Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Orange
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Fratzica
Pareri pro si contra, discutii generale.
sqryn
Singurul neajuns pe care il au este lipsa de acoperire in toate statiile de metrou si tunel.
R19/16v
Client fidel de prin '97 parca.
uncle
subscriu la ce zice "sorin" smile.gif
Ant
fun Orange de prin '99 mai ales ca acum mi-au cam dat 700 min nationale la doar 7 dolari biggrin.gif
Vinti
Orange am doar cartela si o tin pt net dar am o problema si poate ma ajuta cineva sa o rezolv, am un 6680 si de ceva timp nu mai pot sa intru pe mess am reinstalat programu am formatat telefonu tot nu merge in rest netu merge bine pe telefon numai messengeru' nu merge
cine ma poate ajuta si pe mine sa imi dea un telefon sau beep la 0726.684.112 Gabi si vin oriunde in buc
sylvester
[QUOTE]fun Orange de prin '99 mai ales ca acum mi-au cam dat 700 min nationale la doar 7 dolari [QUOTE]

Eu tocmai am implinit azi 3 ani in retea si mi-au dat 5 min nationale!!!! mad.gif
Ma gandeam sa-i amenint putin cu inchiderea abonamentelor ca am auzit ca ii sperie treaba asta, nu de alta dar poate mai imi dau si mie vreun minut
CGB
are taica-miu de-o groaza de ani abonam la ei. is seriosi. de ziua numelui si ziua de nastere dau baietii cate 60 min nationale.plus ca l-au mai sunat p-al batran sa-i mai propuna cate-o oferta. ce e nasol, e ca nu prea stau bine pe semnal (cel putin pe unde merge al batran al meu). se vaita ca nu prea e semnal.

io la vodafone n-am vazut un minutel de ziua mea sau de ziua numelui.
ferrari
orange sunt cei mai buni de pe piata.......dar este loc de mai bine.
sunt clientul lor de vreo 7 ani si nu prea am dece sa ma plang decat de 3g.
Devils
Eu sunt de 3 ani si de abia am 20 min nationale. Ma gandesc sa renunt. Io nu stiu ce abonamente aveti ... de aveti atatea minute!!
Ant
initial a fost abonamentul ala cu cocosul de facea ca lupul cu 180 min incluse la 7 dolari. In timp a progresat si se tot adaugau 30 min pe an + 60 in luna cu ziua de nastere si cate 30 de ziua de nume. Erau doar minute in retea intre anumite ore sau cu 3 numere preferentiale. L-am pus pe firma si dupa 1 luna m-am trezit cu turma de minute nationale. Asta acum 3 luni. Asa ca sunt fun portocalii in continuare. Semnal nu pot spune ca am dus lipsa pe undeva si imi cam petrec timpul liber pe coclauri pe la pescuit.
andrei_2006
QUOTE(sylvester @ 15 Jan 2007, 22:37)
Eu tocmai am implinit azi 3 ani in retea si mi-au dat 5 min nationale!!!!  mad.gif
Ma gandeam sa-i amenint putin cu inchiderea abonamentelor ca am auzit ca ii sperie treaba asta, nu de alta dar poate mai imi dau si mie vreun minut
*


Sa stii ca dau minute daca suni si le zici ca vrei sa desfiintezi abonamentul, dar nu toti, poate dai de unul care nu iti face oferta asta.
Devils
Pai cum vine asta? Ori e la fel pentru toti ori nu. Se cheama discriminare.
AMW
2 abonamente in Orange de 8 ani, unul cu 260 min in retea si celalat cu 400 de min nationale. Total multumit!! daca connex avea semnal mai bun atunci cand s-au facut abonamentele proabil ca nu alegeam dialogul....dar oricum superi tari.

mister
orange - pun accent pe "voce". pentru clientii din Bucuresti (inca) fara retea metrou

vodafone - pun accent pe "transfer date+alte aplicatii"
ga!nusha
oare e chiar asa???

orange a avut 3g inainte de vodafone, dar nu l-a lansat pentru a-l perfectiona...iar acum orange are acoperire edge/3g mai mare decat vodafone wink.gif

