Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Leasingu' lu peste!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
saddie
Asta am primit aseara pe mail de la cei de la BCR Leasing iar azi am primit si scrisoare cu acelasi subiect.

Stimata Doamna,

Stimate Domn,

Ca distins client al BCR LEASING IFN, ne face placere sa va transmitem, in cele ce urmeaza, informatii utile cu privire la plata impozitului pentru autovehiculele cumparate in leasing prin societatea noastra. Pe aceasta cale, va informam ca, pentru inregistrarea ca proprietar fiscal si plata impozitului pe 2007, nu aveti nevoie de copii dupa cartea de identitate a vehicului. Administratiile financiare au primit instructiuni in acest sens de la Prefectura. De altfel, dv. ati primit cate o copie a cartii de identitate odata cu numerele.

INFORMATII PRIVIND PLATA IMPOZITULUI PENTRU AUTOVEHICULELE ACHIZITIONATE IN LEASING PRIN BCR LEASING IFN

1. Pentru plata impozitului pe 2007, utilizatorii de autovehicule achizitionate in leasing (locatarii) trebuie sa depuna la administratia financiara la care sunt arondati, o declaratie fiscala (pe un formular-tip care se procura de la administratia financiara), insotit de urmatoarele documente:

A. pentru mijloacele de transport care fac obiectul unui contract de leasing financiar încheiat până la 31 decembrie 2006:
a) copie a contractului de leasing;
cool.gif copie a certificatului de înmatriculare a vehiculului;
c) documentul de atribuire a codului de identificare fiscală, potrivit art. 69 din O.G. nr. 92/2003 privind codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare (copie a actului de identitate/certificat de înregistrare /certificat de înregistrare fiscală, după caz).
Declaratia fiscala si documentele de mai sus trebuie depuse pana la 31 ianuarie 2007.

B. pentru mijloacele de transport care fac obiectul unui contract de leasing financiar, încheiate după întâi ianuarie 2007:
a) copie a contractului de leasing;
cool.gif copie a procesului verbal de predare-primire a mijlocului de transport;
c) documentul de atribuire a codului de identificare fiscală, potrivit art. 69 din O.G. nr. 92/2003 privind codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare (copie a actului de identitate/certificat de înregistrare /certificat de înregistrare fiscală, după caz).
Declaratia fiscala si documentele de mai sus trebuie depuse in termen de 30 zile de la data incheierii contractului de leasing.

2. Pentru plata impozitului pentru anii anteriori, procedura urmata de BCR LEASING IFN era/este urmatoarea:

a) BCR LEASING platea impozitele catre administratia financiara.
cool.gif La sfarsitul contractului de leasing, Directia Derulare Contracte emite facturi de ultima rata/valoare reziduala iar Directia Logistica intocmeste factura cu cheltuielile de inchidere (pentru radiere), in anexa careia sunt detaliate si cheltuielile privind impozitul. Plata ambelor facturi reprezinta punctul de plecare al transferului bunului de la locator catre noul proprietar.
c) Pentru contractele aflate in derulare, plata impozitului pentru anii anteriori lui 2007, se va factura de catre BCR LEASING IFN la finele contractului, dupa aceeasi procedura, iar plata impozitului din 2007 se va face direct de catre utilizator, conform noilor prevederi legale.


Se pare deci ca noua legislatie afecteaza si contractele semnate inainte de 2007. Bine ca au stiut sa ma anunte cu trei zile inainte ca trebuie sa fac coada la administratia financiara!!!!!
padre
In aceeasi situatie ma aflu si eu.
La stiri la TVR1 fatuca aia care prezenta stirea de la fata locului a spus ca se poate trimite declaratia de impunere si prin e-mail wacko.gif
Am cautat pe net si nu am gasit nimic, stie cineva vreun site oficial de unde sa gasim mai multe informatii si/sau formularul de declaratie?
Sau a fost vorba de maxim profesionalism in practicarea meseriei de jurnalist, again? radmasa.gif
Ar trebui sa facem scandal si sa prelungeasca tampitii astia de guvernanti termenul de depunere, unde sa se inghesuie 600.000 utilizatori (si astia se pare ca sunt doar cu masini, mai sunt si cei cu alte bunuri, imobile si mobile) la maxim 12 ghisee? Asta pentru ca la Sector 1 sunt 2 ghisee pentru asa ceva, ma indoiesc ca la alte sectoare sunt mai multe...

