Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri halogen , spalator parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
k1_tony
am o dacie 1410 din 1997 si am niste mici probleme cu ea. o problema ar fii ca vreau sa schimb becuriile din fabrica de 40/45 W , pentru ca nu prea se vede si eu merg mai mult noaptea cu masina. am fost la un magazin de piese auto si ma sfatuit sa imi pun becuri pe halogen de vro 100 W, sau cam asa ceva. am citit alt topic numai ca era vorba de ceva relee de montat si nu stiu sigur daca se poate, merita oare ?
a doua problema ar fii la spalatorul de parbriz care nu merge, cand dau de spalator se aude un bazait si nu iese nimic . am desfacut furtunasul ala si am suflat in el , am crezut ca este infundat dar nu era. multumesc
vis-a-vis
Schimba farurile cu unele noi, schimba pompita de apa de la spalator cu una noua.
Simplu!
k1_tony
da ai citit ce am scris mai sus ?
valentin_carlan
ce model e pompa de apa din acela care se pune in vas sau sub el? vezi de unde e bazaitu' daca zici ca furtunele nu sunt infundate incearca sa o desfaci posibil sa se fi oxidat pe acolo cureti ce ti se pare urat pe acolo le pui la loc si trebuie sa mearga...la mine a mers! mi s-a parut prea mult sa o iau una noua( au am model care se pune sub vas)
k1_tony
tot din ala care se pune sub vas am si eu . merci mult . o sa incerc maine
valentin_carlan
vezi ca e o piesa ca un banut pe acolo pe aia sa insisti mai bine pe fete si lateral, e treaba de 10 minute... sper sa-ti reusesca asa!
sobolan
cu pompa de spaator m-am chinuit si eu...am luat si una noua...nu a tinut decat vreo 10 zile.....pana am luat alta tot noua da de aia frantuzeasca rosie ....merge struna...
referitor la becuri de putere mare tre sa pui un releu ca altfel risti sa pierzi blocu de lumini care e vreo 100 ron nou.....
$$ilvviu
Eu ce pompe de apa am vazut la dacie aveau o rotita de cauciuc care se uza si nu mai aveai ce face cu ele, desi motorul mergea foarte bine
sobolan
QUOTE(ssilvviu @ 24 Jan 2007, 21:55)
Eu ce pompe de apa am vazut la dacie aveau o rotita de cauciuc care se uza si nu mai aveai ce face cu ele, desi motorul mergea foarte bine
*



pai doua pompe de astea romanesti negre m-au chimuit mult si pe mine....aia frantuzeasca face toti banii....
$$ilvviu
Eu am originala si merge fara probleme de 25 de ani
ydaniel
un far model /97 e cam 150 ron:) si un bloc de lumini 60 de ron:)
cu becurile trebuie puse relee si mai ales nu stiu cat de performante sunt.cumpara de firma serioasa nu turca bre;)
ferrari
se vede mai bine cu becuri de 100w dar e recomandat sa montezi si releu pe ele (in cazul in care nu ai deja) si releul costa aprox. 5ron.un bloc de lumini e aprox 100ron si un far aprox 80 ron.
verifica si duza de la stropitoare ca poate e infundata......asa am patit eu
wader
Halogene de 55/60 W. Posibil ca unele modele sa necesite un adaptor de prindere care sa gaseste fara probleme. Merg (si) fara relee. Cele de 100W lumineaza mai puternic dar haleste mult curent. Trebui sa ai instalatia electrica (si bateria) "beton".

