Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: care e durata de viata a motorului de nova?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
liviu_buc
care e durata de viata a motorului de nova(in km),fara a umbla la el?cat zice producatorul?
argon
1. Producatorul nu zice nimic;
2. Nu-i problema tehnica.
mihai0070
Vezi ca este deschis un topic legat doar de NOVA intra si vezi acolo sau posteaza acolo ...cel mai bine .... ceilalti posesori de nova vor fi bucurosi sa te ajute inclusiv eu (posesor NOVA) in sectiunea PIESE AUTO CLT topicul Dacia Nova (1600 - carburatie)


si un raspuns la intrebarea ta ... daca te referi la setul motor (al alt ceva nu vad ce ai putea sa te referi ) un set motor de NOVA GT duce cat un set de berlina 1310 daca ai grije de el si bagi ulei corspunzator ... poate sa te duca si 100.000 km cel putin ...
C a t a l i n
Masina din semnatura are cam 120.000 km dupa estimarile mele, nu stiu o valoare exacta intrucat ceasul kilometraj s-a stricat la 21.000... Oricum in acesti aproape 9 ani, nu s-a umblat la motor deloc...Si merge excelent! biggrin.gif
einstein1984
Pai de unde sa zica producatorul care e durata de viata, daca totul depinde de intretinere, consumabile, modul de utilizare, temperaturi, etc.
Data fiind data proiectarii motorului, nu vad de ce sa nu treaca de 200 000 de km, in conditiile unei intretineri corespunzatoare.
madcos
te tine o viata daca traiesti putin. daca mergi batraneste cu ea, te tine muuult si bine.dar
daca mergi mai sportiv si schimbi pe la 5500 rpm, schimbi ca mine: 3 seturi in 3 ani.de fapt decat 2, ca a treia oara am spart blocul.
argon
NE scuzi, dar eu folosesc masina pentru ce a fost proiectata, adica sa ma duca din punctul A in punctul B, daca vroiam raliu ma faceam pilot de curse, nu-mi bateam jos de o masina care nu-i proiectata pentru asa ceva.


Ontopic, nu-i Nova, dar tot aceasi "tehnologie" - 132 000 km in 10 ani, totul original in motor, nu consuma ulei, nu scapa compresie. O sa ajunga la 200 000 fara probleme, nu da nici un semna de oboseala. Nu am folosit aditivi niciodata, doar ulei bun.
mihai0070
liviu_buc inteleg ca ti-ai luat si tu o nova tongue.gif cat are la bord ... da mai multe detalii ...eventula motorul scoate ceva zgomote sau face belele ... sau doar vrei sa stii cat o sa te duca ... (il cunosti pe fostul proprietar ... cum a mers cu ea ... ce uleiri a folosit ... recomandarea mea daca tot ai luat masina ...schimba toate lichidele din ea ... de siguranta ... nu sti de cand stau in ea ....)
AAlpine1
nova gti masina de firma 150.000 de km neumblat in motor ...
mihai0070
Super tare o nova cu 150.000 km neumblata in motor ... si cine spunea ca novele sunt proaste ... laugh.gif imi aduce aminte de berlina lu tata cere la 185.000 a schimbat setul ...ca manca mai mult ulei decat banzina ... acum berlina a ajuns la 300.000 cu ultimul set schimbat acum 10 ani biggrin.gif .... love Nova
Twister
Motorul de Dacie, s-o numim generic Berlina, cedeaza pe la ~80.000km. Asta este valoarea care am observat-o la majoritatea masinilor, sigur ca nu e nimic batut in cuie, depinde de calitatea manufacturarii, de uleiuri, de stilul de condus, temperaturi, sofat preponderent afara/in oras etc
Eu tocmai am facut motorul Daciei mele, schimbat tot cu exceptia bielelor, a axei cu came si ,evident, a blocului motor. Problema acestor motoare nu rezida atat in faptul ca sunt de conceptie veche, ci mai ales in calitatea slaba a pieselor (nu respecta dimensiunile si sunt fabricate din materiale proaste).
Dacia putea adauga un 10mil la costul final al masinii si facea un motor mai fiabil, din materiale mai bune, insa nu i-a interesat asta. Ca exista motoare care au mers si 200.000km, asta e adevarat, insa sunt execeptii.
Motorul este prost, conceptie straveche, jocuri multe si mari, materiale slabe si facute dupa ureche. Combinatia perfecta.
ydaniel
nova gti+gpl in folosinta clubului meu:pai pe la 60.000km motoru consuma cam 0,5 l de ulei.si nu am mers tare cu ea doar ca trageam barci cu ea.am schimbat de 3 ori kitu de ambreiaj:) da nu e nici o dif intre ea si berlina
liviu_buc
ptr mihai0070 :am cumparat o nova din 1999 prin noiembrie 2006, si i-am schimbat toate lichidele imediat atunci(ulei cutie,motor,antigel,)ulei luasem initial panther 20w50 dar am auzit ca e de vara si mai e si prost pe deasupra si l-am schimbat cu elf 15w40,merge bine,nu am nici o problema cu ea,de atunci am facut aproape 3oookm.......cu carburatorul am avut probleme-consuma vreo 2ol/1ookm dar am facut carbotestul atunci prin noiembrie si acum cel mai bine am mers cu 3o litri vreo 325 km adik cu putin sub 1o litri/1ookm............in rest e ok,cam atat ...iar referitor la durata de viataa motorului am intrebat si eu pur si simplu,nu am nici o problema la motor....
mihai0070
Sa o stapanesti sanatos ... si sa te bucuri de nova ta ... este o masina buna si nu te lasa in drum daca ai grija de ea ... sofer1.gif
liviu_buc
ms frumos mihaioo7o desi am avut ceva probleme cu ea........
mihai0070
Te ajut si iti ofer documentatie ... la discretie ... despre Nova Gt si GTi ... astept PM sau intra pe mess la id meu ... il am in profil ...
kojakk1984
Trebuie sa tina cat la berlina cel putin! Am si nova si berlina, iar la berlina am facut motorul la 300.000 km si nu pt ca se stricase ci pt ca imi "picase" unset motor nou de fabrica biggrin.gif
volint
QUOTE(kojakk1984 @ 22 Aug 2007, 21:50)
Trebuie sa tina cat la berlina cel putin! Am si nova si berlina, iar la berlina am facut motorul la 300.000 km si nu pt ca se stricase ci pt ca imi "picase" unset motor nou de fabrica biggrin.gif
*




