Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Internet pe cablu TV in Bucuresti - cum merge?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
viulian
Salut!



Ma bate gandul sa-mi fac abonament din acela de 9$ (sau cat o fi) la RDS..

Intrebarile mele (pentru cei ce au) sunt:



1. care e viteza medie de download ?

2. pica ? (de ex. daca sunt furtuni, etc?)

3. exista porturi filtrate de ei ? (adica sa nu ma pot conecta in exteriorul RDS decat pe porturi standard de ssh, www, smtp, etc?)



Thanks!
GeorgeB
1.viteza de la 4-16k rata de download.

2.PICA in draci. cel putin de 5-10 ori pe saptamana .

3.nu stiu. in principiu nu.
SYL
1.Nu trece de 16k...

2. Precum a zis si George, pica in draci. Si trebuie sa te ti cu telefoane dupa ei , pana vin sa remedieze...pot sa stai si sapt fara net.



Dar este cam singura alternativa la dial-up. Oricum e bine ca acum au modificat oferta de la 1 august; adica la abon de 9$ in loc de 500Mb ai 1 GB, au dublat viteza de transfer, si ai gratis telefon RDS cu 50 min in romtelecom si 500 min in retea. Gasesti mai multe date aici http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm
Ake
Desi e putin pe langa topic, dar poate intereseaza pe altcineva:

Am RDS prin cablu cu abonament de 100$-la inceput a fost negarantat, acum am primit "cadou" 16k minim garantat -nu a picat decat o data cand a fost un sabotaj nasol, viteza se mentine in general mult peste 16.

Problema nasoala a RDS-ului (si a fratelui sau RCS-ul) vine de la angajati. Cred ca din marile companii romanesti e cea care are cei mai incompetenti, nesimtiti si neglijenti angajati. Nu dau detalii ca nu intereseaza pe nimeni. Eu personal voi renunta la serviciile lor imediat ce voi avea alternativa, indiferent de calitatea conexiunii la internet.
Ares
Ok. Sa vin si eu cu o opinie... Odata cu noua oferta, noul modem + minute in RDS.Tel, nu mai am nimic de reprosat legaturii RDSLink. De la viteza dublata, pana la faptul ca nu se mai desincronizeaza modemu' (nu am mai avut nici o desincronizare de cand sunt fericitul posesor al noului modem), totul e super ok.

Normal ca nici astia nu sunt perfecti, dar macar fac o treaba destul de buna...

Norocul meu, asa cum zice Ake, ca nu am avut treaba cu angajatii companiei smile.gif



Sa raspund si la intrebari - viteza medie, acum la mine este de 16-18k, nu a mai picat (chair daca a fost o furtuna de mai mare frumusetea), pana acum nu m-am lovit de porturi blocate (decat cand am vrut sa-mi fac un server FTP pe calculatorul meu si a trebuit sa-l pun pe un port mare)
viulian
Deci ori sunt foarte norocos smile.gif ori am pus-o de nervi....



Multumesc.. cred ca am sa iau pana la urma, caci am nevoie de internet nonstop acasa.
EEN
Cum se manifesta desincronizarea modemului? (eu am pe astral - platesc in draci: 24 USD pt 600MB la 128 dar nu sunt multumit de viteza....)
Ares
La modemul vechi, in momentul in care era desincronizat se pierde legatura la internet... Care se simte prin "efecte luminoase" pe panoul modem-ului smile.gif (ca sa ma exprim asa). La acesta nou, din fericire nu am avut parte de asa ceva (inca).

Fara sa ridic in slavi RDS-ul, totusi oferta lor mi se pare mult mai buna decat a Astralului, mai ales ca la 9$ sunt 1.1gb, viteza relativ mai mare (nu se simte tot timpul dublarea aia a vitezei cu care se tot lauda), plus niste minute gratis la RDS.Tel (cat o sa mai fie)...

