Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevie de un saf
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
GOLAN 91
Cu ocazia sarbatorilor am reusit sa strang si eu 5 milioane si mam gandit s-a imi iau si eu un aparat foto digital .
Dar am o mare problema nu stiu la ce model sa ma hotarasc , (la varsta mea nu pre ma pricep la aparate foto ) .
Va rog ajutamina cu un sfat ce model sa imi iau .
Daca se poate fara caterinca si mistouri .
Multumesc anticipat .
StefanT
Pai ce varsta ai?
george_slz
Un panasonic dmc lz1(vezi steve digicam review) pe la 600 ron!?
Liv05
Aceasi dilema am avut-o si eu, pana la urma mi-am luat din Selgros la 500 RON o camera foto digitala HP PHOTOSMART M525, 6 megapixeli, pana acum sunt multumit de aparat. Mai trebuie cumparat si un card SD de memorie care mai costa de la 50 RON in sus, in functie de capacitatea de memorare
ageana
Si eu tot HP Photosmart te sfatuiesc sa iti iei. Am unul la servici si e omorat toata ziua de o gramada de oameni. Are cam un an si nu are nici pe dreaq. Plus ca face niste poze fara pic de zgomot.

Numai bine

L.E.: Uite o poza la 640*480
Modelul e HP PhotoSmart R717
GOLAN 91
Steffyx am 15 ani
Am cautat si eu , si uitati ce am gasit ,
1 http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...-6mp--pN2521292
2 http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...c740-7mp--pC740
3 http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...PSA530/ad--2320 Sper sa nu se considere reclama
Ce ziceti de cele trei de mai sus
Nico dCi
Contra oferta la selgros si am auzit ca si la flanco.
Camera foto care o poti folosi si ca ,camera web, pt. filmulete la numai299 ron cu tva cu tot.Cheltuieli suplimentare card SD de la 50 ron 256mega(mb) pana la 200ron 2 giga(gb).
Camera este un BENQ DC C510.
Succes la cumparaturi!
Si nu face zgomot 053.gif
ageana
Sper ca faza cu zgomotul nu ai zis-o la misto.
Daca ai vorbit serios... mai informeaza-te.
bogdan3l
Canon !!!
Nico dCi
Am vorbit serios .Nu face zgomot. Ai tu cumva si al tau face zgomot? 090.gif
GOLAN 91
Mi se pare cam ieftin la 299 si am indoieli , nu stiu de ce calitate e la bani astia .
Stie cineva BenQ o firma serioasa are produse de calitate , are cineva un Benq ?
ageana
radmasa.gif
Zgomotul aparateolr foto se refera la altceva (la zgomotul imaginii), nu efectiv la un zgomot sonor.
Ai vazut, cand faci o poza pe inserat cu telefonul, aia se poate numi o poza cu mult zgomot.
Liv05
Nu stiu ce face BenQ in domeniul camerelor de fotografiat, dar ca si monitoare am inteles ca sunt printre cei mai buni din domeniu.

PS:dintre cele 3 prezentate de tine, BenQ-ul e cel mai performant.
george_slz
Cum spuneam, incearca un panasonic, uite-te la dmc lz 1 si da-mi un pm.
autom
Da, am eu BENQ DC C510 din vara.

Este destul de fiabila si sunt multumit de ea.

Am luat un card de 1 Gb si acumulatori si chiar iti faci treaba cu ea.

A costat la vremea aceea 3,5 mil.

Este destul de ,,saracuta,, pentru un utilizator pretios dar pentru un om cu cerinte normale zic ca este Ok.

Foarte important e si faptul ca e ,,compacta,, si nu te predispune la accidente datorate centrului de greutate prost ales. Si culoarea e si mai OK.....meagra ........de fapt sotia mea din cauza asta a pus ochii pe ea.........are rezolutia de 5 megaP si........merge fara probleme.....

Poza facuta cu ea asta vara:

semit
cam foarte neagra wink.gif
StefanT
Foarte reusita poza. Felicitari tongue.gif
darius
blink.gif foarte clar,impecabil............
autom
Da, am eu BENQ DC C510 din vara.

Este destul de fiabila si sunt multumit de ea.

Am luat un card de 1 Gb si acumulatori si chiar iti faci treaba cu ea.

A costat la vremea aceea 3,5 mil.

Este destul de ,,saracuta,, pentru un utilizator pretios dar pentru un om cu cerinte normale zic ca este Ok.

