Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Internet Mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Angelescu Cosmin
Am studiat o saptamana oferte de internet mobil (Laptop) si am optat pentru 14$ pe luna(44 RON) internet nonstop la 115.2Kbps de la Zapp!Am platit Telefonul LG Z525i Cablu de date USB original si in avans abonamentul pe o luna in total 280 RON!Mai am si 600 min.gratuite in zapp!
Vreau sa va inteb daca aveam o solutie mai buna?Am deja 24 de ore si deocamdata nici o problema,am stat toata noaptea si pentru navigare mi-se pare OK!
BlaueCorsa
Da, e ok, asa am si eu si mi se pare cea mai buna solutie. Desi se deconecteaza des si nu are semnal in unele locuri.

Apropo, cele 600 de minute in retea se pot folosi doar noaptea...
yO_
nu era parca 11 dolari pe luna? l'au scumpit?


L.E. Cred ca m-am inselat, sorry!
Angelescu Cosmin
Seara,sambata si duminica se pot folosi cele 600 de minute!4$Abonamentul si 9,99$ Internet nelimitat!Deocamdata nu sa intrerupt legatura!
BlaueCorsa
Faci cumva publicitate?!
lucian_v
eu zapp de aprox. un an...modem z010 si e super pot spune. in mers folosesc modul 1x chiar daca merge mai incet...iar "pe loc" evdo ...am facut si download-uri de pe dc++ si merge chiar ok. eu il folosesc mai mult pt ssh ... biggrin.gif
Angelescu Cosmin
La ce publicitate?
BlaueCorsa
La Zapp, desigur...
Angelescu Cosmin
Ma gandeam ca sunt singuru care pomenesc de telefonul mobil LGZ525i cu care se poate intra pe net!Am auzit de Orange,Vodafone,Cosmote,PDA MIO,TOM TOM etc!Cred ca ati auzit si de Zapp aici pe site!Nu sunt singurul care zic ca e bun un produs aici pe forum!
andu911
ai trafic limitat ? stiti de ce nu le merge siteul ?
Daddy
Am avut zapp de 9$, o mare panarama, se deconecteaza seara de 5 ori pe minut, la 6 dimineata merge super. Nu recomand la nimeni, poate modemul e alceva. In legatura cu limitarile intradevar nu sunt, dar nici nu ai cum sa faci trafic, merge deosebit de incet.
Acum si ca sa le fac reclama, serviciul telefonic e super, vorbesc intr-o luna foarte mult si intern si international si facturile sunt acceptabile.
andu911
eu nu gasesc ofertele astea asa ieftine la ei pe site...

Cu abonamentul Zapp Online Express Unlimited, pentru numai 39 USD/luna
lucian_v
Eu am vb de modem, abonament full, nelimitat si 2.4 mbps vit maxima smile.gif ....acuma sa fim seriosi...la 9 usd pe luna va asteptati la super performante...

p.s. nu platesc eu biggrin.gif
Fratzica
zapp sucks. duca-se cu evdo-ul lor cu tot de idioti.
vis-a-vis
Sa se duca, dar care ar fi alternativa la internet mobil?
Dic
Sotia foloseste Zapp, iar eu am Vodafone 3G (nu stiu ce abonamente avem pentru ca nu le platim noi). In timpul serii Zapp-ul da rateuri mari (face trafic foarte incet, se conecteaza greu), in timp ca Vodafone 3G merge brici. Preturile practicate de Zapp duc la congestii frecvente in retea. Preturile (inca) prohibitive ale Vodafone fac o retea libera 3G (de Anul Nou intre 12:00AM-12:30AM cand GSM era la pamant, eu puteam vorbi pe 3G cu alte persoane care aveau 3G sau telefon fix fara probleme).
Acum, fara sa fac reclama, daca nu banii sunt problema, recomand 3G de la Vodafone. Se face download constat cu 40-45KB/s si se poticneste rar (cam o data pe luna), in timp ce pe Zapp sunt congestii in fiecare seara. Singurul dezavantaj ar fi latenta mai mare compartativ cu latenta legaturii prin CATV de la Astral.