Dar iar din nefericire, asa cum eram blocati cu Romtelecom-ul, asa si acum abonatii deobicei sunt fortati sa ia internet fie de la RDS, fie de la Astral... Asa ca dintr-un monopol intr-altul pana la victoria finala (a lor asupra noastra sad.gif )
SYL
QUOTE


Fara sa ridic in slavi RDS-ul, totusi oferta lor mi se pare mult mai buna decat a Astralului, mai ales ca la 9$ sunt 1.1gb, viteza relativ mai mare (nu se simte tot timpul dublarea aia a vitezei cu care se tot lauda), plus niste minute gratis la RDS.Tel (cat o sa mai fie)...  


Pai noua oferta, care include si dublarea vitezei intra de la 1 aug, deci deocamdata...

La teelfon la abon de 9$ ai 50 min cu romtelecom si 500 cu RDS.

Mai multe detalii aici: http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm
dragOn
Eu, am acasa si merge beton, internet si telefon!
Bobo
putin off dar m-am gandit ca poate pe unii ii intereseaza:



Orange ofera Internet de mare viteza fara fir





Orange a lansat in premiera in Romania un serviciu de acces la Internetul de mare viteza fara fir (prin unde radio) destinat utilizatorilor casnici si firmelor mici, disponibil deocamdata doar in zona rezidentiala din Baneasa.

Botezat Wirefree Broadband, noul serviciu are la baza tehnologia Wireless IP (WIP), care opereaza in frecventa de 3,5 GHz si ofera viteze de conectare la Internet de pana la 512 kbps. Pentru accesarea acestui serviciu, utilizatorii au nevoie doar de calculator (laptop sau de birou) si de un modem radio furnizat gratuit de Orange.



Costul unui abonament depinde doar de viteza de acces la Internet solicitata de utilizator, iar serviciul este disponibil numai in zona de acoperire speciala.

Serviciul Wirefree Broadband depinde de antenele de emisie instalate de operatorul de telefonie mobila, care ofera o acoperire pe o raza de aproape 2 kilometri. Semnalul ajunge si la distanse mai mari, testele aratand ca se poate accesa Internetul de mare viteza la o distanta de aproximativ 3,5 kilometri de antenta.



Deocamdana, prima antena de acest tip a fost instalata in Baneasa, acoperind zona rezidentiala Baneasa Pipera Iancu Nicolae. Urmeaza sa extindem zonele de acoperire atat in Bucuresti, cat si in alte orase mari , au precizat oficialii operatorului de telefonie mobila.



Am vizat in special utilizatorii din segmentul privat, care in prezent nu au o alta acoperire din partea furnizorilor de servicii Internet , a spus Bernard Moscheni, CEO al Orange.

Abonamentele includ trafic nelimitat pe Internet si asigura chiar si la orele de maxima utilizare o largime de banda de minimum 32kbps pentru fiecare posesor de modem. De asemenea, este inclus un cont de e-mail de 20 MB si un spatiu pentru site-ul de Internet de 20 MB.



Pentru viteza de 128 kbps, utilizatorul va plati 40 de dolari pe luna, iar daca vrea viteza de 256 kbps pretul urca la 70 de dolari. Cei care doresc cu adevarat broadband , 512 kbps, pretul este de 120 de dolari pe luna. In plus, abonatii Orange primesc o reducere de 10% la oricare dintre aceste abonamente.



Contractul se desfasoara pe minimum 12 luni, iar plata pentru primele doua luni de utilizare se face in avans.

Persoanele fizice primesc o adresa de e-mail de tipul nume@orangenet.ro si un site cu adresa www.nume.oprangenet.ro. Pentru companiile interesate exista adresa nume@companie.ornet.ro si site www.companie.ornet.ro.



Modemul radio nu este cu mult mai mare decat un pachet de Kent lung, ceea ce asigura mobilitatea in interiorul casei sau al biroului, iar utilizatorii de laptop pot iesi la o sedinta fulger in parcul de peste drum.

Responsabilii Orange au declarat ca serviciul Wirefree Broadband nu concureaza cu EDGE si nici cu tehnoogia de comunicatii mobile de generatia a treia (3G), fiind doar complementar acestora. De asemenea operatorul de telefonie mobila a confirmat faptul ca a depasit cifra de 4 milioane de utilizatori si a anuntat ca rezultatele financiare ale companiei vor fi facute publice pe 27 iulie.



