Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statiunea preferata de pe malul marii...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
echosektor
ce statiune preferati?unde credeti ca e mai curat,fete mai frumoase?...etc.



mie imi place in neptun.ma duc de la cateva luni acolo.imi place ca e curat,desi au inceput si acolos a apara buticuri suspecte...unele lucruri au ramas neschimbate si asta imi place.mai nou au cam distrus lacul neptun ceea ce nu ma bucura deloc.au inchis o parte ca vor sa faca nu stiu ce restaurant.

imi place si in mangalia pentru ca are unele parti (mai ales centrul) foarte curat....
misterb
orice statiune care este in afara Romaniei, Ucrainei sau Bulgariei.
MoneyTalks
Incearca in Croatia. Cei ce au fost acolo au spus ca nu vor mai calca vreodata pe tarmul marii negre :twisted:
AL
1. St. Tropez, dar si Nisa, Cannes etc.

2. Croatia - eu am fost la Rovinj, la cca 20 km nord de Pula, dar am auzit ca este foarte frumos in sud, catre Dubrovnik

3. Grecia.... as prefera o insula

4. ....la loc pentru Turcia... inca nu am fost acolo

5. Neptun-Olimp-Jupiter-Cap Aurora....si Costinesti



Vara asta voi experimenta plajele din jurul barcelonei si pe cele din Franta de la oceanul Atlantic, in zona Bordeaux....impresiile peste o luna... :wink:
viulian
Cea mai faina mi se pare ca fiind Venus-ul.. (in care am si copilarit verile).



E un mic orasel de hoteluri, spre deosebire de statiuni precum Jupiter, Cap Aurora, Olimp, chiar si Saturn putin, care au doar cateva hoteluri pe malul marii, si... cam atat.

Neptunul mi se pare prea 'riguros' - o sosea principala cu hoteluri de-o parte si de alta asezate paralel pe lungime..



In rest acum mai toate sunt cat de cat curate, reasfaltate, revaruite.. N-am apucat sa merg pe plaje anul asta sa vad care sunt curate si care nu, dar banui ca mai ca in fiecare an vei gasi mucuri de tigari la fiecare pas pe nisip...
Bobo
la noi vama veche;

dintre locurile unde am fost grecia si turcia;

dintre cele unde n-am fost, thailanda, hehe.. mai ales noaptea, hehe..
echosektor
viulian..problema cu mucurile de tigari tine de civilizatia noastra, care sincer e in pom...au pus astia cosuri de gunoi din 50 in 50 de metri si romanasii nostri tot pe jos arunca..asta este...sper totusi ca ne vom civiliza intr-o zi
Ov
vama din pacate s-a stricat de tot (de vreo 3-4 ani), 2 mai-ul a ajuns sub orice critica, mai ales la preturile ca de mamaia. In rest nu stiu ce sa zic, as incerca mamaia dar nu pot :U, asa ca anul asta ma duc la cineva in eforie (are o vila in regim hotelier cu SUPER conditii) si mergem toata gasca si o sa fim doar noi. Sper sa fie mishto, ca in eforie chiar n-am mai calcat pana acum
Ake
1. Bora Bora (7000$/sejur/pers) - daca castig la loto

2. Cannes - daca ajung director general la o mare companie

3. Antalya - daca pot sa plec in concediu in septembrie (august=prea cald0

4. 2Mai - ptr ca anul trecut am stat cu 300.000 /zi camera si mancam la Flamingo 3 persoane 2 feluri+suc +bere cu 210.000 (mamaia 1 friptura era 250k)



P.S. cred ca OV a avut ghinion de a nimerit in 2Mai preturi de Mamaia
Ov
anul trecut tot in 2 mai am stat, pe cazare am dat 450 de mii camera (si am nimerit la etaj cu unii care sa kku din 3 in 3 minute si lasau o mizerie de nedescris) si bonus gazda era una "lipicioasa" sa zicem, si nu scapam de ea, tot timpul venea si ne punea nu stiu ce alai de trompetisti in memoriam vremurilor apuse cand el insusi canta la trompeta.



