Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alti operatori de telefonie mobila
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3
Fratzica
Discutii despre operatori din strainatate
eduardsebe
Am telefonul pe orange (pe cartela) si in Bulgaria in loc de orange imi arata o retea bulgareasca de telfeonie mobila...am vorbit vreo 2-3 minute cu cineva si aveam semnal maxim si se auzea si bine biggrin.gif
gotty
e vorba de roaming....orange are contract cu acel operator pe teritoriul bulgariei,care iti preia semnalul de voce si l duce mai departe....o sa ai surpriza ca si pe teritoriul romaniei,aproape de granita sa ti apara logoul unui opertor din tara vecina...
eduardsebe
Dar roaming-ul nu l-am activat...ciudat era ca cei din familia mea tot pe orange nu aveau deloc semnal
kxz
Mai are si Romtelecom retea de telefonie mobila.
Prefixul mobilelor romtelecom e 0711
http://www.romtelecom.ro/personal/voce/abo...te-voce-mobila/
Mai ales abonamentul smart e destept tare...
Arhimede
Am un stick rds.

intrebarea mea e: daca scot SIM-ul din stick si il pun pe un galaxy functioneaza?
R19/16v
Da
Arhimede
Iti dai seama ca am alte intrebari.smile.gif

Implica ceva setari specifice?

Ma gandeam s-o tai pt micro-sim. Dar sunt curios daca mai merge apoi pusa in stick.

Squirrel
Se găsesc adaptoare micro/nanoSIM -> miniSIM…
user posted image
IRONICK
0.67mm vs 0.76mm

Sunt sanse sa nu il mai scoti daca ajungi la 4FF. 3FF este ok.
Daca cutterul este de calitate, poti sa bagi la loc 3FF in 2FF pentru ca se aseaza foarte bine.
aurelyan
Noutati de luat in seama, mai ales ca acum beneficiaza si de acoperira Vodafone:

http://www.rcs-rds.ro/telefonie-digi?t=tel...Optim_Nelimitat
daniellu
Apropos de Digi Mobil, nu recomand.
De "n" ori pe zi retea ocupata, comanzi un telefon si daca ai rabdare sa astepti in telefon sau la uriasele cozi din oficii iti vine intr-o luna. Mie mi-au doua (ca atatea comandasem), dar defecte. Marca Allview. Dar cu astia alta discutie. La ei totul se masoara in saptamani, nu minute.
De telefonia DIGI 3G, nici redirectionarea apelurilor pe un numar dintr-o alta retea de pe telefon nu se poate. Suni la *777, de vreo trei ori, toti sunt ocupati. Intr-un final intri pe apel in asteptare - minim 30 minute- si faci solicitare. Eu am facut asta azi la 13.00, la 21.00, al doilea apel si pauza. Mai trebuie sa ma sune o tanti de confirmare, sper ca nu prin miez de noapte.
Cred ca sistemul lor functioneaza ca-n epoca de aur( a se citi piatra): fac solicitare telefonica, secretara o indosariaza, inregistreaza, o duce cu mapa ptr. a fi semnata de sef, si tot asa... Face vreo trei zile. Bine ca n-o trimite inapoi pe Posta R.
O seara buna,
klaus
Mie digi-ul imi merge brici, si pe voce si pe date.
E adevarat, nu am luat telefoanele de la ei...
paul_p
Totul e sa le gasesti unul din rarele lor relee si sa nu te mai indepartezi de el. rolleyes.gif

Pentru a intra pe piata, RDS a ales calea unor preturi foarte mici in raport cu concurenta. Din pacate preturile lor mici reflecta perfect si calitatea serviciilor.

Telefoane si alte echipamente nu dau decat in numar limitat din cauza ca nu au capacitatea finaciara necesara pentru a le finanta.

