Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Microîntreprinderi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
DragosP
Nu m-am lămurit încă așa că pun aici o întrebare de baraj.
Până-n 31.12.2006 treba cu microîntreprinderile era așa: se plătea 3% impozit pe venit (simplificat vorbind la facturile/bonurile fiscale emise) și dacă se depășea 100.000 euro într-un an anul viitor se mergea automat pe impozit pe profit de 16%. Anul următor, dacă nu se mai atingea suma de 100.000 euro cifră de afaceri se revenea la impozitul pe venit (la cerere) și tot așa...
În varianta de cod fiscal pe care o am eu, în vigoare din 01.01.2007, se aplică un impozit de 2% la venituri pentru o cifră de afaceri de pânâ-n 100.000 euro (calculați la cursul ron/euro de la sfârșitul fiecărei luni) și se trece automat la impozit pe profit de 16% în momentul în care se depășește 100.000 euro. Impozitul se calculează de la începutul exercițiului financiar, din care se scade ce impozit pe venit s-a plătit deja. Treaba-i clară până aici.
Tot în noul CF scrie că nu știu ce legi și ordonanțe referitor la microîntreprinderi se abrogă.
Dar...
Ce fac eu cu microîntreprinderea mea dacă-n 2006 am realizat o cifră de afaceri de 110.000 euro? Cum funcționez anul ăsta? Ca micro sau ca întreprindere obișnuită?
laurian
Ca platitor de impozit pe venit, 16 %.
DragosP
04.gif
Scuză-mă, dar ce ai scris tu acolo e cel puțin aiurea: impozitul pe venit e 2% (în 2007) în timp ce impozitul pe profit e 16%. Deci? Și cu trimitere eventual la un articol/paragraf de lege.
Tudor
platitor de impozit 16% pe profit
vezi ca pana pe 15 ianuarie trebuie sa depui declaratia 010 la Administratia financiara in care sa anunti schimbarea de incadrare.
ady77
QUOTE(DragosP @ 6 Jan 2007, 13:19)
Anul următor, dacă nu se mai atingea suma de 100.000 euro cifră de afaceri se revenea la impozitul pe venit (la cerere) și tot așa...
*


In momentul in care depaseai 100.000 euro/an deveneai anul urmator platitor de impozit pe profit. Din momentul in care ai devenit platitor de impozit pe profit nu mai poti deveni microintreprindere chiar daca cifra de afaceri nu mai depaseste 100.000 euro.(vezi art. 104 din codul fiscal: Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor)
Vezi ca s-au schimbat si conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a fi microintreprindere:

Definitia microintreprinderii

Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

Valabil incepand cu 01.01.2007

a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;
cool.gif are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.



ovidiusoft
Mai fa-ti o micro. Si cand ajungi iar prin zona 90-100k iti mai faci una... Te prinzi tu wink.gif
DragosP
@ovidiu: nu merge, am clienți care mă știu ca atare, nu pot apare ca neserios.
@tudor, @ady: traduceți-mi și mie art. IV din minunatul CF:
QUOTE
Art. IV. - (1) La data aderării României la Uniunea Europeană, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare si cu cele aduse prin prezenta lege, se abrogă.

Nu cumva noțiunea de microîntreprindere a dispărut de la data aderării la UE? unsure.gif
ady77
A fost o greseala de a lor. Am impresia ca au publicat o erata. In legea 343/2006 la Art. IV. - (1) La data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microintreprinderilor din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta lege, se abroga.
Dar eu am o varianta actualizata (a celor la care am abonament pentru legislatia in domeniul contabilitatii, nepublicata in monitorul oficial) a codului fiscal in care aceasta prevedere nu mai este. Nu stiu sa iti zic exact legea/ordonanta prin care au corectat greseala.
ovidiusoft
@DragosP nu ma refeream sa-i facturezi de pe noile micro-uri, ci sa facturezi de pe micro-uri srl-ul care e pe profit astfel incat profitul se duce pe micro-uri. La sf de an, srl-ul are profit 0 sau micut, pt ca l-ai transferat in micro-uri si ai platit 2% pe ele wink.gif

