Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum radiez masina?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
freedy
Cum pot sa radiez o masina pe care am vandut-o de aproape 1 an ? Actele toate sunt la noul propietar caruia i-am facut o imputernicire care a expirat si nu i-am facut o copie(am mers pe incredere). Ce as putea face si in cazul in care imi vine o amenda acasa,cum pot sa justific ca nu eu am comis contraventia(masina fiind in utilizarea noului propietar)?
Angelescu Cosmin
Si eu am o problema,in 29 decembrie 2006 am vandut o masina in alta localitate si cu noua lege nu mai e nevoie sa radiez masina si am dat-o cu tot cu numere!Cu o sterg de la impozit masina?
lucian_v
te asiguri ca ai impozitul la zi si ca nu mai ai alte chestii de platit...(pt proprietarul masinii, adica tu daca nu ai facut actele...) si iti iei o chestie de la financiar cu care te duci la udriste si o radiezi...iti mai trebuiesc niste copii si cartea de indentitate si talonul masinii.....
Angelescu Cosmin
Eu sunt vanzatorul deci nu mai am masina!Dar o sa apar in continuare ca avand masina ca in noua lege nu mai trebuie sa-o radiez!Deci cum fac la impozit sa nu mai figurez ca avand masina?
rkillera
Si taica-meu are aceeasi problema. Avandut o masina acum vreo 7 ani, talonul l-a vandut separat. Nu mai pot fi contactati cumparatorii. De atunci plateste impozit.

Are cineva o solutie?
Angelescu Cosmin
Sunt vechi rezolvarile!Sunt alte probleme acuma!Masina nu se mai RADIAZA cu legea noua!Deci eu din Arad vand o masina in Bacau (aprox.800 Km)!Ma duc la un birou de acte fac actul de vanzare-cumparare semnam ma duc la financiar imi da pe contract viza ca sunt cu impozitu la zi si PA!Omul pleaca la Bacau cu masina cu numerele mele si nu ne mai vedem!Eu am intrebat la finante cum ramane cu scoaterea din evidente lor si a spus ca nu stie si sa mai trec pe la ei sa vada ce noi reguli se aplica!Pana acuma nimic!Stie cineva cum se scoate din evidenta masina vanduta!A disparut cuvantul RADIERE si a fost inlocuit cu SCOATERE DIN EVIDENTELE FINANCIARE (adica plata impozitului)
rkillera
Te rog sa postezi aici daca rezolvi ceva.
Angelescu Cosmin
Maine ma duc la finante,dar parca vad ca e o coada si o sa dureze numai sa intrebi!
Vinti
eu am vandut masina in noiembrie 2006 unui coleg de servici si am facut actele in ianuarie 2007 am procedat in felul urmator
am facut un act de vanzare cumparare, de unde am facut actul mi-a mai dat si un formular tip cu care am fost la circa financiara si am completat o cerere in care am scris cui i-am vandut masina iar eu am platit impozitul pe luna ianuarie, i-am dat noului proprietar talonul, cartea masinii si cererea de la circa financiara in care reiese ca este platit la zi impozitul iar noul proprietar trebuie sa depuna actele [ in cazul lui la targoviste ] in termen de 30 zile de la data intocmirii actului de vanzare cumparare.
El a tot amanat sa se duca la targoviste si miercuri [ 14.01.07 ] se face 1 luna de cand am facut actul de vanzare cumparare si am 3 nelamuriri
1 - eu vreau sa pastrez numerele cum fac unde fac o cerere aici in B sau in DB
2 - ma sunat noul proprietar si mi-a zis ca trebuie sa scriu in talon ca i-am instrainat masina in data de ...... trebuie sa ma duc la politie sa puna ei o stampila ceva sau doar scriu acolo semnez si gata
3 - el se duce luni [ 12.01.07 ] sa depuna actele pentru a trece masina pe numele lui presupun ca o sa dureze cel putin 1 saptamana pana ii da noul talon si numerele lui pana ii vin lui actele actul de vanzare cumparare expira el mai poate sa mearga cu masina dupa data de 14 cand expira actul de vanzare cumparare
Angelescu Cosmin
A venit noul proprietar al masinii si mi-a adus partea de jos din contractul de Vanzare-Cumparare cu care am fost la primarie sa scot masina de la impozit!Daca nu venea noul proprietar aveam de umblat dupa el ca sa scot masina de la impozit!Am scapat de o grija!
puiu82
Daca aveti idee,ce trebuie sa fac ca sa radiez o masina pe care vreau sa o dezmembrez?
Nu am cunostinte la vreun centru de dezmembrari si nici nu vreau sa mai platesc impozit.
Multumesc anticipat.
Solon
Am si eu nevoie de pareri.
Situatia e urmatoarea:Am gasit un cumparator pentru o masina de care voiam sa scap.Masina nu mai avea nici ITP, nici asigurare.Omul mi-a dat banii urmand ca actele sa le facem la un moment dat.Treaba se treneaza si am vorbit cu cumparatorul ca vreau sa radiez masina sa scap de ea.Ma duc cu toate actele si o radiez.Aleg varianta de radiere la cererea proprietarului unde scrie ca trebuie facuta dovada detinerii unui spatiu unde se tine masina.Asta nu e o problema.Problema este ca daca omul a dat banii pe ea, ramane masina la el,nu?
El ce dracu mai face cu ea?
Daca iese cu ea pe drum si il prinde politia ce se intampla daca verifica seria motorului si vede ca masina e radiata si ca este intr-un garaj, dar de fapt ea e la cumparator.
Sincer nu stiu nici asta ce mai vrea sa faca cu ea.
Solon
Nimeni, nimic?
Mai scriu ceva sa apara iar primul!Poate pica ceva!
Sa ma ierte moderatorii! worship.gif
toporas
Salut ! Ceva de genul asta am si eu: am vandut masina unui tip [n am facut contract] si la mine a ramas doar cartea masinii. Pot sa o radiez din circulatie definitv doar pe baza cartii de identitate?Adica sa ma duc la politie sa i spun ca am pierdut talonul, mi s au furat numerele si ca vreau sa o radiez?Si eventual sa o scot si de la impozit? Stie cineva cum trebuie sa fac?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.