Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scrierea "IRC"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
os
Dragi colegi,

cu regularitate am conflicte - mai mici sau mai mari - cu unii dintre noi, care folosesc asa-zisul "stil IRC" in postari. Acest stil nu-i acceptat de forum (vezi regulamentul), dar nu despre asta e vorba acum.

Ceea ce m-ar interesa ar fi sa inteleg motivatia aflata in spatele acestui stil. Daca pentru unele din expresiile consacrate pot gasi o explicatie in prescurtare (dadusem undeva exemplul "vb" pentru "vorbim" sau "vorbesc" sau...), pentru altele nu reusesc sa gasesc decit una care nu ma satisface: tentativa de a fi "cool" (cumva cu orice pret).

Dupa mine insa, "real coolness" se bazeaza pe ceea ce spui (adica pe continut) si nu pe modul cum spui. Mai pe romaneste: scrierea "kool" nu poate inlocui continutul, ideea.

Va rog asadar, stimati colegi, sa ma lamuriti...

Cu multumiri,
os
sefu_alx
si eu scriam mai de mult cu "k" in loc de "ca" pentru ca e mai usor cand te grabesti dar am reusit sa ma dezvat
rareori folosesc "sh" si "tz" unde e neaparata nevoie
Lexy
Motivatia e simpla:tentativa de teribilism si pisiceala din aia de gagici..e mai tare sa scrii vai te pupik, nba (noapte buna all), cp (nu cai putere, ci cu placere)...deh asta este ce sa-i faci.
Esti mai cool daca scrii asa...parerea mea.De gagica ne-cool rolleyes.gif
ageana
Eu tin multumesc daciaclub.ro pentru ca m-a dezvatat de scrierea prescurtata. Foloseam aceasta scriere in SMS-uri (scuteam caractere).
Nu mi-a placut niciodata ideea de "kool".

Inca o data multumesc DC
os
Lexy, cam asa ceva imi imaginez si eu... speram (si sper in continuare) sa aud si opinii care sa ne contrazica.

---- edit

@ageana: daca sunt motive serioase (de exemplu lungimea limitata a textului, ca intr-un sms) mie mi se pare ca prescurtarile sunt acceptabile. Pe de alta parte insa, obuceiul asta se transmite in locuri in care chiar n-are ce cauta... de exemplu am vazut in E-mail (unde ai spatiu, tastatura civilizata samd) scris "te iub"... de ce a trebuit prescurtata tocmai vorba ASTA?

Mario_b
Consider ca scrierea non-IRC separa forumul nostru de alte balciuri cum ar fi 4tun*** si confera un aer mai civilizat discutiilor, e ca si cum ai purta un costum la teatru in loc de trening, daca imi permiteti...
Fratzica
nu vad nimic cool in scrierea prescurtata, desi o folosesc destul de des, ma rog nu pe forum ca de, sunt moderator si tre sa dau un exemplu, dar asta e. Tot liceul l-am petrecut pe mirc deci nu putea sa ramana fara urmari chestia asta si uneori mai scapa. Oricum nu mi se pare mare durere sa scrii asa. Sunt alte probleme mai importante.
cris71
Sunt curios daca va veni cineva cu o motivatie pro pentru IRC-isme (si logica, bineinteles).
Daca la un SMS mai inteleg (desi si acolo eu unul scriu normal), la un calculator unde ai tastatura normala nu mai inteleg.
In afara de teribilism...n-am idee.
argon
@ageana, uita-te in lista ta de warn-uri sa vezi de la cine ai primit 10 % warn pentru mirc de cand esti pe forum icon_mrgreen.gif

Recunosc ca mai intram si eu pe mirc, dar de mult, cand s-a inventat, prin 1999-2000, si numai ca sa agat vreo gagica, nu aiurea..deci e un scop nobil. Acum nu mai intru ca m-am insurat mellow.gif ..si nu am cunoscut-o pe mirc...pot sa spun din experienta de atunci ca mirc-ul e plin de rapandule...baieti si fete, bine nu toti, dar 90 % din ei au probleme psihice si de adaptate in societate...zicea fata ca-i fotomodel, dar venea ditai balena esuata blush.gif