Si in televiziunea prin cablu au inceput cu preturi mici, pentru a desfiinta concurenta. Dupa care au inceput sa creasca preturile si sa scoata din programe - Discovery, VH1, VH1 classic si altele.
klaus
In Bucuresti reteaua le merge foarte bine. La fel si pe Valea Prahovei. Iar pe "autostrada" Bucuresti-Ploiesti au semnal mai bun decat Vodafone si Orange.
Nu stiu cum o fi prin alte parti, dar cu siguranta pentru bucurestenii care nu ies prea mult din oras (de ex. pensionari) sau care nu au pretentii foarte mari dar se uita la bani (studenti, elevi) abonamentele de la RDS sunt imbatabile.
argon
Paul_p parca era moldovean, nu stiu cum e acolo...dar la noi la 'tara' la judetul Hunedoara merge perfect, semnal full voce date in orasele importante, dar am avut supriza sa mearga in sin varful dealului, fara sa intervina roamingul de la Vodafone, si cand intervine, nu te ajuta cu nimic, ca abia au semnal si aia in putinele locuri unde nu are Digi.

QUOTE(paul_p @ 5 Sep 2014, 02:18)
Telefoane si alte echipamente nu dau decat in numar limitat din cauza ca nu au capacitatea finaciara necesara pentru a le finanta.
*



Telefoanele le finantiaza fix cientii, dar ei le furnizeaza, ce vrei tu, de la Allview la Nexus 5 si terminand cu Iphone 5.
paul_p
QUOTE(argon @ 5 Sep 2014, 10:19)
Paul_p parca era moldovean
*


nu crede.gif

QUOTE(argon @ 5 Sep 2014, 10:19)
Telefoanele le finantiaza fix cientii, dar ei le furnizeaza, ce vrei tu, de la Allview la Nexus 5 si terminand cu Iphone 5.
*

Cred ca nu intelegi ce inseamna finantare.

Sa luam un exemplu concret de la RDS, un telefon Lenevo A859 care poate fi cumparat cu plata integrala cu 699 de lei. Daca tu il cumperi platind un avans de 140 de lei si 12 rate a cate 47 de lei, se cheama ca furnizorul iti finanteaza acel telefon.
El plateste telefonul furnizorului si isi recupereaza de la tine banii in decurs de 1 an.
Pentru asta trebuie sa dispuna de banii necesari. Daca resursele financiare sunt mici nu poate finanta decat un numar redus de echipamente, de aceea nu sunt niciodata telefoane sau alte echipamente disponibile pe stoc la RDS, si trebuie sa astepti nu stiu cat dupa ele.
dil
La randul lui RDS poate sa aibe termene de plata la furnizori, nu neaparat sa dea toti banii odata.
IRONICK
QUOTE(paul_p @ 5 Sep 2014, 13:23)
nu crede.gif
Cred ca nu intelegi ce inseamna finantare.

Sa luam un exemplu concret de la RDS, un telefon Lenevo A859 care poate fi cumparat cu plata integrala cu 699 de lei. Daca tu il cumperi platind un avans de 140 de lei si 12 rate a cate 47 de lei, se cheama ca furnizorul iti finanteaza acel telefon.
El plateste telefonul furnizorului si isi recupereaza de la tine banii in decurs de 1 an.
Pentru asta trebuie sa dispuna de banii necesari. Daca resursele financiare sunt mici nu poate finanta decat un numar redus de echipamente, de aceea nu sunt niciodata telefoane sau alte echipamente disponibile pe stoc la RDS, si trebuie sa astepti nu stiu cat dupa ele.
*