De halit, haleam de obicei la dinamo, pana si-au batut aia joc de noi (adica nu au vrut sa ne onoreze comanda, zicand ca n-au, cu toate ca la mesele din jur continuau sa aduca si dupa o ora ce voiam noi sa comandam, oricum s-a lasat cu un scandal monstru si cu papanasi din partea casei; nu cred ca a fost problema de spaga acolo, ca lasam la o masa de 6 oameni, minim 150 spaga). Apoi am descoperit un italian care facea pizza si lasagna beton, dar in penultima seara, tocmai cand mai venisera niste amici, am nimerit o lasagna facuta in urma cu o saptamana si incalzita (prost) la microunde, de ne-a stat in gat. Acestea fiind zise, am spus ca nu mai calc prin 2 mai.
tarzy
Portita (Gura Portita) - daca i se poate spune statiune.

am fost in acest sfarsit de saptamana. Foarte frumos, utilat si stilat.

se ajunge cu vaporasul de la Jurilovka (150.000 / pasager) si dureaza cam 1 - 1 1/2 h.

cel putin in aceasta vara (probabil ptr ca-i an electoral si cica Nastase ar fi implicat pe acolo) nu te costa nimic sa pui cortul, in schimb ai acces gratuit la dusuri cu apa rece si calda non stop.



exista si cazare organizata (casute + vile) la scoruri acceptabile.



sunt cam 3 terase/restaurante dar care au acelasi patron (preturi egale) iar scorurile sunt acceptabile (o masa de 2 feluri ptr 2 persoane a costat pana in 400.000).

se gasea bere la draft de 400 la 16.000 - skol respectiv 25.000 - tuborg.



partea naspa este la apa potabila, trebuie sa aduci cu tine ptr ca oferta oficiala nu cuprinde decat la PET de 0,5 a 25.000/bucata.

Sambata seara se organizeaza foc de tabara cu cor de lipovence iar apoi discoteca gratuita cu striptis la bara.

Eu am stat acolo de Joi pana Luni si parca nu-mi venea sa plec. Pe ansamblu am ramas cu o impresie foarte placuta.
echosektor
pe unde e Portia asta?
tarzy
este Portita, am corectat in postul de mai sus.

pai daca te uiti pe o harta a Ro, este intre complexul de lacuri Golovita-Razim-Sinoe si mare, cam la jumatatea Distantei intre Sf. Gheorghe si Constanta
Ov
mi-am mai adus aminte inca un lucru: Anul trecut in vama (am fost de cateva ori la plaja, ca eu stateam in 2 mai), am gasit in NENUMARATE randuri pe plaja, IN NISIP, ACE de seringa :evil: :evil: :evil:
tarzy
QUOTE (\"Ov\")
mi-am mai adus aminte inca un lucru: Anul trecut in vama (am fost de cateva ori la plaja, ca eu stateam in 2 mai), am gasit in NENUMARATE randuri pe plaja, IN NISIP, ACE de seringa  :evil:  :evil:  :evil:




se pare ca s-a incns treaba, de obicei pe acolo doar se pufaia
asarban
Ma duc la 2 Mai din 1993 si zau ca preturi mai mici ca acolo nu gasesti!

Ov...daca te mananca in ...sa papi la Dinamo?

In 2 Mai mananci "eftin si bun" la Turist si vis-a-vis la carciuma aia cu prelata galbena

De asemenea, peste si toate cele mananci la cherhana la Calin

Anul trecut am stat 15 zile si ne costa haleala pe zi (eu + consoarta) maaaxim 500k pe zi cu tot cu "udeala"

Asa ca am "parlit" 12 bulioane pe 15 zile cu tot cu benzina si alte mici cumparaturi care nu se pot face decat de la mare de la bazar la pret triplu decat in Bucuresti.......
Ake
Asarbane daca mergi si anul asta poate ne intalnim pe-acolo (la Turist)

Eu de obicei mananc la Flamingo (pranz+cina) si dupa amiaza pe la 5 rad niste mici (+bere) la Turist pentru ca mie personal (daca e cineva de alta parere sa spuna) mi s-au parut cei mai buni de pe oriunde am fost pe litoral.