Ziarul Financiar, Dan Dragomir, 22 iul 2004
luxcor
off...



A auzit cineva de energy-net ... pareri ceva ... merita sau nu ???
dragOn
Auziti, sa ramanem totusi la subiect!!!!!
zamolxes
Eu va pot spune de Astral. Am conexiunea de aprox 6 luni.

Merge orice download la 16KB sau 128kb (1B=8b).

Cade cel mult o data pe saptamana (am downloadat constant timp de o saptamana) (sfat: nu incercati sa luati SuSE versiunea ftp...ca behaitzi langa calculator o saptamana :oops: )

Pentru 24USD(fara TVA) am trafic nelimitat si conexiune intre 7 seara si 7 dimineata (pe hartie). Poate putin cam piperat la salariul meu (care se apropie de media pe economie) dar zau de nu imi convine.

Din cate stiu RDS nu are trafic nelimitat. Eu sincer as merge pe varianta Astral daca as avea de ales din nou.

Parerea mea...smile.gif
GoGu
Astral... trafic nelimitat? My ass :x



citez:

În cazul în care traficul unei luni depaseste 5 gigabytes, ASTRAL Telecom îsi va rezerva dreptul de a limita largimea de banda de acces Internet alocata initial pentru acest serviciu.



sursa http://www.dntis.ro/index.php?location=dnt...ferta/aipa.html



Cu scuze ca am deviat de la subiect... pe RDS nu stiu pe nimeni, dar pe Astral cunosc doi care au renuntat. Prea scump si prea prost (cel putin in cazul lor). Alternativa retelelor "de cartier" e pentru unii mult mai avantajoasa :idea:
Gaby
Eu am abonament de 9$, 1 Gb trafic (send+receive) si telefonie 50 min. la Romtelecom si 500 la RDS.

Dupa schimbarea modemului:

1. Download - max. 31kb/s

2. In 6 luni, nu a picat decat o singura data, pt. vreo 10-15 min.

3. :?: .



4. Telefonul merge beton.
viulian
Am schimbat numele threadului sa fie ceva mai generic.. pana la urma e bine sa se adune informatii despre internetul pe cablu TV in Bucuresti. Din pacate, eu sunt constrans sa imi iau la RCS caci asta se ofera in zona unde ma voi muta.



Oricum, am mai vb. cu un amic ce zice ca si-a schimbat si el modemul, si ca ii merge bine si nu-i pica. Omul era multumit..

Zice ca RCS-ul are cateodata un downtime de maintainance pe la 01:30 AM care dureaza 5min. E adevarat asta ? Cat de raspandit este ?



Oferta la Orange suna OK - insa daca e doar pentru Baneasa deocamdata e naspa sad.gif. Am sa merg cu RCS.
Ares
Nu stiu ce sa zic de downtime ca nu l-am pazit in fiecare seara, dar in general nu am patit asa ceva.

Si acum, chiar daca oamenii zic ca dublarea de viteza va avea loc din August, eu pot spune ca ajung la viteze astronomice fata de ce era cu vechiul modem (am facut download cu pana la 27kb/s constant pe perioade lungi de timp).
Vlad Georgescu
Eu sint pe ASTRAL, cu abonament nelimitat.



Viteza de transfer este de 13-14 KBytes/s, dar la anumite ore (in jurul orei 6) e mai scazuta.



Cade cam o data pe luna, dupa e-mail si telefon la suport tehnic se remediaza fie imediat, fie in maxim o zi.





> În cazul în care traficul unei luni depaseste 5 gigabytes, ASTRAL

> Telecom îsi va rezerva dreptul de a limita largimea de banda de

> acces Internet alocata initial pentru acest serviciu.



E adevarat ca asta este trecut in contract, dar am avut 3 luni consecutive in care am transferat lunar 15-22 GB, si nu s-a suparat nimeni.
MariusI
Apropos de Astral:



Noi am fost clienti FX la serviciu. Pana sa-i cumpere Astral, totul a fost OK. Internetul mergea in parametri, nu tu intreruperi, nimic.

