Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plata hotel la bulgari cu card debit
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
laurian
Salut!

Am vrut sa fac o rezervare pe internet, la hotel Ralitsa din Albena.
Completez datele, iar dupa ce imi aleg ca mod de plata debit card-ul, imi cere codul cin.
Nu stiu ce reprezinta asta, stie cineva ?
Nu cred ca e codul PIN. Am incercat sa introduc o serie de cifre de pe card, dar mi-a zis ca nu sunt bune.
poate a mai facu cineva rezervarea cu card de debit, ce anume ar trebui introdus acolo ?

Multumesc anticipat.
GoGu
Ultimele 3 cifre ale codului de pe SPATELE cardului (pe locul de semnatura). Sper ca despre asta sa fie vorba.
zamolxes
Tre sa fie card cu care se pot face plati pe internet. Ideea e ca mai are pe spate un set de cifre, ultimile 3 fiind acel cod de verificare.
gibonu
Eu am facut niste rezervari in 2005, tot cu plata pe Internet, dar am folosit un card de credit, cu cifrele scrise in relief (embosat parca se numeste, nu sunt sigur).
Din cate stiu eu, nu se accepta la platile astea decat card-uri de credit, cele de debit nu sunt primite.
Cel mai bine, da un telefon la banca care a emis cardul si intraba-i pe ei.
Chiscanu
e vorba de cvv ... precum a zis colegul ultimele 3 cifre de pe spatele cardului .


Pinul nu se baga NICIODATA la plati online ! doar la atm atat !
St
Si ai grija ca poti plati doar daca cardul esate embosat, dupa cum spunea si gibonu.


@gibonu Eu la pariuri transfer bani de pe card de debit in lei, deci merge.
randomm
Merge orice fel de card (debit/credit) atat timp cat banca a activat pentru respectivul card optiunea de plati online. Daca e card de debit si nu ai bani in cont iti refuza tranzactia. O poate refuza si la credit, atat timp cat ai depasit limita de creditare. Sunt unele tipuri de card emise in Romania care nu sunt recunoscute international. Nici la ATM inafara Romaniei, nici in magazine cu atat mai putin la plati pe internet. Oricum e recomandata o informare prealabila platilor online. Ori pe site-ul oficial al bancii de unde ai cardul, ori... facut curs scurt yoga pentru calmare, repetat in gand ca totul va fi bine, cardul tinut frumos in mana dreapta intre aratator si degetul mare si via la banca emitenta, unde va asteapta un adevarat program de sex, dupa care aveti toate sansele sa ajungeti la ghiseu, sa intrebati daca puteti plati cu respectivul card online si sa obtineti: Nu se poate. Urmatorul va rog....
laurian
Incep prin a multumi celor care au postat.
Am incercat cu cele 3 cifre, nu a mers.
Am mai incercat cu 4+3 cifre, inaintea celor trei exista un grup de 4, tot nu a mers.
Urmeaza sa merg la banca sa vad daca pot face plati on line.
DragosG
laurian: pentru a nu te duce pana la banca sa verifici dacc poti face plati online, poate ar fi bine sa verifici aici: http://www.epayment.ro/plata_online/carduri.php?id=7.

laurian
Am verificat la banca, se pot face plati (cel putin teoretic). Iar codul ar fi ultimele trei cifre ( la banca au zis cod cvv, si nu cin, cum apare pe site-ul albena.bg ).
Insa la toate incercarile , rezultatul a fost cod CIN gresit.
A rezervat cineva pe site-ul www.albena.bg, cu card de debit?
Mentionez ca e mastercard emis de banca Transilvania.
Como
CIN se numeste la American Express, CVV la Visa si CVC la Mastercard. Nu cumva ai pe pagina respectiva un toggle unde sa alegi tipul cardului (Amex, Visa, MC), pe care nu l-ai ales corect?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.