Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reader`s Digest.. ce fel de teapa mai e si asta?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Fratzica
Am primit ieri un plic de la astia, ca sunt potentialu castigator al nu stiu ce premiu important, ma rog. Normal ca nu l-am bagat in seama, chiar ma gandeam daca as putea sa ii dau in judecata pentru folosirea numelui meu in strategia lor de "marketing". Ma rog, las deoparte. Azi primesc un plic enorm, tot de la astia cu tot felul de hartii in care scria citez:
"Cardul premiului pentru raspuns rapid" + cheie de la una din masinile lor.
"Cate cadouri puteti primi daca veti comanda produsul reader`s digest" - tre sa particip la jocul de cautare a stelutelor norocoase. Am si de razuiit biggrin.gif Nici nu ma indoiesc ca e castigator.
"Buletin de selectare a castigatorului premiul instant: 5000 RON" impreuna cu bilet de identificare - un fel de cec cu coduri de referinta, numar personal de participare, draci laci. Baaaaaaaaeeeeee, au si adresa mea trecuta aici.. Doooh... doar am primit plicu acas.. Shtupid me... Tre sa raspund in 7 zile, altfel ma umplu de purici si o sa imi linga untul toate pisicie din cartier.
"Ultima ora: Andreea Banica (zisa si Andreea Rozmarin sau Zana Stupizilor) e membru onorific al comisiei de tragere la sorti Reader`s Digest" Ma simt asa de important, chiar zana tvr-ului mi-a scris acest bilet de mana la imprimanta... Zice aicia ca pot castiga marele premiu de 150000 RON. Semnatura ei de mana zice Basiniq radmasa.gif
Aaasaaa... ce mai avem aici.. uite un plic, pe care pot sa il trimit inapoi, nu am voie sa il folosesc in alte scopuri, e protejat prin lege abuzul de plicuri.. Bun, deci asta e plicu de raspuns "nu", poate gasesc mai incolo unu pe care sa scrie "da". da.. l-am gasit si p-asta.. e mai frumos colorat decat ala cu nu. Tre sa lipesc o gramada de timbre si timbrulete si etichete verzi pe el.. pom il fac.. Asa.. cu ce ma leg la cap daca trimit plicu: Doresc sa comand cartea cu titlul "1000 de miracole ale naturii" si o pot cumpara in rate sau leasing fara dobanda. Ce chestie, cica ambalatu cartii costa 60000 lei. HA, numai hartiile + cerneala din plicu asta fac vreo 10 RON biggrin.gif. Politica de marketing domne, nu gluma. Mai incolo zice ca primesc garantia satisfactiei si garantia calitatii.. 3 ani de service gratuit la carte! Cica primesc si cadouri surpriza.. covorase pentru carte si alarma!
Evident ca doresc sa particip in finala concursului (sunt bengos domne, am ajuns direct in finala) si sa castig aia 150000 RON. Daca trimit in max 14 zile primesc si bonusu de 10000 RON. Daca raspund mai repede pot castiga un mertzan in valoare de pana la 8 sute bulioane.
Mai avem aici fisa de comanda pentru cartea aia cu 1000 de miracole de care zisai mai devreme. Asta e fisa separata, in cazul in care sunt un fraier si nu vreau sa particip si la mega concursul cu mertzan si bani. Fisa e insotita de o brosura A0 a cartii. Cee mistooo, stiati ca omida fluturelui soim se poate deghiza in sarpe arboricol - isi scurteaza capul si isi afiseaza niste ochi falsi?? Mai e ceva cu delfiini, cu alge care se plimba de capu lor.. Ma rog, "foarte" interesant.
Si ultimu document e de fapt mai multe... foi, cu inscris de castiguri. Am si un cec aicia pe care zice "A se returna". Pai de ce mama cailor mi l-au trimis in primul rand. Scrie mare aici "Specimen / Acesta nu este un cec bancar". Sa moara Veta.. deja ma gandeam sa ma prezint la usa la banca cu cecu in dinti.. Zice aici ca indeplinesc toate procedurile interne necesare platii premiilor.. probabil ca singurul criteriu de alegere era ca destinatarul sa nu fie mort.. A uite, au si site aici, ia sa ii boscorodesc pe mail un pic, mama lor de sobolani.. Nu pot intelege ce target are firma asta.. Nu-s nici baba, nici retard, nici senil... atunci??!!? ce naiba cauta astea la mine?? Nici nu ma indoiesc ca si maine va mai veni un plic, si tot asa.. dati si voi idei ce sa fac cu foile astea..
ilikecheese
He..Nu esti singurul...Si mama primea astfel de plicuri saptamanal si de castigat....nimic. Era pe atunci oferta ca poti castiga la alegere un vw bora sau passat. Mama ce bucurie pe noi ca deh suntem pe punctu de a castiga masina buna. Si ghici ce? TEAPA!! A mai si comandat nus stiu ce carte...
Sa chinuit mama sa scape de ei vreo juma' de an. Pan la urma a sunat la ei si a zis sa nu ii ami trimita ca nu are nevoie si ca o deranjeaza si pan al aurma s-au potolit.
pastrama
Mda...am primit si io cheia si teancu de hartii. Si n-am castigat nimic. ohmy.gif
klaus
Haideti mai, nu fiti rai. Macar experienta si tot ati castigat 04.gif
CristiRzR
Ce munca de convingere am facut la maica-mea sa nu cumpere cartea aia de 60RON!!! ...cat mi-a luat sa-i explic ca in plicul ala mai mult discutau de concurs decat de carti...ca sa vezi cat de seriosi sunt! Ce sa mai zic de sansa la un polo, bora sau passat??
Maaaaare vrajeala!!! mad.gif
Fratzica
pana acum vad ca numai mame au primit.. hmmmmm.. cu mine au dat-o in bara rau de tot...
Thor1983
Si eu am primit de cateva ori. Si le-am rapuns.... in cosul de gunoi. Oricum postarita e foarte suparata pe ei, ca tot trimit numai plicuri mari. biggrin.gif
Kunt
Vin si eu cu o confirmare: si mama a primit ! N-a participat insa...