De cand i-au preluat Astral, internetul a mers mult mai prost. Toate incercarile noastre de a sta de vorba cu cineva pe tema asta au esuat (am sunat jumatate de zi in continuu la TOATE numerele de telefon de la ei de pe site fara sa putem sa dam de o persoana competenta). Facturile sunt trimise intotdeauna cu intarziere, asa ca, desi termenul de plata e 15 zile, ajung la noi cu 2 zile inainte de scadenta. Customer service-ul e jalnic.



Concluzia: acum suntem la Idilis.



Ca o paranteza, solutia de la Idilis nu se aplica pentru home-user, fiindca e in alta gama de pret..dar am tinut sa mentionez aspectele legate de Astral.



In alta ordine de idei, si RDS si Astral au o infrastructura facuta pe genunchi si nu sunt in stare sa presteze un serviciu de calitate. Din nefericire sad.gif
sstanescu
Ca tot vorbim de net, la scarbici am fibra de la RDS, cu un canal garantat la net, cu o alocare dinamica care in general inseamna rate de transfer cam la 2x decat canalul garantat (au fost si varfuri mai mari). Fiind fibra, metropolitan si ce e accelerat prin akamai de ex (Symantec, CNN) vine instant.



Caderi au fost, insa marea buba e suportul. Eu zic ca sunt ceva mai educat decat alti useri, asa ca atunci cand sun, sun pt o problema reala. Intotdeauna le spun cat se poate de clar ce merge si ce nu merge. Unde merge ping-ul, daca am link, ce vad din rularea unui sniffer, etc. Insa intotdeauna ajung la dialoguri cretine in care sunt intrebat daca am incercat reset la media convertor, daca am dat reboot la gateway sau daca am incercat sa reinstalez sistemul de operare (nu radeti, de vreo trei ori au inssitet pe mine sa fac reinstall, iar o data, mi s-a spus ca sunt fraier ca am Win2K si sa pun linux - poate eu nu am chef, na!). Cei din prima linie sunt complet pe dinafara, bagar nu au ce e aia transmisie de date si e o pierdere de vreme cu ei in mod cert. Daca "s**t hits the fan", calea e reprezentantul comercial, care ma pune pe hold si ma trimite direct la un senior, la cineva care chiar poate face atunci, pe loc, cateva verificari si-mi poate inregistra incidentul. Altfel, stai jumatate de ora pe telefon, ramane ca revin ei in alta jumatatate de ora dupa verificari, si dupa dpoua ore constati ca nimeni nu stie nimic, incidentul la ei figureaza rezolvat...
MariusI
Cum supravietuiesc pe piata firme ca RDS / Astral e pentru mine un mare mister. Astia pur si simplu nu au nici un model de business. Doua exemple: RDS-ul are structurata reteaua de fibra optica exact ca reteaua mea din bloc, numai ca la nivel mai mare. Adica jalnic. In plus, preturile se dau dupa ureche si dupa cat de fraier pare clientul.

La astral, aceeasi chestie. Am vrut un canal garantat de 128K cu alocare dinamica, mi-au cerut 450$ ( :!: ). Dupa ce le-am spus ca am o oferta mult mai buna din alta parte, au redus brusc la 250$ .. interesant, nu ?



De suport tehnic, nu mai vorbesc. La astral e, dupa cum spuneam, inexistent, iar la rds degeaba. Recunosc, a fost o vreme in care rds avea un suport tehnic de calitate, dar acum cred ca pur si simplu s-au intins la prea multe..
MariusI
Acum putin OT, un prieten de-al meu din Franta tocmai si-a upgradat conexiunea Internet in Paris. 30 Eur pentru 5MBit (2MBit cand merge si televizorul), telefonie locala gratuita, VoIP pentru strainatate, pachet de canale TV satelit. Mai ca-mi vine sa trag o sarma pana acolo wink.gif
EEN
QUOTE
Acum putin OT, un prieten de-al meu din Franta tocmai si-a upgradat conexiunea Internet in Paris. 30 Eur pentru 5MBit (2MBit cand merge si televizorul), telefonie locala gratuita, VoIP pentru strainatate, pachet de canale TV satelit. Mai ca-mi vine sa trag o sarma pana acolo wink.gif




Cineva imi spunea ca pe la inceputul dial-up-ului in BUc abonamentul era 100$/ luna... Lucrurile evolueaza deci.
Vlad Georgescu
Da, si eu imi amintesc cind dial-up-ul nelimitat la Kappa se facuse 40 $, si cum toti prietenii mei se minunau de cit de ieftin a ajuns, si discutam sa punem mina de la mina sa ne facem abonament!