HELP deci cei care se mai afla in aceasta situatie stupida.
Si multa UE guvernantilor nostri pentru ca in fiecare zi se trezesc si se gandesc ce fel de bete si in ce moduri sa ne bage in "rotile" activitatii.
Manuel
Am fost si eu astazi cu copii dupa contractul de leasing, cartea de identitate a masinii, certificat inmatriculare si card de identitate. Pentru masina din semnatura mi-au stabilit un impozit anual de 64 lei. Pentru cine plateste integral impozitul pana la 31 martie, se acorda o reducere de 10%.

p.s. Nimeni la rand, am rezolvat in 10 minute smile.gif
lbordea
Manuel, tu in ce sector ai fost? EU trebuie sa merg la sector 6 sad.gif - nici macar nu stiu pe unde e smile.gif!
Manuel
N-am fost in niciun sector, eu stau la tara smile.gif
lbordea
Speram sa nu fie Orasul din "descrierea" ta si sa ne bucuram si noi in Bucuresti de plata fara coada -vise, vise!
Eu nici macar nu stiu adresa pentru sector 6, stie careva? sad.gif
vijelie
La Orizont, vizavi de fostul Minister al Apararii.
Ant
la orizont la taxe si impozite. Am stat ieri aproape 2 ore la coada.
Iei o declaratie de la ei pe care o completezi, copie dupa contractul de leasing (in care se specifica si perioada pe care s-a incheiat contractul), copie dupa talon, dupa cartea de identitate a masinii si copie dupa CI sau BI in care sa se vada ca domiciliezi in sectorul respectiv.
lbordea
Trebuie neaparat persoana care este utilizatorul masinii (cel cu care s-a facut contractul de leasing)? la mine e nevasta-mea si as fi vrut sa ma duc numai eu biggrin.gif - poate pot sa scriu eu declaratia aia tip de la ei si sa o depun - aveti idee?
strumfuadi
io nu ma duc neam!
e un nonsens total!
auzi fraza: "proprietarii de masini achizitionate in leasing"
pai cine a conceput fraza asta era cel putin pilit, iar cine a votat'o era beat de'a dreptul!
trebuie sa fii corigent la drept sa aberezi asa ceva!
1. nu sunt proprietar
2. nu am achizitionat nimic, ci am inchiriat! e ca si cum as plati io impozit la casa in care as sta cu chirie! radmasa.gif
nu ma grabesc sa inregistrez si sa platesc nimic. de ce? fiindca prostia asta va pica cu siguranta.
in plus, am prieteni cu leasing la tiriac leasing si nu au primit nici o instiintare de la ei ca sa isi plateasca singuri impozitele.
niste cretini! please die! death.gif
vijelie
Sa fii dumneata sanatos, dar noul cod fiscal A DECIS ca beneficiarii de leasing sunt asimilati proprietarilor, asa deci si prin urmare trebuie sa plateasca impozit CA SI CUM ar fi proprietari. Cu sau fara instiintare, e o indatorire legala... Hai Romania!
Manuel
QUOTE(strumfuadi @ 31 Jan 2007, 10:00)
io nu ma duc neam!
*



