Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: aprindere electronica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
iuliusss
salutare,

daca ma puteti ajuta....am o aprindere ruseasca care a fost legata gresit dry.gif
am inteles ca tranzistorii (sau cum se numesc) ar fi de vina.
de unde fac rost de ei sau ceva echivalent.

multumesc si astept raspunsul vostru!
yo9hrb
De unde esti?
iuliusss
din pitesti


yo9hrb
Cam departe de mine. Cum a fost legata gresit?
freddybb
QUOTE(yo9hrb @ 12 Jan 2007, 16:25)
Cam departe de mine. Cum a fost legata gresit?
*



Aprinderea este una capacitiva asta inseamna ca are un circuit oscilant care transforma curentul continuu de la baterie in curent alternativ care este ridicat de un transformator la 150-300 volti, este redresat si tine incarcat un condensator care la randul lui este descarcat de un tiristor in primarul bobinei de inductie, aprinderea este fiabila dar solicita rezistentele de izolatie ale bobine a fiselor de bujii si termina electroxii acestora.Eu i-ti recomand o aprindere electronica tranzistorizata care da rezultate bune la dacii, cea ruseasca este destul de dificil de reparat pt ca ai nevoie de componente de calitate care sa-ti reziste la varfurile de tensiune
bygy007
acei tranzistori sint cu germaniu depinde de tipul celor de acolo N P N sau P N P


se pt inlocui cu ASZ 17,18 sint cu germaniu P N P daca mai gasesti


nu stiu daca merg cei cu siliciu tip 2N3055 care sint N P N

diferenta intre cei cu germaniu si cei cu siliciu sint tensiunile de polarizare la siliciu fiind mai mare decit la germaniu
Giurisici Fabian
adica la germaniu 0,2;0,3V si la siliciu 0,6;0,7V pe jonctiunea baza-emitor.asta inseamna ca ar trebui modificate rezistentele de polarizari daca iti permite montajul
P.S. bygy(tranzistorii sunt identici uitete la ce scrie pe ei)
bygy007
am vazut dar am spus ca se pot inlocui cu ambele tipuri pnp sau npn cu exceptia germaniu siluciu care trebuie lucrat la polarizari cu precizarea ca daca se schimba tipul pnp cu npn se inverseaza alimentarile condesatorii electrolitici si diodele din partea de oscilator nu si la iesirea spre tiristor cu ochiul.gif
yo9hrb
Daca nu gasesti pe nimeni sa ti-o repare mai aproape trimite-o la mine, incerc eu sa ti-o fac. Numa' sa nu te grabesti prea tare.
gti98
P217 sunt pnp cu germaniu; echivalenta cu ASZ 15-17, AUY 32, 4NU74(tesla) sau se pot gasi chiar P217 (pe la radioamatorii si electronistii mai...vechi, in special in zonele de contact cu tehnologia ruseasca (Moldova si Bucurestiul) Toate tranzistoarele enumerate mai sus au problema unei capsule diferite, si e musai sa aiba contact termic bun cu carcasa care-i si radiator de caldura (sunt necesare prelucrari mecanice - frezare - mai dificil de accesat in conditii de amator....) Chiar daca ai incerca sa utilizezi 2N3055 sau echivalente, la siliciu problema nu sunt polarizarile (nu-i mare scofala sa reduci 1-2 rezistoare ca valoare) ci tensiunea reziduala de saturatie mult mai mare, care-ti va reduce randamentul si performanta montajului. (si in plus mi se pare ca colectorul e conectat galvanic la masa prin carcasa-radiator, sarcina e in emitor; ar trebui sa izolezi in plus, complicatii)
Dar poate nu s-au defectat tranzistorii (de la o eventuala conectare inversa a alimentarii)(montajele astea cu componente discrete sunt mai robuste decat minunatele circuite integrate moderne....) si s-a ars ceva din circuitul de comanda (intrarea dinspre ruptor)..
Bafta!!!
mihai1677
Alimentaeza aprinderea, platina fiind deschisa, trebuie sa ai curent pe acea priza cca 220V alternativ,(de se gandi rusu ca poate vrei sa alimentezi si altceva) daca nu ai tensiune atunci ridicatorul este busit, unul din tranzistori, daca ai tensiune ai ceva pe partea de comanda.
tibip
alimenteaza montajul. daca tiuie, convertizorul ridicator de tensiune functioneaza. daca nu, tranzistorii respectivi sunt vinovati. Ce sa facem, tehnologia anilor 70... Oricum, partile slabe ale aprinderii acestea sunt tranzistorii P207, tiristorul de descarcare KY202 (romanesc KU202) serios subdimensionat fata de cerintele aprinderii, condensatorul de "forta" sa zic asa, de 1 microfarad la 500 Volti, si traful de comutatie, care la mine s-a ars de 2 ori, pana am abandonat toata aprinderea, si am pus platina inapoi si gata... e mai simplu asa.
marianrec
QUOTE(mihai1677 @ 15 Jan 2007, 11:38)
Alimentaeza aprinderea, platina fiind deschisa, trebuie sa ai curent pe acea priza cca 220V alternativ,(de se gandi rusu ca poate vrei sa alimentezi si altceva)
*




Eu stiam ca trebuie sa fie in jur de 130V. Cica au rusii niste aparate de barbierit la tensiunea asta.
Am si eu o aprindere identica si o folosesc de vreo 7 ani. Cred ca am nimerit-o mai buna..
deconectat
Off topic: daca aprinderea e ruseasca, de ce scrie in romaneste pe ea?
On topic: Daca sunt dusi tranzistorii mai bine iti cauti alta aprindere (sau macar ii faci alta carcasa), dar sunt sanse destul de mari sa fie inca buni.
Ca sa iti dai seama ce e ars:
- daca a iesit fum, e condensatorul
- daca miroase a ars e bobina de la transformator (putin probabil)
- daca face zgomot sau vibreaza cand o alimentezi nu sunt tranzistorii
Cel mai probabil e sa fie dus tiristorul, asa ca mai bine il masori pe ala direct. wink.gif
iuliusss
ea mai tiuie incet, mai are asa....o urma biggrin.gif
fum nu a iesit, nu a bubuit sau alte treburi din astea necurate smile.gif


yo9hrb - unde stai, poate o trimit la tine?
KTC
E 250-300 de mii o aprindere tranzistoriala de Targu-Mures.
Ce rost are sa te mai chinui ?
yo9hrb
QUOTE(KTC @ 17 Jan 2007, 01:51)
E 250-300 de mii o aprindere tranzistoriala de Targu-Mures.
Ce rost are sa te mai chinui ?
*


Nu se compara.
Iuliuss, ai pm.
luk67
scuzati
am si eu o aprindere electronica de ford fiesta cu calculator
a fost montata pe a mea nova si a mers super si turatie super si viteza nitzel
ideea ca a mers cam un an pana s-au rupt firele de la delcou si nu mai stiu cum se mai leaga
e in trei fire
delcou modificat cu ax de delcou de ford
are cineva idee cum se mai poate lega?
pe viitor o sa pun si niste poze
diaconuliviu
Nu le poti pune pe culori?
cele 3 fire sint +, masa, semnal, vin la un senzor Hall dedicat.

Cauta pe www.datasheetcatalog.com HKZ121 si gasesti (parca) si culorile.
yo9hrb
Done. Aprinderea lui Iuliusss merge in parametri. A fost tiristorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.