Primul provider de Internet din Romania a fost Eunet.. si aveau niste preturi imense! Sute de dolari, pentru un dial-up... iar Camera de Comert si Industrie a Romaniei oferea serviciu de e-mail cu ... 1 $ per e-mail!



Pe urma a aparut PCNET-ul care dadea conturi gratuit, dar in 90% din timp mergea...



Era pe vremea lui Windows 3.x, Trumpet Winsock, Netscape Navigator care se crash-a in draci, etc.



Prima comunitate electronica din Romania a fost Fidonet-ul, disponibil pe mai multe BBS-uri, si nu listele PCNET, cum se lauda acum cei de la PCNET. Aceasta retea a aparut la noi inainte de Internet, si s-a destramat o data cu patrunderea mai serioasa a internet-ului.
ashu
Acuma ce sa zic, cat de multe am io de reprosat XNetului, are insa meritul sa fi scazut preturile simtitor la providerii de Dial-Up prin gratuitatea oferita abonatilor Connex.
Adrian_Solenza
eu va zic un singur lucru... Suntem 16 oameni care platim net... Nu stiu decat ca dau 10 $ . E astral si cred ca abonamentu e de 120 $ sau asa ceva... Ideea e ca mie imi merge constant cu 35kilo! Sunt, suntem super multumiti! Nu a cazut niciodata netu, au fost probleme din serveru nostru local! Merita! La mine in berceni sunt retele de te doare capu cu sute de computere, parerea mea ca o sa fim in retea cat de curand fiecare cartier, e ceva de te doare capu! Uitati-va cate fire sunt trase peste tot... Si stati sa se mai ieftineasca wireless-urile! O sa fie super, net prin fibra... etc... Totusi, netu nu aduce si fericire, din pacate sad.gif
zamolxes
adrian_solenza, unde sunt retelele alea nene? si eu stau in berceni, langa Mol-ul din capul soselei, si sa mor daca am vazut vre-un cablu de retea pe aici. la mine in bloc in afara de cele 2 calculatoare ale mele ma indoiesc ca exista alta bucatica de cablu UTP. :cry:
Adrian_Solenza
cum frate, ca io stau in pa linia lu 102, si sunt in retea pana la scoala 93! Ma rog esti in bloc cu nebunii aia de la fostu Shell? Treci si tu strada cu un fir, sa vezi retele pe partea cealalta a soselei berceni! Suntem o gramada! Hai sa ne adunam si sa trecem un fir, ce naiba

PS - Nu vreau sa para offtopic, ideea e ca totul se misca repede in ziua de azi si nu se merita sa stai la mana dial-up-ului. Intersanta oferta RDS, da o merge bine netu?, sau telefonul functioneaza constant, se poate folosi si telefonu si cablu si net simultan si vitezele de transfer sa nu se modifice? Adica daca tata se uita la stiri, soramea la telefon, io mai pot sa ascult radio la 128 si sa fac download? Nu prea cred, desi e destul de bine...
MariusI
Putin OT, cablurile aeriene intre blocuri o sa fie interzise in viitorul apropiat. Asa ca aveti grija..
Ake
In majoritatea oraselor mari europene sunt interzise cablurile aeriene iar cele subterane se intind cu niste cheltuieli extraordinar de mari si cu avize nenumarate. Pana sa ajunga Bucurestiul in acesta situatie insa, tehnologia wireless cred ca va fi suficient de accesibila.