De ce nu te duci la Vomafone, Olingi sau Cosmorte, daca tot sunt asa de buni si finanteaza ei clientul? Stati cu cateva sute de megi pe luna de date la ei, da aveti aifoane si Samsugi cu cifra cat mai mare. Alergati dupa uaifi gratis. Va place sa va rugati de ei, cica negociati cu ei pentru sute de minute, pe care oricum nu le folositi.
Daca nu aparea RDS pe piata, inca mai plateati zeci de euro abonamente si taxe de conectare.
paul_p
Vad ca m-ai citat! Cu cine combati? ohmy.gif Eu nu alerg nici dupa WiFi gratis, nici dupa minute pe care nu le-as putea folosi. Si nu ma plang nici de tarife.
Am spus numai ca lipsa capacitatii financiare face ca RDS aibe telefoane doar in listele de pret, nu si in stoc.
Eu am abonament la Orange inca de cand se numeau Dialog. Am fost vreo 2 ani si la Vodafone, dar am revenit la Orange.
argon
Unde nu au telefoane? La mine 2-3 modele de alview best buy la 300-400 de lei nu au, restul, in special cele top end sunt toate disponibile in cateva zile. Nu le au in casierii, e adevarat, dar le aduc.
dizzy
Cred ca rds.rcs.gigi mobil au cei mai dobitoci angajați din telecom. Nu fac nici cel mai mic efort sa inteleaga ceva. Timpul trece leafa merge!
Apropos, cartele au?
Ce părere aveți de Telekom România ? În afară de culoarea cam piți?
IRONICK
QUOTE(paul_p @ 6 Sep 2014, 00:58)
Vad ca m-ai citat! Cu cine combati?  ohmy.gif Eu nu alerg nici dupa WiFi gratis, nici dupa minute pe care nu le-as putea folosi. Si nu ma plang nici de tarife.
Am spus numai ca lipsa capacitatii financiare face ca RDS aibe telefoane doar in listele de pret, nu si in stoc.
Eu am abonament la Orange inca de cand se numeau Dialog. Am fost vreo 2 ani si la Vodafone, dar am revenit la Orange.
*


Voma si Oli au tras bani la greu de la clienti in era gsm (eu am numere la ei din era taxelor de conectare) cu abonamente mari si diverse alte taxe. Oli la un moment dat a vrut sa renunte la piata din ro, ca cica asa nu se mai fac afaceri, le scade marja. Noroc ca au clienti care sa le plateasca serviciile. M-am rugat la un moment dat de Voma sa imi rezolve un handover intre doua celule cu lunile. RDS a aparut pe piata telefoniei mobile in moment de criza. Dintre toate super-ofertele lor, am luat telefon de la Cosmo. Dar asta se intampla acum 3 ani.
vallixx
Daca sunteti adeptii ieftin si prost, mergeti linistiti la RDS si la Cosmo.
Pana la urma oricat nu ar conevni cuiva, Orange si Voda (in aceasta ordine), la servicii de orice fel sunt peste Cosmo si RDS (tot in aceasta ordine). Era normal ca ei sa vina cu ceva, ori daca cu ceva calitate nu vin, atunci macar cu pretul mai jos.

Sunt de acord ca companiile de genul asta au obligat firmele care detineau monopol sa scada preturile, e normal, asta face concurenta, lucreaza pentru client. Dar acum numai pentru motivul asta sa ma duc la ei.....nu mi se pare o logica buna.

Si Iphone-ul, primul, a deschis era smartfoanelor si firmele mari au inceput sa dezvolte tehnologia ca sa tina pasul. Dar exact ca mai sus, daca unii au deschis drumul nu inseamna ca pentru motivul asta trebuie raman cu ei pana la adanci batraneti daca intre timp s-au culcat pe o ureche.

Unii deschid drumul si se mentin in top, altii deschid drumul dar sunt depasiti in timp. Ar fi culmea acum sa-mi iau Iphone 6 de exemplu, care iese pe piata direct depasit (hardware si specs-uri mult sub concurenta, pret peste concurenta). Ca e marketat ca a 8-a minune a lumii si niste retarzi stau la coada la usa cu mar......e partea a doua.

Stramosii lui au deschis drumul, corect, dar la momentul asta "nepotii" s-au culcat pe o ureche.
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 6 Sep 2014, 23:05)
Daca sunteti adeptii ieftin si prost, mergeti linistiti la RDS si la Cosmo.
Pana la urma oricat nu ar conevni cuiva, Orange si Voda (in aceasta ordine), la servicii de orice fel sunt peste Cosmo si RDS (tot in aceasta ordine). Era normal ca ei sa vina cu ceva, ori daca cu ceva calitate nu vin, atunci macar cu pretul mai jos.

