Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care sunt pasii pentru preschimbare permis ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
dragoselu
Salut!

Sunt din Bacau si am permisul de conducere eliberat la data de 22 aprilie 1997,

deci e valabil pana la 22.04.2007 ceea ce inseamna ca trebuie sa-l schimb cat de

curand. Stie cineva ce trebuie sa faci ca sa il schimbi? Am auzit de la cineva ca

trebuie sa faci si fisa medicala chiar daca nu e expirat, ba chiar ca de la 1

februarie 2007 va fi de-a dreptul obligatoriu pentru toata lumea sa prezinti fisa

medicala sad.gif Mai am o problema: cand mi-am schimbat buletinul acum 4 ani, "tanti"

de la Primarie mi-a schimbat domiciliul, mutandu-ma in satul vecin, eu cand am

vazut gafa, am zis ca nu e nimic, doar stau la granita a 2 localitati. Politia imi va

face oare permis pe noua adresa "vecina" conform buletinului? smile.gif

Va multumesc,

Dragoselu
dragoselu
Stie cineva ce trebuie facut in situatia mea? Va multumesc, Dragoselu
hellcat
Hai ca-ti raspund eu...a trebuit sa-mi schimb si eu permisul "mai devreme" din motiv de schimbare de domiciliu.
Trebuie sa-ti faci fisa medicala...singurul caz in care nu mai e nevoie de fisa: daca schimbi permisul in primul an de la ultima preschimbare.
Adresa de pe buletin va fi trecuta si in permis. Bine ar fi sa-ti schimbi si buletinul cu aceasta ocazie...sa fii in legalitate.
Manuel
Nts. L-am schimbat luna asta pe motiv de schimbare de domiciliu. Permisul vechi era eliberat in martie 1997, cu valabilitate pana in martie 2007 (deci mai avea vreo luna jumate). N-am avut nevoie decat de fisa detinatorului permisului de conducere, taxa de 45 ron si buletin, fara fisa medicala.
Fuzz
Fara fisa medicala. Eu am facut-o si asa s-au dus 90 de ron. Tot schimbare de domiciliu, trebuia sa fac asta mai demult dar mi-a fost lene. Permisul avea 3 ani de zile. Iei o fisa de langa politie, trebuie sa fie si acolo la fel, o completeaza acolo la masina de scris, te duci platesti la CEC taxa de permis, si cu aia la coada la poze. Dupa aia 4-5 zile si il iei daca merge repede.
aless
Fara fisa medicala atata timp cat permisul este in termenul de valabilitate:

ACTE NECESARE IN CAZUL PRESCHIMBARII PERMISULUI DE CONDUCERE

-actul de identitate ( carte de identitate,buletin de identitate sau carte de identitate provizorie, in original si copie );
-fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;
-permisul de conducere care trebuie preschimbat si copie;
-chitanta de plata reprezentand contravaloarea permisului de conducere (CEC);
-fisa medicala pentru conducatorii auto, completata la policlinica (daca permisul de conducere este in termenul de valabilitate aceasta fisa nu este necesara);
-in cazul schimbarii numelui, copie dupa certificatul de casatorie sau hotararea judecatoreasca definitiva de divort, etc.
-ATENTIE : cetatenii romani cu domiciliul in strainatate , vor completa o declaratie tip pe propie raspundere din care sa rezulte unde domiciliaza in bucuresti

SURSA: http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...to/index.html#3
r@zv@n
Fara fisa medicala. L-am schimbat si eu: schimbare de domiciliu. Era din martie 1997 si oricum expira peste o luna.
MDL
Se plateste vreo amenda daca nu il schimbi in 30 de zile decand ai operat shimbarea de domiciliu in buletin?
C a t a l i n
Teoretic se plateste... intre 6-8 puncte de amenda si de penalizare parca...
Practic eu merg asa de vreo 3 ani si nu a zis cap de creta nimic...
ydaniel
ar fi bine sa il schimbati inainte sa expire:)
Manuel
Eu mi-am schimbat permisul in 1997, in 1998 m-am mutat si de atunci am circulat asa (9 ani). La toate controalele am prezentat doar permisul si certificatul de inmatriculare, nu m-a intrebat nimeni de buletin.
adip
@MDL: asta cu amenda e chestie de noroc. Sotia si-a schimbat domiciliul prin 2003 dar permisul nu. Politia nu a zis nimic. Dar stiu sigur ca atat pentru mine cat si pentru sotie a fost necesara fisa medicala. Pe asta o poti rezolva cu un instructor de la o scoala de soferi contra unui "onorariu" negociabil.
aless
QUOTE
Dar stiu sigur ca atat pentru mine cat si pentru sotie a fost necesara fisa medicala.


Vad ca unii inca mai insista cu fisa asta medicala.
Intelegeti fratilor ca incepand cu ianuarie 2007 fisa medicala nu mai este necesara pentru preschimbarea permisului - din diverse motive - atunci cand acesta este in termenul de valabilitate.
adister
Fisa nu mai este necesara incepand cu 1.12.2006, odata cu intrarea in vigoare a noului cod rutier wink.gif
argon
poza nu trebuie nu? iti fac ei acolo?

QUOTE(Manuel @ 1 Feb 2007, 23:03)
Eu mi-am schimbat permisul in 1997, in 1998 m-am mutat si de atunci am circulat asa (9 ani). La toate controalele am prezentat doar permisul si certificatul de inmatriculare, nu m-a intrebat nimeni de buletin.
*




Pai probabil aveai si in talon adresa veche, eu o am pe cea noua, din buletin..asa ca degeaba nu prezint buletinul, ca nu bate cu adresa din talon.
ovidiusoft
Da, iti fac ei. Ce am vazut foarte cool la Bucuresti - se semneaza cu un creion de tipul stylus-ului de la PDA-uri, pe o placuta.
Frank SF
Eu am o situatie mai complicata - pentru mama, care are permisul ala vechi pe hirtie, si nu l-a preschimbat niciodata pe permisul nou, de tip carte de vizita plastifiata.... ce trebuie sa faca ?

Va trebui sa dea examen de soferi din nou ? Va trebui platita amenda ?

Faza e ca ea nu si-a schimbat permisul pt ca in ultima vreme conducea mereu tata si nu s-au mai preocupat de formalitatile astea documentare. Acuma tata are o boala din cauza careia nu mai poate conduce, si ar fi util sa reinceapa ea sa conduca ca sa se mai poata deplasa ici colo. Am pus-o la volan intr-un poligon si pare ca nu si-a uitat aptitudinile de sofat....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.