Parerea mea. cool.gif
Giurisici Fabian
becurile de 100W consuma cam 7Amperi unul deci 14 amindoua asa ca este obligatoriu sa se monteze releu alfel riscati sa dati foc la masina .eu am avut montate si cu releu tot se incalzeau sigurantele si cablurile asa ca excl.gif
Ov
stie cineva cat e amenda pt montarea unor becuri ILEGALE ? ca poate iese mai ieftin omul nostru daca-si schimba farurile decat sa plateasca amenda si sa alerge sa-si recupereze talonul
argon
Cu becuri de 55/60 se vede PERFECT, daca farurile sunt ok, nu ai nevoie de mai mult, sa-ti pui becuri de 100 de w in niste jeguri de faruri, cu oglinda scorojita si care bat in plopi, pe langa ca e ilegal, e si nesimtire, si lipsa de respect pentru ceilalti.

De cate ori intalnesc cate unul cu cate un junghi de Dacie si cu becuri d'alea de far din port care bat in plopi, ii bag lunga..poate poate reusim sa-i educam la un moment dat..mai nasol e cand dau si ei lunga, sa-ti arate ca erau pe scurta..ma mai bronzez si eu radmasa.gif
ydaniel
farurile normale ce putere au:)?ce conduita are nea marius pe sosea;) dar daca dai de unul cu niste faruri hella adevarate 10561582.gif
Ov
max legal era parca 55/60W
ydaniel
si ea cat are din fabrica?mie farurile berlinei in stare buna mi se par suficiente.
Ov
40/45 parca
ydaniel
ok:) pai alea de 100w chiar sunt ceva in genul farului din constanta:)
toporas
Oameni buni [ vorba lu'Bania Jr.] eu am 90/100 pe Dacia mea din ''96 si nu bate lumina in pomi, nu mi am pus releu de protectie, nu se incing firele sau sigurantele, am baterie de 74Ah plus sonorizare de aprox 90W reali si nu mai am probleme electrice.Si in curand cand voi avea timp voi lega si proiectoarele.
Cu pompa de apa am avut probleme si eu-erau duzele infundate[una noua este vreo 18ron].
sik
argon am inteles ca tu ai ceva cu astia cu dacii cu faruri puternice dar cand dai de vreun bezmetic cu niste xenoane adevarate si te bronzezi instantaneu sau dc esti pe autostrada si vine pana in curu tau si iti da un flash de intrii prin parapeti cum e? si sa sti ca la ala e legal; e, eu de ce nas face la fel ca dupa ce ma depaseste sai omor si eu retina nitel? la mine e ilegal nu? rolleyes.gif
toporas tu trebuie sa ai i(e)xtinctor dala de 3 kg cu tine pt orice eventualitate
EvilOne
Aia cu xenoane puse doar sa fie lumina albastra intra la capitolul "io am facut tiuning la masina, tu ce ai facut??". Unele originale, mai rar bat in balarii.

Bec de 55/60W Filips, Osram ajung, lumineaza foarte bine si nu ai nevoie expres de relee. Totul e sa ai oglinda in stare buna si farul sa nu fie ingalbenit.
Iulik_21
E legal sa punem halogene albastre? Am vazut unele Blue vision facute de Osram, erau vreo 45 lei bucata la OMV!
GYCONE
QUOTE(Iulik_21 @ 13 Feb 2007, 20:15)
E legal sa punem halogene albastre? Am vazut unele Blue vision facute de Osram, erau vreo 45 lei bucata la OMV!
*



Da se merita sa dai 90 ron pe niste becuri amarate?
Iulik_21
Dar sunt legale? Banuiesc ca sunt bune de ceva! Doar sunt de marca! Nu ar face aia de la Osram balarii ( parerea mea )!
GYCONE
QUOTE(Iulik_21 @ 13 Feb 2007, 21:46)
Dar sunt legale? Banuiesc ca sunt bune de ceva! Doar sunt de marca! Nu ar face aia de la Osram balarii ( parerea mea )!
*



