Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificari pe motorul de 1100...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Supapa_jR
Ce as putea face ca sa am un motor mai puternic....am inteles ca dacia 1100s avea chiulasa si axa ca la 1300...si un carburator dublucorp weber...progresiv...55-60 de cai cu toate modificarile acestea smile.gif
daca as monta o chiulasa planata de 1300 si in loc de dublucorpul weber un carburator orizontal la ce performante as ajunge?eventual daca montez 2 orizontale smile.gif
NU SE ACCEPTA SCHIMBUL DE MOTOR SAU MASINA smile.gif
AAlpine1
62 cp reali biggrin.gif

de ce nu montezi un set motor de 1.3 ?( nu stiu cum arata vibro de 1100) doar iti dau o idee....
Supapa_jR
cum as putea monta un set motor de 1300 ca asta arata altfel smile.gif...as avea nevoie de o chiulasa or smth....ceva sa pice e 1100 si sa fie si buna...si nici sa nu ma coste cat una noua smile.gif si ... o axa mai agresiva dar totusi sa se poata circula cu ea smile.gif ... sau unde modific o chiulasa sa ii pun supape mai mari...daca fac vreo modificare de mai sus trebuie neaparat intarite arcurile la supape??
AAlpine1
arata altfel ??? e patrat sau ce ? parca exista topic pt 1100 la probleme tehnice intreabai pe baetii de acolo ca sigur stiu mai bine ca mine .....
Supapa_jR
e un topic dar nu prea scrie despre tuning....ei vor sa le tina cat mai stock smile.gif)


LE....nu e patrat are altfel de model unde se preseaza in bloc smile.gif
Uncle-Sam
QUOTE(Supapa_jR @ 25 Jan 2007, 12:07)
e un topic dar nu prea scrie despre tuning....ei vor sa le tina cat mai stock smile.gif)
LE....nu e patrat are altfel de model unde se preseaza in bloc smile.gif
*



Ce vorbesti bre acolo? e exact aceeasi forma. ai putea ori sa alezezi blocul, ori camasile pe interior (oricum camasile de 1100 sunt mai groase din cate stiu). Cat despre chiulasa, ai putea sa incerci una de nova, care are supapele mai mari (in rest 1100 din 70,71 si pana la 1410 au aceleasi dimensiuni la supape) si alezezi din ea (te interesezi intai cat se poate aleza ca sa nu-ti loveasca pistonu in bujii). Si ii mai pui o axa cu came de 1300
AAlpine1
la asta m-am referit si eu dar mai greu cu, cunostiintele ..........
dar pistonul de 1.3 este la fel cu cel de 1.1 sau poate sa puna si vibro de 1.3 ?
nu stiu pt ca nu am desfacut niciodata un motor de 1100 ....
Uncle-Sam
e lafel, doar ca-i mai mic in diametru
tunderbird
Se pot face multe cu motorasul acela, dar ai nevoie de cunostinte tehnice, ajutor din partea unui meserias bun si nu in ultimul rand, de ceva bani alocati acestei lucrari.

Desi excluzi schimbarea motorului, eu ti-as recomanda cumpararea unui motor SH de D1300 care se poate monta relativ usor pe D1100. Este varianta cea mai sigura si din acest motiv ar putea fi si cea mai ieftina.

Pentru inceput iti recomand sa te inarmezi cu rabdare si sa citesti cele peste 100 pagini ale topicului despre Dacia 1100, unde vei gasi, dupa parerea mea, suficiente date care sa te ajute sa alegi intre a modifica un motor D1100 si a utiliza un motor D1300.

