Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce varianta?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
rotuning
Intrebarea e simpla: ce varianta de Logan ati vrea sa va cumparati? Va aruncati la modele scumpe sau va multumiti cu ceva ieftin si cu mai putine dotari? Daca ar fi sa ne uitam la vanzarile solenza, tind sa cred ca mai degraba prima varianta...

Pentru preturi si dotari, aveti topicul de preturi si dotari...
Cornel001
Adaugati si varianta Ambition/Laureate 1.6 16v . Sa vedem cati suntem doritori de motorasul ala (si la dotare superioara desigur).
rotuning
Nu se poate, pentru simplul motiv ca motorizarea asta pe Logan e deocamdata simpla speculatie, spre deosebire de diesel care e certitudine, chiar daca nu se stie exact pretul sau dotarile. In orice caz, se pare ca tot 2 variante de dotari vor fi pt. diesel, de data asta va fi disponibila servodirectia si clima, asa ca probabil va fi un ''ambiance'' si un ''laureate'' sau ''ambition'', depinde ce decizie vor lua asupra costurilor. Ideea e: cine vrea diesel isi va lua diesel, cam indiferent de diferentele de pret fata de benzina, pentru ca oferta e OK ca si variante.

Evident ca toti si-ar dori 1.6 16v, asta nu inseamna ca isi vor si permite, iar din moment ce nu putem specula asupra pretului, daca se va intampla ce spuneti voi, ce sens are sa il oferim ca varianta?
irina LOGAN
am votat pentru un diesel cu dotari, dar numai in cazul in care se lanseaza cel mai tarziu in august 2005. daca nu, Ambition will do!
maddan
As dori sa voteze aici doar cei care isi propun sa si cumpere Logan, caci altfel sondajul nu ar folosi la nimic.



Multumesc!



Io am votat pentru Laureate 1.4. Sper sa mi-o si pot permite. Totul depinde de cat de repede gasesc banii de avans.
crama
am votat Preference 1.4

pentru asta am dat comanda si am platit avans :wink:
Sclaud
Am votat pentru Laureate 1.4 pentru care am si dat avansul ... si de abia astept sa ""se prezinte" ca mor fara ...
maddan
Mai asteapta... pana in octombrie-noiembrie! :mrgreen:



Bine ati venit pe forum, crama si obscuru!
Ake
Am votat Laureate 1.6. Eu personal astept pana prin ianuarie sa citesc pe forum cum se comporta ABS-ul, deci posibil sa fie si Ambition.
VladG
Am votat Ambition, dar ma tenteaza si un Astra SH.

Drive-testul cu Logan va fi decisiv. Plus impresiile celor care vor cumpara primele Logan (pana va aparea si Ambition).
Sclaud
Are cineva idee care este raportul "Dacii Logan fabricate" / "comenzi inregistrate" pana in acest moment ?
rasatus
am votat (si am depus avans) pentru laureat 1.6

livrarea promisa pe 6 septembrie de la un dealer din Pitesti.
Sclaud
[quote]am votat (si am depus avans) pentru laureat 1.6

livrarea promisa pe 6 septembrie de la un dealer din Pitesti.[/quote]

E super ... mie mi-au trecut pe hartie 7.11.2004 cu precizarea ca "s-ar putea sa vina mai repede" da ... slabe sperantze.
Cornel001
Din oferta existenta mi-as lua Ambition. Din ciclul vise , ideal pt mine ar fi un Ambition negru, cu CD-MP3 detasabil, cu motorul de 1.6 16v . Desi as putea sa renunt la geamuri electrice spate. Oricum, daca nu iau Loganul anul asta, pana la anul viitor mai pot sa apara noutati...
autopanda
am votat si am depus avans pentru laureat 1.4

livrarea in septembrie 100% :wink:
adister
[quote]

Are cineva idee care este raportul "Dacii Logan fabricate" / "comenzi inregistrate" pana in acest moment ?

[/quote]



Saptamana trecuta au aparut niste cifre in presa, ceva de genul peste 4000 de comenzi ferme si un stoc existent la Pitesti de 2200 de masini. Acum depinde si ce culori au fabricat ei pana acum.