Deci..asl pls jpg stf .
Fratzica
nu inteleg ce legatura are cu terebilismul... si voi alte probleme in afara de scrierea asta nu aveti?
argon
Problema e ca , daca nu folosesti in mod uzual, este extrem de greu sa intelegi ce vrea sa zica..propozitia nu merge cursiv si te opintesti la fiecare k tz etc, sa nu mai zic de stilul de prescurtare folosit cateodata..asta e cea mai mare problema, nu ma chinui sa-mi belesc ochii si creieru sa-i inteleg scrierea...si cel mai probabil asta e motivul principal pentru care e interzisa scrierea asta aici pe forum.
os
@CataNOS: "Probleme" ar mai fi si reactiile de multe ori exagerate la corectari... ba chiar si propria ta reactie (prea oparita fata de tonul care se vrea lejer-analitic al postarii mele initiale).
Fratzica
mie mi-a explicat cipman mai de mult foarte frumos de ce nu se foloseste aceasta scriere. pentru ca daca cineva vrea sa dea search pe forum dupa un anumit cuvant, si acesta este scris cu sh tz etc, nu va putea fi gasit. Asta e singura explicatie logica. alta nu vad. Si cei ce zic ca nu e asa au peste 30 de ani deci nu prea au avut legatura cu ceea ce a fost mircu` odata.

LE scuze os. nu am vrut ca reactia mea sa para asa oparita smile.gif cheers.gif
argon
Si nu ar fi frumos sa fie folosita o scriere pe care o inteleg usor si cei de peste 30 de ani?
os
Uite, mai adaug ceva pentru CataNOS (mesajele s-au incrucisat): dincolo de aspectul de natura tehnica pe care il aduci in discutie, (si asa cum spuneam mai sus), reactiile exagerate chiar _sunt_ o problema (care perturba activitatea forumului). Mai departe, oarece respect fata de colegii de forum impune un mod de adresare comun, civilizat.
Fratzica
eu m-am conformat, nu ma deranjeaza sa scriu fara irc-isme. Si nu stiu exact la ce reactii exagerate te referi (chiar nu stiu).
os
Iata un exemplu de azi. As putea sa mai caut, dar cred ca poti sa ma crezi pe cuvint...
Era vorba descre "aks" si parca altele.

Cea ce ma nu surprinde este ca nici unul din colegii care au reactionat asa n-a aparut pe topic sa ne spuna si alta opinie... ca asa, drept sa-ti spun, treaba e cam plicticoasa: toata lumea e de acord... n-are nici un farmec wink.gif

QUOTE
------- te rog scrie romaneste, data viitoare sterg postarile fara nici un comentariu. deocamdata ai avertizare. -------

Daca pentru 3 cuvinte tie ti se pare ca nu stiu sa vorbesc romaneste , scuza-ma "moderatorule" care nici nu te semnezi dar asta inseamna ca ori altii care sunt agramati,nu le citesti posturile ori ii consideri pe ei superiori.Precizez ca prima oara cand am luat avert a fost pentru ca am scris prescurtat si era primul meu post..deci prima greseala.Daca te si semnezi sa stiu cine esti ...o sa iti dau prin privat de acum incolo toate posturile agramate de pe acest forum la care tu nu ai luat(iei) nici o masura.
Fratzica
ok ok, got the point
vijelie
Voi va pierdeti timpul pe aici cazand de acord unul cu altul iar altii ia uite ce ne amuza:

QUOTE(Aloys @ 19 Jan 2007, 15:07)
Am si eu un LOGAN Ambiance si as vrea sa ii pun cateva imbunatatirii
ABS
Aiberg
Servo directie
Aveztii o idee cat ar costa si a mai pus cineva vreo optiune din astea
*


biggrin.gif
Alydor
Nu sunt pro "mircisme" dar cateodata un sh sau un tz ajuta. "A intrat in fata mea" poti intelege doua chestii...

