Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am ramas fara frana de mana!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Am tras frana de mana.
Cand dau drumul se aude un pocnit si sare din mana mea un buton negru si un arc. Butonul este cel pe care trebuie sa apesi ca sa poti ridica sau cobora maneta franei de mana si are un filet pe interior. Arcul il tine probabil tensionat.
Da cum fac eu acum,sa pot infileta butonul inapoi si sa am frana de mana? Acum daca trag de ea revine inapoi, nu mai prinde pe zimti? Tre sa desfac cablul de pe dedesupt?
Mersi!
costi
ori faci un buton la strung ori schimbi maneta
florinutzu
Da nu cred ca s-a stricat surubul la filet, ci cred ca s-a desurubat cumva. Problema este cum fac eu ca atunci cand imping de buton sa infiletez, cu arcul pus dedesupt sa pot ajunge sa prinda in filet asa incat sa se infileteze?
costi
nu poti; trebuie demontata maneta sau slabit foarte mult cablul !
profilul butonului e rotund ?
workarea
Ba da, poti. Am facut eu operatia. Trebuie sa lasi frina in jos, ca sa iasa cit mai in afara axul pe care infiletezi. Vezi sa nu spargi butonul, care e doar niste plastic turnat pe o piulita, ca nu-l mai gasesti. Ca info, toata maneta, cu prindere cu tot, e vreo 20 si ceva de lei. Spor.
ag02cws
Eu zic s-o lasi asa ca e mai mult mai comod cand vrei sa iei curbele cu frana de mana smile.gif
st3fun
Cumpara alta ca e eftina si se merita. se poate sa fie mancata. Asa s-a intamplat la a mea, o ridicam, si cadea inapoi, si cand am desfacut-o , zimtii aceia mergeau in gol, facuse canal.
johnox
Poti f. usor sa faci un sant pe butonel , si cu o surubelnita sa il infiletezi bine merci, numai ca nu o sa mai fie estetic butonelul cu santul ala pe el.
Simplu
workarea
Bre oameni buni, nu inteleserati ca i s-a desurubat pur si simplu butonul si i-a cazut pe jos? Ia-l, Florine, de pe jos si insurubeaza-l la loc cu degetelele, ca doar n-ai chef sa schimbi toata maneta degeaba. Nu de alta, da' e de munca.
florinutzu
Am rezolvat! Am pus o surubelnita in spatele bratului si acolo unde sunt zimtii pe care prinde si am apasat inspre in fata. Asa a iesit surubul mai inspre in fata. Am fortat un pic prin impingere cu butonul si la a treia incercare de insurubare am reusit sa il infiletez. Faza e ca parca nu a mers prea multe ture. Acu astept sa pice iarasi ca poate am pus arcul rau si agata in spire cand vreu eu sa invart pentreu a infileta.
A trebuit sa imping pentru ca nu ma lasa arcul sa ma apropii de buton da l-am amegit.
Mersi pentru sfaturi!
workarea
Daca puneai multa vaselina, nu mai agata arcul.
omegabear
Si la mine a sarit butonul acela. M-am tot jucat rotind de el aiurea, fara sa-mi dau seama l-am desurubat aproape de tot si la un moment dat cand am tras frana a zburat butonul.
Eu am reusit sa strecor degetul mic de la mana dreapta pe sub maner (de jos in sus) printre cele doua margini metalice (mai aproape de baza) si am pipait cu varful degetului o tija pe care am deplasat-o spre fata (sa iasa maxim din maner) apoi cu mana stanga am pus arcul si apoi cu butonul acela am presat arcul pana am simtit la degetelul drept ca incep sa imping si tija. Asa c-am presat tare pe ea cu degetelul strecurat incercand sa o blochez (ca sa nu poata fi impinsa inapoi sau rotita) in timp ce infiletam la loc butonul.
Pe scurt: cu degetul mic de la o mana (sau ceva bucatica lemn/plastic) strecurat pe sub maner se cauta tija, se deplaseaza spre fata si se tine contra pana ce, cu cealalta mana se introduce arcul apoi se preseaza si se infileteaza butonul piulita la loc.
MECCA
la capitolul probleme cu frana de mana adaug si eu una cu care fiecare posesor de dacie se intalneste iarna cand dau frigurile si anume, inghetarea franei de mana.Ce se poate face in acest sens (cu toate ca de cand am luat masina, trag frana de mana la fiecare oprire)deoarece masina ramane afara pe strada, iar strada e in vale.Cu acesta problema m-am lovit exact acu 2 sapt cand a dat prima zapada in CTA.Acu ca nu mai este asa frig nu mai ingheata si o trag linistit, dar ma gandesc ca vine zapada iar si iar probleme.
maryus_83
Mai, eu o trag mereu cand opresc, indiferent de anotimp si pana acum nu a inghetat.smile.gif
ATM
In principiu, daca totusi cablul e bine facut si n-are taieturi etc n-ar trebui sa inghete.
Cum insa principiile nu tin loc de calitate a pieselor (mai ales la Dacia), cablul de obicei face condens, /se ciupeste, intra p-acolo mizerie si se intepeneste la frig.
De deblocat, cel mai simplu, misti usor masina inainte/inapoi 1m / 1 m si pana la urma isi da drumul.
Sau daca vrei sa faci o treaba, bagi pe camasa cablului ceva ulei. Sau daca e cablul ruginit rau si nu prea mai are manseta, il schimbi cu totul.
Al meu n-a inghetat vreodata. Si arata ca vai mama lui, l-am luat cu el pe masina. Dar cum am zis, nu-i taiat, nu-i ruginit la capete, isi face treaba bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.