Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bieleta de directie "made by SRL"
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
ador13
Am nevoie de o bieleta de directie, iar in imensul oras Mangalia nu am gasit decat unele facute de un SRL oarecare (scrie pe cutie doar bieleta nova/supernova).
Nu are pe cutie nici macar eticheta aia de "omologata RAR"
Mi se pare suspect ca ea costa vreo 450.000 adica cam jumatate din pretul uneia de uzina.
Sa ma risc sa cumpar o bieleta din asta, sau e prea periculos?
Sau mai bine ma duc la oras (COnstanta smile.gif) si caut una de uzina?
ageana
NU, NU, NU
Mai bine ia banii aia si cumpara-ti... agrafe de par de ei.
Piesele de SRL nu sunt proate, sunt EXTREM de proaste, se strica foarte repede, si nici nu prea se potrivesc... ce sa mai, NU!
Dar si de uzina ai grija de unde iei ca am eu un prieten care face "piese de origine". Nu ai vrea sa stii mai multe...
Si eu m-am bucurat de cateva ori la cateva sute de mii economisite cu piesele de SRL, dar de fapt numai economie nu a fost.
NicuEne
nici sa nu te gandesti sa cumperi de la SRL-uri ,mai ales piese care iti asigura siguranta in mers
mihai0070
La nova am luat piese de topoloveni ... (bieletele de directie) au cam 4000 km sau un pic cam mult si deja dau semne de obosela ... mai troncane mai fac urat ...naspa si pivotii al fel ... asa ca nu recomand Topoloveni ... cutie albastra ATENTIE!!! atasez poza daca este nevoie ....
ageana
Confirm, nu luati de Topoloveni, firma la care lucrez a avut ceva contracte cu ei si pot sa va spun ca lucreaza intr-o maniera care lasa mult de dorit.
Sa va dau un exemplu: aveam nevoie de un dispozitiv pt. fabrica.
Ne ducem la ei, cauta doua balamele vechi de pe o poarta veche de-a lor, doua bucati de cornier de prin namol, o teava veche ruginita, le sudeaza ei, dau putin cu vopsea pe "dispozitiv" si... voila, dispozitiv facturat la 1.000 RON (10 mil lei vechi). Am ramas masca.
Cand ne-am dus la ei pt. a desface contractul, brusc au scazut preturile cu 60%!!! Si au inceput sa promita ca nu ne mai amana, ca fac lucruri de calitate etc. Nu mai calcam p-acolo niciodata.
Profesionalism curat...
Plus ca au un sistem de calitate extrem de dezorganizat.
andreiy
Readuc la viata acest topic.
Bielete de directie de origine sau ETS?
Aceeasi intrebare si in legatura cu pivotii.
v-king
Am pus eu ambele brate ETS, echipate complet, si sunt multumit de cum se prezinta. Am facut cam 4-5000 de km de atunci si sunt ok. Mie mi le-a recomandat un mecanic de la dacia, mi-a zis ca din punct de vedere calitativ se apropie de cele de origine, dar ca pret sunt mult mai ieftine. Din cate imi aduc aminte, parca sunt nemtesti.
george_scala_2004
QUOTE(v-king @ 4 Jul 2011, 14:06)
...  Din cate imi aduc aminte, parca sunt nemtesti.
*



or fi ei multi prin germania da' nici chiar asa ! sint...turcesti ! http://www.etsauto.com/index.asp?lng=en-US

si e normal sa fie turcesti, sa se apropie de calitatea celor originale (asta cu originalele e relativa) atit timp cit una dintre cele mai mari uzine renault se afla...in turcia !
dizzy
http://www.etsauto.com/crm.asp?p=contact
Istanbul e in Germania?
george_scala_2004
micul istanbul...
v-king
Mea culpa! frustrat.gif

Oricum, mie mi se par ok, fie ele si turcesti. (vorbim de bratele pe care le am montate pe masina). Vedem dupa iarna viitoare, cand drumurile se vor transforma din nou in transee. Traiasca Casele regale ale asfaltului de romania!
andreiy
A folosit cineva bielete ets, ca cele din imagini?

Intreb pt ca, partea care vine prinsa in caseta de directie, difera fata de cele de origine.

[attachmentid=1627744226] [attachmentid=1627744225] [attachmentid=1627744224]
G I M
Nu are nimic, asa au fost si ale mele si au fost de fabrica cumparate. Partea nasoala e ca nu au nicio siguranta cum au cele vechi.
CIPTUNING
Conform manualului de SLZ, acestea sunt pentru servodirectie. Diferentele intre ele aici: http://www.daciaclub.ro/Bataie-si-zgomote-...ml#entry3095081
Vanzatorii zic ca se potrivesc intre ele...
tr04www
Modelul de bieleta de mai sus, am montat si eu pe supernova.Numai ca este de origine, nu ets.Se potriveste la fix.
Modelul este pentru solenza cu servodirectie(la care nu se nimereste modelul cu capat rotund), dar la supernova se potrivesc ambele modele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.