Alte avantaje pe care consider eu ca le are 2Mai in afara de preturi:

LINISTE -pana acum n-am vazut acolo pe nimeni sa-si ia Pawasonicu de 50W pe plaja sa de Costi la toata populatia, nu auzi muzica de la terase tare de sa-ti stea micu-n gat,

CURATENIE - nu zic ca e extraordinar, dar din tot litoralul cred ca la 2Mai procentajul de turisti care arunca gunoiul la cos e cel mai ridicat
asarban
QUOTE
mie personal (daca e cineva de alta parere sa spuna) mi s-au parut cei mai buni de pe oriunde am fost pe litoral.  

Alte avantaje pe care consider eu ca le are 2Mai in afara de preturi:

LINISTE -pana acum n-am vazut acolo pe nimeni sa-si ia Pawasonicu de 50W pe plaja sa de Costi la toata populatia, nu auzi muzica de la terase tare de sa-ti stea micu-n gat,  
CURATENIE - nu zic ca e extraordinar, dar din tot litoralul cred ca la 2Mai procentajul de turisti care arunca gunoiul la cos e cel mai ridicat




EZECT!, Riguros EZACT!

mai ales la capitolul mici!

Probabil ca aterizez pe acolo prin august!

Ma gasesti langa cortul lui Liviu (altu' nu asta al nostru, in fata dusurilor la plaja de "netextilisti" ca sa nu spun altfel ca imi sare lumea in cap
miki
Pina acum 3-4 ani Vama! De ce ? pt ca era mai multa liniste decit in 2Mai, plaja mai buna , lume mult mai putina!

Dar au inceput sa vina toti "baiatii lu' tata" cu jeepane, sa faca alde BIBI festivaluri si primarul sa dea autorizatii de constructie in draci, si mai ales SA NU-I DEMOLEZE pe aia de-au construit pe plaja si dau "muzica" la maxim pina dimineata desi nu=i nimeni pe terasa lor. Si astfele s-a ales praful de locul ala !

Poate o sa incerc la Portita, numai ca acolo sint 2 probleme: apa potabila si accesul. Unde las eu tutu-ul 7/8 zile? Si ar mai fi una- nu stiu daca au plaja pt aia amariti care n-au bani d ecostum de :mrgreen: baie
tarzy
QUOTE (\"miki\")


...................

Poate o sa incerc la Portita, numai ca acolo sint 2 probleme: apa potabila si accesul. Unde las eu tutu-ul 7/8 zile? Si ar mai fi una- nu stiu daca au plaja pt aia amariti care n-au bani d ecostum de  :mrgreen: baie




hai ca treaba nu-i chiar asa de groasa

1. apa potabila o poti cara cu tine sau iti faci abonament la baietii cu vaporase si-ti aduc la 2-3 zile. Eu as opta ptr prima varianta, cateva baxuri de apa minerala pe care le ingropi in nisip sa tina rece.

2. tutu-ul merge lasat in parcarea din Jurilovca contra a 50.000 lei/zi, in schimb primesti un PV, daca ai noroc prinzi loc de parcare la umbra iar masina va sta super bine.



in general langa cort am vazut ca nici macar topless nu se practica dar exista solutii si ptr cei care nu suporta textila expusa la soare, va trebui sa mergi cam 5-600 m de locul de campare spre far.



tips: daca mergeti la portita va sfatuiesc sa campati pe partea dreapta fata de Receptie, plaja este mai faina
miki
QUOTE


in general langa cort am vazut ca nici macar topless nu se practica  


Nu te lasa sau nu vrea lumea?
tarzy
nu se pune problema sa te lase sau nu, dar eu nu am vazut pe nimeni practicand.

in schim la doar cateva sute de metrii mai acana se practica nudism in toata regula.
SYL
QUOTE


Asa ca am \"parlit\" 12 bulioane pe 15 zile cu tot cu benzina



benzina???? sigur nu era motorina?