Spor la documentare!
Uncle-Sam
bine zis
AAlpine1
ai alfat ce vroaiai...
bafta si spor la treaba.......sper ca nu intrebi doar ca sa te afli in treaba .....
Supapa_jR
proiectul se va concretiza deindata ce am planurile precise!
sobolan
din cate stiu eu axa de 1100 difera de cea de 1300....ca sa pui set de 1300 pe 1000 cred ca tre sa modifici blocu sau camasile de 1300 ca sa mearg pe blocu de 1100....care e cursa la 1100 ? daca are cursa mai scurta faci ce am scris eu mai sus...solutii sunt daca vrei......
Supapa_jR
Ideeal ar fi fost sa lucrez pe motorul de 1100...cu cilindreea de 1100 smile.gif cu aceleasi serii ca sa nu stau stresat la filtre...ceea ce vreti voi se cam bate cap in cap....daca pun chiulasa de 1.6 are compresia prea mica oricat as poliza la ea sad.gif
LE: Mi-ar fi placut o chiulasa de 1.3 cu supape de 1.6 smile.gif ar fi fost ideeal...si alte modificari minore dar in acelasi timp practice...pentru ca nu am nevoie de multi cai ci doar sa se miste mai repede decat stock smile.gif undeva la 70 ar fi relativ perfect
tunderbird
QUOTE
AAlpine1 Posted Today, 16:09
  ai alfat ce vroaiai...
bafta si spor la treaba.......sper ca nu intrebi doar ca sa te afli in treaba .....



Nu, inca n-a aflat totul... trebuie sa citeasca mult inainte de a face o alegere corecta.

Pe vremuri exista o revista care se chema Autoturism (ce mai revista era) care pe langa articolele dedicate tuning-ului la Dacia 1100/1300, mai avea pe ultima pagina o rubrica denumita ceva in genul "Raspundem cititorilor" sau "Posta auto-moto".

In acea rubrica se gaseau multe raspunsuri pentru unii posesori de D1100 care din lipsa de piese de schimb doreau sa adapteze piese de D1300.
Altii, similar cu cazul de fata, doreau un plus de putere la motorasul lor Sierra.

Toate modificarile esentiale implica prelucrari mecanice de precizie, care se fac in ateliere dotate cu masini unelte si meseriasi de calitate, care sunt aproape imposibil de gasit, sau daca totusi ii gasesti, sunt foarte scumpi.

Eu nu vreau sa-i tai elanul din prima, din contra, chiar vreau sa cred ca o face din pasiune... important este sa aiba idee despre ceea ce trebuie facut si sa isi poata permite financiar sa se apuce de tuning.




QUOTE
pentru ca nu am nevoie de multi cai ci doar sa se miste mai repede decat stock  undeva la 70 ar fi relativ perfect



Pai varianta stock, asa cum ii spui tu, are 33 kw, adica cca 43 CP, motorul de 1300 are 54 CP, motorul de 1400 pe injectie are cca 60 CP, motorul de la Kangoo-ul meu de la munca, 1.5dci are 70 CP... cum mama ciorilor crezi ca poti sa faci tu tuning ca sa obtii 70 CP?
Supapa_jR
pai....ce a calculat aalpine1?
oricum daca aveti variante cum sa fac sa am un motor mai puternic astept....sau cum sa omologhez motorul de 1.4,1.6...ar fi perfect
tunderbird
Iata ce spun inginerii vremurilor trecute, referitor la posibilitatea utilizarii de piese de D1300 pe blocul motor de D1100...
tunderbird
Inca ceva...
tunderbird
Iarasi...
tunderbird
Si in final....


LE Poate ca ar fi mai bine ca un moderator sa mute acest topic in topicul mare despre Dacia 1100.
Supapa_jR
multumesc...ACUM am aflat cateva chestii care ma ajuta...poate ar trebui cineva cu 1100 facut moderator pe partea de 1100 si sa faca curatenie in topic pt ca sunt multi care nu au nici o treaba cu masina si totusi au postat...de aia sunt 101 pagini si stai sa citesti de-ti vine rau smile.gif
tunderbird
Corect spus "cateva chestii", pentru ca intr-adevar mai sunt multe alte elemente de care trebuie tinut cont.
ydaniel
asa t bird:) rubrica aia a fos pana prin 91:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.