De votat am votat Laureate 1.4 rosu toreador - pentru care dealtfel am si dat comanda, cu livrare cel tarziu 23 oct.
rotuning
interesant ca nimeni pana acum nu vrea un diesel ieftin, care dupa parerea mea va fi pe undeva intre 6.500- 7.000 euro, adica intre Preference 1.4 si Laureate 1.4, dar cu dotari probabil de Ambiance, in timp ce diesel-ul cu dotari se va invarti intre 8.000 si 9.000 de euro, adica deja destul de scump.
stefan_ieu
Si eu care speram sa nu fie multi cu Ambition. Ma gandeam ca daca dau comanda la sfarsitul lui septembrie sa nu stau prea mult....
maddan
Peste 40% cu Ambition!!! Wow! :shock:



E clar, cred ca cei de la Dacia nu se vor mai obosi sa scoata masina de 5000 euro, caci nu cred ca intereseaza pe nimeni. Apropo, am adaugat si aceasta optiune in chestionar, pentru ca cei de la Dacia au anuntat-o.
rotuning
Da, ai dreptate, ar fi trebuit sa apara. Greseala mea! Mai ales ca s-ar putea sa fie cea mai bine vanduta pt taxiuri. Asa ca s-ar putea sa te inseli.

Ma asteptam sa fie f. multi pt Ambition, la fel cum ma asteptam sa fie f.putini pt Laureate 1.6 datorita diferentei destul de mici de pret (500 e) fata de varianta de varf.
van den plas
Nu stiu ce sa votez. Eu intentionam sa-mi iau un break diesel. Varianta de echipare va fi in functie de costul suplimentar al versiunii break si al motorizarii diesel si bineinteles de banii pe care-i voi avea la momentul respectiv. (vreau sa-l iau cu banii jos) Din ce m-am documentat asupra motorului dci (65 CP) se pare insa ca acesta nu e atat de fiabil pe cat ma asteptam si e foarte sensibil la apa din motorina. (daca va intereseaza ,gasiti amanunte pe forumul reno) Iar reparatiile la sistemul de alimentare (pe care il puteti vedea in avatarul meu smile.gif ) nu costa decat 2-3000 E. :shock: De fapt nici nu se prea repara nimic, se inlocuieste totul, inclusiv rezervorul si tevile de combustibil , daca doresti si garantie la lucrare. Asa ca ma gandesc din ce in ce mai serios la varianta break pe GPL (cu rezervorul de gaz montat in locasul rotii de rezerva), avand in vedere ca la lansare oficialii Renault au afirmat ca se va produce si o asemenea versiune. Despre avantajele acestei versiuni am scris pe larg in topicul Logan GPL. Deci "eu cu cine votez ?" smile.gif
maddan
Io zic sa votezi cu un Astra, caci ce vrei tu de la Logan o sa apara de-abia peste doi-trei ani. Si pana atunci trebuie sa mergi cu ceva, nu? :mrgreen:
Ake
Pai romanu vrea clima! uite si chestionarul cu variante de SLZ-cam 60% au AC.

Eu sincer n-as da banii pe clima ptr ca din diverse motive as putea s-o folosesc maxim 15-20 de ore pe an, dar de la Laureate tin mortis sa am urmatoarele chestii, pentru care sunt dispus sa platesc si AC-ul asa ca bonus: oglinzi degivrante si boxe spate. O sa ziceti ca sunt nebun, sa dau 800 euro pentru niste oglinzi care sigur se pot monta ulterior, si doua gauri in placa din spate pe care iarasi le-as putea da intr-o ora, (asa ca paranteza, boxele si cassul le schimb instant), dar stiti voi cum e cu gradina lui Dumnezeu.....

Oricum o sa ma hotarasc abia dupa ce le vad prin showroom-uri.
fbatran
votai si io, si apoi am vazut ca am luat-o pe trendu majoritar: AMBITION

io zic ca merita toti banii, da o sa mai stau pana in primavara 2005 sa se stabilizeze modelu, poate mai baga ceva optional ....

vand 1310 si cu ceva pe langa iese de un avans ... sper :shock:
MoneyTalks
[quote]As dori sa voteze aici doar cei care isi propun sa si cumpere Logan, caci altfel sondajul nu ar folosi la nimic.

[/quote]



Ba ar folosi si daca cei ce vor sa isi cumpere ceva ce costa mai mult decit cel mai scump Logan voteaza pentru varianta de pret maxim. Asa cei de la Dacia ar putea sti daca merita sa scoata variante ieftine sau scumpe :wink:
van den plas
[quote]

Io zic sa votezi cu un Astra, caci ce vrei tu de la Logan o sa apara de-abia peste doi-trei ani. Si pana atunci trebuie sa mergi cu ceva, nu?

[/quote]

Am cu ce sa merg pana atunci. Nu vreau sa ma grabesc si sa regret in momentul in care va apare break-ul, mai ales daca va avea si un design inspirat. Iar daca varianta pe GPL va fi cel putin la fel de reusita ca cea de la Cielo, despre care nu am auzit decat pareri favorabile, atunci chiar merita sa astept pana atunci, ca sa pot merge cu un consum echivalent in benzina ,de circa 3 l/100. :wink: [quote]

E clar, cred ca cei de la Dacia nu se vor mai obosi sa scoata masina de 5000 euro, caci nu cred ca intereseaza pe nimeni.