Sunt de acord ca companiile de genul asta au obligat firmele care detineau monopol sa scada preturile,  e normal, asta face concurenta, lucreaza pentru client. Dar acum numai pentru motivul asta sa ma duc la ei.....nu mi se pare o logica buna.

Si Iphone-ul, primul, a deschis era smartfoanelor si firmele mari au inceput sa dezvolte tehnologia ca sa tina pasul. Dar exact ca mai sus, daca unii au deschis drumul nu inseamna ca pentru motivul asta trebuie raman cu ei pana la adanci batraneti daca intre timp s-au culcat pe o ureche.

Unii deschid drumul si se mentin in top, altii deschid drumul dar sunt depasiti in timp. Ar fi culmea acum sa-mi iau Iphone 6 de exemplu, care iese pe piata direct depasit (hardware si specs-uri mult sub concurenta, pret peste concurenta). Ca e marketat ca a 8-a minune a lumii si niste retarzi stau la coada la usa cu mar......e partea a doua.

Stramosii lui au deschis drumul, corect, dar la momentul asta "nepotii" s-au culcat pe o ureche.
*


da, da, da ...

parca esti de pe alta planeta

http://www.zf.ro/business-hi-tech/cel-mai-...l-euro-13223029
klaus
@vallixx: daca nu apareau niste "challangeri", orange si vodafone aveau si acum abonamentul 20 de euro fara minute incluse si plateai 20 de centi pe minut de convorbire...
In ce priveste "la servicii de orice fel sunt peste Cosmo si RDS", afirmatia e partial adevarata, din prisma faptului ca toti vand...servicii (de telecomunicatii). Daca te referi la servicii conexe (relatii cu clientii, reparatii, etc) ai dreptate. Dar la serviciul propriuzis nu mi se pare ca orange sau vodafone ar fi cu serviciul de telefonie peste cosmote sau rds. Cu siguranta nu din punctul de vedere al abonamentelor (pret, servicii incluse). Doar la acoperire stau mai prost.
Iar eu in Bucuresti am niste zone in care orange-ul nu merge. Dar rds si vodafone da. Am si situatii inverse, la tara nu-mi merge rds-ul, dar nu pentru a-l folosi la tara l-am luat.
argon
QUOTE(vallixx @ 7 Sep 2014, 00:05)
Daca sunteti adeptii ieftin si prost, mergeti linistiti la RDS si la Cosmo.
Pana la urma oricat nu ar conevni cuiva, Orange si Voda (in aceasta ordine), la servicii de orice fel sunt peste Cosmo si RDS (tot in aceasta ordine).
*



Degeaba vorbeste frumos cu mine, daca la 5 euro imi da 200 de mega de net pe luna. Atat consum pe zi. Ceea ce ma intereseaza e sa-mi dea ceva in banii aia, si in 5 euro am 4000 de mega de net, si minute nelimitate.

Iar cu acoperirea..voce nu am patit inca sa nu am pe niciunde am drumuri, net unde nu este, nu era nici pe vomafon, iar unde este net..vitezele sunt net superioare fata de vomafon. Pe speedtest prind des 4-5 mb/s, inainte, de voda, peste 1, 2 maxim, nu trecea!
cj98czh
QUOTE(argon @ 8 Sep 2014, 09:27)
Pe speedtest prind des 4-5 mb/s, inainte, de voda, peste 1, 2 maxim, nu trecea!
*




No ... pai eu cu 35-50 pe download si 40 pe upload .. stau bine nu? smile.gif

argon
La Deva nu avem inca 4G...comparam strict cu ce oferea Vodafone inainte pe aceasi bani.

Oricum ma distreaza vodafonu' ca-ti da 1 giga pe 4G, cu 19 euro fara TVA, l-as termina in 2 zile.
cj98czh
Lasa ca acoperierea RDS-ului sucks rau .. si cand esti in roaming-ul Voda ... ai doar 100 mega trafic .. smile.gif sau nu stiai asta?