Foarte important e si faptul ca e ,,compacta,, si nu te predispune la accidente datorate centrului de greutate prost ales. Si culoarea e si mai OK.....meagra ........de fapt sotia mea din cauza asta a pus ochii pe ea.........are rezolutia de 5 megaP si........merge fara probleme.....

Poza facuta cu ea asta vara:

marianrec
O fi ea neagra, dar si pozele tot negre le face ?
Era o gluma dar la mine asa se vede poza ta.
SilviuB
Daca Benq face monitoare bunicele, nu inseamna ca si la camere se pricep.
Sfatul meu e sa iti iei de la o firma consacrata. Nasul meu si-a luat camera benq de curand si nu ii place cum ies pozele.

Uite aici o camera interesanta.

...sau aici


....era sa uit, ia-ti cu SD ca si memorie suplimentara fata de memoria interna a aparatului.
autom
Da, am eu BENQ DC C510 din vara.

Este destul de fiabila si sunt multumit de ea.

Am luat un card de 1 Gb si acumulatori si chiar iti faci treaba cu ea.

A costat la vremea aceea 3,5 mil.

Este destul de ,,saracuta,, pentru un utilizator pretios dar pentru un om cu cerinte normale zic ca este Ok.

Foarte important e si faptul ca e ,,compacta,, si nu te predispune la accidente datorate centrului de greutate prost ales. Si culoarea e si mai OK.....meagra ........de fapt sotia mea din cauza asta a pus ochii pe ea.........are rezolutia de 5 megaP si........merge fara probleme.....

,,Zgomot,, are destul de mult........noaptea nu se distinge aproape nimic din pozele facute cu ea.

Poza facuta cu ea asta vara:

blackout
canon !!!, vezi aici
autom
Hehe

si la mine tot neagra se vede.........poate s-a colorat pe drum.....

O mai postez odata..........
GOLAN 91
Mati bagat in ceata cu BenQ .
Pana la urma cred ca raman la cannon asta http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...PSA530/ad--2320
Cu toate ca trebuie sa mai strang bani , da sa nu uit ca mai am si parinri biggrin.gif

Alte sugesti , si poate ma lamuriti si pe mine de BenQ

StefanT
Alta viata...
autom
Hehe

si la mine tot neagra se vede.........poate s-a colorat pe drum.....

O mai postez odata..........
Cr3ativ3
Eu am un Benq DC S4 ! Camera destul de fiabila si scoate pozele binisor, singurul dezavantaj ca nu are stabilizator de imagine in rest nota 10 din partea mea! O sa atasez o poza facuta cu aparatul! In privinta pretului nu mai stiu pt ca are cam un an si ceva! Eu am luat-o cu 8 jumate cu tot cu card de 256 dar acum sau eftinit super mult!
andrei_2006
Prima poza e cea mai interesanta. blink.gif
Kunt
Este un lipicios chiar aici, la cafenea, cativa cm mai sus, se cheama "Sfaturi camere foto digitale COMPACTE". Pe acolo te-ai uitat ?!
Ia canon-ul ala, lasa-le pe celelalte.

GOLAN 91
Da de BenQ C740, 7MP ce ziceti , am gasit la promotie 480 lei .
autom
Din nou........

Sper sa nu va sochez........si sa nu ma ia la rost moderatorii.......pe care ii rog sa stearga posturile mele nereusite......
argon
Stay away from Benq !! sunt niste pocnitori..nu realizezi chestia asta decat cand treci la altceva..in cazul meu de la Benq la Canon...de la cer la pamant rolleyes.gif

