Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitionare Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Conny
Buna



Sunt un noua in acest forum si problema mea este ca vreau sa imi cumpar o DSN. Fireste ca am asteptat lansarea noului model si mi se pare ok. Asa ca m-am gandit ca in aprilie sa imi fac un credit sa imi cumpar modelul nou in varianta clima. Care este parerea voastra despre noul model? L-a testat cineva? Cine si-a luat masina in rate poate sa imi recomande o varianta: prin dealer, sau direct la banca e mai bine sa imi fac ratele? care sunt avantajele si dezavantajele? ce banca este mai practica.



Multumesc mult



Conny
GeorgeB
despre noul model nu-ti poate spune nimeni nimic , momentan. nimeni nu a avut ocazia sa-l atinga(cu mici exceptii) dar mite sa-l conduca
djtzeava
eu zic sa iti iei varianta scala sau scara cum io zice(daca vrei sa te dai ciumeg la bani) laugh.gif
AlexV
nu iti recomand scala, din pricina jantelor. sunt proaste ca sunt din aluminiu si sunt la pret de magneziu. ia mai bine o clima si pune pe ea numai ce trebuie, nu ce iti baga pe gat. ask berkut.
djtzeava
e ma rog nu am stat sa ma iut la pretul variantelor daca zici tu asa inseamna ca ai dreptate
Anonymous
In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif smile.gif smile.gif
Conny
QUOTE
In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif  smile.gif  smile.gif




De ce?



Crezi ca peste 2500 euro e asa putin?
ashu
Eu mi-am luat masina in rate, asa ca o sa-ti zic cum am procedat eu. Am fost la dealer (in cazu meu Meridian) unde vanzatorul a completat un formular si l-a trimis la banca prin fax. Ei lucreaza cu BRD si Adrasu din cate stiu la fel. In jumatate de ora a venit raspunsul de la banca, care era un preaccept al creditului. Din acel moment poti merge la banca cu actele necesare si avansul si in vreo ora juma totu e gata. Pe bune! Ce e nasol e ca trebuie sa vina si cei doi giranti sa dea cu semnatura, deci trebuie gasita o fereastra in care atat tu cat si girantii puteti merge la banca (in timpul serviciului, desigur).

Stiu ca si BCR-ul face credite dar nu am informatii precise, asa ca nu pot sa-ti zic daca conditiile sunt mai bune (dobanda) sau daca creditul se obtine mai greu sau mai usor.
Anonymous
Si pe mine ma intereseaza o varianta de rate. Dar in valuta, nu cea BRD care e in lei si nu mi se pare deloc avantajoasa. Din cite am vazut, dealerii lucreaza direct cu finantatori in lei (ex: BRD), si in cazul asta dureaza se pare intr-adevar putin.



M-ar interesa experienta cuiva care a luat un credit BCR in valuta pentru DSN. Am inteles ca au conditii speciale (mai lejere) pentru auto autohtone (Daewoo, Dacia). Stiti ceva?
Anonymous
QUOTE
In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif  :)  :)


Dacia ramine cea mai ieftina masina noua. Cielo e mai scump, si de banii celui mai ieftin iti iei varianta full option Dacia. ca sa nu mai zic ca piesele sunt mai scumpe. (chiar daca este mai fiabila). Sunt pareri din outside...nu am avut nici una nici alta, dar asa "se spune".smile.gif laugh.gif
cats
Eu sunt unul dintre cei care m-am inscris deja la aceasta Solenza si va pot impartasi din experienta mea.

Am ales varianta SCALA cu vopsea metalizata (6555 EUR) iar varianta de plata - credit BRD. Preacceptarea a venit intr-adevar in 30 min, dar conditiile erau inacceptabile (mergi la banca, depui cerere de deschidere cont, iti deschide contul, virezi avansul in contul deschis, platesti avansul din acel cont, depui actele de cerere .....................).

astfel incat am preferat BCR Leasing (pt pers fizice).

Ziua 1: Dupa preacceptul DACIA am depus cererea de Leasing (f usor de completat), copia dupa cartea de munca si adeverinta de salariu (pt mine si UN GIRANT) tot la sediul dealer-ului (Meridian). Timp pierdut: 15 min.