Suma respectelor, Alydor.
os
@vijelie... vezi ca ai gresit topicul... asta era de bula biggrin.gif
@alydor: aici suntem de acord - folosite insa cu discernamint si, cum spunea Simbad Marinarul, cu "legumeala".
TMihai
Cred ca si Ake si-a pus aceleasi intrebari aici
DragosP
QUOTE(CataNOS @ 19 Jan 2007, 16:16)
...Asta e singura explicatie logica. alta nu vad.

...și pentru că așa am învățat cu to(n)ții în clasa I.
anpop
Vad ca lumea are diverse opinii .....
Ca o persoana trecuta de 30 de ani, fost detinator de 4 canale de mirc, pe care l-am tinut circa 5 ani de zile, in prezent nu ma mai intereseaza....
Scrierea IRC a aparut sub forma de prescurtari, pentru a putea comunica mai repede, cu mai multi utilizatori, in acelasi timp. Majoritatea prescurtarilor au aparut din limba engleza si au fost preluate si de noi. Multe prescurtari IRC in varianta romaneasca sunt de-a dreptul penibile, dar altele sunt necesare pentru a putea comunica mai rapid.
Mai mult decat atat, in limba engleza, o serie de termeni IRC au devenit prescurtari acceptate gramatical.
Ceea ce vreau sa subliniez, este faptul ca foarte multa lume nu face diferenta dintre chat si forum!
Pe un chat discuti live cu o persoana care daca iti accepta limbajul, bine, daca nu - nu!
Iar pe un forum sunt oameni care poate nu au folosit IRC niciodata si nu inteleg anumiti termeni, mai ales cei "cool" folositi de pustani pentru care folosirea unui script reprezinta apogeul lor in domeniul netului....
In concluzie, cred ca nu este normal ca pe un forum sa folosesti un limbaj neadecvat, tip IRC, dar pentru anumite prescurtari provenite din acea zona cred ca poate exista o anumita toleranta in limita bunului simt.
bj
De acord cu anpop mai putin ultima fraza.

Daca vreti este ca toleranta la alcool pentru soferii din Romania. Poate ca e mai bine asa, decat sa nu stii care e diferenta intre o bere si o vodca super mare biggrin.gif

Intradevar cateodata sunt utile si cazurile ar fi:
- cand spatiul e limitat
- cand contextul poate fi inteles complet diferit din cauza lipsei diacriticelor.

Daca voi credeti ca avem probleme sa va uitati la bulgari biggrin.gif ei au probleme si mai mari pentru ca folosesc alfabetul chirilic, care chiar daca este fonetic (ca si al nostru) are caractere fara corespondenta in alfabetul latin si folosesc de exemplu cifra 4 pentru a reprezenta o litera din alfabetul lor smile.gif
anpop
@bj:
eu ma refeream la folosirea in mod accidental a unui termen IRC, unul mai pe intelesul tuturor, nu la folosirea ostentativa.
si mai sunt unele cazuri in care un anumit termen e folosit de foarta multa lume, pentru ca altfel apare "de cenzurat"....si e o expresie destul de des intalnita in limbajul mioritic smile.gif
iar in comparatia cu alcoolul: mare atentie la otetul de muraturi, are cca. 9 grade...daca manaci ceva mai mult ai alcool in sange....putin de tot dar ai....si la lege nu-i bine tongue.gif
si tinctura de propolis iese la iveala blush.gif si zau ca multi o iau numai in scop curativ si nu prezinta nici un pericol pentru trafic biggrin.gif
cris71
QUOTE(Alydor @ 19 Jan 2007, 16:36)
Nu sunt pro "mircisme" dar cateodata un sh sau un tz ajuta. "A intrat in fata mea" poti intelege doua chestii...