Clientii o sa lucreze direct cu srl-profit, si tu de fapt poti sa ai n (n -> infinit) micro-uri. Te costa contabilitatea, comisioanele bancare, infiintarea lor si antinevragicul cand o sa te incurci in acte smile.gif) Si desigur, trebuie sa ai cate un angajat pe fiecare micro.
ady77
Nu prea mai merge chestia cu mai multe microintreprinderi care sa factureze la o societate platitoare de impozit pe profit. Pentru ca acum ca sa fii micro trebuie sa ai peste 50% venituri din altceva decat servicii si parerea mea e ca in afara de servicii nu prea ai ce factura. Din Ordonanta de urgenta nr. 110 din 21 decembrie 2006:
4. Articolul 1071 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1071. - Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin. (2) si (3), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fara posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal."
ovidiusoft
Nu sunt sigur de ceea ce spun, deci daca ma insel rog pe cineva mai in tema sa intervina:

Serviciile informatice (programare, administrare retele) nu sunt consultanta. Caen 7221 in special.

Corect?
DragosP
Corect; da' cât soft crezi că pot să bag într-o lucrare care are 40% materiale?
ovidiusoft
Intrebarea a fost mai mult pentru mine, ca-mi sarise inima din piept si lovise monitorul smile.gif. Ia la rand codurile CAEN si consulta-te cu contabilul, trebuie sa gasesti si altele care sunt servicii dar nu sunt consultanta si management.

Oricum merge si asta cu administrarea retelei, daca ai 2 calculatoare si o imprimanta, iti faci un micro care are grija de ele. Consumabilele tot prin micro le iei, ca adaosul comercial pe care il pui nu merge la profit. Si tot asa...
DragosP
Uite aici găsești codurile CAEN; caută după consultanță și vezi ce și cum. Teoretic, dacă n-ai trecut în obiectul de activitate un anumit cod CAEN nici n-ai voie să facturezi așa ceva. Din acest punct de vedere treaba-i relativ clară.
ovidiusoft
Pai nu pentru mine ziceam de codurile CAEN, eu sunt fericit cu al meu 7221 biggrin.gif. Dar daca vrei sa scazi profitul srl-ului prin metoda capusa(tm guvernantii nostri) cu mai multe micro-uri, sigur gasesti niste activitati pe acolo.

Uite de exemplu mi-a mai venit acum o idee: iti treci masina pe un micro nou infiintat, apoi o inchiriezi catre srl. La srl scade profitul, bani care se impoziteaza cu 2% venit pe micro.

Imaginatie sa ai smile.gif
ady77
QUOTE(ovidiusoft @ 13 Jan 2007, 14:57)
Pai nu pentru mine ziceam de codurile CAEN, eu sunt fericit cu al meu 7221 biggrin.gif.

Imaginatie sa ai smile.gif
*


Cred ca esti fericit degeaba. Ia uita-te putin aici http://www.gandul.info/articol_26301/nici_...anta_quot_.html
ovidiusoft
Da, dar eu fac furnizare de programe. Si la nevoie ma pot duce in instanta sa demonstrez ca am livrat un CD cu programelul, in nici un caz consultanta. In fine... Romania... mai cautam o smecherie...
logan1.5dci
Ha , a trecut un an de cand nu s-a mai postat aici, dar platitor de Tva erai? Ca daca nu erai, odata cu depasirea celor 100k de euro , ai devenit platitor. smile.gif

Da am facut o incurcatura, da, dupa 35.000 euro. Scuze. smile.gif

Asta la prima cautare:
"De la 1 ianuarie 2007, cei care realizează activități economice sau prestări servicii în mod independent, respectiv în afara salariului, și ale căror venituri depășesc plafonul de 35.000 de euro sunt obligați să se înregistreze ca plătitori de TVA, scrie ziarul Adevarul"



Putini administratori pe forumul asta.
Smiley
devii platitor de TVA dupa 35.000, nu dupa 100.000
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.