Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat iau pe solenza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
DANNIEL
Scuze daca am gresit locul de postat.. as avea o intrebare:cat sa cer pe o solenza scala,2003 cu 46000 km,1.4 mpi,visinie,e full in afara de airbag sofer?masina e intretinuta ff bine si reviziile la zi.va multumesc anticipat!
rue
masina a fost fara airbag sofer sau a sarit cu nefericita ocazie?
DragosP
Ne mutăm de la bursă la diverse...
Ghidioneanu
Pai cred ca o sa iei cam cat un avans pentru o alta masina , in jur de 4300-4700 euro , la care mai pui 11 000 si cumperi o Toyota Corolla pe benzina , cu sase ani garantie ( asa mi-as dori si eu ...) smile.gif
gogota_69
depinde daca a fost lovita(nu ai avut airbag sofer??)poti sa iei si 5000euro.
bae
off-topic: nu stiti ca primele Solenze au aparut (timp de vreo 6 luni) fara airbag?
DANNIEL
Nu,nu este lovita.cred ca e din primele loturi care nu aveau airbag-uri.ciudat ca am primit multe oferte de a o vinde...fara sa zic eu ca vreau sa o dau.se cauta asa mult?as putea sa iau oare 5000 euro pe ea? Exact...banii luati vor fi pusi jos pentru o masina noua.ce masina inca nu stiu...
Nilatack
eu ieri am dat scala mea din 2004 ianuarie cu 23.000 KM cu airbag la sofer, impecabila masina su 5500 euro.
mult succes la vanzare
router
Poti sa iei si 5500 daca ai noroc.

Insa pretul e supraevoluat (normal pretul ei ar fi undeva la 3000-3500 dar piata noastra e radmasa.gif )
$$ilvviu
Si eu ma mir vazand cat cer baietii pe solnitele lor. Acuma de... prost e ala care da....
david79
o scala se da cu 5200-5500 euri, asta depinde si de cum arata, imbunatatiri, km, nu cred ca se mai pun.. eu nu mai iau dupa km, majoritatea ii manaresc
deci intre 5000 si 5500
borkanel
Stiu pe cineva care a cumparat o solenza din 2004 europa cu 5500 euro blink.gif .
E foarte scump 5000 pt ce poate solnitza. Nu cred k ar trebui sa depaseasca 3500 indiferent de cat de bine arata.
E de observat ca in general daciile la sh sunt cam scumpe(solenza 2003-2004 5500 euro, berlina 2001 la 2500-2700 euro) probabil pt ca oferta de masini sh e restransa si pt ca dacia e o marca populara pt care poti gasi usor piese.
caf
QUOTE(borkanel @ 1 Feb 2007, 14:13)
Stiu pe cineva care a cumparat o solenza din 2004 europa cu 5500 euro blink.gif .
E foarte scump 5000 pt ce poate solnitza. Nu cred k ar trebui sa depaseasca  3500 indiferent de cat de bine arata.
E de observat ca in general daciile la sh sunt cam scumpe(solenza 2003-2004 5500 euro, berlina 2001 la 2500-2700 euro) probabil pt ca oferta de masini sh e restransa si pt ca dacia e o marca populara pt care poti gasi usor piese.
*




Pentru am si eu o Solnitza nu o sa va dau dreptate. Mai ales ca la un moment vreau sa o vand si nu atat de ieftin. Din punctul meu de vedere, treaba sta cam asa. Preturile pe care le discutati voi sunt exprimate in euro, dar in ultimii trei ani euro a scazut cu 6 mii de lei. Exemplu : cumparat clima in 2004, curs euro aprox 40.000, masina platita in lei, adica aproape 260 de milioane. Daca se vinde acu cu 5.500 de euro, inseamna vreo 180 de milioane. Deci minus 80 de milioane, adicatelea vreo 2 mii de euro.