[/quote]

Se pare ca varianta de 5000 E va costa 5500 E. L-am vazut duminica pe Stroe intr-un interviu in care a declarat ca preturile pt. gama Logan se vor situa intre " 5000 ihhh(pardon) 5500 si 8000 E". Sincer sa fiu nu stiu la ce dotari prezente la versiunea Ambiance s-ar fi putut renunta ca sa scada pretul cu 700 E. Mai mult decat la airbag, geamuri colorate si antidemaraj (eventual turometru) nu cred ca ar fi posibil sa se renunte. Iar toate astea costa destul de mult sub 700 E. Se pare ca s-a stabilit si un pret maxim de comercializare pt. Logan care va fi de circa 8000 E pt. orice varianta constructiva. Dieselul in versiunea maxima de echipare (Laureate) se poate incadra perfect in acest pret, iar break-ul poate avea un pret apropiat sau identic cu sedanul, avand in vedere ca sunt marci (ex. Ford) care au acelasi pret pt. toate variantele de caroserii comercializate.
xdanx2000
Eu aleg laureate dar as prefera pe motorina...ca sa ajunga intretinerea mai ieftin....



trebuie sa fim cu picioarele pe pamant si sa recunoastem ca suntem saraci...

aia care au bani sa isi ia masina straina !
rasatus
[quote]ma asteptam sa fie f.putini pt Laureate 1.6 datorita diferentei destul de mici de pret (500 e) fata de varianta de varf.[/quote]



initial am vrut laureat 1.4; de asta am bani; apoi am spus sa fac un efort mai dau 500 si pun motor mai bun. so, acum nu mai fac alt efort sa iau ambition ca-n felul asta imi iau audi biggrin.gif



la mine asta e motivul pt care am votat/platit avans pt. laureat 1.6
vad
eu am facut comanda astazi la latine efe si mi-am luat 1.6 mpi laureate :roll:

nu stiu daca a fost o alegere buna insa pot sa va spun ca pe factura masina apare ca va fi livrata la data de 7 noiembrie 2004 ca ultima data de livrare am ales culoarea rosu toreador, pot sa spun ca am ales aceasta culoare asa pe bajbaite ca inca nu am putut vedea aceasta culoare decat pe site si pe cateva solnite prin oras, (dar nu sunt sigur ca aceea era) :!:



sa sper ca a fost o alegere buna!

cat priveste cu banca a trebuit sa ma programez si acolo (pt ca sunt fff multe cereri) asa ca cine vrea detalii le ofer vineri dupa ce merg la banca si va spun cat am dat ca avans!
maddan
Poti da acele detalii la threadul de "Creditare Logan". Multam!
gibi_gi
Io am dat avans pentru Ambition(asta am si votat aici) in iunie, la IPSO. A avut atunci dealerul niste probleme cu hartogaraia. Momentan am un xerox de factura fiscala cu seria de caroserie, dar nu zice data livrarii. Si mai am un xerox dupa un fel de proforma in care zice 10 sept da fara seria de caroserie. A mai avut careva probleme similare?

Sper sa nu am probleme.
vv
Eu am votat "un diesel cu dotari" fiindca asta mi-as dori (cu toate problemele motorului 1.5dCi - eu nu planuiesc sa bag motorina ieftina), dar tinand cont ca e improbabil sa-l scoata pana in toamna anului 2005 - probabil ca ma voi orienta spre Ambition. Initial vroiam sa-l iau imediat dar acum cred ca mai astept un pic sa vad daca sunt probleme + sa vad daca nu ma lasa sa-mi aleg ceva optionale (a doua mea optiune dupa diesel ar fi Laureate 1.4MPI cu ABS).
vv
[quote][quote]As dori sa voteze aici doar cei care isi propun sa si cumpere Logan, caci altfel sondajul nu ar folosi la nimic.

[/quote]



Ba ar folosi si daca cei ce vor sa isi cumpere ceva ce costa mai mult decit cel mai scump Logan voteaza pentru varianta de pret maxim. Asa cei de la Dacia ar putea sti daca merita sa scoata variante ieftine sau scumpe :wink:[/quote]

Sigur ca da, si marmota invelea ciocolata in staniol. laugh.gif

Cei de la dacia au un 'sondaj' mult mai bun decat asta - numarul de comenzi de Ambition/Laureate vs. numarul de comenzi de Ambience.
Loganel
Preference 1.4 cel mai bun pret, comparativ cu dotarile pe care le are!
Jack Daniel's
Daca as avea bani as lua fara discutii Ambition , dar cea mai echitabila varianta mi se pare Preference 1.4 , ceea ce am si votat.
dani
Preference 1.6 = 6.700 euroi

alarma + MP3 Player = 300 euro (sper)

--------------------

=> 7.000 euro
rasatus
QUOTE
Preference 1.6 = 6.700 euroi

alarma + MP3 Player = 300 euro (sper)

--------------------

=> 7.000 euro




sa iei in calcul si asigurarea si alte "taxe" ce le platesti pana ai masina inmatriculata pe numele tau!
dani
desigur, 7000 euro costa masina cu tot cu tva.

taxele de inmatriculare & ce-o mai fi le consider separat.