Ziua 2: am semnat contractul (eu si girantul) la sediu BCR Leasing (Piata Alba iulia) am platit avansul (avansul minim de 15%) in baza unei facturi. Timp pierdut: 20 min



Acum astept data de 10 aprilie (cand cica o sa intru in posesia masinii -sper).

Asta a fost tot.

Dupa primele zile de utilizare promit ca voi reveni cu informatii.



Catalin
Duncan
Sunt si eu nou pe acest forum; am facut comanda pt o DACIA SOLENZA CLIMA si pot sa va spun ca in leasing cel mai ieftin iesiti cu BCR Leasing! Cei de la DACIA au incercat sa-mi bage pe gat RCI Leasing ( dobanda 18% anuala , cel putin 20% avans si max 3 ani) pe cand BCR Leasing ( 12% dobanda anuala, 15% avans si max 4 ani!!!). Dezavantaje...va cam obliga sa va faceti casco la BCR Asigurari (DA EXISTA!!!)
Duncan
aaahhh... si uitasem. pe 19 martie veneam dinspre Craiova cu masina cand dupa Severin toata circulatia oprita in ambele sensuri; un elicopter in aer care filma ... Solenza!!! stropisera soseaua ca sa stralucesca si incercau sa faca o reclama din cate am inteles...am rugat un politist si pana la urma m-a lasat sa o vad... era o Scala Azur si pot sa va spun ca arata mai bine ca in pozele pe care le vazusem... :shock:
cats
Nu adevarat cu BCR Asigurari. Ei iti sugereaza sa faci cu BCR asig. In contract sunt specificate soc de asigurari agreate (atat societatea cat si filiala).

Eu am ales Tiriacu' pt ca in caz de ceva nu tb decat sa te duci la constatator (treaba merge repede) si apoi o duci in service. Nu ai treaba cu plata reparatiei....



Eu cred ca merita sa dai 1-2% in plus si sa nu mai ai batai de cap.

Apropos! La BCR Leasing ai grija ca in contract este specificat ca tb sa-ti pui sistem GPS pe masina (draq' a mai vazut dacie cu GPS?) laugh.gif laugh.gif
Manuel
Cel mai avantajos mi se pare creditul in valuta la BCR. Cer avans de 15% si termenul este de 60 de luni, cu o dobanda de 9% an. La o Scala, am calculat o rata lunara de aprox. 115 euro/luna pentru varianta cu rate egale, la un avans de 975 euro. Aveti in atasament un calculator de rate (pentru care ii multumesc lui d-lui Wolfmark). Pe cei care au facut contract de leasing prin BCR i-as ruga sa-mi spuna care e ratiunea pentru care au ales varianata asta(cat e avansul, cat rata reziduala si cat ratele lunare)... Mie mi se pare mult mai naspa decat creditul in valuta insa s-ar putea sa-mi scape ceva... Multumesc!
cats
QUOTE
Pe cei care au facut contract de leasing prin BCR i-as ruga sa-mi spuna care e ratiunea pentru care au ales varianata asta(cat e avansul, cat rata reziduala si cat ratele lunare)... Mie mi se pare mult mai naspa decat creditul in valuta insa s-ar putea sa-mi scape ceva... Multumesc!


Manuel,



In primul rand am ales varianta aceasta deoarece este mult mai putin de alergat (cel putin in momentul achizitionarii).

In al doilea rand conditiile sunt mai lejere la variante de leasing (conditii salariu, girant etc).

Avansul este tot de minim 15%.

Spre exemplu pt varianta SCALA cu vopsea metalizata avansul este de 976 EURO iar rata medie (pt ca este o rata crescatoare) este de 178 EURO pentru 36 luni. Valoarea reziduala reprezinta ultima rata platita.

Mai dezavantajos este faptul ca dobanda (la EURO) este de 12% fata de 9% (cat ai precizat tu).



Am atasat si un calcul de leasing pt cine este interesat.