Amenda e intre 500 si 2000 RON. Eu zic sa te duci...
strumfuadi
JET pe noul cod fiscal.
daca toti suntem mielusei si ne ingramadim sa platim orice aberatii, nu e de mirare ca ei tot instituie taxe.
ia sa facem o greva fiscala si in doua luni ministerul lu vladescu ramane fara obiectu muncii..
ne'am obisnuit turma si sa fim condusi de oieri, asta este.
repet, daca noul cod fiscal prevede ce ai zis tu (adica o aberatie), atunci daca voi primi amenda ptr neplata ii dau in judecata. si cu asta basta.
lbordea
azi am auzit la radio - amenzile sunt de la 50 la 200 smile.gif ( nu de la 500 la 2000?!!?) plus ca mai vine o penalitate la plata de la 200 la 500 smile.gif - destul de mari, zic eu!!! MAMA LOR DE NENOROCITI! smile.gif (ups am uitat ca nu suntem la coltul suparatilor smile.gif )

si intr-adevar strumfaudi are dreptate - romanul sta la cozi si plateste taxe-impozite-amenzi - toate cele fara sa faca nimic ("la vorba e bun toti" tongue.gif) - luati exemplu cu taxele de la giurgiu - atata timp le-au platit - dar cand au facut gat si au blocat drumuri si panarama pentru taxe "ilegale" s-a rezolvat situatia!!!

Si acum e la fel - platim taxe pe care oricum le plateam si inainte - dar direct la leasing (si ei plateau impozitul) - acum le platim in ambele parti se pare!
strumfuadi
nu draga, nu in ambele parti, ci doar la circa financiara.
dar.. ca underground info, pana acuma firmele de leasing nu au platit nimic, de aia o sa iasa scandal. cum ziceam, se pare ca tiriac leasing se prepara sa ii dea in judecata wink.gif
padre
Eu sunt aproape sigur ca se va prelungi termenul, nu poti cere cuiva sa stea 6-8 ore la coada ca sa plateasca taxe. Sper ca o urma de decenta se va mai gasi in tara asta.
In plus, este ilogic sa platesti o asemenea amenda, indiferent de valoarea vehiculata, ca e 50 sau 500 RON atata timp cat impozitul este de 50-60 RON. Adica amenda e de 10 ori mai mare decat impozitul? Pentru ce, pentru ca nu poti plati pentru ca ei nu s-au gandit la afluxul imens de cetateni care vor lua cu asalt cele aprox. 12 ghisee? Aberant.
strumfuadi
totul este aberant.
nu platesc nimic acuma.
o sa platesc cand o inscriu pe numele meu cu nr definitive, iar asta doar pe restul anului ramas, din aprilie incolo.
lbordea
Era un vis frumos sa poti trimite documentele pe email catre directiile de taxe si impozite! Dar asa au anuntat cu tam-tam in ultima zi de inscriere cei de la TV! SO......... cum aflam emailul?!?!? Ca la telefoane nu raspunde nimeni!!!
strumfuadi
pai normal ca nu raspunde, ca sunt ocupati toti sa incaseze. radmasa.gif
dar de ce va grabiti toti sa va conformati unei aberatii, io asta nu pot sa inteleg.. huh.gif
lbordea
Fratilor vesti noi: am reusit sa sun la numarul 0800.800.211 si am vorbit despre depunere acte leasing. Concluziile sunt:

- DA SE POATE TRIMITE PE EMAIL la sesizari@taxelocale6.ro sau info@taxelocale6.ro luate de pe site-ul www.taxelocale6.ro
- actele necesare: copii dupa buletin(CI), talon, carte de identitate masina, contract leasing + DECLARATIE DE IMPUNERE TIP (ITL006.DOC) ce se gaseste imediat pe net (la cautare pe google primul link)

Cam asta e - sper sa fie ok!

