Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inlocuire vitezometru dacia 1310 '93
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
tatuci
Salut!

posed o dacie 1310 din '91-'93 (aragaz cu 4 ochi) si ma aflu intr-o mare dilema: vetezometrul are acul indicator cazut sub opritor si nu mai misca de nici o culoare.

in prima faza am inlocuit cablul care era rupt la celalat capat (rupt prin torsionare) dar nu am obtinu nici un rezultat (nu observasem ca acul e cazut sub opritorul de nivel 0)

am cumparat un alt vitezometru si merge perfect ... tinut in mana radmasa.gif

din pacate electricienii lu' peste de la service mi-au cerut un car de bani ca sa mi-l inlocuiasca..."domne'...pt asta tre sa dam jos tot bordu!"

din vecini si din manualul de service al masinii am aflat ca vitezometrul poate fi schimbat fara demontarea bordului, el fiind tinut in 3 cleme.

a mai facut cineva manevra asta? tinand cont ca intreaga operatiune sa face orbeste mi-ar prinde bine cateva sfaturi.

multam anticipat!
mirceas
din pacate nu e asa, cei de la service au avut dreptate. trebuie dat jos bordul, macar partial, dar asta o poate face mai bine cineva cu experienta (asta inseamna sa nu desfaci toate firele ci doar sa il demontezi de la suruburile de prindere laterale si cele din fata de sub grilaj astfel incat sa iti permita sa scoti ceasul).

tot cadranul cu cele 3 ceasuri e prins in 3 cleme, dar ceasul vitezometru e componenta din bord si trebuie sa il desfaci de acolo, e mai complicat.

fiind la prima tentativa, daca te ocupi tu, cel mai bine e sa dai jos bordul de tot altfel e incomod. recomandare: tine firele de la comutatoare grupate impreuna si noteaza-ti pe niste biletele culorile ce la fire si corespondenta lor pe comutatoare.

alta recomandare: sub bord e nenorocire la orice Dacie, mai ales daca nu s-a umblat pe acolo niciodata. daca tii la ea, mai bine iti iei mai mult timp sa poti face curat pe acolo, sa poti organiza mai bine firele, poate sa reconditionezi/repari alte componente care nu iti functioneaza.
C a t a l i n
O recomandare generala: daca ai posibilitatea, fa poze, ca sa poti monta la loc fara probleme wink.gif
payty
eu am dacie din 98 si am scos ceasurile de acolo fara sa dau bordul jos. S-ar putea sa ai totusi altfel de bord ca la mine si sa nu fie posibila operatia asta.
axy89
1.demonteaza cablul de la vitezometru.
2.demonteaza cele 3 suruburi care fixeaza bordul de stalpul usii stangi.(acces putin mai dificil,dar posibil)
3.nu uita sa deconectezi si mufele care intra in bord.
4.roaga pe cineva mai cu muschi sa ridice de bord,din partea unde ai desfacut suruburile.
5.cu atentie,desfaci clemele care tin fixat panoul cu ceasuri de bord si apoi tragi panoul cu ceasuri inspre stalpul usii.
succes.
mester mic
Salut,
Bordul [adica scoica, suportul pentru "ceasuri"] poate ramane pe loc, nu trebuie demontat ca sa scoti de acolo ce te intereseaza pe tine. Insa [trebuie sa stii ce faci] nu este usor pentru ca ai de desfacut trei cleme [dar nu le vezi], trei mufe cu cabluri electrice [si aici grija mare caci ele "calca" pe un cablaj de plastic cuprat] si acel [vestit] cablu de acceleratie care este prins pe filet pe la jumatatea suportului de ceasuri. Dupa asta il poti scoate, fara sa fortezi, caci mai sunt niste fire pe acolo, e si motorasul de la stergatorul de parbriz... Ideea este ca daca ai rabdare il dai jos dar iti trebuie [B]foarte multa rabdare, indemanare si precizie sa-l pui la loc.
sik
dai o bere si til montez eu
C a t a l i n
Ma gandesc totusi ca de pe 3ianuarie pana astazi l-o fi montat...Sau nu? biggrin.gif
sik
mai sti?
B-25-FOF
salutare la toti soferii de "babute"!am si eu o mare problema,acum 3-4 luni s-a dereglat acul de indica turatia motorului .indica valoarea+1000 de rot/min.acum vreo 3-4 zile acul ce indica viteza de deplasare nu a mai functionat.merg si nu stiu cu ce viteza rulez.daca stie cine-va si ma poate ajuta sa imi dea si mie un sfat.multumesc mult.
Bogdan90
Salutare! Am si eu o problema cu vitezometrul. Mi se invarte acul in toate sensurile, si in sensul acelor de ceasornic, si invers. Cateodata ramane blocat intr-un loc. Sa fie cablul de km sau ceasul?
ghitza
cesul,adica mecanismul
Bogdan90
Oare sa fie arcul acela lamelat din spatele acului? Daca ar fi alta piesa mai am un ceas stricat de la care as putea sa iau sa pun pe asta. La cel vechi tot arcul lamelat era sarit si acul. Am fost acum si am scos cablul sa vad daca se invarte si invarte.
ghitza
posibil cum spui tu incearc daca zici ca mi ai unul si vezi poate faci din 2 unu bun
Bogdan90
Ce "imi place" mie sa desfac bordu...off. Ms de raspuns ghitza! Vad eu cum fac
ghitza
asta e ca sa faci,npc sper sa reusesti ceva,bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.