Catalin
djtzeava
eu daca mi-as lua solenza in nici un cag nu mi-as lua scala ,eu zic ca , clima ar merita (parerea mea)
Duncan
QUOTE(\"cats\")
Nu adevarat cu BCR Asigurari. Ei iti sugereaza sa faci cu BCR asig. In contract sunt specificate soc de asigurari agreate (atat societatea cat si filiala).  
Eu am ales Tiriacu' pt ca in caz de ceva nu tb decat sa te duci la constatator (treaba merge repede) si apoi o duci in service. Nu ai treaba cu plata reparatiei....



Eu cred ca merita sa dai 1-2% in plus si sa nu mai ai batai de cap.

Apropos! La BCR Leasing ai grija ca in contract este specificat ca tb sa-ti pui sistem GPS pe masina (draq' a mai vazut dacie cu GPS?)  :lol:  :lol:


Cats te inseli cu GPS!!! Este specificat in contract dar pt masini de peste 30000Euro!!! ... si e de inteles de ce... si daca esti din Bucuresti nu e problema cu asigurarile...te lasa sa faci asigurararea unde vrei tu...
Wolfmark
Isi ia un coleg Clio Symbol in leasing prin BCR. I-au cerut:



1) copie dupa cartea de munca

2) copie dupa buletin

3) adeverinta de salariu (venit net ultimile 3 luni)



Ca sa scapi de giranti ai nevoie ca net-ul sa fie 3x ultima rata.
luxcor
Treceti si pe la Volksbank!



maxim 4 ani

fara limita de suma

20% avans

dobanda 8% pe an la USD

salariu 2 rate lunare

un girant cu aceelasi salariu

asigurare full casco la Allianz/Tiriac



Eu am luat e la ei si momentan nu ma plang, mai multe detalii pe www.volksbank.com.ro
Anonymous
QUOTE
Sunt si eu nou pe acest forum; am facut comanda pt o DACIA SOLENZA CLIMA si pot sa va spun ca in leasing cel mai ieftin iesiti cu BCR Leasing! Cei de la DACIA au incercat sa-mi bage pe gat RCI Leasing ( dobanda 18% anuala , cel putin 20% avans  si max 3 ani) pe cand BCR Leasing ( 12% dobanda anuala, 15% avans si max 4 ani!!!). Dezavantaje...va cam obliga sa va faceti casco la BCR Asigurari (DA EXISTA!!!)


Ma intereseaza si pe mine problema. M-am informat despre varianta BCR Leasing si am aflat:



PENTRU DACIA, LEASINGUL POATE FI PE MAXIM 3 ANI. Info de la ei! Poate e legat de vestita fiabilitate a marcii. Se poate pe patru ani, dar nu pentru dacia.
Wolfmark
Eu tot prin BCR leasing o sa-mi iau. Am vazut (3 cazuri pana acum) ca se misca f. repede ... iar conditiile nu sunt asa aspre (scapi fara giranti, care sunt marea mea problema smile.gif ).



Cat despre 3 ani ... mi se pare normal smile.gif Iti dai seama cate firme ar lua dacii la greu ... si nu le-ar mai cumpara la finalul contractului (ca n-ar mai merita). Si asa 3 ani e destul de mult tongue.gif
Anonymous
Da' a auzit cineva daca se poate sa "dam" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.
Bobo
adica buy back vrei sa spui? nu stiu daca era si pana acum la dacia buy back; stiu ca la daewoo e;

acum parerea mea e ca iesi mai in avantaj la bani daca ti-o vinzi pe barba ta si iti iei una noua; e drept ca e mai comod in cazul in care nu ai timp sa alergi dupa potentiali cumparatori;
Anonymous
in general sunt un tip comod si mi-ar conveni mai mult sa fac o chestie dintr-asta (buy back) decat sa ma duc in targ si sa ma auzi cu "Hai neamule ia DSN'u cat e cald !"
GeorgeB
nu exista sistemul buyback la dacia! am intrebat la vocea clientului si mi-au raspuns negativ.
cats
QUOTE
Da' a auzit cineva daca se poate sa \"dam\" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.


Am intrebat eu la Meridian si mi-au spus ca inca nu au disponibila aceasta facilitate pentru Solenza. Numai pentru celelalte masini ale dacia (berlina, dsn, papuc). laugh.gif
cats
QUOTE
QUOTE
Da' a auzit cineva daca se poate sa \"dam\" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.