Ca sa raspund si eu la topic, imi plc Mamaia si Neptun. Nu imi place deloc Costinestiul. Din pacate inca nu am apucat sa ajung in 2 Mai sau in Vama Veche sa vad cum este..... Si din pacate se pare ca anul asta nu o sa ajung la mare; a naibii licenta.
asarban
Anul trecut era benzina ca aveam inca DSN
echosektor
nici eu prea stiu alte statiuni decat Mangalia,Neptun,Olimp,Saturn...poate o sa ajung si prin celelalte...
pleosc
Am fost la portita si am stat la far...cam 1,5 km de statiune...si pe drum am vazut nudistii multi,unii chiar cu toata familia,dar ce-i drept,mai la 500m de restul corturilor.

A,farul apartine armatei,nu poate sta orice turist la el.
laufery6
Si ne-ai spus ca nu poate sta orice turist ca sa ne arati ca tu nu esti "orice turist" ? smile.gif tongue.gif
ydaniel
mamaia imi place dar prefer mangalia pt ca acolo am acces mai usor la mare!!adica imi pun barca pe mal si..direct in...garla cea mare cu ea!!!
AND
In RO ... Mamaia bineinteles! De asemenea daca vrei o statiune mai primitoare pt tine + familie .. Eforie Nord e mai mult decat ok!
In afara RO ... in Grecia nicaieri altundeva decat Asprovalta ,care este cea mai mare si frumoasa statiune din nordul greciei. Am fost si este superb..va garantez ! Este cam la 60 km de Thessaloniki .. o gasesti fara probleme. Ce mi-as dorii sa mai ajung p'acolo in viitorul apropiat rolleyes.gif
Manuel
Avand in vedere ca vacanta se apropie cu pasi repezi, am inceput cautarea de oferte pentru litoral.
Dupa exeprienta nefericita de anul trecut de la Hotelul Beta din Saturn, anul asta as vrea sa merg la Mamaia. V-as ramane recunoscator daca ati putea sa-mi recomandati cazare mai ieftina (hotel 2 stele, bungalow sau particular care sa nu ma jupesca de bani si sa nu ma faca la bagaje).
Multumesc anticipat.
AL
Mai la sud si mai la est... vei gasi ceea ce cauti... Turcia, Grecia etc.
Manuel
Al, m-am gandit si la posibilitatea asta dar e prea departe si pot aparea prea multe cheltuieli neprevazute. Cu noile mele rate, bugetul este extrem de restrans; in tara macar stiu exact pe ce ma bazez. In plus, ma ingrozeste ideea de a umbla dupa pasapoarte...
vv
Manuel, Mamaia e statiune scumpa, "de fite". Nu prea cred sa iesi ieftin acolo... lasa cazarea, din cate am auzit eu o sa te rupa restaurantele.
Noi de obicei mergem la Saturn, la hotel Hora/Balada - e misto, camere cu mobila noua (Mobexpert), AC, termopane, curate, etc. Masa - la Cupidon, nu toate felurile sunt fantastice, dar localul e misto.
Anul asta ne gandeam sa variem putin. Bine, noi inca speram ca mergem in Croatia da' oricum pe aia mica n-am tupeul sa o iau la un drum lung cu masina, asa ca o sa mergem tot la noi la mare. Stie cineva cum sunt hotelurile din Venus? E foarte important pentru mine sa aiba mobila noua, nu modibiler de-ala distrus de pe vremea lu' Ceasca.
Manuel
vv, am fost anul trecut intr-o "excursie" de-o zi in Mamaia. Intr-adevar, sunt magazine si restaurante foarte scumpe dar gasesti si locuri cu preturi omenesti. Bine, acum nu sut neaparat chitit pe Mamaia...dar daca as gasi o oferta atractiva, n-as sta pe ganduri. Nu se compara cu nci o statiune din sudul litoralului (in afara de Neptun, bineinteles).
In Venus am stat 2 ani: la Hotel Diana (parca) - infect iar acum doi ani am stat la Favorit. Pe asta din urma ti-l recomand cu caldura, e proaspat renovat si nu foarte scump. Singurul impediment - e cam departe de centrul statiunii.
miki
Vama Veche! La cort! Cazare gratis!
Daca ar dispare hardugiile de pe plaja, ar fi chiar OK! Adica LINISTE asa cum era acum 10 ani!
PS! Si bonus, fete (unele chiar frumoase) la costum de baie tip Eva!
Manuel
Neeeahhh...la cort pot sta si in Mamaia. Mie-mi place dar vreau ca si nevasta-mea sa se simta bine dupa un an de munca, nu sa fie nevoita sa faca mancare si sa spele blide. Iar daca vine ploaia, la cort iti blestemi zilele.
In privinta bonusului, nu ma pronunt dar...Paaaaauleeeeeee, i-auzi ce zice domnu' smile.gif)
asarban
Ntz...lu Paul nu-i plac decat SRR-istele...
miki
QUOTE(Manuel @ 19 Apr 2005, 10:12)
Neeeahhh...la cort pot sta si in Mamaia. Mie-mi place dar vreau ca si nevasta-mea sa se simta bine dupa un an de munca, nu sa fie nevoita sa faca mancare si sa spele blide. Iar daca vine ploaia, la cort iti blestemi zilele.
In privinta bonusului, nu ma pronunt dar...Paaaaauleeeeeee, i-auzi ce zice domnu' smile.gif)
*