Strumfaudi, eu nu ma inghesui sa platesc - doar vreau sa fiu in regula cu declaratia - ca doar nu platesc acu impozitul!
BiGBearRO
>>nu platesc nimic acuma.
>>o sa platesc cand o inscriu pe numele meu cu nr definitive, iar asta doar pe restul anului ramas, din aprilie incolo.

parca vad ca in aprilie cand o sa te duci la taxe si impozite sa declari masina o sa te puna sa platesti pe tot anu blink.gif + amenzi / penalizari

pentru cateva sute mai bine te duci si o declari

Azi este ultima zi pentru a depune declaratia la fisc

PS: necunoasterea legii nu e acceptata ca scuza
padre
Cat este impozitul pentru masini cu motoare cu capacitate cilindrica pana in 1600 cmc. persoane juridice?

Pentru cei din sectorul 1 am gasit linkul acesta.
Aici se gasesc formularele necesare si decizia in care sunt specificate actele necesare.
lbordea
Am primit si raspunsul la emailul trimis la ei de dimineata:

QUOTE
Acte necesare declararii autoturismului:

-          declaratie de impunere tip;

-          cartea de identitate a mijlocului de transport;

-          actul de dobandire(contractul de leasing);

-          certificatul de inmatriculare;

-          actul de identitate.

Puteti trimite aceste documente prin posta, prin e-mail(info@taxelocale6.ro, sesizari@taxelocale6.ro ) iar in termen de 30 de zile sa va prezentati la noi cu originalele pentru conformitate.
ghetau dan
Pentru cei care au masini in leasing:sinteti convinsi ca firma de leasing nu introducea in factura (sub o forma sau alta) impozitul pentru auto? Citi dintre noi vom sesiza o scadere la rate aferenta acestui impozit? NICI UNUL.Eu astept sa vad.
Oricum,pina azi se declara doar,plata se face pina pe 31 martie.
Forestman
Stie cineva cat este amenda pentru cei care n-au ajuns pana astazi cu declaratia de impunere pentru un auto achzitionat in leasing????
RainHawk
Termenul de declaratie s-a prelungit pana pe 10. Am fost sa platesc azi si nu aveam copie dupa certificatul de inregistrare (?!!?) si mi-a zis ca pot sa vin oricand pana pe 10 februarie. unsure.gif
Smiley
QUOTE(ghetau dan @ 31 Jan 2007, 15:38)
Pentru cei care au masini in leasing:sinteti convinsi ca firma de leasing nu introducea in factura (sub o forma sau alta) impozitul pentru auto? Citi dintre noi vom sesiza o scadere la rate aferenta acestui impozit? NICI UNUL.Eu astept sa vad.
....
*



se factura separat, aparea inca o linie pe factura. altfel, aveau probleme in contabilitate (nu puteau justifica de ce ti-au cerut mai mult decat rata, nu puteau justifica provenienta banilor cu care plateau impozitul etc)
ghetau dan
Amenda e intre 200 si 800 lei
AIX
Aseara la stiri au spus ca s-a prelungit termenul de dpunere cu inca o luna, pana la sf. lui februarie, in sect. 1-5; exceptie face sect. 6 unde data limita a ramas 31 ian.
richie
QUOTE(ghetau dan @ 31 Jan 2007, 14:38)
Pentru cei care au masini in leasing:sinteti convinsi ca firma de leasing nu introducea in factura (sub o forma sau alta) impozitul pentru auto? Citi dintre noi vom sesiza o scadere la rate aferenta acestui impozit? NICI UNUL.Eu astept sa vad.
Oricum,pina azi se declara doar,plata se face pina pe 31 martie.
*



Pe undeva si le scoteau ei si pana acum....probabil nu in rata, ci prin comisioanele de management.
In alta ordine de idei, nesimtitii de la RCI (ca doar tot de Renault tin) mi-au trimis anul trecut factura de ...Impozit Auto.
ghetau dan
Eu as vrea sa observ o scadere in factura corespunzatoare impozitului auto.M-am uitat si nu era trecuta pina acum nicaieri.
Am la Volksbank Leasing.
ccezar2004
nici nu o sa vedem asa ceva sad.gif
lbordea
La mine a luat separat de factura impozitul auto sub forma de taxe operationale - care includeau si altele pe langa impozit - aceste taxe operationale erau numai pentru anul trecut - deci de anul asta nu ar mai trebui sa le platesc - cel putin asa cred.
saddie
Pana la urma eu le-am trimis prin posta cu confirmare de primire, pt ca am domiciliul din buletin in Galati.