Fratele meu este pe RDS ... dar ii injura pentru viteza la net rau ... el a trecut de pe Olinge ..
paul_p
QUOTE(argon @ 8 Sep 2014, 10:09)
Oricum ma distreaza vodafonu' ca-ti da 1 giga pe 4G, cu 19 euro fara TVA, l-as termina in 2 zile.
*

Inseamna ca cei 5Gb de la RDS iti ajung 10 zile.

Dar cu ce faci atata trafic pe telefon? Eu nu depasesc 500Mb pe luna pentru email si navigare.
corbex
Descarca poze cu tuingo goale.
R19/16v
Argoneata asta-i angajat la stat de are timp sa pape atatia megi pe zi?
corbex
Baga torentul si-l lasa in pace, cit timp se ocupa de productivitatea muncii.
argon
5 imi ajung o luna, la viteze mai naspa, ca trec pe wifi la lucruri serioase, dar pe 4G s-ar consuma mult mai repede, 1G e nimic o luna de zile.
bmwh548
QUOTE(vallixx @ 7 Sep 2014, 00:05)
Orange si Voda (in aceasta ordine)
*



Ei lasati. Se intampla frecvent sa-mi sun prieteni care sunt abonati Orange si sa ma trezesc ca intra direct casuta vocala. In conditiile in care ei au dezactivat casuta vocala. Si in aceleasi conditii in care inchid si sun din nou imediat si nu mai intra nicio casuta. Sa ne amintim si de intamplarea de anul trecut (sau acum doi ani, nu retin exact) cand Orange-ul a fost picat o zi intreaga aproape si nu au avut nici macar bunul simt sa-si ceara scuze pentru neplacerile provocate, daramite sa ofere vreo reducere pentru perioada cat nu au putut furniza serviciul pentru care abonatii platesc?
marksman
QUOTE(argon @ 8 Sep 2014, 11:35)
5 imi ajung o luna, la viteze mai naspa, ca trec pe wifi la lucruri serioase, dar pe 4G s-ar consuma mult mai repede, 1G e nimic o luna de zile.
*


Daca folosesti la aceleasi lucruri ca si pe 3G, cum dracu sa se consume mai repede acelasi 1 giga pe 4G? A, daca te apuci de streaming (hashde), te cred.
paul_p
E dupa principiul ca 1 Kg de plumb e mai greu decat 1 Kg de fulgi.
klaus
Fusei acu' cateva zile prin Europa si am constatat preturile de roaming (la apeluri date):
Vodafone: 30 centi
Orange: 19 centi
RDS: 6 (sase) centi
Toate functionale.

De pe ce telefon credeti voi ca am ales sa sun? (intrebarea e retorica, evident)
Liviu
De pe Vodafone, evident, ca doar iti permiti !
adytym
sa vedem ceva noutati de la RDS: si totul la doar 4 euro

NELIMITAT convorbiri in ORICE retea nationala, fixa sau mobila
NELIMITAT convorbiri internationale in principalele retele fixe din UE, SUA, Canada si China si 3000 de minute convorbiri internationale in principalele retele mobile din SUA, Canada, China si UE*
NELIMITAT internet mobil (viteze de pana la 21,6 Mbps pentru traficul pana la 5 GB)

precizez ca utilizez de 1 an de zile reteaua RDS si pana acum nu am avut probleme cu reteaua , intradevar ii un mic impediment treaba cu netul limitat in roamingul national dar nu I un capat de tara , netul ii la viteze net superioare chiar si fata de 4G de la orange , facut comparatie cu un prieten (tel prietenului era un note 3 al meu un lumia 925) eu pe download 10,87mb el undeva la 7,6MB pe 4G

utilizat in Europa fara probleme semnal tot drumul pana in Germania , a nu se considera reclama ci doar o constatare a cea ce ofera
klaus
In orasele mari RDS-ul e ok, dar cum incepi sa te misti prin tara se duce naibii tot semnalul, chiar si cu romingul de vodafone.
MuciX
Prietena mea are RDS si reteaua este execrabila, iar aia cu roaming de la Vodafone e o gluma buna.
cj98czh
QUOTE(adytym @ 9 Jun 2015, 12:25)
netul ii la viteze net superioare chiar si fata de 4G de la orange , facut comparatie cu un prieten (tel prietenului era un note 3 al meu un lumia 925) eu pe download 10,87mb el undeva la 7,6MB pe 4G

*




Fugi ma de aici smile.gif vezi ca ala nu era in 4G ...

