Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Hard-Disk
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
free_fiber
Salutare.

Revin cu o problema mai ciudata in ceea ce priveste un hdd.
El munceste tot timpul, se aude cum zbarnaie, ledul lui de busy sta mereu aprins; desi nu am nici o aplicatie care sa-l chinuie.

M-am uitat la antivirus sa nu fie pe full scan, la DC++ sa nu traga cu zeci de MB/s, am verificat tot ce putea sa il munceasca si nu am gasit nimic. Toate aplicatiile stau cuminti.

Mentionez ca problema apare dupa cateva minute de la bootare.
M-am saturat sa tot reinstalez windows-ul la 2-3zile.

Exista vreun programel care imi arata ce aplicatii chinuie hardul?
pastrama
Task manager?
free_fiber
Nu, ala imi arata consumul de resurse ale CPU-ului, nu ale HDD-ului.
Cpu-ul meu sta pe la 2-4%; insa HDD-ul se chinuie rau de tot.
V a L y O
System Properties / Advanced / Performance - Settings /Advanced / Virtual Memory - Change - default e bifat Custom size...verifica valorile, min 1,5 x memoria ram...max 3 x memoria ram.

argon
ai spyware sau/si virusi...schimba ativirusul, si baga o scanare cu ad-aware si Spybot - Search & Destroy.

incearca si cu HijackThis sa vezi ce programe ruleaza, eventual pun un log aici, task manager e frectie, iti arata de exemplu 35 procese, cand de fapt ai 45, si 10 nu le vede.
CristiRzR
Eventual mai pune niste rami, in caz ca nu ai destuli...
Ca program... Windows Registry Repair...e foarte bun!
cipicut
QUOTE(free_fiber @ 28 Jan 2007, 00:15)
Salutare.

Revin cu o problema mai ciudata in ceea ce priveste un hdd.
El munceste tot timpul, se aude cum zbarnaie, ledul lui de busy sta mereu aprins; desi nu am nici o aplicatie care sa-l chinuie.

M-am uitat la antivirus sa nu fie pe full scan, la DC++ sa nu traga cu zeci de MB/s, am verificat tot ce putea sa il munceasca si nu am gasit nimic. Toate aplicatiile stau cuminti.

Mentionez ca problema apare dupa cateva minute de la bootare.
M-am saturat sa tot reinstalez windows-ul la 2-3zile.

Exista vreun programel care imi arata ce aplicatii chinuie hardul?
*



La sfarsitul anului trecut si eu aveam aceleasi probleme si am sfarsit prin a pierde tot ce era pe hard.
Salveaza-ti toate datele in alta parte cauta la producator (producatorul hardului) un program de diagnosticare si reparare a hardului si vezi ce-ti spune el.
Eventual dupa scanare formateaza hardul.
free_fiber
QUOTE(argon @ 28 Jan 2007, 08:47)
incearca si cu HijackThis sa vezi ce programe ruleaza, eventual pun un log ...
*


Logfile of HijackThis v1.97.7
Scan saved at 11:39:51 AM, on 1/28/2007
Platform: Windows XP SP2 (WinNT 5.01.2600)
MSIE: Internet Explorer v6.00 SP2 (6.00.2900.2180)

Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services.exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccSetMgr.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\SNDSrvc.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\SPBBC\SPBBCSvc.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccEvtMgr.exe
C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
C:\WINDOWS\Explorer.EXE
C:\WINDOWS\system32\hkcmd.exe
C:\WINDOWS\system32\igfxpers.exe
C:\WINDOWS\RTHDCPL.EXE
C:\WINDOWS\sm56hlpr.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccApp.exe
C:\Program Files\Launch Manager\LaunchAp.exe
C:\Program Files\Launch Manager\HotkeyApp.exe
C:\Program Files\Launch Manager\Wbutton.exe
C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe
C:\PROGRA~1\Yahoo!\MESSEN~1\ymsgr_tray.exe
C:\Program Files\Symantec\LiveUpdate\ALUSchedulerSvc.exe
C:\Program Files\Norton SystemWorks\Norton AntiVirus\navapsvc.exe
C:\Program Files\Norton SystemWorks\Norton AntiVirus\IWP\NPFMntor.exe
C:\WINDOWS\system32\r_server.exe
C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\CCPD-LC\symlcsvc.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE
C:\Program Files\DC++\DCPlusPlus.exe
C:\Program Files\Messenger\msmsgs.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
D:\Downloads\Dc++\HijackThis 1.97.7.exe