Păi... " A intrat în fața mea"

Noi nu folosim diacriticele mai niciodata (unii). Dar spre exemplu francezii (și știu ce spun, că lucrez cu ei) nu ți-ar scrie fără accente nici să-i pici cu ceară deși textul ar fi inteligibil și așa (asta e cam off topic)
Vlad Georgescu
QUOTE(os @ 19 Jan 2007, 15:06)
scrierea "kool" nu poate inlocui continutul, ideea.
*


QUOTE(ageana @ 19 Jan 2007, 15:15)
Nu mi-a placut niciodata ideea de "kool".
*


Sacrilegiu! Nu se scrie "kool". Este cam lame. Se poate scrie:

kewl

k3wl

k00l

k00ll

kewll

kwwl

k3\/\/L

|<00|_|_

-.-. --- --- .-.. (Morse)

5001 (e discutabil daca litera K seamana mai mult cu 5 sau cu 6, ar semana mai mult cu 4 dar se stie ca 4 reprezinta litera A)

1001110001001 (5001 reprezentat in binar)
cris71
QUOTE(Vlad Georgescu @ 20 Jan 2007, 09:06)
Sacrilegiu! Nu se scrie "kool". Este cam lame. Se poate scrie:

kewl

*



cartman? eric cartman? tongue.gif
bulan
QUOTE(os @ 19 Jan 2007, 15:06)
Dragi colegi.Ceea ce m-ar interesa ar fi sa inteleg motivatia aflata in spatele acestui stil.
Va rog asadar, stimati colegi, sa ma lamuriti...
Cu multumiri,
os
*


QUOTE(Lexy @ 19 Jan 2007, 15:14)
Motivatia e simpla:tentativa de teribilism.
Esti mai cool daca scrii asa...parerea mea.
*


QUOTE(ageana @ 19 Jan 2007, 15:15)
Eu tin multumesc daciaclub.ro pentru ca m-a dezvatat de scrierea prescurtata. Foloseam aceasta scriere in SMS-uri (scuteam caractere).
*


Eu pe langa ca m-am dezvatat de scrierea gen SMS am si invatat sa scriu pe www.daciaclub.ro
QUOTE(cris71 @ 19 Jan 2007, 15:44)
Sunt curios daca va veni cineva cu o motivatie pro pentru IRC-isme (si logica, bineinteles).
In afara de teribilism...n-am idee.
*


Doar teribilism,nimic mai mult.
QUOTE(CataNOS @ 19 Jan 2007, 16:16)
Si cei ce zic ca nu e asa au peste 30 de ani deci nu prea au avut legatura cu ceea ce a fost mircu` odata.
*


Domnu CataNOS!
Cei ce au azi peste 30 de ani nu sunt la curent poate cu particularitatile mirc-ului unui grup specific de pustani.Dar zicala:nimic nou sub soare este universal valabila oricarei teme.Oricine putea pe vremea mea sa faca cursuri de secretar-dactilograf si se mai putea face si STENOdactilografie care ce putea sa fie decat tot un mirc dar cu reguli precise.Si cred eu ca toti elevii tuturor timpurilor au scris cu mircisme pe caietele lor de maculator cand li se preda mai repede de catre unii profesori mai grabiti.Oricum limba vorbita dar si scrierea sunt intr-o continuua schimbare si nu neaparat in bine.Asa ca scrierea mirc de azi nu putem sti in ce fel ne va schimba pe noi sau noi pe ea.
Bulan,CONGO,bar,Ferentari,alcool,tigari,beat,tarziu,noapte,eseu.
My Berlina
QUOTE(os @ 19 Jan 2007, 08:19)
motive serioase (de exemplu lungimea limitata a textului, ca intr-un sms)
mie mi se pare ca prescurtarile sunt acceptabile.
*


Parerea mea este ca numai la text messages ajuta "mirc"
Chiar si in cartea de la telefon are o lista intreaga de prescurtari. dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.