Marius97fer
daca ar intra pe fir niste baieti de la militita nationala ar vedea ca e o inselatorie si ca de fapt nu se da nici un premiu... toata practica tine de o strategie de marketing, te bagi in sufletul omului si ii spui ca o sa castige luna de pe cer in portii de cate 400g numai daca o sa comande cartea "noi stim ca tu esti fraier, dar banii tai sunt destepti"...

pai cum sa mearga bine economia acestei tari, daca o gramada se ocupa de "afaceri" din astea, jumate se uita la telenovele, iar restul citesc forumuri pe net tongue.gif
paulp
Nu fiti rai, Reader Digest e cea mai tare afacere din domeniul asta. wink.gif
Si va spun asta in deplina cunostinta de cauza.
Faptul ca exista multa lume care pune botu la astfel de strategii de marketing, denota o buna cunoastere a pietii.
Faptul ca exista si oameni care nu pun botu la astfel de smecherii, denota ca exista totusi si oameni inteligenti in tara asta wink.gif
Dar asta e valabil in orice domeniu (inclusiv nenorocirea numita expulzarea fatului de gen feminin al parasutei si piticului 022.gif).
adrian.paul
QUOTE(paulp @ 18 Jan 2007, 14:10)
(inclusiv nenorocirea numita expulzarea fatului de gen feminin al parasutei si piticului 022.gif).
*



Asta e cea mai tare referire la Virinel si Virinica.
minny
In SUA e destul de serioasa treaba. Bine la ei si prinde orice smile.gif Ideea e ca multe is carti asa ... spuse pe intelesul tuturor, si mai scurte. De exemplu vrei sa stii ceva de Eliade, dar ti se pare prea greu sa il citesti. Iei Reader's Digest, citesti 10 pagini si esti doctor in istoria credintelor. Cartile ce le vand ei, ma rog nu sunt pe gustul meu, la multi insa ar prinde, si nici nu ar fi asa rele, macar mai invata oamenii ceva acolo. Politica asta insa de marketing desi e pentru o categorie de oameni mai slabi de inger (cei care ar citi cu precadere asa ceva) prinde mai greu la noi (Caritasul, FNI-ul, deh...). Si eu am primit plicul cu pricina (am impresia ca au baza de date de la prietenii cartii, nu am alta explicatie ...) si l-am aruncat. Motivul insa era altul: nu mi-a placut ce ofera iar de castigat masina ... doamne daca ar fi asa simplu smile.gif
sorin_f39
Am primit si eu de la Reader Digest acum 3 ani (daca imi aduc bine aminte); au primit si mama si logodnica mea acum 2 ani.

N-am trimis deoarece nu mai cred in Mos Craciun de mult timp.