trust me.it's my job
AMW
radmasa.gif radmasa.gif exact cum banuiam....traiasca helpu radmasa.gif
StefanT
Ar trebui sa fie secret ca lucreaza in domeniul telefoniei mobile, sau ce? blink.gif
mister
Am fost client connex la inceput. Apoi orange. Am mai luat si Zapp. Acum sunt client orange pe voce iar pentru alte aplicatii vodafone si zapp. Oare cineva de la orange s-a intrebat de ce? Ga!nusa, departamentului comercial, marketing sau cum se numeste el s-a intrebat de ce procedez asa? Argumente le-am tot dat, dar raspunsul "se vede": pentru alte aplicatii: vodafone sau zapp. Crede-ma ca folosesc sistemul GSM de la ziua x si pana in prezent, iar CDMA de vreo 4 ani.
AMW
smile.gif nu e vorba de asta....a scris el in alte topicuri niste chestii...nu conteaza oricum... smile.gif nu e un secret ca lucrezi in domeniu...altele poate sunt wink.gif
tiberiu.anghel
@ga!nusha: cum adica a avut 3G inainte de VDF?
A avut licenta, a avut tehnologia?
Prima data cand am detectat semnal 3G orange in Bucuresti a fost undeva prin martie-aprilie 2006.
Cand spui " it's my job ", la ce te referi? Pari destul de tanar pentru un inginer in telecomunicatii...
AMW
au avut tehnologia si licenta..numai ca nu l-au lansat inainte de a fi mai buni decat concurenta wink.gif
ga!nusha
exact. wink.gif

ps: nu lucrez nici la orange nici la vdf nici la cosmote, nici la zapp, nici la rds/astral/romtelecom si nici la stat.(nu are importanta unde lucrez)
asa ca eu cred ca pot sa fiu obiectiv


PS: aceste lucruri nu sunt secrete... apar si pe site la orange... dar trebuie sa cautati, sau sa va intereseze domeniul...
tiberiu.anghel
Eu stiam ca licentele le-au obtinut amandoua in acelasi timp si din cauza asta am adresat intrebarea.

Acum, sincer sa fiu nu stiu cum se prezinta reteaua 3G la Orange, insa pot spune ca la Vodafone se prezinta ok pe parte de date si apel video. Pe parte de voce, mai sunt lucruri de imbunatatit.
C@talin
lucreaza la SRI ,ce vreti acuma tongue.gif
ga!nusha
QUOTE(AMW @ 9 Feb 2007, 20:27)
radmasa.gif  radmasa.gif exact cum banuiam....traiasca helpu  radmasa.gif
*



cei de la orange help nu stiu astfel de lucruri wink.gif
AMW
atat pot sa zic: radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
ga!nusha
stai cu pagina deschisa la topicul asta si dai refresh ca sa vezi daca apare ceva nou? smile.gif sau ti-ai pus alarma prin mail? vad ca esti foarte prompt smile.gif
AMW
da smile.gif ... n-am viata...ce vrei... radmasa.gif oricum te inseli amarnic cu ce ai scris mai sus..dar fiecare cu ale lui....imi place asa ca unii stiu niste lucruri si au impresia ca oamenii care lucreaza pentru o companie din domeniu nu le stiu...stai tu linistit...astea`s fleacuri.... wink.gif
ga!nusha
vad ca si tu ai legaturi cu oringi si pot sa spun acelasi lucru si despre tine...

eu m-am referit la personalul care lucreaza la serviciul clienti, nu la toti "oamenii care lucreaza pentru o companie din domeniu".

si stiu ca astea sunt fleacuri, dar cum ai spus si tu... unele sunt secrete si nu ar trebui spuse

le: tot ce am scris eu despre companiile romanesti de telecomunicatii se gasec pe site-urile companiilor, numai ca nu sunt pe prima pagina...
AMW
ok, let`s put a stop to this....serviciul clienti e f mare....in orice companie din lume...

bafta
ga!nusha
asta urma sa sugerez si io...
ga!nusha
mi-am adus aminte:

simurile sunt marca Sagem si sunt produse in .de
sunt 2 categorii (calitative) aboamente si prepay
(si nu sunt informatii luate de la serviciul clienti... maine, daca nu uit va zic si de cosmote si vdf)
eminescu0
QUOTE(andrei_2006 @ 16 Jan 2007, 13:55)
Sa stii ca dau minute daca suni si le zici ca vrei sa desfiintezi abonamentul, dar nu toti, poate dai de unul care nu iti face oferta asta.
*



exista un soft care le spune ce oferte iti pot face in functie de anumiti paramentrii (valoare facturii probabil, respectarea termenelor de plata, etc.)
ovidiusoft
Saptamana asta am folosit si eu GPRS-ul de la Orange (pentru ca Zapp-ul a fost inutil, vedeti postul de pe topic-ul cu Zapp). Abonamentul a fost 5 euro, 3 zile de acces incluse, si fiecare zi suplimentara inca 2 euro. Trafic inclus 4 GB/luna. Conexiunile mai mici de 100 KB nu se contorizeaza. A functionat ireprosabil (e adevarat, in zona cu semnal maxim la telefon). Precizare - ne-am dat pe net de pe calculatoare, nu de pe telefoane.

Nu e o solutie buna pentru folosit intreaga luna (se cam aduna niste bani...), dar pentru dependentii de net care sunt o saptamana in deplasare e perfect.
St
5E abonamnetul, si 2E in plus pentru fiecare zi?

