Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce pasi trebuie facuti pt. a intra pe web?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
vis-a-vis
Eu am cam ramas in urma cu tehnologia si n-am folosit mobilul pt. a intra pe web.
Intrebarea ar fi, ce setari trebuiesc facute pt. a accesa acest serviciu de pe o cartela Vodafone?
deconectat
Vrei sa intri pe net cu browserul telefonuilui sau de pe calculator? Ce telefon ai?
Nu stiu exact cum e la cartelute, dar la abonament trebuie sa suni la ei ca sa-ti activeze serviciul si sa-ti dea setarile.
Ai 2 posibilitati de conectare:
Wap CSD: taxare in functie de timpul cat stai conectat, ca la dial-up. E foarte lent
GPRS: e mai rapid, taxare in functie de volumul de date transaferat.
Daca vrei sa intri de pe calculator, iti mai trebuie o metoda de a-l conecta la telefon (cablu de date, dintisor albastru, ir, semnale de fum etc.)

LE: Daca vrei sa intri direct de pe telefon iti recomand Opera Mini; e un browser destul de ok care deschide aproape orice pagina.
cri123
Plus, daca vrei sa intri de pe calc, iti mai trebuie si ceva driver ca PC-ul sa poata folosi telefonul pe post de modem.

Depinde mult si ce model de telefon ai, fiindca multe nu suporta citirea paginilor web normale, ci numai a celor scrise special pentru telefon.
ferrari
din cate imi mai amintesc de pe cartela nu ai acces la net.....numai de pe abonament
oricum tre sa suni la *222 sa le ceri sa il activeze din centrala sa iti dea setarile si numarul de acces
daca vrei sa intrii de pe calc atunci tre sa ai o conexiune stabilita intre calc si tel. daca telefonul are softul lui pentru acces la internet e mai simplu de configurat, daca nu tre sa dai make new conection si acolo incepe fericirea cu setarile pe baza celor transmise de la *222
iti recomand ca si onexiune umts(pt o viteza mai mare) sau in cel mai rau caz gprs.am inteles ca acum a aparut si in romania hsdpa si aici vorbim deja de viteze super ok.
succes
C a t a l i n
Se poate si de pe cartela, doar cu WAP CSD...
La Vodafone cartela cu GPRS era 25$ parca...

De ce nu cauti pe www.vodafone.ro ? Gasesti tot ce ai nevoie sa stii...
deconectat
Se poate si pe cartela prin gprs. De ce nu suni la *222 sa intrebi?
vis-a-vis
Multumesc tuturor, o sa incerc tot ce scrie pe aici...
Eu credeam ca trebuie doar setat ceva prin telefon la fel cum are toata lumea biggrin.gif
einstein1984
Din cate stiam eu, la Vodafone nu mai intri pe net de pe tel decat cu abonament cu trafic inclus de 3$ pe luna. Parca nu mai aveau optiunea de pay-as-you-go. Poate ma insel.
Oricum, setarile depind de telefon si cred ca si de utilizator (adica un copy paste cu setraile cuiva s-ar putea sa nu mearga la nimeni altcineva)
tiberiu.anghel
Este nevoie in primul rand sa ai un terminal cu un browser de web incorporat ( nu de wap ), prersupunand ca vrei sa intri pe web direct de pe telefon.
Dupa care suni la Rel Clienti.
Tariful o sa fie 1cent/10kB trafic.
Daca ai abonament, trebuie sa activezi un pachet Mobile Internet, minim 3$/luna si ai 10MB trafic inclus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.