Chiar nu pot sa inteleg ce e in mintea celor care ne trimit acasa asemenea tampenii. Sau poate pe astia reusesc sa-i inteleg. Sunt multi prosti care pun botul si astfel se imbogatesc astia (cei gen Reader Digest). Dar cum pot sa creada asemenea tampenii foarte multi dintre noi, eeehhhhhhhhh, asta nu mai pot sa inteleg! Sa fie foamea de vina?
prody
Exact! Foamea de bani este de nepotolit.
gabi1
Daca vrei sa fii bombardat de plicuri si injurat de postas,vre-o 2-3 ani,raspunde la una din scrisori s-au cumpara o carte de la ei.A facut cineva din familie greseala.
luck33ro
hai sa va inviorez topicul ... icon_mrgreen.gif
Si in 2010 inca se mai dau tepe de genul asta. A primit o matuse de 70 de ani. Astia cred ca au o baza de date de la casa de pensii huh.gif
Eu credeam ca REader Digest sunt firma serioasa radmasa.gif
marksman
Am primit si eu. Au ajuns in cosul de gunoi.
corbex
Alta pomana la care nu sint invitat ! N-am noroc si pace !
Markos
n-ai domiciliu stabil, de-aia.
corbex
Mi-as face mutatie la ei, da' au sediul in casute postale.
marksman
QUOTE(corbex @ 9 Jul 2010, 11:37)
Mi-as face mutatie la ei, da' au sediul in casute postale.
*



Dupa ce mai cotizeaza cativa clienti fraieri o sa se mute in vile postale.
dizzy
Mai tineti minte cartea aia trimisa nesolicitat prin posta care costa vreo 250 000 ROL? Sau erau 2 500 000?
Pe vremea aia asteptam scrisoarea de chemare la catanaie si nu ma duceam la Posta nici daca imi promiteau ca ma asteapta Angelina Jolie acolo.
bucatzel
QUOTE(Thor1983 @ 18 Jan 2007, 00:56)
...in cosul de gunoi...
*




QUOTE(marksman @ 9 Jul 2010, 12:13)
... Au ajuns in cosul de gunoi.
*



Auzi... da' voi cu ce va stergeti geamurile?
DragosP
Cu Clean.
Markos
io cu Valeo.

9 Jul 2010, 12:49:
QUOTE(minny @ 18 Jan 2007, 18:12)
De exemplu vrei sa stii ceva de Eliade, dar ti se pare prea greu sa il citesti. Iei Reader's Digest, citesti 10 pagini si esti doctor in    istoria credintelor.

nedumerire.gif

care ai adresa lui aphophis?
corbex
Uite asa se nasc doctorii, 10 pagini si pac!
tribunul
QUOTE(corbex @ 9 Jul 2010, 12:17)
Alta pomana la care nu sint invitat ! N-am noroc si pace !
*



Da-mi adresa sa ti-o forwardez cand mai primesc.
corbex
gicadegeaba@romanianpeople.ro
Filip
Deci au astia niste strategii, a pus taica-meu botu la asa ceva, a luat cateva carti de la ei. Totul s-a terminat cand n-a mai ridicat o carte de la posta, aia au tot trimis scrisori cum ca le-a returnat posta comanda sau ceva de genul, pana la urma a primit o hartiuta de la o firma de recuperare pt. fabuloasa suma de 125 ron. A platit in scarba taica-meu si n-a mai avut de-a face cu asemenea agarici. Oricum, ma enerveaza ca taica-meu pune botu` la tot felul de prostii, bine ca n-am avut bani pierduti in anii `90 la nici un joc piramidal, caritas draci, laci.

Evident ca n-am citit nici o carte luata de la ei. Mi-e si rusine ca scriu aici, dar vorba aia, nu eu am facut greseala sa deschid plicul de la fomistii astia. Auzi EDITURA. Bah ma lasi! radmasa.gif
marksman
QUOTE(Filip @ 9 Jul 2010, 14:01)
[...] caritas draci, laci.




Du-te ia o dusca de aghiazma! popa.gif
Filip
Pentru cei care mai au dubii (dar in mare parte oamenii de pe Dacia Club sunt oameni cu scaun la cap), nici un produs CORECT nu este promovat in felul asta. LOCUL CARTILOR ESTE IN LIBRARII! Te duci in librarie ai ITI ALEGI cartea, fiindca TU, CEL CU BANI esti SUVERAN. Nu sa vina altii sa iti bage pe gat prostii! N-am incredere in nimic, toate concursurile sunt niste vrajeli menite sa atraga naivii (ma doare cand spun asta, tati sad.gif ). N-am incredere in nimic, incepand cu concursurile din pungile de pufuleti, terminand cu Loteria Romana. Tot ce este bazat pe noroc, pe castig rapid, in 99,99% din cazuri e TEAPA!
Ma deranjeaza la modul ca imi spun in sine: "ce tupeu jegos au si astia" faptul ca isi spun EDITURA!
Eu zic ca ar trebui sa invete cu ce se ocupa o editura adevarata!
Markos
QUOTE(Filip @ 9 Jul 2010, 15:12)
(ma doare cand spun asta, tati sad.gif )