Am intrebat eu la Meridian si mi-au spus ca inca nu au disponibila aceasta facilitate pentru Solenza. Numai pentru celelalte masini ale dacia (berlina, dsn, papuc). laugh.gif


Dar nu "buyback" ci numai cum aveau pana acum....
Anonymous
256.gif ... ce nasoooooooooooooool
ashu
Da, stiu ca la Adras te puteai duce cu masina veche si ti-o evaluau ei si ramanea sa dai doar diferenta. Acum din cate stiu io asta nu e "buy back", baibec se refera la leasing, ca la sfarsit in loc sa platesti rata reziduala iei o masina noua si nu mai stiu ce mai faci (cam asa ceva biggrin.gif ) In sfarsit, baibec sau nu, chestia cu Adrasu nu prea e convenabila. Asta fiindca iti subevalueaza aia masina foarte mult. Si eu sunt f. comod, dar cand am vrut sa-mi vand vechea berlina am pus un A4 scos la imprimanta pe geam, cu anu si pretu, si vreau sa va zic ca intr-o zi am vandut-o. Pana sa ma trezesc primisem deja peste 10 telefoane, primu pe la 7 fara un sfert dimineata smile.gif smile.gif Si actele au mers foarte repede, mai mult de umblat a avut cumparatoru, ca tre sa faca RAR + alte chestii de umblat. Asa ca sfatu meu nedix e sa faci si tu asa, pune afis pe ea si abia daca nu ai musterii incearca o chestie cu dealerii daca ti-e lene sa mergi in targ (in targ nu m-as fi dus nici eu, urmatoru pas ar fi fost sa dau anuntz in ziar si pe net, da n-a mai fost nevoie). Ideea e ca obtii un pret mult mai bun si alergatura nu e mai mare.
Anonymous
o sa incerc si varianta asta. mi-au mai zis si colegii de la servici ca cica daca dai anunt in ziar scapi repede de ea.

....eh... mai la vara o sa o marit
ashu
Insist totusi, biggrin.gif biggrin.gif cea mai rapida solutie e tot cea cu afisu in geam. Asta fiindca omu o vede si poa sa te sune imediat. Cel caruia i-am vandut-o m-a sunat chiar de langa masina, mi-a zis hai domne coboara ca ti-o iau acuma. Am stabilit pretu la telefon, am coborat si am plecat la Udristei unde am facut la aia cu masinile de scris de pe strada contractu si ce hartii mai trebuia, mi-a dat banii si a plecat cu masina. A doua zi dimineata ne-am intalnit la Udriste din nou sa radiez masina si sa-i dau talonu si gata treaba. Pe bune. A fost foarte simplu, si io ma asteptam sa dureze mai mult. Oi fi cerut io prea putin de s-a grabit ala asa smile.gif
LProdan
Si eu (cu sotia, bineinteles) ma gindesc sa facem miscarea DSN -> Solenza, cu toate ca sint multe amanunte in ceea ce priveste masina asta cu care nu pot fi de acord. Dar deocamdata stau sa vad pe viu cum se prezinta.



Apropos de subevaluare, cam cit ofereau aia de la Adras?
ashu
Eu nu m-am dus ca am vorbit cu doi prieteni care si-au evaluat masina la ei si din ce mi-au zis la amandoi le subevaluase masina. Unuia dintre ei, care avea o nova pe injectie, i-a oferit cu vreo 15 milioane parca mai putin decat a vandut-o el prin anuntz la ziar. Adrasu avea pe site si o prima evaluare in functie de anu de fabricatie, dadeau niste limite, pretu variind intre aceste limite in functie de starea masinii. Pt. Dacia mea nu puteam sa iau mai mult de 25 sau 30 de milioane parca si io am vandut-o cu 45 de milioane. Asa ca n-ar fi avut nici un rost sa mai pierd timpu cu evaluarea lor. M-am uitat acum la ei pe site si nu mai gasesc pagina aia.