Ai fost cu cortul la Vama? Vorbesc de perioada aia de acu 10 ani, nu acum cind au navalit manelele!
Sa nu faci altceva decit sa iesi dimineata din cort direct la 2 pasi de apa, sa vezi un rasarit adevarat?
Si dupa aia "obosit" de atita somn, sa te lafai in soare pina pe la prinz! Si dupa care sa te retragi la umbra sa mai dormi nitel, si tot asa 10 zile!
S-a n-auzi un mobil, o manea?
De spalat vase nu-i nevoie (s-au inventat alea de carton de unica folosinta)! De mincat se pot minac si conserve in alternanta cu o cina sau un prinz pe la bodegi!
Singura problema reala este ca AU NAVALIT FITOSII SI MANELISTII ! Huooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asarban
Eheeheeee domnu..ce vremuri demult apuse..cu mancat de hamsii pana ne luceau ochii de la fosfor...cu foc pe plaja unde apareau instantaneu 2-3 insi cu chitara sau flaut si ieseau niste music-session...
Cu porumb copt si cartofi copti in jar..ambele alimente cior..asta...gasite pe camp..
Cu scoici pe tabla...
Zacutul ala ...cu singura activitate "intelectuala" fiind cititul vitezometrului..cu plimbari 2MAi -Vama si retur, cu scandaluri cu granicerii ca INTOTDEAUNA loc de cort gaseai numai pe fasie..
miki
QUOTE(asarban @ 19 Apr 2005, 12:38)
Eheeheeee domnu..ce vremuri demult apuse..
*



Pacat! Ai mare dreptate! 256.gif
Dar se pare ca apare o raza de lumina! Cica prefectul de Constanta a dat dispozitie (sa se respecte legea) sa darime TOT ce este construit PE PLAJA!
post-336-1110552489.gif
Mai ales ca acolo este REZERVATIE!!!!
asarban
DA BAAAAAAAAA da' nu ne va mai da voie cu cortuuuu!
murfi
Marfa acum 10-12 ani in Vama, veneau vamesii calare si ne daramau corturile...

si era si nea Sandu 'pescaru'

si nu era nici o carciuma...

si nici toalete...

si era lan de porumb...

Pentru o bere trebuia sa mergi la 2mai...

Ce vremuri, as da oricat sa mai fie asa....

Am fost in fiecare an de atunci dar parca in ultimii 2 ani a fost prea de tot, nu cred ca mai merg de anul asta........