Abonamentul 3G de la Vodafone (33USD/luna) include 273 minute voce, 213 minute apel video, 33MB trafic Internet. Este scumpa tarifarea ulterioara a traficului: 0.30USD/MB (30USD/100MB). Ar fi abonamentul pe care l-as lua daca nu as avea telefon de la serviciu. Cei 33MB/luna ar fi suficienti ca solutie de backup la serviciul de Internet de la Astral sau atunci cand plec in concediu si vreau sa accesez un mail sau un messenger.
Vlad Georgescu
Si eu am Vodafone 3G.

De fapt am un abonament vechi, si platesc 3 $ in plus pe luna ca sa-mi mearga 3G-ul, si parca inca vreo 5 $ ca sa-mi mearga net-ul prin 3G, dar nu mai tin minte bine.

Este adevarat - e cam scump, dar merge de rupe, cam cu 40 KBytes/s, ceea ce este ok pentru un mobil.

Cam o data sau de doua ori pe luna face probleme.

Cind nu am acoperire 3G, adica de exemplu cind sint pe vreo sosea departe de marile orase, am totusi acces prin GPRS, adica e lent, dar merge.

Sint foarte multumit de net-ul mobil de la Vodafone.

Pe voce insa Vodafone pare a avea deviza "platesti mult - vorbesti putin".


Asa ca mi-am luat si Cosmote, pe care vorbesc pe voce. Am testat si Internet-ul de la Cosmote. Pentru un GPRS se misca bine, dar viteza GPRS este mult mai mica decit viteza 3G.

Oricum, pentru luat mail & stuff e suficient si GPRS.

Ca acoperire Cosmote e bun dar nu stralucit, sint zone in care Vodafone are acoperire iar Cosmote nu are.


Daca Cosmote baga EDGE sau 3G, in ziua aia am sa-i sun pe cei de la Vodafone si nu numai ca am sa ma dezabonez, dar am sa-i si injur, pentru tarifele mari pe care le au pe voce. Am sa-mi pun si in agenda reminder sa ma usurez pe cladirea Vodafone de cite ori trec pe acolo.
vis-a-vis
Pai reminderu' e sa-ti aduca aminte ceva in functie de timp, nu de locatie... daca vrei sa-ti indice locatia trebuie sa ai activata "busola connex" biggrin.gif
lucian_v
nu inteleg cum aveti voi probleme cu zapp-ul ca mie nu mi s-a intamplat niciodata sa nu se poata conecta sau sa se deconecteze....(e adevarat ca s-a mai deconectat dar in mers si peste 100km/h dar era pe 1x ca evdo nu sta in mers...)
BlaueCorsa
In Crangasi, de exemplu, am probleme cu semnalul. Si voce, si date. Cam la 20-30 de minute maxim trebuie sa apara o deconectare. E posibil sa fie din cauza telefonului meu (sotia mea are acelasi model si nu-i face probleme).
BlaueCorsa
[scuze pentru dublu-post, va rog stergeti]
zavoianu
zahei cred ca poate sa va ajute aici!
Slider
QUOTE(Daddy @ 4 Jan 2007, 22:40)
Am avut zapp de 9$, o mare panarama, se deconecteaza seara de 5 ori pe minut, la 6 dimineata merge super. Nu recomand la nimeni, poate modemul e alceva. In legatura cu limitarile intradevar nu sunt, dar nici nu ai cum sa faci trafic, merge deosebit de incet.
Acum si ca sa le fac reclama, serviciul telefonic e super, vorbesc intr-o luna foarte mult si intern si international si facturile sunt acceptabile.
*