Mi-am amintit acuma ca saptamana trecuta am fost la Meridian si in parcul auto ce era aproape gol din cauza ca nu mai au DSN noi erau mai multe masini, printre care si DSN-uri, cu afisul "Masini de ocazie". Deci se pare ca cumpara si ei masini la mana a doua.
Bobo
intr-adevar e cea mai buna solutie sa pui fis in geam; practic te suna cine o vede, nu mai tre sa stai sa te intalnesti cu el, etc...

sa te duci in targ e nasol, tre sa ai timp sa arzi gazul...cu netul mai merge bine si pe locul 3 ziarul; care o fi mai cititi in ceea ce priveste masinile? roma. libera sau alea de anunturi auto?





tot trec pe calea floreasca, pe langa reprezentanta dacia; inca nu au adus-o s-o puna in vitrina; ce fel de strategie o fi sa circule informatii si cateva poze despre ea si tu sa nu faci nimic; ca cica ar lansa-o mai oficial ca sa zic asa dupa 10 aprilie; pai creste adrenalina in toti asteptand-o, visam la cine stie ce masina fabuloasa si parca vad o desumflare generala; si stiti ca atunci cand cazi de sus te lovesti mult mai rau;
Mihai_E
am fost la meridian si i-am intrebat daca pot sa dau DSN + diferenta si sa-mi iau o Solenza si se poate. Problema e ca ti-o subevalueaza la greu. Adica pentru o DSN Clima din aprilie 2002 (deci nici macar 1 an vechime) si cu 15000km la bord, nelovita, nenimic imi dadeau 3900 Euro. Cica au de la Dacia niste preturi in functie de vechimea masinii si de kilometrii parcursi. In concluzie pierdeam cam 1800 Euro intr-un an si nu mi-a convenit asa ca m-am hotarit sa mai trag de DSN sa-ai mai scoata banii.
Conny
QUOTE
am fost la meridian si i-am intrebat daca pot sa dau DSN + diferenta si sa-mi iau o Solenza si se poate. Problema e ca ti-o subevalueaza la greu. Adica pentru o DSN Clima din aprilie 2002 (deci nici macar 1 an vechime) si cu 15000km la bord, nelovita, nenimic imi dadeau 3900 Euro. Cica au de la Dacia niste preturi in functie de vechimea masinii si de kilometrii parcursi. In concluzie pierdeam cam 1800 Euro intr-un an si nu mi-a convenit asa ca m-am hotarit sa mai trag de DSN sa-ai mai scoata banii.


la adras de ce nu incerci?

am niste prieteni care pe un confort de peste un an primesc 4000 euro.

oricum, e putin ce iti ofera meridian, mai ales ca masina e in garantie!

vezi ca pe site-ul de la adras e o grila cu vechimea masinii si cat se da

http://www.adras.ro/rulate.htm
Mihai_E
P-asta care o am acum de la Adras am luat-o si nu mai vreau sa am d-a face cu ei.
Conny
QUOTE
P-asta care o am acum de la Adras am luat-o si nu mai vreau sa am d-a face cu ei.


sa inteleg ca nu ma sfatuiesti sa colaborez cu ei?



eu astept acum solenza ca sa o cumpar
Mihai_E
io am cumparat masina din Drumu Taberei, str. Brasov parca. Masina n-a avut probleme, n-a prea intrata apa in ea, a avut toate becurile in bord, usiel se inchideau, dar asta cred ca se intimpla si la alte firme. In schimb la service sint penali, am fost la 2 revizii la ei la 1000 si la 10000 si nu mi-au facut nimic (ca habar n-au). Deci sfatu' meu este ca masina poti sa o cumperi de unde vrei, dar cind ai vreo problema sa nu te duci la Adras.
Conny
pentru cei care va intrebati ce alte optiuni mai aveti, vizitati site-ul