Recomandarea mea e un Canon A430, nu o sa-ti para rau.
GOLAN 91
Din cate am inteles cel mai recomandat ar fi sa iau un Cannon (ce coincidenta si imprimanat tot Cannon si sunt multumit de ea) miati recomandat Canon A430 dar eu ma gandeam la http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...PSA530/ad--2320
asta ce credeti nu ar fi mai bine si mrimesc cadou si un card de 512 , mam uitat la pret si un card e in jur de 50 lei , dc cred ca as iesi in avantaji , voi ce credeti
klaus
1. BenQ sunt niste camere video mpeg4 care fac si poze acceptabile. Stau acceptabil la balansul de alb automat, insa in rest eu zic sa va ganditi ca nici nu exista camerele alea.
Eu ti-as recomanda pentru tine un panasonic. gen
- http://www.fotoshop.ro/?rs=%253DGA9yHzv9HX...VwZMJIcM4%253Dc
- http://www.ideall.ro/magazin/Camere-foto/D...cp2--p1052.aspx?
- http://www.601.ro/ProductDetails.aspx?id=23880
Eu zic ca iti va fi suficienta pentru inceput, e mai ieftina decat canonul, are un SD de 512 mb inclus, are stabilizator optic de imagine. Iti mai trebuie doar in incarcator cu acumulatori.
GOLAN 91
Ms pentru ajutor Klaus , dar tot nu mam hotarat ce sa aleg am 2 modele si nush pe care sa il aleg
1 Cannon http://www.ideall.ro/magazin/Camere-foto/P...cp2--p1712.aspx
2 Panasonic http://www.601.ro/ProductDetails.aspx?id=23880
La amandou primesc un card de 512 cadou dar este diferenta de 50 lei si nush ce sa fac eu mam gandit la Cannon , Voi ce ziceti ???
StefanT
Asculta ce ti-a zis klaus ca stie ce zice. Aparatele profesionale canon sunt printre cele mai tari dar nu e cazul la tine. Mergi pe Panasonic zic eu.
klaus
Eu as lua panasonicul, numai pentru stabilizatorul de imagine. Insa canonul face poze ceva mai bune, dar ma indoiesc ca iti vei da seama. Sunt chestii de detalii.

PS: panasonicul e mai usor si are si histograma live pe ecran. Doar ca nu are vizor optic, dar nu cred ca l-ai fi folosit. Vizorul este folosibil la camerele mai "bulky", la astea "tabachere" e mult mai rar folosit.
GOLAN 91
OK Merg pe mana ta Klaus , sper sa nu ma dezamagesti smile.gif) Am glumit .
Acuma am si eu cu ce sa fac poze la GOLANU meu smile.gif)
Cat mai curand o sa ma duc sa mil iau sa caut acuma adresa magazinului si ma duc biggrin.gif
GOLAN 91
OK Merg pe mana ta Klaus , sper sa nu ma dezamagesti smile.gif) Am glumit .
Acuma am si eu cu ce sa fac poze la GOLANU meu smile.gif)
Cat mai curand o sa ma duc sa mil iau sa caut acuma adresa magazinului si ma duc biggrin.gif
vali vtk
Nu o sa fii dezamagit panasonic lumix foloseste lentile marca leica care sunt printre cele mai bune din lumedaca nu crezi cauta aparate foto leica sa vezi scoruri blush.gif
Kunt
Amandoua cred ca sunt ok. Eu mi-am luat de curand un canon a530, sunt foarte multumit de el, pana acum nu mi s-a parut ca as fi avut nevoie de stabilizatorul optic de imagine. Mai am un panasonic in familie, ceva mai bun ca asta de aici si a mai scos si ceva poze miscate sa stii. Canonul din cate vad are rezolutie mai mare la filme si un zoom optic un pic mai mare, nu stiu cat o sa-ti foloseasca asta.




St
Vad ca deja te-ai hotarat, totusi daca vrei informatii despre canon, am si eu nul la fel, iti stau la dispozitie. smile.gif

Numai cand ma gandesc ca eu am dat aproape dublu pe el......
GOLAN 91
OK ai dat dublu , da esti multumit de el ?
Un var de al meu are la fel ca asta a350 nush ce nume are al lui doar ca al lui are 4 mpixeli si e ff multumit de el si ma gandeam sa imi iau si eu tot Canon ca am auzit ca sunt bune .
argon
La nevoile unui om normal(adica care nu foloseste camera in scopuri profesionale) sunt suficienti 3 megapixeli, ce rost are sa ai 6-7 daca tu folosesti in mod normal rezolutia ce foloseste doar 2-2,5. Si apoi conteaza mult mai mult claritatea imaginii si culorile vii, lucruri ce nu au legatura cu megapixelii. Iti zic din experienta personala ca un Canon de 3-4 mp face poze muuult mai reusite decat un Benq de 7 mp...degeaba are 7 daca imaginea e stearsa, culorile moarte si mult zgomot de fond..
St
QUOTE(GOLAN 91 @ 8 Jan 2007, 16:40)
OK ai dat dublu , da esti multumit de el ?
Un var de al meu are la fel ca asta a350 nush ce nume are al lui doar ca al lui are 4 mpixeli si e ff multumit de el si ma gandeam sa imi iau si eu tot Canon ca am auzit ca sunt bune .
*




Am dat dublu, adica aproape 1000RON in septembrie 2005.

Intre timp preturile au scazut foarte mult.
EU am un CAnon A 510, foarte multumit de el.
Alegerea e a ta, eu nu am mai studiat cu atentie piata, dar mergi p emana lui klaus, sigur stie ce spune. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.