Pe de alta parte, am observat ca RCS/RDS deja a intins cabluri noi prin scarile de bloc. dar n-a reusit nimeni sa ma dumireasca la ce folosesc. Sunt doua cabluri trase in dreptul fiecarei usi de apartament, unul alb, unul albastru. Are cineva idee ce sunt ?
verygood
[quote]Sunt doua cabluri trase in dreptul fiecarei usi de apartament, unul alb, unul albastru. Are cineva idee ce sunt ?[/quote]



E vorba de modernizarea retelei de cablu TV si internet. Si eu aveam trase pana la usa cablurile alea iar acum vreo 2-3 saptamani m-au trecut pe reteaua noua. Asta implica o serie de posturi noi pe banda UHF si posibilitatea de alegere de pachete. La mine nu stiu ce s-a intamplat dar am pachetul full cu toate ca il platesc pe cel de baza. Cel de-al doilea cablu (care am impresia ca e un cablu UTP) este pt internet si telefonie.
adister
[quote]

La mine nu stiu ce s-a intamplat dar am pachetul full cu toate ca il platesc pe cel de baza

[/quote]





Prin aprilie, atunci cand a fost preluat FX-ul am trecut si eu la RCS si spre marea mea bucurie am constatat ca aveam posturi garla desi plateam abonamentul de baza. Minunea asta a tinut pana acum 2 saptamani (deci cam 3 luni).



Celalalt cablu se pare ca e pentru date.
Watchful snake
[quote][quote]

La mine nu stiu ce s-a intamplat dar am pachetul full cu toate ca il platesc pe cel de baza

[/quote]





Prin aprilie, atunci cand a fost preluat FX-ul am trecut si eu la RCS si spre marea mea bucurie am constatat ca aveam posturi garla desi plateam abonamentul de baza. Minunea asta a tinut pana acum 2 saptamani (deci cam 3 luni)[/quote]



Așa este, la RCS au lăsat inițial pachetul full option pentru toată lumea. După aceea, pe măsură ce birocrația a ajuns din urmă tehnologia (adică pînă i-au luat la mînă pe toți abonații) au restrîns oferta. Pînă la urmă, fiecare va avea în casă pachetul pe care îl plătește.
viulian
Va rog smile.gif hai sa stam pe topic.

Tema este: internet pe cablu tv in bucuresti.
dragOn
Pentru cine intreba daca merge bine internetul si telefonul la RDS, raspunsul este foarte simplu: ciudat de bine! (cel putin pentru Romania)
bcata
Confirm ce zice dragOn: de cand mi l-au instalat a mers super! Download-ul se duce pana in 31kB/s, si sta acolo... :-)
dragOn
Și merge... Și merge... :charge:

... beton!
SYL
Am observat ca in we, merge mult mai greu netul. O fi din cauza ca lumea e acasa si fiind mai multi utilizatori de net conectati, RDS nu poate face fata ? :roll:
Ake
Pe 1 sep 2004 am primit un ticket de la RDS ca se fac reparatii de la 9.00 la 13.00..scuzele de rigoare..etc. Dupa aproape 10 ore a repornit internetul dar de atunci (azi suntem in 7 sep.) zilnic are hopuri, viteza e de kko si cei de la serviciul tehnic spun ca nu e nici o problema. Inainte sa ma ratoiesc la ei as vrea sa stiu daca a mai observat cineva aceste probleme in Bucuresti in aceasta perioada ca nu cumva sa se fi bulit cumva modemul meu si eu sa-i iau la rost degeaba.

Merci
Watchful snake
De acord cu DragOn. Nu am probleme cu RDS. laugh.gif
Ake
Am dat cateva telefoane la RDS serviciul tehnic. Se pare ca intr-adevar sunt ceva probleme dupa interventia de la 1 septembrie in zona Colentina/Obor dar evident "se vor remedia in cel mai scurt timp posibil" -asta de obicei tradusa pe romaneste inseamna "la Sfantu'Asteapta" dar sper sa ma insel. Mie personal in acest moment RDS-ul imi face impresia unui balon care se umfla in prostie, si pentru ca sta sa se sparga, il tot peticesc baietii intr-o veselie
Lucian123
Am abonament RDS 9$ de 5 luni de zile. a picat de 2-3 ori in acest timp si s-a remediat cu un simplu telefon, nu a fost nevoie sa vina cineva. Viteza de download este in intre 16-40 media 28 KB/s

Recomand tuturor pachetul RDSLink+RDSTel.
viulian
Eu mi-am pus in sf. internet pe cablu. Am semnat contract cu RCS sa vina sa-mi puna abonament standalone (am ales pe cel de 15$) si mi-au zis acum 3 saptamani ca va dura 4-5 pana cand o sa-mi instaleze modemu, ca "e cerere mare".