radmasa.gif ...auzi tu la el "mare panarama"..... radmasa.gif .....ESTE CEA MAI MARE PROSTIE PE CARE AM FACUT-O..... mad.gif mad.gif mad.gif
Angelescu Cosmin
Pentru cei care nu stiu sa remedieze problema cu deconectarea am cautat pe google problema si am gasit aceasta rezolvare care si functioneaza!Imediat dupa ce te-ai conectat, start->run->cmd->ping -t www.yahoo.com
BlaueCorsa
Asta daca e setat sa te deconecteze cand esti idle. Or, ping -t face ping la infinit...
lucian_v
asa si? excl.gif nu inteleg cum un ping continuu te tine conectat
Angelescu Cosmin
Probati daca aveti zapp si o sa-va convingeti!Daca nu,dati un google si mai cititi despre cei care au avut aceasta problema si au rezolvat-o!
lucian_v
nu are leg cu zapp-ul asta , BlaueCorsa a explicat bine.
BlaueCorsa
Din cate am inteles, are un disconnect if idle foarte scurt, la nivel de retea. Deci, dupa cateva secunde de inactivitate se deconecteaza. Daca faci ping continuu, ai activitate si nu mai apare disconnect-ul.
sorin1983
QUOTE(lucian_vlaicu @ 5 Jan 2007, 16:49)
asa si? excl.gif nu inteleg cum un ping continuu te tine conectat
*



asa am zis si eu cand un operator de la ei mi`a zis sa fac asta:)))

QUOTE(Angelescu Cosmin @ 5 Jan 2007, 17:28)
Probati daca aveti zapp si o sa-va convingeti!Daca nu,dati un google si mai cititi despre cei care au avut aceasta problema si au rezolvat-o!
*



si bineinteles ca eu ca idiotul am crezut asta am dat ping si ca o ironie a sortii s`a deconectat smile.gif))) fix in basca l`a durut pe domnu` zapp de pingu meu anapoda in yahoo biggrin.gif
Angelescu Cosmin
In concluzie la mine merge ca am Zapp!Nu merge de obicei la cei care nu au Zapp!
RainHawk
O fi bine? icon_mrgreen.gif
Dic
Conteaza si cati sunt conectati pe o celula la un moment dat. Ca daca esti la Cuca Macaii singurul client cu date de la Zapp, cred ca merge de rupe. Dar daca esti in Bucuresti, intr-un cartier cu inca enspe mii de clienti care vor 2MBps, apar congestii. Asta este, suntem intr-o tara unde ce e ieftin e prost, ce e bun e scump... Mai trebuie sa treaca ceva vreme pana cand cu 20USD/luna vom avea fara probleme net nelimitat pe mobil cu viteze de 256-512Kbps.

LE: acum cativa ani cand ma dadeam pe dial-up visam la o conexiune 64Kbps nelimitata pe care sa o platesc putin. Acum am 512Kbps teava nelimitat la Astral si platesc mai putin decat factura Romtelecom de acum 2-3 ani plus contul de dial-up de la provider. Cam la fel va fi si pe mobil. Cred ca vor mai trece vreo 2-3 ani pana se dezvolata infrastructura si se mai ieftinesc echipamentele (atat cele folosite de provideri, cat si telefoanele end-userilor).
C a t a l i n
@RainHawk
Poza ta e relevanta in cazul in care ai testat pe o conexiune mobila...
Ca asa am si eu 4.30 Mb/s banda...dar mobilitatea e restrictionata de lungimea cablului biggrin.gif
vlaicu_big
la internet zapp sunt de kkt! am renuntat la internet de la ei si am luat 3G de la vodafone. pentru convorbiri - zapp rulz! in schimb vodafone sint magari cand vine vorba de telefonie: am stat o ora in asteptare ca sa gasesc un cnsultant de relatii clienti ca sa imi dezactiveze panarama aia de mesagerie si ma deconectat ca `nu ati ascultat instructiunile din meniu`
AIX
In sfarsit am intrat si eu in rand cu lumea icon_mrgreen.gif , sunt mobil; mi-am facut primul abonament - Unlimited Mobile Internet 1Mbps. Oferte interesante/bune si la Vodafone, si la Orange - la Zapp mi-am aruncat doar un ochi, in fuga :B - si in cele din urma am ales Vodafone. Am luat cardul pe PCMCIA - 0 lei la abonament pe 2 ani. Cum merge? Sa mai treaca timpul si o sa scriu pe aici. smile.gif
horsewhisperer27
merge rezonabil, confirm si eu.
doar ca dupa ce depasesti limita de 1 giga/3 giga, viteza scade considerabil.uneori ii ia si zeci de secunde sa deschida o pagina, uneori nu:P!


in masina la 130kmh ii ia juma de ora sa deschida un gugle!
Asi
Traiasca fibra!