Acum intrebare nr2.: Am un contract a carui valabilitate obligatorie a expirat. Vreau sa il reziliez si sa imi fac alt abonament, la oferta actuala si sa imi cumpar alt telefon, dar sa pastrez numarul actual. Se poate?
AMW
Nu, tocmai daia exista programul orange thank you
DannyC
A folosit careva functia GDA (Push to talk)? Din cate am citit in manualul telefonului (Nokia 6288) se poate folosi ca statie emisie-receptie cu un telefon compatibil. Nu stiu cum se poate seta sau daca trebuie activat un serviciu special.
St
QUOTE(AMW @ 11 Apr 2007, 13:03)
Nu, tocmai daia exista programul orange thank you
*




Pai exista, dar eu am 20 min. nationale, pentru >3 ani vechime, iar cu oferta actuala am 20 din prima +alte avantaje wink.gif
Alexu7
QUOTE(St @ 11 Apr 2007, 01:25)
5E abonamnetul, si 2E in plus pentru fiecare zi?

Acum intrebare nr2.: Am un contract a carui valabilitate obligatorie a expirat. Vreau sa il reziliez si sa imi fac alt abonament, la oferta actuala si sa imi cumpar alt telefon, dar sa pastrez numarul actual. Se poate?
*




pai...daca folosesti punctele thank you esti obligat sa iti prelungesti contractul. Cu ajutorul punctelor + diferenta ( daca e nevoie ) iei alt telefon, numaru il pastrezi, iar la abonament ii schimb optiunile. 4$ (baza) + optiunile dorite( in functie de nevoile tale ).

da`ti cu pietre daca ma insel rolleyes.gif
AMW
St, da un mesaj la 433 cu textul 433 ( e gratis) si acolo o sa iti zica cate puncte thank you ai, le poti consuma luand un telefon la pret special sau plati factura etc...preturile la telefonele din program sunt aproape la fel ca cele de la abonament numai ca iti pastrezi si numarul etc..
St
Da, stiu asta.
Dar eu vreau alt telefon la oferta actuala. Nu la 20 min. lunar in conditii de vechime >3 ani. Si cand zic oferta actuala nu ma refer la extraoptiuni. Sper ca acum s-a inteles ce ma chinui sa zic aici...
eminescu0
ceea ce vrei tu se considera upgrade de abonament. o reziliere implica pierderea numarului tau de telefon, o reabonare implica un nou contract cu un alt numar deoarece cel vechi este indisponibil timp de 3 luni.

Serviciul PTT (Push-to-Talk) nu este disponibil inca in Romania, chiar daca sunt destule terminale compatibile. Este intr-adevat un fel de walkie-talkie iar tarifele sunt si ele pe masura.
autom
Ce inseamna ,,GPRS trafic,,?
Manuel
Ai intrat pe net.
autom
Merci colega!
oto
Eu folosesc Orange pt. voce si Vodafone pt. date .
Sant de 4 luni cred abonat si la Orange, pana atunci foloseam numai Vodafone (la Zapp.......am renuntat de mult , jalnici tongue.gif ).Am fost convins de un baietas de la serviciul business Orange care inainte de trecerea facturari dolar-euro la Vodafone m-a ofertat pt. a nustiu cata oara .
Am chemat reprezentantul Vodafone care se ocupa de mine si i-am prezentat oferta Orange......drept urmare servici Vodafone -50%, minute gratis in grup triplate ,numai sa nu renunt la abonamente tongue.gif .
Ce nu imi place la Orange ....modul lor de facturare, daca la Vodafone primesc toate detalile pe numar de abonament in plic si ma ajuta asupra unui control mai bun (cat anume a vorbit fiecare abonament , inclusiv minute gratis grup), la Orange este ceva mai complicat folosesc o aplicatie trimisa de ei "Orange Invoice"
Ca observatie , toti utilizatori grupului folosesc 95% Orange (tarifele sant egale , calitatea semnalului este identic , nimeni nu are probleme )......cred ca este ceva pshihologic, la Vodafone au minute limitate in grup , pe care ori cum nu au cum sa le depaseasca , pe cand la Orange nu au limita ....asa este abonamentul , gratis tot timpul in grup !
autom
Cica este o noua oferta la Orange. 180 de minute in orice retea. Care e spilul?
Dhragosh
Pai cu 8.33E adica vreo 310 RON ai 180 de minute naturale(in orice retea) la orice ora+reducere de 50% timp de un an.
Deci sa ai 180 de minute oricand cu oricine la 160 de mii eu zic ca este prea bine.
Cred ca am sa ma incumet si eu zilele astea sa mi-l i-au
AMW
aceea este o optiune care se ataseaza la anumite tipuri de abonamente, deci pe langa acei 8.33 se mai aduga niste euro...nu multi. Oricum e ceea mai buna oferta de pe piata actualmente...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.