Boooon...



Pana cand vin, mi-am aruncat un cablu pe geam la vecinu de dedesupt, m-am bagat in LAN cu baietii si avem net de la un abonament baban, dar daca impartit la toti vine doar 200.000 pe luna de caciula. Vad ca pica odata pe saptamana, si cand pica dureaza cam o zi pana sa se remedieze; as fi vrut sa fie mai reliable si sa le dau flit celor de la RCS dar din pacate cred ca am sa-mi iau net la RCS ca am nevoie de uptime la linie..



Viteza de download, intre 10K (seara cand is multi) si 40K dimineata cand e pustiu..
Ake
viulian Ai grija ca prin contract e interzis sharing-ul conexiunii cu alti utilizatori. Mi-a spus o tipa de RDS ca dupa ce se termina nebunia asta cu conectarile la RDSTel si cu problemele din cauza preluarilor de FXuri, PCNet-uri s.a.m.d, vor trece la "razboiul cu retelele de bloc". Chiar asa s-a exprimat. cei care fac acum pe teren controale cu cablul TV si decodoare pirat vor trece la controlul celor cu retele "ilegale"
laufery6
Nu inteleg ce probleme sa aiba ei cu "retelele de bloc". Ei primesc banii pe contract asa ca nu vad unde este problema, daca celui care face contractul ii convine sa aiba transfer mai mic sa dea si la altii. Mi se pare aberant "razboiul cu retelele de bloc"
Ake
Simplu. Scrie in contract ca n-ai voie, inseamna ca e frauda. Pentru provider e acelasi lucru cu furtul de semnal de cablu TV. Ce-ar fi daca in fiecare scara si-ar trage numai un vecin cablu si ceilalti ar lua de la el ? Nu e vorba de punctul tau de vedere ca si client, important e ca ei pierd N clienti dintr-un bloc pe chestia asta, si deci pierd bani. Cand Vor fi nevoiti sa stranga punga, vor actiona in consecinta.
laufery6
O sa citesc in contract sa vad daca scriu asa ceva despre retele. Crezi ca cei de la RDS nu stiu despre retelele de cartier ? Sa fim seriosi si cred ca daca era interveneau ei de mult sa "amendeze ".
Ake
Din contractul RDS: In cazul in care Beneficiarul doreste sa furnizeze catre terti servicii care fac obiectul prezentului ontract, Beneficiarul se obliga sa ceara acordul scris al RDS inainte de inceperea colaborarii cu tertii. Aceasta prevedere este valabila indiferent daca distribuirea sebviciilor catre terti se face prin sistaemul RDS sau prin alta infrastructura. .



Momentan nu au intervenit din mai multe motive:

Nu au avut suficient personal . - nici acum nu au dar..

Conexiunile de vitaza mai mare erau suficient de scumpe ca sa se mai incurce cu micii utilizatori - dar tendinta e de scadere accentuata.

Dupa ce termina de halit pestii mari (firmele) tre' sa manance si gura lor o pane si o sa dea iama si in pestii cei mici.
viulian
Dar nu cred ca abonamentul asta e la RDS care e acuma.. de aceea ziceam, pica in draci, si sper sa vina RDS-ul mai repede naibii si sa rezolv problema.



Oricum in LAN de bloc am descoperit o problema.. daca mama unuia face curat, mai scoate hubul din priza.. mai se impiedica unu de cablu si injuram de mama focului pana cand ne prindem pe unde.. mai vine cate un gigi nesatisfacut de cablu ce ii trece prin dreptu ferestrei si il taie.. etc, se fura macuri si ip-ul gateway-ului, si iar apar probleme, se baga ip-uri peste ip-uri si netmascuri aiurea, si e duc naibii toate programele de chat care functioneaza pe asa ceva sad.gif....



Downtime cand ti-e lumea mai draga :cry:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.