radmasa.gif 10561582.gif 053.gif down.gif down.gif down.gif

Mai usor cu aia trei sute de mii...


Spor!!..
mastersync
sefilor ....am 130 de mii de km cu nova , si inca merge , chiar bine ...am bagat ceva banuti in ea , dar nu`i regret , mi`am facut treaba ... m`a plimbat toata tara ... nu m`a lasat niciodata , am legato cu sarma , am batuto cu ciocanu ... am stranso cu patentu , acasa tot m`a dus .nova rulz , pana strang bani de mitsubishi evo 8
luk67
eu am 140.000ceva si inca nu am schimbat nimik la motor. are duralube in motor biggrin.gif . acum vreau sa ii schimb cuzinetii si poate si segmentii. e din 1998 gt
mihaivasc
Nova GTI din '99 107000km -motor original. Ulei consuma foarte putin (~0.5 litri intre 2 schimburi facute la 7000km). Insa din pacate apar alte probleme...
corbex
Nova GT, schimbat set si facut 120.000 km dupa, din care 80.000 pe GPL.
Ulei bun, filtre la timp. in rest n-am menajat-o in mod special.
Problema novelor nu e motorul ci tabla. tongue.gif
bogdan_90
pot spune ca motoarele de dacie cum spunea si un coleg mai sus ar tine ele si mai mult,dar calitatea pieselor e asa de slaba,incat durata medie ar fi undeva intre100-150 000 . un vecin a avut o dacie din 74' si spunea ca de cand a luato, n-a umblat in motor si ca cand a vanduto a zis ca avea mai mult de 300 000.
mihaivasc
E cea din poza? wink.gif
D-FENS
Eu am avut Nova timp de 7 ani si jumatate.Luat in ansamblu am fost multumit de ea.Avea 80000 km cand am dat-o(in ian. 2006).In ultima vreme aveam probleme cu reglajul aerului sau era pe partea electrica,nu stiu ce sa zic,pt ca avea un ralanti dezordonat.
Dar nu pot sa zic ca n-a fost o masina buna.
apollo
a mea are 120.000 km pana acum.eu am facut cu ea doar 30.000km si vreau sa zic ca motorul e foarte bun wub.gif .compresia e buna si cutia nu are nicio problema.


caroseria mai lasa de dorit, dar in rest nu-s probleme.
D-FENS
Cand s-o vand,a naibii masina...eram in probe cu un client si a-nceput sa-ntrerupa pe la 80km/h.Atat a asteptat ala,dar nici eu nu am vrut sa mai negociez nimic.
Acum cel care a cumparat-o am auzit ca i-a schimbat carburatorul,avea aceeasi problema. dry.gif
Executron
Completez si eu "survey"-ul smile.gif.

57300 km. Nimic facut la motor pana acuma in afara de ulei+filtru. 20.000 km s-a mers in stil normal, majoritatea in afara, restul in oras in stil batranesc. Multa munca la capitolul reglat ambreiaj, timonerie de-a lungul vietii ei laugh.gif .

Probleme minore cu rugina care incep sa apara, dar vopseaua arata f. OK in mare (stiu ca nu sunt obiectiv smile.gif ) Sunt extrem de multumit de ea smile.gif.

Daca ai grija de ea si de ocupi de chestiile minore, o mai bibilesti poti avea o masina f. buna.

P.S. Era sa uit. O singura data m-a lasat in drum. In 1999 a cedat pompa de benzina exact la stopul de la Baneasa. Nu mai stiu daca am facut-o pe garantie sau ce i-au facut, dar pana azi n-am mai avut probleme.
gti98
Citate:
"Problema novelor nu e motorul ci tabla. tongue.gif"


"caroseria mai lasa de dorit, dar in rest nu-s probleme."

Ca bine ati zis!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.