina plina trebuie sa fie ok la nivel , pentru ca nu te tine nimeni sa nu distribui bine greutatea .
ingRotaru
Salut.
Reglarea farurilor este posibila in 2 variante:
1. de la butonul de reglaj aflat in interiorul masinii, pe partea soferului, cam pe la jumatea bordului, trebuie pus in pozitia 0 (zero) cu auto gol, si in trafic pozitiile 1,2,3,4 in functie de incarcarea in masina si portbagaj.
2. reglatul efectiv al farului trebuie sa bata faza scurta la 30m, acest lucru este posibil in orice statie ITP, si costa cam 20-30 ron.

bafta.
georgePitesteanu
nici mie nu-mi merge butonul acela din interior care regleaza farurile...dar mi-a arata cineva cum se face manual...in spatele farului...undeva intra un cablu asemanator celui de fana de bicicleta...el intra intr-un cauciuc moale ce protejeaza de apa,nisip...tre sa tregi de cauciucul acela moale si sa-l scoti (iese foarte usor...e imposibil sa-l rupi pt ca este foarte moale si maleabil) si apoi o sa vezi ca acel cablu intra in far...trage de el inspre parbriz...o sa se vada ca are 2 piulite pt fixare nu e greu...e chiar foarte simplu...bafta!!!
Iulikk
Asa... unde e cablu ala ca de bicileta... ai un "patrat" negru. Ala il insurubezi sau desurubezi (cu un patent e cel mai usor) si asa se regleaza lumina sus-jos. Pe diagonala... este alt patratel negru; cu asta reglezi lumina stanga dreapta. Sper ca am fost destul de clar, daca nu o sa iti arat maine cum se face cu niste poze.

Am folosit imaginea postata de brici_85 , sper sa nu fie vreo problema.
brici_85
QUOTE
Asa... unde e cablu ala ca de bicileta...


Cablul "intra" in far exact pe acolo pe unde este cercul acela rosu marcat de mine, deasupra "patratului" pentru reglarea farului sus-jos. Se trage de cablu pentru a-l aduce in pozitia dorita dupa care se fixeaza cu cele doua piulite care sunt marcate cu rosu.
Iulikk
Ia ca poate imi rezolv si eu problema. La mine au sarit cablurile din far, amandoua... cum le pun la loc? Am incercat cu surubelnita sa bag... dar nu vrea neam... are cineva idei?
Iulikk
QUOTE
Ia ca poate imi rezolv si eu problema. La mine au sarit cablurile din far, amandoua... cum le pun la loc? Am incercat cu surubelnita sa bag... dar nu vrea neam... are cineva idei?


UP sad.gif. Ca m-au injurat toti sambata seara (masina plina, eram 5 oameni + ceva bagaj).....
alexandrusiri
ai incercat sa slabesti piulitele alea de pe cablu si apoi sa incerci sa pui cablul la loc?daca reusesti sa il pui la loc sa stangi piulitele inapoi.incearca si asta daca nu ai facut-o pana acum
Iulikk
Hmmm... e o idee. Am sa incerc sambata sa vad. Multumesc si imi cer scuze tuturor pe care i-am orbit.... sad.gif .
solenzaxjg
Am si eu o problema farul stang bate mai slab ca si cel drept.Adica cel drept bate mai lung pe marginea drumul iara asta stang numa unpic si ii indreptat spre cel drept asa se intampla numa pe faza scurta pe faza lunga nu am treaba bat egal.Iara daca aprind proiectoarele se egalizeaza lumina pe drum daca le sting iara revina la normal.Oare ca sa fie problema asa am luat masina nu am umblat eu
Iulikk
Pai... ia gandeste-te un pic... daca ar batea si cel stang cum ar batea cel drept, nu i-ai orbi pe cei din fata?