Oricum eu nu intentionez sa-mi cumpar acum. Astept inca un an sa apara macar motorul cu euro 4 si in functie de cati bani voi avea poate imi iau Ambition.
stefan_ieu
Nu mai e nevoie sa il astepti pe Euro4. Pe www.daciagroup.com in pliantul de prezentare motoarele sunt date ca fiind Euro4.
costi
De scos scot oricum variante de top (scumpe) conform statisticilor vinzarilor solenza si DSN, de pina acum. Ultimul scor de comandate/produse este ~ 7000/3000.
SilviuB
UNDE AI GASIT CIFRELE ALEA ?
Ov
asta am citit si eu la gazeta :roll:
adister
QUOTE


De scos scot oricum variante de top (scumpe) conform statisticilor vinzarilor solenza si DSN, de pina acum.




Se scot la vanzare toate cele 4 variante anuntate, nu numai cele mai scumpe. Am o colega care si-a comandat un Logan Ambiance si a fost anuntata ca il va primi cel mai tarziu pe 23 septembrie. Treaba asta ma cam supara intrucat eu am comandat un Laureate cu o luna inaintea ei si-l voi primi cu o luna mai tarziu.
costi
Scorul asta l-am gasit prin gazete cum bine zis-a Ov. Ref la producerea cu preponderenta a modelelor mai scumpe, cel putin asa a zis Smetzel-zeltzer ala (scuzati lapsusul). Normal ca Mioveniul o sa produca tot ce contracteaza, dar omul vroia sa justifice de fapt scoaterea tirzie pe piata a modelului de 5000E (daca l-or mai scoate)
dani
si cine o sa cumpere pe ala de 5000 euro ?



mie chiar si ala de 5700 mi se pare destul de slab la dotari... nici nu vreau sa ma gandesc la cel de 5000 (poate doar taximetristii)
costi
Eu mi-as lua, cu o singura conditie: sa aiba AC optional. In rest nu ma mai intereseaza mare lucru.
Smiley
QUOTE
UNDE AI GASIT CIFRELE ALEA ?




fragment din interviul dat de Constantin Stroe, vicepresedintele Dacia, pe chat-ul Gazetei sportului



<crama> D-LE STROE, CATE COMENZI SUNT PENTRU LOGAN? CARE E DATA LIMITA DE LIVRARE ?

<@ConstantinStroe> CRAMA: AVEM 6.627 COMENZI PENTRU LOGAN SI AM FABRICAT DEJA 3.459 BUCATI





[/i]
dani
Dintr-un articol de ziar:

QUOTE


\"Iesenii nu au ales variantele cele mai ieftine, ci au vrut-o pe cea mai scumpa, Ambition;, care are foarte multe dotari si pentru un pret rezonabil. Din cele 120 de contracte incheiate, mai mult de 70% au fost pentru aceasta varianta\" - a declarat Cristina Alexa, consilier vinzari la \"Sabini Impex\".  
LeMartin
Eu nu pot lua nimic din banii mei, dar se pare ca tentativele mele de convingere a familiei (si a banilor lor biggrin.gif) au dat roade si in curand voi aparea si eu pe liste cu un Logan Ambiance cu Directie Asistata (6000 E). Imi place pentru ca nu are casetofon (am deja unul marca Daewoo, foarte bun, dar sta degeaba) si pentru ca are barele in culoarea caroseriei (intr-o revista au pus poza de la versiunea de 5k E si au scris Logan Ambiance pe ea, ma speriasem, desi merge si cu bare negre). In rest imi place din acelasi motiv pentru care imi place orice Logan, spatiu interior MARE, portbagaj mare si un design foarte pe gustul meu (nu se discuta :twisted: ) si o calitate masurata ochiometric mai buna ca la Solenza.



Masina am vazut-o la Latin Efe Dacia langa Politehnica.

Acum urmeaza sa fac 2 chestii: 1) sa imi iau carnetul biggrin.gif 2) sa continui cu presiunile pana vad masina in fata blocului si cheile in mana mea... biggrin.gif :twisted: 8)
rotuning
Mult succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.