Fratele si tatal mei sunt pe Digi .... cam 4 apeluri din 5 (cand sun eu) imi da tot felul de tonuri ... numai nu suna ..

Cum a zis cineva ... sunt ok cat timp esti in localitati mari ... inafara reteaua este varza ...

Este un lucru excelent ce au facut ei la nivel de oferta.pret platit ... dar mai este cale lunga ..
MuciX
QUOTE(adytym @ 9 Jun 2015, 12:25)
eu pe download 10,87mb el undeva la 7,6MB pe 4G

Deci vorbim de milibiti versus megabytes?
adytym
am scris eu gresit cu MB si la cei cu probleme de semnal , problema ii din telefoane daca nu le suna , au avut ceva probleme anul trecut la inceput de roaming national, acuma nu am mai vazut astfel de probleme

Si prietenul asta al meu era pe 4g , nici nu avem 4g in Romania , poti sa verifici unde ai semnal 4g si unde nu . poate o fi prin Bucuresti dar in restul tarii ii foarte slab aproape inexistent , intra 3g-ul cu H+
MuciX
Deci ii zic sa arunce telefonul. Bun sleep.gif
cj98czh
QUOTE(adytym @ 9 Jun 2015, 14:53)
poate o fi prin Bucuresti dar in restul tarii ii foarte slab  aproape inexistent , intra 3g-ul cu H+
*




Cluj .... la munca am doar 3G (in cladire) si 2 linii pe 4G afara, dar este la margine ... in oras am 4G peste tot .. si pe 4G am viteze mult mai mari decat ce dai tu acolo ...

Nu ai ce sa compari la cum merge Orange si Vodafone cu ceea ce ofera Digi in acest moment ... sper ca si astia pe langa preturile mici vor mai investii in infrastructura ... ca sunt pe spate in acest moment.

Si problema cu sunatul .. nu este de la telefoane .. este de la retea ..

L.E. - Atasat gaseti un screenshot facut acu cateva minute pe 4G cu 2 linii de semnal, aproape de 4 ori mai mult decat ce spui tu ca este net superior smile.gif ... pe semnal full creste catre 50 ...

[attachmentid=1627997092]
cosmin_2300
Am și eu abonament la Digi.
MuciX, nu am avut niciodată problema de care spui tu ...
Adytym: hai să nu lăudăm netul prea mult, că nu e chiar cum spui tu! Merge mai bine ca la Telekom, dar nu se poate compara cu Orange/Vodafone.
argon
QUOTE(MuciX @ 9 Jun 2015, 14:32)
Prietena mea are RDS si reteaua este execrabila, iar aia cu roaming de la Vodafone e o gluma buna.
*


Cat de mare incredere ai in prietena ta? E foarte convenabil sa dai vina ca n'ai semnal cand nu vrei sa fi deranjat. PErsonal am Digi, si reteaua e bunicica, iar roamingul nu e deloc o gluma, intra urgent Vodafone unde nu e digi, deci semnal ai suficient si in mediul rural, in orase chiar si mici, nici nu mai vorbim. Nu am prins niciodata sa nu am semnal in tara pe orice drum european, national, si judetean, deci nu vad de ce ar fi nasoala reteaua. Daca o incheie cu roamingul, o inchei cu ei, ca nu mai sunt in perioada contractuala, dar deocamdata de 1 an sunt multumit de digi.

Singura nemultumire cu digi, e ca nu merge in roaming in afara UE, desi ei sustin contrariul, dar folosesc un prepay vodafone in tarile respective.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.