Daca s-ar vinde la 3500 EUR ar insemna 120 de mil, adica undeva la 45 la suta din valoarea de acu trei ani. As vrea sa vad si eu un posesor de Logan care si-a cumprat masina in 2005 cu 9000 de EUR si o sa o vanda la anu cu 4 - 4.500 de euro.
borkanel
asta zic...daciile isi pastreaza bine valoarea la sh.
In vest dupa 3-4 ani o masina mai valoreaza 50-60% din valoarea ei noua, dc e masina pana en clasa compacta. Daca e masina de lux se pierde si mai mult.
cristi.r
Ce ma amuza pe mine, de fiecare data, cand unul vrea sa vanda o Solenza, sigur, fara exceptie, apare cineva care spune "Prost e ala care da !" si de fiecare data cineva spune ca "Masina asta este prea scumpa, dom'le !"
Omul v-a-ntrebat cat poate sa ia pe ea, atat. DANNIEL, sa stii ca o Scala se vinde destul de bine dupa mine o sa iei 5000 cel putin !

Dar sa stii ca e mult 5000 EUR ... biggrin.gif dar totusi o sa-i iei ... biggrin.gif
$$ilvviu
Asta poate ca preturile sunt cam mari, nu? Adica daca iei un Logan nou cu 6000 cum sa dai pe o Solnita 5000? Chiar daca Loganu ala nu are nici geamuri electrice, e totusi nou nu?
Ghidioneanu
Pai daca te gandesti ca o lampa spate de Solenza e 60 ron iar una de Logan 180 , daca setul de placute de frana e de patru ori mai ieftin la Solenza , daca mai pui consumul mai mic cu 1,5 litri/100 fata de Loganul cu acelasi motor , vezi de ce ar da unii 5000 de euro pe o SLZa .
bae
1. Si cam cat de des se schimba lampile spate la o masina?
2. Setul de placute de frana este de patru ori mai scump la Logan decat la Solenza daca iei placutele de Logan de la cine stie ce dealer cu pretentii si pe cele de Solenza din targ, altminteri cred ca lucrurile stau putin diferit.
3. La consum sunt de acord.
Daca insa comparam obiectele si pe invers s-ar putea ca lucrurile sa nu mai stea asa de clar in favoarea Solenzei pe cat par citind postul tau. Mai ales ca cei care vor consum mic au un Logan pe motorina la alegere.

Oricum pretul il face piata (targul?) si cred ca sunt destui care vor sa dea 5000 de euro pe o Solenza.
cristi.r
QUOTE(bae @ 4 Feb 2007, 02:48)
2. Setul de placute de frana este de patru ori mai scump la Logan decat la Solenza daca iei placutele de Logan de la cine stie ce dealer cu pretentii si pe cele de Solenza din targ, altminteri cred ca lucrurile stau putin diferit.
*


50 RON setul de placute de SLZ
230 RON setul pt LGN
Preturi de dealer, nu targ.


QUOTE(bae @ 4 Feb 2007, 02:48)
Daca insa comparam obiectele si pe invers s-ar putea ca lucrurile sa nu mai stea asa de clar in favoarea Solenzei pe cat par citind postul tau.
*


Fii mai explicit. Cum adica si "pe invers" ? Da un exemplu !


QUOTE(bae @ 4 Feb 2007, 02:48)
Mai ales ca cei care vor consum mic au un Logan pe motorina la alegere.
*


Nu baga LGN diesel in ecuatia asta pt. ca numai filtrul de motorina este 150 RON si nu prea are corespondent la benzina. iar un injector de dCi este 1100 RON si sunt foarte pretentioase la motorina si nu merg decat schimbate, pe cand un injector de SLZ este 250 RON si se mai si curata la ultrasunete.

S-a dovedit ca SLZ este o masina suferitoare si daca se strica nu este asa scumpa de reparat ca LGN. Punct. SLZ are pivotul inferior prins in suruburi si costa 40 RON. LGN are acelasi pivot prins fortat in brat si se schimba cu totul - 220 RON bucata. De bucsi nu mai spun ... etc ...
ady85btz
o vecina si-a luat acum 5 luni o solenza rosie din 2004 cu aer conditionat,servo,airbag sofer si 40000 km cu 5500 euroi si nu este scala biggrin.gif p.s: femeile astea & post-336-1110552475.gif
cristi.r
Pai daca ti-e vecina mai uita-te o data pe usile din fata si vezi, poate scrie "CLIMA". Sau "CONFORT" cu extra-optiuni. Sau "EUROPA"-"PRIMA" cu extra-optiuni.
Daca tot ii dai omului o sugestie, macar da-i-o cum trebuie, nu sa stea el sa judece prin eliminare. Si ce-i cu p.s.-ul ala ? ce-i cu femeile ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.