R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = http://www.daciaclub.ro/
O2 - BHO: (no name) - {0000CC75-ACF3-4cac-A0A9-DD3868E06852} - C:\Program Files\DAP\DAPBHO.dll
O2 - BHO: (no name) - {06849E9F-C8D7-4D59-B87D-784B7D6BE0B3} - C:\Program Files\Adobe\Acrobat 7.0\ActiveX\AcroIEHelper.dll
O2 - BHO: NAV Helper - {BDF3E430-B101-42AD-A544-FADC6B084872} - C:\Program Files\Norton SystemWorks\Norton AntiVirus\NavShExt.dll
O3 - Toolbar: Norton AntiVirus - {42CDD1BF-3FFB-4238-8AD1-7859DF00B1D6} - C:\Program Files\Norton SystemWorks\Norton AntiVirus\NavShExt.dll
O3 - Toolbar: DAP Bar - {62999427-33FC-4baf-9C9C-BCE6BD127F08} - C:\Program Files\DAP\DAPIEBar.dll
O4 - HKLM\..\Run: [igfxtray] C:\WINDOWS\system32\igfxtray.exe
O4 - HKLM\..\Run: [igfxhkcmd] C:\WINDOWS\system32\hkcmd.exe
O4 - HKLM\..\Run: [igfxpers] C:\WINDOWS\system32\igfxpers.exe
O4 - HKLM\..\Run: [RTHDCPL] RTHDCPL.EXE
O4 - HKLM\..\Run: [SkyTel] SkyTel.EXE
O4 - HKLM\..\Run: [Alcmtr] ALCMTR.EXE
O4 - HKLM\..\Run: [SMSERIAL] sm56hlpr.exe
O4 - HKLM\..\Run: [ccApp] "C:\Program Files\Common Files\Symantec Shared\ccApp.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [Symantec NetDriver Monitor] C:\PROGRA~1\SYMNET~1\SNDMon.exe /Consumer
O4 - HKLM\..\Run: [NeroFilterCheck] C:\WINDOWS\system32\NeroCheck.exe
O4 - HKLM\..\Run: [LaunchAp] "C:\Program Files\Launch Manager\LaunchAp.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [HotkeyApp] "C:\Program Files\Launch Manager\HotkeyApp.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [LMgrVolOSD] "C:\Program Files\Launch Manager\OSD.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [LMgrOSD] "C:\Program Files\Launch Manager\OSDCtrl.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [Wbutton] "C:\Program Files\Launch Manager\Wbutton.exe"
O4 - HKLM\..\Run: [CtrlVol] C:\Program Files\Launch Manager\CtrlVol.exe
O4 - HKLM\..\Run: [DAEMON Tools] "C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe" -lang 1033
O4 - HKCU\..\Run: [Norton SystemWorks] "C:\Program Files\Norton SystemWorks\cfgwiz.exe" /GUID {05858CFD-5CC4-4ceb-AAAF-CF00BF39736A} /MODE CfgWiz
O4 - HKCU\..\Run: [Yahoo! Pager] "C:\PROGRA~1\Yahoo!\MESSEN~1\YAHOOM~1.EXE" -quiet
O4 - Global Startup: Adobe Reader Speed Launch.lnk = C:\Program Files\Adobe\Acrobat 7.0\Reader\reader_sl.exe
O8 - Extra context menu item: &Download with &DAP - C:\PROGRA~1\DAP\dapextie.htm
O8 - Extra context menu item: Download &all with DAP - C:\PROGRA~1\DAP\dapextie2.htm
O8 - Extra context menu item: E&xport to Microsoft Excel - res://C:\PROGRA~1\MICROS~2\OFFICE11\EXCEL.EXE/3000
O9 - Extra button: Run DAP (HKLM)
O9 - Extra button: Research (HKLM)
O9 - Extra button: Messenger (HKLM)
O9 - Extra 'Tools' menuitem: Windows Messenger (HKLM)
O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{33DDE425-3D59-4084-8E87-14F675C63999}: NameServer = 89.35.195.1
O17 - HKLM\System\CS1\Services\Tcpip\..\{33DDE425-3D59-4084-8E87-14F675C63999}: NameServer = 89.35.195.1
O17 - HKLM\System\CS2\Services\Tcpip\..\{33DDE425-3D59-4084-8E87-14F675C63999}: NameServer = 89.35.195.1

paul_p
"C:\WINDOWS\system32\r_server.exe" este un Remote Admin. Este instalat voluntar de tine sa-ti administrezi sistemul de la distanta ?
free_fiber
QUOTE(paul_p @ 28 Jan 2007, 12:32)
"C:\WINDOWS\system32\r_server.exe" este un Remote Admin. Este instalat voluntar de tine sa-ti administrezi sistemul de la distanta ?
*


Da, este instalat de mine, si e si parolat.

Cred ca am descoperit pana la urma care e buba: Cum intru intr-un anumit folder, incepe si munceste si se duce naibii. Acum am sters (din safe mode, ca normal zicea ca sunt fisiere protejate) fisierele din folderul respectiv si vad ca si-a cam revenit. Il mai tin sub supraveghere smile.gif
- folderul se numeste "torrente" si fisierele erau niste filme, deci nu va ganditi ca am sters fisiere de sistem -
argon
Probabil fisierele erau foarte fragmentate, si eu am patit o chestie asemanatoare, si la defragmentare imi spunea ca nu se pot defragmenta, le-am sters, si nu mai lucra hdd-ul aiurea. De asemenea daca esti intr-o retea de cartier se poate sa-ti copieze cineva din calculator daca sunt sharuite, la mine cand eram intr-o retea de cartier, cum intra cineva sa copieze calculatorul imi mergea foarte prost, si ledul de hdd nu se mai stingea, cu toate ca procesorul nu trecea de 10 %.
wader
DAP si Norton sint frectii. Da-le jos.
Inlocuitori: In locul lui DAP (care contine adware) baga Getright iar in locul lui Norton (care consuma memorie la greu inca de la bootare) baga eventual un Kaspersky.
Fa o verificare a discului cu HDD Regenerator iar pentru o defragmentare automata instaleaza O&O Defrag. Un soft bun de intretinere a hardului este System Mechanic.

Parerea mea.
ingineru77
Am mai intalnit problema : ai fisiere pe care le-ai downlodat si sunt neterminate, windowsul nu stie sa le citeasca corect si se apuca sa citeasca tot fisierul(fisierele)
de aici rezulta un hdd care tot timpul "lucreaza"
free_fiber
QUOTE(argon @ 28 Jan 2007, 14:32)
le-am sters, si nu mai lucra hdd-ul aiurea
*


Fix aceeasi rezolvare am gasit si eu. Acum totul a revenit la normal. Multumesc tuturor celor care au fost interesati sa ma ajute smile.gif

P.S. Sunt in retea de cartier dar nu am nimic pus la share + ca am debifat "File and Printer sharing for Microsoft Networks".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.