Sincer, nu stiu cum arata si ce putere au.
mariushi
Nu stiu daca ai rezolvat sau nu...(ca n-am stat sa citesc sa s-a postat pana acum) dar si eu m-am lovit de problema cu pompa de apa de la stergatoare...la fel..apasam si facea un click sau bazait. am avut totusi curiozitatea s-o desfac(pompa), are un motor de curent continuu sus, iar in capat un rotor de pompa cu 2 paleti in cruce...la mine aia erau infundati...praf, nefolosire, asta la vreo sapt dupa ce am luat masina... dupa desfundara am reansamblat-o, i-am bagat firele si ta-da...merge, era cat pe ce sa iau o pompa noua...precizez ca eu folosesc mult pomita de parbriz smile.gif si merge si acum smile.gif , am scapat ieftin smile.gif. BAFTA!
CriSTI68
da voua chiar va plac tampeniile alea ??, eu am pus in locul la semnalizarile de pe aripa albastre si in faruri alea la spalator mi se pare o tampenie
sobolan
cu halogene de 100w risti sa topesti oglinda farului care e din plastic la modelu asta CN...plus de asta trebuie obligatoriu releu si cred ca sunt si un pic ilegale....daca faru e bun si reglat calumea suficient ar fi 55/60w.....nu trebuie mai mult !
ydaniel
care e diferenta dintre 40/45 si 55/60 w?
sobolan
diferenta e in intensitatea luminoasa...lucsi.....
CriSTI68
eu am de 60 in faruri

off topic pt sobolanu: am taiat prea mult din masca biggrin.gif
sobolan
QUOTE(Adrianno @ 6 Mar 2007, 22:40)
off topic pt sobolanu: am taiat prea mult din masca biggrin.gif
*



pai cum asa sad.gif ....ai stricat-o ?
burghiu
Domnule draga, te duci la AUGSBURG ( iesirea de la CARREFOUR Militari spre oras ) si te duci la raionul de BECURI. Acolo vei gasi becuri de la firma PHILIPS. Exista un bec care este ambalat intr-o folie de plastic mai tare si cu un carton la baza pe care scrie ( 30% more power ). Dupa ce ai cumparat 2 astfel de becuri care costa pana in 10 ron / bucata, te duci frumos la unul din miile de magazine de piese auto Dacia, si cumperi inelul ( este ca un adaptor ) acela pe care-l folosesc baietii aceia care isi pun "csenoane" pe masina ( becurile albastre ). Il potrivesti mai intai pe soclul becului ( cel din metal ), dar atentie fara sa atingi sticla becului; asezi becul in asa fel incat sa se aseze cat mai bine acolo. Ideea care este, daca pui becul in soclul farului aiurea vei ajunge sa-ti " bata lumina " ori in plop ori sub masina. Pe acest inel ( adaptor ) exista o "catare" care trebuie asezata exact cum este asezat becul tau vechi. Daca vei proceda asa nu ar trebui, teoretic, sa ai probleme. Dupa ce ai reusit aceasta operatie, te duci la un service auto si le zici nenilor de acolo ca vrei un reglaj de faruri " ca in fabrica " ( iti recomand DACOSERV Sos. Preciziei ). Toate aceste lucruri le faci numai in cazul in care ai un far care are o oglinda cat se poate de curata si fara urme de rugina etc. ( altfel investesti aceasta suma destul de mica degeaba ). Eu asa am procedat la masina mea si vreau sa-ti spun ca este super OK. Nu am nici probleme cu legea si nici nu ma uit la cosurile de pe nasul celor care vin din contrasens, deci " bat " OK.
CriSTI68
QUOTE(sobolan @ 7 Mar 2007, 21:33)
pai cum asa sad.gif ....ai stricat-o ?
*



era beat ala care a taiat masca si a fugit stramb cu masca si a facut-o in doua sad.gif
GYCONE
QUOTE(Adrianno @ 8 Mar 2007, 20:51)
era beat ala care a taiat masca si a fugit stramb cu masca si a facut-o in doua  sad.gif
*



Sa inteleg ca tu erai beat? radmasa.gif . Lucrezi la masina baut?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.