QUOTE(miki @ 19 Apr 2005, 16:44)
Pacat! Ai mare dreptate! 256.gif
Dar se pare ca apare o raza de lumina! Cica prefectul de Constanta a dat dispozitie (sa se respecte legea) sa darime TOT ce este construit PE PLAJA!
post-336-1110552489.gif
Mai ales ca acolo este REZERVATIE!!!!
*


dantes
Ptr. ca as putea sa ii indic cate ceva lu' Manuel vreau sa spun ca Mamaia e o statiune facuta destul de bine...Acuma nu stiu cine te pune sa te arunci sa mananci la terase/restaurante din Mamaia in fiecare zi...

Cel mai ieftin e sa stai ori in gazda prin Cta., ori la un hotel de 2 stele din Mamaia...La partea cu mancarea e mult mai simplu...ori iei ceva din magazine din Cta, chiar Metro daca vrei, sau te duci frumusel la terase/restaurante din Cta..NU din mamaia...si ai sa vezi diferenta...Sunt o groaza de restaurante bune si eftine la care pentru 1-2 km de mers cu masina, scutesti sute de mii la fiecare masa...

DAR...cel mai mult recomand o gazda, de preferinta la cunoscuti, cu acces la bucatarie, si halesti ca acasa...iar daca vrei cate ceva iesiri la restaurant...dupa buget!

Binenteles plaja la greu, si recomand plaja de la Iaki-terasa Tomis...de 15-16 ani numai acolo merg si dupa o groaza de tentative in alte parti tot acolo e mai fain...

Ce as dori ar fi sa mai rareasca sezloangele si sa nu mai ingradeasca plaja!!! INSA sa ramana beach-barurile!!! Sunt locul meu favorit...bere-apa-bere-fotbal-bere-soare-bere !
Manuel
Mersi, dantes! Acu' vine si intrebarea de 100 puncte pentru constanteni: stiti pe cineva care primeste in gazda? Anunturi sunt garla, dar as prefera pe cineva cunoscut.
dantes
Pai...nu promit dar ma interesez la o vila la un prieten bun..din cta...doar ca ala inchiriaza de dinainte..sa vad ce si cum...si daca e vb...

Eu pendulez intre buc si cta...niciodata nu o sa-mi schimb buletinul de cta...
bomicabomic
Mai frati forumisti, ziceti-mi si mie un hotel bun in Neptun. Bun inseamna renovat, cu mobilier nou, AC. Nu conteaza, 2 sau 3 stele.
Anul trecut am stat la casutele lui Borcea, de 3 stele. Marfa pentru mine.
Dar nu mai vrea consoarta. mad.gif

Aaaa si am uitat, sa aiba si parcare.
Manuel
De ce nu mai vrea la casute? Pe unde sunt amplasate? Mai tii minte preturi?
bomicabomic
Preturi 24 Euro/persoana cu mic dejun inclus (Baie, AC, minibar, TV). Nu mai retin exact, dar pe undeva pe aici.
Insa micul dejun era la restaurantul Rustic si mai puneai ceva de la tine pentru o mincare zdravana si preturile erau cam mari.
Amplasare, linga bowlingul din Neptun, complex Luna Parc (Prichindel), Spring Time.

Nu mai vrea, din cauza frunzelor, pufurilor si a altor mizerii care intrau in casuta.
Cu toate ca , casuta are o terasa cu scaune si masuta, super de stat seara la o bere si o tigara + ca esti inconjurat numai de verdeata+ ca ai parcare sigura + ca esti aproape de lac etc....
Asta e!!! Prefera sa stea in 4 pereti, ca la Bucuresti. Femeileeeeeeeee......astea!!
Ant
Am un prieten care inchiriaza apartament cu 2 camere in Neptun. Daca intereseaza pe cineva pot afla ce si cat. Stiu ca boscorodea ceva ca ar prefera sa-l dea pe tot sezonul pe o suma dar nu mai stiu cat ...
Marius81
Pt cine isi permite sa ajunga asa departe recomand statiunea Zandvoort din Olanda , pe tarmul Marii Nordului , este superb .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.