In ce priveste scaderea ratei, de exemplu la BCR Leasing unde am eu, se specifica in contract ca la sfarsitul perioadei de leasing mai trebuie platita o factura cu cheltuiel pt taxe, impozite, etc. Ca urmare, rata nu va suferi nici o modifcare.
ghetau dan
Daca vreau sa inchei leasingul mai devreme,ce anume trebuie sa platesc?
Eu gasesc normal:ratele ramase,si valoarea reziduala impreuna cu tva aferenta.
Nu se mai plateste CASCO. Dobinda pentru fiecare rata lunara se mai plateste?
La mine e trecut capital,dobinda (astea 2 insemnind rata lunara), casco,tva si total.
Pe mine ma intereseaza ce se intimpla cu dobinda...o mai achit sau nu?
Smiley
trebuie sa platesti:
-toate ratele de pana la data curenta, cu dobanzile si penalizarile aferente (daca ai ramas in urma cu plata si ai rate restante)
-capitalul ramas de platit
-valoarea reziduala (daca e cazul)
-comisioane de plata anticipata (daca e cazul)

dobanda nu o mai platesti.
legat de casco, sau treci contractul pe numele tau si continui linistit, sau iti faci tu un alt contract de casco si ceri returnarea banilor aferenti lunilor de casco platite dar nefolosite.
ghetau dan
Pai mie mi-au calculat si dobinda la ratele ramase...
ccezar2004
pai ar fi aberant.... am intrebat si eu o treaba ca asta si mi-au zis ca nu pot mai devreme de 12 luni si ca atunci imi pot face calculul dar nu se mai plateste dobanda pe ratele ramse... in schimb am impresia ca e un comision de plata anticipata...
rci leasing
ghetau dan
Eu am trecut de primul an de leasing...nu se pune problema asta ci doar a platii dobinzii pe ratele ramase.Eu asa vad:platesc capitalul ramas si tva inclusiv VR si tva...CASCO si dobinda la ratele ramase nu...
O sa citesc si contractul dar e cam stufos si doream sa evit asta asa ca am intrebat
musicall
Am dat un email la firma de leasing si le-am cerut explicatii daca se modifica rata de leasing pentru ca anul acesta am platit eu impozitul si iata ce mi-au raspuns:

"De anul acesta impozitul pe masina intra in obligatia clientului, este o plata separata, care nu are legatura cu ratele la ctr. de leasing.
Prin urmare, valoarea ratelor ramane aceeasi." - firma leasing

Eu nu cred ca pana acum nu isi recuperau ei acesti banii de la cei cu care au contracte si plateau din buzunar firmei sute de milioane in fiecare an !!

As dori sa stiu daca mai e cineva in aceasta situatie si ce rezolvare a gasit!
padre
Si eu le-am scris pe 31 ianuarie. Nici pana azi nu am primit un raspuns scris, dar m-a sunat o fatuca sa imi explice ca impozitul s-a platit in trecut de firma de leasing si mie mi l-a facturat separat, pe factura separata, deci nu a fost inclus in rata. Asa ca nu se modifica rata, e clar.
Ce ma enerveaza este ca ei modifica mereu rata dobanzii, in functie de Euribor, si imi trimit acasa scadentar, etc... doar ca nu mentioneaza niciodata valoarea ratei dobanzii pe care o platesc eu. Niste idioti, de parca eu ar trebui sa tin minte mereu cum construiesc ei rata.
Manuel
Eu tocmai am primit factura cu impozitul pe 2006. In concluzie, pana acum se factura separat, fie la inceputul fiecarui an, fie la sfarsitul leasingului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.