PS: uite asa trebuie sa bata farurile unei masini
solenzaxjg
Iulikk mie exact asa imi bat si mie cel din stanga dar ma dispera la culme.Pe vechea dacie 1400 imi bateau egal amandoua si tie tot asa iti bat.Numa inca ceva cel stang nu bate chiar pana pe cealata banda numa asa un pic
Iulikk
Da si la mine tot asa bat, dar eu le-am reglat la service si nu am treaba. Eu am si becuri "performante" poate o fi si din cauza asta. Oricum stiu ca Osramurile astea cu care vine Solenza din fabrica sunt praf, pulbere fina.
solenzaxjg
Urmeaza acuma sa imi iau albastre cum am in proiectoare si pe tine nu te deranjeaza daca bate asa stangul
Valy90
@solenzaxjg asa trebuie sa-ti bata farurile cum le ai acum, asa bat si ale mele smile.gif si daca tot vrei sa-ti bata cat de cat egal mai ridica farul din stanga, dar o sa-i orbesti pe ceilalti,asa ca mai bine le lasi asa. Si in ceva nu-ti lua becuri albastre (chinezarii la 20 lei) ca o sa-ti para rau mai ales pe ploaie/zapada.bafta
solenzaxjg
Acuma sa vad dade vad o solenza cu becuri dealea chinezaresti sal intreb cum bat si daca bat bine imi iau daca nu nu.De exemplu in proiectoare albastre am dar nu am avut problema cu ele pe ploaie sa vad pe zapada.Oricum ms de sfat
Iulikk
Ia bre niste philipsuri ca lumea.... nu te zgarci la 20-30 de lei. Diferenta este enroma wink.gif .
solenzaxjg
Dar la mine Iulikk is 70 lei bucata la philips blue vision atat ii la mine 1 bec.Apai nu se merita ca de bani aia mai bine imi pun altceva pe ea deaia nu imi iau philips ca si mie imi plac cu bat seara dar is fff scumpe asa ca raman pe astea mai ieftine.
Iulikk
Da-l 243.gif de blue vision. Strange niste bani si i-ati X-treme Power. Nu ai sa regreti wink.gif .
solenzaxjg
Iulikk vad eu acuma ce o sa imi iau.Oricum mersi pentru sfat
Iulikk
www.philips-shop.ro
surube
rolleyes.gif Eu astea le am http://narva-shop.cart.ro/1803.c.html si sant mai mult decat multumit ... un bec e 10 lei H4 ...are sticla super densa si becul este foarte greu ...sa vedeti ce filament are ...intradevar bec nemtesc mandru.gif .Nu pre a auzit multa lume de firma asta narva si nu are incredere sa cumpere .
Iulikk
Am avut eu narva d-alea la 10 lei, de fapt eu am dat 7. Nu mi s-au parut cine stie ce, dar la 7 lei ce pot sa cer?
surube
rolleyes.gif Nu ma refeream la asta de 7 lei .... eu ziceam de asta http://narva-shop.cart.ro/11768.p.html .... eu l am luat de la un magazin din ploiesti care il avea la 12 lei bucata dar vad ca aici e 19 lei cam scump ... cred ca modelu asta de bec la banii care se cere pe el bate tot pe piata noastra .... zici ca ia faru foc la faza lunga si are un filament interesant ...ciudat
solenzaxjg
Mi-am luat ceva imitatie de XENON vad super si pe ploaie dar acuma sa incerc sa ridic putin farul stang mai sus.Puteti sa imi dai o poza cu sururile la care trebuie sa umblu adica cele de ridicare sus.Multumesc
marius80_eugen
Deci e cam 20 ron bucata , adica 40 ron setul de 2 bucati . Cauta la Philips si vei gasi echivalentul cam in aceeasi bani . Ca firma prefer Philips , decat Osram , Narva , chiar si Hella . Interesati-va ce firma este in spatele Narva si mai vb. !
A539
salut am si eu o problema butonul asta care il vreti voi nu imi mai regleaza decat farul din dreapta asta dupa ce pe cel din stanga l-am schimbat dupa ce a intrat apa in el...aveti idee cum pot rezolva problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.