tereaq ca mi-a sarit cafeaua pe nas radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
CGDBZ
Eu astfel de plicuri din cutia postala le arunc direct la gunoi , nu merita "efortul" de a-l deschide.
Filip
Pai ce sa-i fac... daca e bolovan! laugh.gif Cum frate, dupa toate tepele pe care le-ai citit in ziare, pe care le-ai vazut la televizor in anii `90, sa crezi ca se mai schimba ceva, acum in 2010, sa crezi ca mai umbla cainii cu covrigi in coada... Bine ca n-a avut bani la banca Religiilor! radmasa.gif
ady77
QUOTE(Filip @ 9 Jul 2010, 15:12)
N-am incredere in nimic, ... terminand cu Loteria Romana. Tot ce este bazat pe noroc, pe castig rapid, in 99,99% din cazuri e TEAPA!
*



Deci nu mai castigi la loto ca sa traiesti din chirii?
tribunul
Nu chiar toate, eu am castigat ceva.
Filip
QUOTE(ady77 @ 9 Jul 2010, 15:49)
Deci nu mai castigi la loto ca sa traiesti din chirii?
*


Gasesc eu alta modalitate, oricum o sa traiesc din chirie, chiar incepand de anul asta, daca imi merg bine apele, insa la o scara mai mica.

"-Ia zi Filip, ce vrei sa te faci cand vei fi mare?
-Aaaa... aaa...
-Vrei sa te faci profesor?
- huh.gif
-... vrei sa te faci fizician?
- 052.gif
-... vreei sa te faci aviator?
- mellow.gif Breeeee, io vreau sa ma fac Latifundiar!!!! "
radmasa.gif
Maskatu
Iar i-ati dat apa la moara lu' pilif. I-ati alimentat imaginatie inca 2-3 ore. ph34r.gif
bion
O harta doua si ii trece.
Am primit si io de la RD scrisorele din aste. Initial era sa pun botu` pentru ca imi aminteam de RD de prin anii `70 ca parea o revista destul de serioasa dar dupa ce am citit scrisorica le-am deturnat corespodenta spre tomberon. Cam de doua ori pe an trimit fiecarui din familie un pliculet cu momeala. biggrin.gif
marksman
QUOTE(Filip @ 9 Jul 2010, 16:03)
Gasesc eu alta modalitate, oricum o sa traiesc din chirie, chiar incepand de anul asta, daca imi merg bine apele, insa la o scara mai mica.

"-Ia zi Filip, ce vrei sa te faci cand vei fi mare?
-Aaaa... aaa...
-Vrei sa te faci profesor?
- huh.gif
-... vrei sa te faci fizician?
- 052.gif
-... vreei sa te faci aviator?
mellow.gif  Breeeee, io vreau sa ma fac Latifundiar!!!! "
radmasa.gif
*




Ia legatura cu Marty, ca el era la un moment dat "membru latifundiar".
Filip
Pai nuuu? Ca d-aia avea el banet sa dea 200 de roni pe o sticla de Vodka, cand altii saracii nu-si permit decat Unirea... nedumerire.gif
b76bgaarh
auzi pilife da tu nu citesti topicul tau de la bursa?

sau esti ocupat cu investitiile imobiliare?
tribunul
Unirea = ?
bmwh548
Nu era aia din reclama cu nea Gogu si Dorel?
Filip
QUOTE(tribunul @ 9 Jul 2010, 16:17)
Unirea = ?
*



Cica e "BAUTURA SPIRTOASA 30% CU AROMA DE BRANDY" - la 500ml. pretul este de 12,95 RON. smile.gif
bion
Te-ai spurcat icon_mrgreen.gif
bmwh548
QUOTE(Filip @ 9 Jul 2010, 18:42)
Cica e "BAUTURA SPIRTOASA 30% CU AROMA DE BRANDY" - la 500ml. pretul este de 12,95 RON.  smile.gif
*



Pentru cineva care nu bea alcool ca e lucrul diavolului esti bine informat.
kog
a cautat pe gugle.
Merced
Filipe, nu mai ai ma drum in Pitesti?
Filip
Maine mai am un drum pana in Gaiesti, urmeaza sa incasez din urma 200 ron, + 1 rovigneta pe 1 luna + 1 kil de ulei Aral (ca sa completez, ca imi trebuie ca nu prea mai am in bidon), + un plin de benzina la intoarcere. Din pacate nu prea pot sa ma abat si spre Pitesti, trebuie sa duc persoana in locuri specifice, iar timpul este limitat. Lasa ca ne intrunim noi candva! biggrin.gif

Bai nene mi-a aparut rugina pe langa sudura, unde mi-au reparat aia la panoul spate! radmasa.gif mama ei de dacie! radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.