Despre net mobil.. la pret nu ma pot pronunta ca nu il platesc eu, dar am si vodafone si orange, (prin card wireless pcmia de la Orange si de la Vodafone)
Concluzia.. parca orangeul are viteza ceva mai mare, dar sunt perfect acceptabile amandoua.

cat despre partea cu fibra - vezi attach - nu e photoshop.. retea gigabit.
dantes
Imi pare rau ca nu am salvat testul facut cu 3g-ul oferit de vomafone pe speedtest.net ....
Nu stiu daca acele carduri pcmcia suporta vitezele de pana la 7,2 Mbps, insa cu cel pe usb care arata ca un stick de memorie, chiar in teste cu diverse servere din ro si cu ceva din Eu chiar au fost viteze de 6,5-7,2 Mbps... iar pe upload de aprox. 3 Mbps...
Din cate am putut testa, in buc si cta functioneaza la vitezele astea wink.gif

b3ny
eu am vodafone 3g broadband abonamentul de 1 mb,in severin merge super se conecteaza cu 3.6 mb/s.dar ce ma fac eu cu el la tara(vreo 16km de severin)unde abia se taraste cu fantastica viteza de 53.6kb/s
mai am eu pretentii de download cand cu multe matanii si rugaciuni abia mi se incarca paginile!!!!!
AIX
Acoperirea este afisata pe site-ul Vodafone - e clar ca unde nu apare 3G este GPRS. O sa ajung si eu pe la tara peste cateva zile insa nu am sperante mai mari de GPRS.
C@talin
am si eu de 1 luna internetu asta cu card expres/34 ,merge super,nu e el net de downlodat etc da merge smile.gif
C a t a l i n
Internet mobil cu tarife convenabile în roaming știe cineva? smile.gif
koldun
nono.gif Nope! Te seaca.
horsewhisperer27
b3ny, si dupa ce depasesti limita cum merge?
AR-18-MOS
Mai greu ... presupun. biggrin.gif
AIX
Sunt la tara, bineinteles - GPRS. Viteaza oscileaza foarte mult (bps-kbps), insa este functional, in cele din urma smile.gif Mai ciudat este ca pe GPRS apar ceva interferente/paraziti intr-unul dintre difuzoarele laptop-ului - chestie de frecventa (pe 3G nu apar) si ecranare slaba (ThinkPad totusi..). Probabil cu un modem pe USB s-ar rezolva (mai departe de difuzoare) dar este mai incomod decat PC card-ul. Mai citeam (pe un site Vodafone, la Q&A) ca este posibil ca o antena externa sa ajute - dar card-ul meu a venit fara asa ceva, desi loc ptr. antena are.
AMW
La voda e naspa ca nu au edge...ai iesit din 3G dai in gprs...la orage iesi din 3g+ dai in 3g dupaia in edge si abia dupaia in gprs...pentru necunoscatori acestea sunt diferite tehnologi ale functionarii retelei de date..practic e legat de viteza...

Cel mai ieftin abonement de la voda e mai scump si mai slab decat cel mai ieftin de la orange...ce sa mai zic de zapp...unde daca nu vezi cerul nu ai semnal...

netul de la orange si voda este chiar ok...cu cateva plusuri in plus pentru orange...zapp-ul dupa parerea mea nici nu poate intra in discutie pentru ca este preea scump...
horsewhisperer27
hotaraste-te, la voda e naspa sau e chiar ok?
AMW
Comparativ cu zapp sunt amandoua foarte ok, la voda am spus ca e nashpa ca daca nu mai ai retea 3G cazi direct in GPRS si nu in reteaua mai rapida EDGE care este disponibila doar la orange
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.