http://www.apia.ro/preturi.htm



o zi buna
maddan
articol interesant pe autoshow... despre ceva calculatii de pret, si o oferta-surpriza de la BRD: avans 0% si 72 de luni credit...
Anonymous
Am fost ieri la un dealer, care mi-a spus ca din momentul comenzi ar mai dura cam o luna jumatate, poate ceva mai mult pina vine masina. Ca cica nu fac fata. Stie careva daca asta e valabil la orice dealer, sau la unii mai aglomerati.
GeorgeB
este la fel peste tot deoarece , din cate stiu eu, stocul de dacia, nai nou, este la comun , asa ca ...
Wolfmark
Aglomarea e doar la inceput ... pentru ca sunt multi care vroiau sa-si ia masina (DSN) ... si au stat chiar si 6 luni dupa Solenza (eu de exemplu tongue.gif). Dar sunt sigur ca dupa un timp lucrurile vor intra in normal si sper ca vor aparea chiar si reducerile biggrin.gif
Anonymous
QUOTE
Aglomarea e doar la inceput ... pentru ca sunt multi care vroiau sa-si ia masina (DSN) ... si au stat chiar si 6 luni dupa Solenza (eu de exemplu tongue.gif). Dar sunt sigur ca dupa un timp lucrurile vor intra in normal si sper ca vor aparea chiar si reducerile biggrin.gif


Si mie mi se pare firesc ca pretul cu care se intra pe piata sa fie mai mare, si apoi sa apara reducerile. Daca nu ar fi asa, cu preturile actuale ale Solenzei nu stiu cum ar putea sa apara o masina mai buna si mai ieftina (aia de 5000 E) la acelasi producator. E clar ca solenza va avea, pe termen mediu, un pret in scadere, iar reducerile vor culmina la sfarsitul anului viitor. Pe de alta parte, avind in vedere cererea mare, peste capacitatea actuala de productie, daca ea se mentine si nu apar stocuri, atunci o marire de pret e foarte logica. Cu alte cuvinte, nu va mai inghesuiti sa o luati, mai asteptati un pic, ca sa nu li se urce nasul pe sus si sa mai adauge o suta doua de euro. (Vorba aia, se sta la coada si pe neve).



Pina la urma, solutia ca pretul sa scada repede ar fi sa se gaseasca niste defecte smile.gif
cats
Mai fratilor,



Crede careva dintre voi ca masina de 5000€ ca avea vreo optiune pe ea? Cred ca realizati ca cea mai ieftina versiune nu va avea decat optiunile pe care le are acum SLZ Confort (care oricum, costa doar 5100€). Poate pentru un full option (adica tot ce va putea oferii Dacia) pretul va ajunge undeva la nivelul Cielo, daca nu mai sus.

Din campaniile pe care le-am vazut pana acum la alte auto (vezi C3) sau chiar si Dacia, dupa ce un nou model intra pe piata (dupa 4-5 luni) pretul nu va scadea (pare cam ilogic) ci din contra, va creste usor (cazul C3) sau standardul nu va mai fi acelasi (Dacia). Abia cand produsul intra pe o panta descendenta (scad vanzarile, apar alte auto din aceeasi clasa) se poate vorbi de o scadere a pretului (vezi Daewoo).



Apropos de incapacitatea inginerului roman, toate accesoriile pentru BMW si Mercedes sunt realizate in Romania (pe undeva langa Brasov), piesele pentru Turbo in cazul majoritatii autoturismelor de renume (Mercedes, Audi, BMW, Renault etc etc) sun realizate de o fabrica din Bucuresti iar turbocompresoarele pt VW vor fi facute tot in Bucuresti (incepand cu vara acestui an). Aceste doua exemple spune ca nu ing. roman e idiot ci din contra. Idioti sunt cei de la conducerea intreprinderii Dacia, care nu fac (sau nu au facut) altceva decat sa-si umfle Buzunarele fara a creste vre-un nivelul de satisfactie al romanului de rand.
cats
QUOTE
masina de 5000&#8364
era de fapt 5000 EURO dar va ca nu mi-a recunoscut caracterul (ALT + 0128)
Anonymous
atentie!!!!! totii dealerii imbraca haine noi pentru evenimentul de maine, masinile au sosit la showroomu-ri suntacoperite cu prelata,balonase peste tot, benere noi, tot tacamul, dar sa vedem ce va iesi
Conny
pentru cei care vreti sa isi ia masina pe credit.

incercati si la Raiffeisen!

mie mi se par bune conditiile si pana acum inclin spre ei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.